Mickya
13.12.04,09:43
Je, prosím, niekde v zákone definícia nájomného?:confused:
Mám dosť špecifický problém.
Už som pár-krát spomínala, že podnikáme v oblasti domén.
Mám problém v tom, že či sa vzťahuje aj na domény §, v ktorom je uvedené, že nájomné zaplatené popredu v tomto roku, je daň. výdavkom až v budúcom roku?
Neviem to presne určiť, či sa jedná o nájom alebo nejde o nájom, keďže zákazníci cez nás zaregistrujú doménu, ktorú my im poskytneme na 1 rok - zákazník si s ňou môže robiť čo chce, ak o rok nemá záujem o túto doménu a neuhradí poplatok za ňu, tak doména expiruje a tým pádom neexistuje. Ledažeby mal o ňu záujem nejaký ďalší zákazník, tak si ju zaregistruje.
Poradíte či je to vlastne nájom alebo nie?
Ďakujem
ik-a
13.12.04,11:24
Skus hladat v starsich prispevkoch. Niekde to uz bolo. V zmluvach, alebo aspon v internych predpisoch, by ste mali mat odvolavku, ze sa jedna o najom web priestoru.
Mickya
13.12.04,11:27
A ak je doména poskytnutá bez zmluvy?
ik-a
13.12.04,11:31
Pri registracii musela byt aspon objednavka. Ak robite bez zmluvy ako mate podchytenu otazku odplaty a fakturacie?
Mickya
13.12.04,11:34
Vystavujeme zálohové faktúry, ak ich zákazník uhradí, vystavíme faktúru + poskytneme službu. Objednávka je vyplnená cez internet.
ik-a
13.12.04,11:41
Sluzby sa casovo rozlisuju, podla toho kedy su poskytnute a nie podla ich zaplatenia. Nemusi ist len o najom. Myslim tym, ale podvojne uctovnictvo. Budu to vynosy bud.obdobi.
Mickya
13.12.04,11:43
Mne sa jedná o JÚ
ik-a
13.12.04,11:57
Nie som velmi doma v JU, ale JU spociva v tom, ze zdanujes prijmy z podnikania. Podla mojho nazoru to zdanujes v r.2004, ak mas prijem v tomto roku.
Mickya
13.12.04,12:04
Čo sa týka príjmov, tiež si myslím, že to zdaňujem v tomto roku, len neviem čo s výdavkami, keďže zákazník si u nás objedná doménu a keď ju uhradí, tak ja ju potom zaplatím hlavnému správcovi domén. Takže ja som vlastne sprostredkovateľ. Preto sa mi jedná o to, či je to nájom alebo nie je. Nebola by to pre mňa teda sranda rozlišovať niekoľko tisíc domén, keď som na to sama.
ik-a
13.12.04,12:13
A ty to platis na zaklade coho? Na zaklade faktury alebo zmluvy? Ak na zaklade faktury a bude aj zaplatena, tak je to vydavok r.2004. Ak na zaklade zmluvy, je dolezite o com ta zmluva vlastne pojednava. Podla vsetkeho asi sprostredkovanie, takze to ide do nakladov uz pri platbe.
Mickya
13.12.04,12:31
Tu prikladám zmluvu - je to bod 4 - Registrátorská zmluva a 5 zmluva o doméne.

https://www.sk-nic.sk/kontakty/pravidla.18.8.2004.jsp


Slovo nájom som tam naozaj neuvidela.
Túto zmluvu musel majiteľ podpísať pred notárom a zaslať ju hlavnému správcovi domén (Eurowebu) a odtiaľ mu mailom odpísali, že akceptujú túto zmluvu.
---------
Možno ešte bod 1 je zaujímavý:
1 Úvodné ustanovenia

Účelom týchto pravidiel je určiť zásady poskytovania menného priestoru Domén druhej úrovne (pozri definíciu nižšie) v Internetovej doméne SK Držiteľom domén (pozri definíciu nižšie) a stanovenie práv a povinností Užívateľa, Držiteľa domény, Registrátora a SK-NIC resp. Eurowebu (pozri definície nižšie) pri poskytovaní, správe a užívaní menného priestoru.
ZuzanaA
13.12.04,12:43
Mickya, priznám sa, že som zmluvu nečítala, bo som lenivá. Ale ja to vidím takto: ty vlastne iba sprostredkuješ platbu za doménu. Teda si myslím , že o nejakom časovom rozlišovaní v tvojom prípade netreba ani rozmýšľať. Ty vlastne iba prefakturuvávaš, teda ty máš zároveň príjem a výdaj. Myslím si, že len Vaší zákazníci si platbu za doménu napr. za obdobie od 1. 10. 2004 - 30. 9. 2005 potom časovo rozlíšia.
Mickya
13.12.04,12:47
Je pravda, že ich do určitej miery sprostredkúvam, ale je aj pravda, že poskytujeme naše servery - takže ja už ozaj neviem čo s tým.
A co teď?
ik-a
13.12.04,12:47
Nestudovala som celu zmluvu, ale mate tam odsek, ktory hovori:
-odmena za pristup k zaznamu domeny podla cennika
-sprava zacina plynut prvym dnom vzniku
Z uvedeneho mi vyplyva, ze vy platite za pristup a zaplatena odmena spravcovi je vydavok ovplyvnujuci zaklad dane.
ZuzanaA
13.12.04,12:59
Je pravda, že ich do určitej miery sprostredkúvam, ale je aj pravda, že poskytujeme naše servery - takže ja už ozaj neviem čo s tým.
A co teď?
Mickya, dobre nerozumiem v čom je vlastne problém. Ty vystavíš zálohovú faktúru, odberateľ ti ju uhradí, ty vystaviš ostrú faktúru - to je zdan. príjem - podľa mňa. Teda ak poskytuješ doménu na vlastnom server, máš len vystavenie fa=príjem.
A ak sprostredkúvaš cudziu doménu máš k nej ešte dod. fa čo je tvoj náklad.
Mickya
13.12.04,13:09
Mickya, dobre nerozumiem v čom je vlastne problém. Ty vystavíš zálohovú faktúru, odberateľ ti ju uhradí, ty vystaviš ostrú faktúru - to je zdan. príjem - podľa mňa. Teda ak poskytuješ doménu na vlastnom server, máš len vystavenie fa=príjem.
A ak sprostredkúvaš cudziu doménu máš k nej ešte dod. fa čo je tvoj náklad.
Každú jednu doménu, čo si u nás zákazník objedná, ja ju musím zaregistrovať u hlavného správcu domén. Všetky domény na Slovensku sú zaregistrované u tohto hl. správcu. - má monopol. Pod neho patria registrátori.
Ak chce niekto doménu, môže si ju objednať priamo u toho hl. správcu, al. si ju objedná u registrátora. Tento registrátor musí uhradiť doménu hl. správcovi.
ZuzanaA
13.12.04,13:14
Každú jednu doménu, čo si u nás zákazník objedná, ja ju musím zaregistrovať u hlavného správcu domén. Všetky domény na Slovensku sú zaregistrované u tohto hl. správcu. - má monopol. Pod neho patria registrátori.
Ak chce niekto doménu, môže si ju objednať priamo u toho hl. správcu, al. si ju objedná u registrátora. Tento registrátor musí uhradiť doménu hl. správcovi.
OK, ty ju zaregistruješ až keď ju zákazník zaplatení, nie? A potom hneď v ten deň (aspoň ja mám také skúsenosti) ti Euroweb vystaví fa, ktorú zaplatíš ty. Čiže je to otázka tak 1 - 2 dní, keď máš príjem a hneď aj výdavok. Je to tak?
Mickya
13.12.04,13:25
OK, ty ju zaregistruješ až keď ju zákazník zaplatení, nie? A potom hneď v ten deň (aspoň ja mám také skúsenosti) ti Euroweb vystaví fa, ktorú zaplatíš ty. Čiže je to otázka tak 1 - 2 dní, keď máš príjem a hneď aj výdavok. Je to tak?
Áno Zuzi, tak ako píšeš.
danda
13.12.05,22:51
Podnikám ako SZČO. Nemám doma pevnú linku a ani fax. Môžem uzatvoriť s FO - nepodnikateľom zmluvu o prenájme faxu, ak je pripojený na jeho pevnú linku, ale fax využívam len ja. Dá sa dohodnúť na nejakej cene prenájmu. Zaúčtovala by som to na základe zmluvy a vyplatila na základe výdavkového pokladničného dokladu. Jednalo by sa asi o 3000 Sk za 9 mesiacov. Je takéto niečo možné. Je to uznateľný daňový výdavok?
Dúfam, že mi niečo poradíte. Dakujem
Mickya
14.12.05,06:54
Áno, presne tak, ako píšeš, je to možné. Bude to potom výdavok ovplyv. ZD