silvuša
25.11.06,16:29
som tehotná v 25tt, pracujem u 1 zamestnávateľa už 2.rok, zmluvu mám na dobu neurčitú-včera na porade vyzval mna a moju kolegynu, aby sme sa my dve rozhodli, ktorá z nás dvoch dobrovolne dáme výpoved-ja preto, lebo den predtým som za ním prišla s tým, či by sa mi mohol pozrieť na výplatu z predchádzajúceho mesiaca-teda 9/2006,lebo po marotke som nastúpila do práce 11.sept. a nejako mi nesedeli dni-mala som pocit, že mi nezaplatil za 1 den-konkretne za 1 sviatok-za ktorý som mala dostať náhradu mzdy-tak je to tuším pri hodinovej mzde-aj ked sme v práci neboli-bolo zatvorené-pracujem v obchode..ak tak nie je, opravte ma..on ma odbil s tým, že tie papiere už nemá, ale ak mám pocit, že mi nezaplatil, mám si tie peniaze zobrať-čo som aj urobila...čo malo za následok, že mi to na porade vykričal, vraj som sa zmenila, že si dám za 5 korún prevrtať koleno...??!!!vraj to bol odomna úder pod pás, vraj môžem byť rada že ma do tohto kolektívu zobrali...a podobné veci-pritom som si len uplatnila svoje práva!!!!-takže to je dôvod na moje akože prepustenie....!!! A druhá kolegyna-jej dôvody-kôly tomu že sa opýtala, či vôbec im ostatným tie sviatky preplatil a prečo nám ráta hodiny krát 50 sk ked máme v zmluve 51...?proste otvorili sme si ústa. Takže k včerajšiemu dnu 1 z nás dostala -teda má si sama dať výpoved-rozhodnutie nehal na nás...vraj chce vidieť ktorá je morálnejšia!!!??? Myslím že sú to úplne neopodstatnené dôvody k tomu aby sme si samé dávali výpovede-a ešte k tomu ked som ja tehotná-na materskú mám ísť 23.januára..kolegyna je v skúš.dobe a má zmluvu na dobu určitú...poradte, 1.ako máme postupovať, 2.
aké máme svoje práva...3.aký postup by bol lepší pre mna ako pre tehotnú-čo ak by som šla na rizikové? alebo niečo iné neviem-poradte prosím, v pondelok mu máme oznámiť ako sme sa dohodli-čiže sme pod nátlakom-aj po psychickej stránke-dúfam, že sa to neodzrkadlí na mojom bábätku....ešte som zabudla podotknúť, že žiadne výplatné pásky nedostávame...
JarkaL
25.11.06,15:37
Teba ako tehotnú nemôže prepustiť, si v ochrannej dobe podľa ZP. Keďže je kolegyňa v skúšobnej dobe, ju prepustiť môže počas skúšobnej doby bez udania dôvodu. Podľa toho, čo píšeš, u vás na pracovisku musí byť veľmi dusná atmosféra a ja na Tvojom mieste by som si neničila nervy a zdravie, ak je možnosť, išla by som na rizikové. Určite by som ja nedávala výpoveď, už z princípu. Čo sa týka výplatných pások, tie je povinný Vám dávať. Ja by som si ich vyžiadala (hoci aj písomne doporuč. listom). A k Ti ich nedajú, môžeš to oznámiť na inšpektorát práce. Samozrejme, ak sa človek ozve ako Ty, alebo firmu bonzne, asi môže rátať s tým, že bude musieť odísť. Keďže pôjdeš na MD, môže Ti to byť jedno. Predpokladám, že do tohoto kolektívu by si sa už nechcela po MD vrátiť.
Držím palce.
silvuša
26.11.06,14:13
dakujem za radu...chcem sa opýtať, mala som si vôbec zobrať tých pár korún-teda či som vlastne mala nárok-pri hodinovej mzde na náhradu sviatku-v prípade ked sme mali zatovrenú prevádzku?
A ako je to pri rizikovom tehotenstve-kto platlí-zamestnávateľ či sociálka? Platí mi zamestnávateľ aj ked som na md tých 6 mesiacov?
Danila
26.11.06,14:57
dakujem za radu...chcem sa opýtať, mala som si vôbec zobrať tých pár korún-teda či som vlastne mala nárok-pri hodinovej mzde na náhradu sviatku-v prípade ked sme mali zatovrenú prevádzku?
A ako je to pri rizikovom tehotenstve-kto platlí-zamestnávateľ či sociálka? Platí mi zamestnávateľ aj ked som na md tých 6 mesiacov?Nárok na mzdu/ vo výške priemerného zárobku/ by si mala v prípade, ak deň sviatku pripadol na obvyklý pracovný deň. Ak si podľa harmonogramu práce pracovať nemala, nemala by si ani nárok na náhradu mzdy za sviatok. Rizikové tehotenstvo určí tvoj gynekológ. Ale radšej sa nestresuj, lebo si v práve, a všetko nechaj na riešenie zamestnávateľovi. Je to jeho povinnosť.