macenko
24.11.06,21:18
Veľmi pekne všetkých pozdravujem.
Som tu nový a určite mi pomôže každá odozva na moju otázku. S manželkou sme si kúpili byt v rekreačnej oblasti. byt sa nachádza v klasickej bytovke. Nechcem v ňom bývať ale prenajímať ho na rekreačné účely/na týždenné prenájmy/. Poradí niekto ako na to? Musí byť na to živnosť? Potrebujeme od niekoho na to nejaké súhlasy ? /mestský úrad, spoločenstvo vlastníkov ap./. Mám nejakú ohlasovaciu povinnosť voči niekomu? A prosím Vás, ak je na to potrebná živnosť, aký predmet podnikania musí byť uvedený? Už teraz ďakujem za odpovede. M.
katarina.j
26.11.06,18:47
V prvom rade by som sa sustredila na zmluvu o vykonavani spravy- co je vlastne v zmluve o kupe/nájme/ a v zmluve o výkone správy.je to byt kupeny od mesta? od druzstva? tak podla podmienok v zmluve sa riadit- v kazdej zmluve je stanovene co je povinny najomca hlasit a co nie /aj ked je byt v OV/, treba respektovat tie podmienky. ak byt bude sluzit na prenajmy tak nemusi byt zivnost, ale treba mat s kazdym prenajimatelom spisanu zmluvu o najme a prijmy z najmu dat do danoveho priznania - teda ak je prijem aj z prace, dat k tomu aj prijem z prenajmu. môzu sa pri prijme z prenajmu uplatnit aj pausalne vydavky podla zakona.
Cecilia
26.11.06,21:03
Príjem z prenájmu za rok môže zdaňovať buď len jeden z manželov alebo si môžu manželia príjmy rozdeliť podľa toho ako sa dohodnú, napríklad na polovicu alebo 20% a 80 % a pod.
Ak máte aj iné príjmy, napríklad zo zamestnania, tak si prirátate k tomuto príjmu aj príjem z prenájmu /uplatníte si výdavky z prenájmu v roku 2006 vo výške 40% z príjmov z penájmu/ a po odrátaní odpočítateľnych položiek príjmy zadaníte.
Príjem z prenájmu sa nezarátava do základu na sociálne poistenie.
Mám aj otázku: z príjmu z prenájmu sa odvádza na zdravotné poistenie? Dúfam, že nie.
ilona
27.11.06,04:53
Musíte viesť knihu ubytovaných hostí,odvádzať mestu,alebo obci daň z ubytovania za osobu a noc,koľko,to Vám povedia na úrade,alebo si naštudujte VZN mesta v ktorom byt sa nachádza.
macenko
27.11.06,06:20
katarína j.
byt nie je kúpený ani od mesta ani od ružstva, je kúpený za trhovú hodnotu od predchádzajúceho majiteľa, je v mojom osobnom vlastníctve
macenko
27.11.06,06:27
tomu by som rozumel, len neviem či musím mať od mesta nejaké povolenie na prenajímanie, keď je byt v mojom osobnom vlastníctve. viem, že ak by som ho prenajal nmiekomu na rok, tak to netreba, ale ak ho chcem prenajímať ako prázdninový byt v týždenných turnusoch, nie som si istý.




Musíte viesť knihu ubytovaných hostí,odvádzať mestu,alebo obci daň z ubytovania za osobu a noc,koľko,to Vám povedia na úrade,alebo si naštudujte VZN mesta v ktorom byt sa nachádza.
Cecilia
10.12.06,17:10
len neviem či musím mať od mesta nejaké povolenie na prenajímanie, keď je byt v mojom osobnom vlastníctve. viem, že ak by som ho prenajal nmiekomu na rok, tak to netreba, ale

pri prenájme napríklad na rok je potrebné na obecný úrad odovzdať kópiu zmluvy o prenájme
Dubak2000
29.01.07,09:06
len neviem či musím mať od mesta nejaké povolenie na prenajímanie, keď je byt v mojom osobnom vlastníctve. viem, že ak by som ho prenajal nmiekomu na rok, tak to netreba, ale

pri prenájme napríklad na rok je potrebné na obecný úrad odovzdať kópiu zmluvy o prenájme

Tato tema ma tiez celkom zaujima a nie je mi uplne jasna. Podla mna je podstatne ci sa takyto prenajom povazuje za podnikanie. Mam rovnako byt v osobnom vlastnictve. Mesto sa vyjadruje k podnikaniu na uzemi mesta, ale pokial to nie je podnikanim, tak sa k tomu nema preco vyjadrovat. Miestne poplatky su dnes danou z ubytovania a tu maju platit len zivnostnici a firmy a nie sukromna osoba (ked to bol kupelny poplatok tak platili aj sukromne osoby za svoje navstevy, ktore neboli priama rodina - aspon mali platit:).
Takze ak sa podla zivnostenskeho zakona nejedna o podnikanie....

§ 4
Činnosti spojené s prenájmom nehnuteľností

(1) Prenájom nehnuteľností, bytových a nebytových priestorov je živnosťou, pokiaľ sa popri prenájme poskytujú aj iné než základné služby spojené s prenájmom.

tak by to nemalo podliehat ziadnym suhlasom ani hlaseniam. jedine prijmy evidovat a zdanit ako prijem z prenajmu. Ale to je moj nazor a bol by som rad ak by mi ho niekto potvrdil. Na koho by som sa mohol obratit aby mi to dal pisomne ? Na zivnostenskom odbore v mojom meste tvrdia vzdy nieco ine a hodilo by sa to mat pisomne.
Neviete co sa v zivnostenskom zakone povazuje za ine nez zakladne sluzby?
Slavomir 22
29.01.07,18:42
Ja prenajimam v rekreačnej oblasti dve chaty ale len cez letnú sezonu. Po zháňani info. som sa dozvedel že z príležitostného prenájmu po odpočítaní nákladov a neakých investícii do nehnutelnosti by som mal uviesť do daňového priznania ak by suma presiahla teraz už presne neviem ale bolo to asi okoklo 30 tis.
Neviem či je to zrovna Váš prípad ale aspoň takto.
ekovm
30.01.07,07:24
Ja som si tiež vybavovala živnosť na prenájom a iná služba bola napr. upratovanie. Po zadaní tejto služby bez problémov mi živnosť vystavili.
Dubak2000
30.01.07,09:51
Ja som si tiež vybavovala živnosť na prenájom a iná služba bola napr. upratovanie. Po zadaní tejto služby bez problémov mi živnosť vystavili.

Ja prave zivnost mat nechcem. Dalsie sluzby neuctujem, ale byt prenajimam samozrejme upratany. Predpokladam, ze ak nerozpisujem ucet podla sluzieb a nenechavam si platit priamo za upratanie, pranie pradla a pod tak by to malo byt ok a jedna sa len o prenajom.