rastislav242
26.11.06,15:46
Dobrí deň. V októbri som dala zamestnavateľovi návrh na skončenie pracovného pomeru dohodou. Zamestnávaťeľ na dohodu nepristúpil, tak som mu dala výpoveď podla §67 s dvojmesačnou výpovednou dobou. Ešte pred začatím plynutia výpovednej doby som zo zdravotných dôvodov ostala na PN, na ktorej som do dnesného dňa. Zamestnávateľ mi do dnešného dňa nevyplatil mzdu čo je asi mesiac. Keď som sa bola na soc. poisťovni informovať ohľadom nemocenských dávok, tam mi povedali že nie som evidovaná ako práce neschopná ale chodia mi kontroly zo soc. poisťovne aj keď som predtým nemala PN približne 5 rokov. Chcem sa preto opýtať, či môžem dať zamestnávateľovi okamžitu výpoveď aj keď som už dala výpoveď s dvojmesačnou výpovednou lehotou a som na PN. Za vašu pomoc vám vopred ďakujem.
Zita4
26.11.06,14:58
Zákonník práce to umožňuje v týchto prípadoch:
§ 69
(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak
a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu alebo náhradu mzdy, alebo ich časť do 15 dní po uplynutí jej splatnosti,
c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.
(2) Mladistvý zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer aj vtedy, ak nemôže vykonávať prácu bez ohrozenia svojej morálky.
(3) Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.
(4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.

Myslím, že môžeš použiť tento paragraf a zamestnávateľ ti bude musieť vyplatiť ešte aj náhradu mzdy podľa odseku 4.
rastislav242
26.11.06,15:13
Ďakujem za odpoveď. Ešte sa chcem opýtať, či môžem dať okamžitu výpoveď aj napriek tomu, že som už jednu výpoved dala a plynie mi výpovedna lehota. A ešte niečo, ako mám riešiť tú socialku, ak ma tam nenahlasil, že som na PN už viac ako mesiac. Ďakujem
dana9
26.11.06,16:09
Ďakujem za odpoveď. Ešte sa chcem opýtať, či môžem dať okamžitu výpoveď aj napriek tomu, že som už jednu výpoved dala a plynie mi výpovedna lehota.

Ahoj,

áno, je to možné a úplne oprávnené, aby si uplatnila okamžité skončenie pracovného pomeru a a to aj napriek tomu , že ti už plynie výpovedná doba. ZP nič takýto postup nevylučuje. Koniec koncov,aj počas výpovednej doby máš voči zamestnávateľovi určité povinnosti, napr. dodržiavať prac. disiplínu, pracovať a rovnako je to naopak, zamestnávateľ ťa musí za prácu odmeňovať. Ak ich niektorá strana nedodržiava, nemôže byť druhej strane upierané právo na riešenia takejto situácie a ochranu svojich práv a to aj prostredníctvom inštitúrtu okamžitého skončenia PP.

dana:)
Zita4
26.11.06,16:21
A ešte niečo, ako mám riešiť tú socialku, ak ma tam nenahlasil, že som na PN už viac ako mesiac. Ďakujem
Ak si odovzdala doklad o PN zamestnávateľovi, treba ho vyzvať, aby odovzdal po 10. dni DPN potvrdenie o príjme aj s časťou II. dokladu o PN na Sociálnu poisťovňu. Môžeš to vyžiadať aj ty od zamestnávateľa a odniesť na SP.
dana9
26.11.06,17:33
Predsa len by som ešte chcela zdôdrazniť, aj keď je to napísané aj v príspevku od Zitky, že podmienkou na to, aby bolo možné uplatniť okamžité skončenie PP je nevyplatenie mzdy, alebo náhrady mzdy, alebo ich časti do 15 dní po uplynutí jej splatnosti, takže ak máte v pracovnej zmulve alebo kolektívnej dohodnutý ako deň výplaty napr. 11 deň v mesiaci, a ZĽ ju nevyplatí, tak až od tohto momontu sa počíta 15 dňová lehota, a až po jej uplynutí je splnená podmienka podľa § 68 ZP.
Prípadne,ak nemáte splatnosť mzdy dohodnutú, tak platí nasledovné:

§ 129 Mzda je splatná pozadu za mesačné obdobie, a to najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca, ak sa v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve nedohodlo inak.

dana:)
rastislav242
26.11.06,18:11
Ďakujem pekne, veľmi ste mi pomohli..... Na ktorej inštitúcii možem podať sťažnosť na zamestnávateľa (neplnenie si povinnosti voči zamestnancovi, nevyplatenie mzdy, nezabezpečenie stravy ani stravnych kuponov, nútenie robiť prácu, ktorá nie je uvedená v pracovnej zmluve...)
lenkak
26.11.06,18:12
Inšpektorát práce
jaja99
26.11.06,18:36
[quote=rastislav242]
Keď som sa bola na soc. poisťovni informovať ohľadom nemocenských dávok, tam mi povedali že nie som evidovaná ako práce neschopná ale chodia mi kontroly zo soc. poisťovne aj keď som predtým nemala PN približne 5 rokov.

Ako Ti môžu chodiť kontroly, keď sociálna poisťovňa neeviduje, že si chorá. Predpokladám, že DPN trvá už viac ako 10 dní.
rastislav242
26.11.06,18:43
Ako Ti môžu chodiť kontroly, keď sociálna poisťovňa neeviduje, že si chorá. Predpokladám, že DPN trvá už viac ako 10 dní.

To som sa ich pýtala aj ja, povedali mi, že marodný lístok od lekára majú, len nemajú od zamestnavateľa. PN trvá už viac ako mesiac.
rastislav242
26.11.06,19:25
Ako mam formovať okamžitú výpoveď ?
dana9
26.11.06,19:29
Ako mam formovať okamžitú výpoveď ?

Pozri na tejto stránke, je tam aj vzor pre takýto prípad, len si ho uprav:)

http://info.profesia.sk/buxus/generate_page.php?page_id=4653&buxus_infoprofesia_dev=0d925a11e161ae973480cb5f444 e29e1
rastislav242
05.12.06,16:08
Dobrý večer. Prosím o radu, zamestnávateľovy som doručila okamžitú výpoveď / §69 ods.1 pís.b) zákona č. 433/2003 Z.z /, keď som sa s ním telefonicky skontaktovala, že kedy môžem prísť podpísať výpoveď, prísť si pre mzdu, ktorú mi dlží za september a október a tiež pre doklad o PN, ktorý mi do dnešného dňa neodniesol na socialnu poisťovňu (na PN som od 16.10.2006 a vraj je to moja povinnosť si to tam odniesť) povedal mi, že táto výpoveď je neplatná, pretože som už jednu výpoveď dala a plynie mi výpovedna doba (1.11-31.12.2006), ďalej povedal, že nebude so mnou komunikovať a zložil mi telefon (to sa stalo už druhý krát po tom, čo som sa s nim chcela stretnuť a normálne dohodnuť). O pol hodinu nato mi volal, aby som si prišla pre výplatu... Má pravdu zamestnávateľ v tom, že je táto výpoveď neplatná, alebo je zákon na mojej strane a môžem trvať na svojej výpovedi? A vôbec, mám si prebrať výplatu, totiž bojím sa toho, aby so mnou nejakým spôsobom "nevybabral", že si ju preberiem a potom by bola výpoveď neplatná. Prosím poradte, ako mám v tomto prípade pokračovať, jediné čo chcem je mať to konečne vybavené... ĎAKUJEM
lenkas
05.12.06,17:25
Ak dokumenty, ktore si mu dala, splnaju vsetky poziadavky (teda aj okamzite skoncenie) a zamestnávateľ ich preukázateľne prevzal, tak plati "to posledne" - teda okamzite skoncenie.
Vyplatu si samozrejme preber (ked davaju ber), nemalo by to mat vplyv na platnost ci neplatnost okamziteho skoncenia, splnenie podmienok sa posudzuje ku dnu, kedy sa podavalo okamzite skoncenie .
( a propos a len naozaj na okraj, ak by aj z akehokolvek dovodu neplatilo okamzite skoncenie, tak urcite plati vypoved - samozrejme tiez ked splnala zakonne poziadavky a bola dorucena, t.j. najneskor ti pracovny pomer skonci 31.12., ale ak by si uz dovtedy neprisla pracovat, kto by sa s tebou sudil o nahradu skody za tych par dni??)
rastislav242
06.12.06,19:05
Dobrý večer. Riadila som sa tým, čo ste mi tu poradili, na moje otazky a mám znova problém, zamestnavateľ mi na moju výpoveď odpovedal následovne, citujem: Vašu výpoveď podľa §69 odst.b) Zákonníka práce nemôžeme akceptovať pre nenaplnenie obsahu ustanovenia daného predpisu. Podľa §69 odst.b) Zákonníka práce môže zamestnanec skončiť pracovný pomer, ak mu zamestnavateľ nevyplatil mzdu, alebo jej časť do 15 dni po uplynutí jej splatnosti. Mzda za prislušné mzdové obdobie bola riadne zúčtovaná, odvodové povinnosti v čas splnené a na vyplatenie doplatkov miezd bola vyhotovená výplatná listina. Na prevzatie mzdy ste boli telefonicky vyzvaná, ale do dnešného dňa ste si mzdu neprevzali ani nezabezpečili prevzatie splnomocnenou osobou, takže nedošlo k jej prevzatie z Vašej strany nie k nevyplateniu mzdy zo strany zamestnávateľa. Z uvedeného vyplýva, že nebola splnená podmienka na uplatnenie skončenia pracovného pomeru zo strany zamestnanca podľa §69 odst.b) Zákonníka práce. V súčastnom období zároveň evidujeme vašu výpoveď z pracovného pomeru na základe §67 Zakonníka práce. Výpoveď bola doručená 19.10.2006 v čase, kedy ste bola dočastne uznaná za práceneschopnú pre chorobu z toho dôvodu vypovedna doba začne plynuť prvým dňom po ukončení práceneschopnosti. Nakoľko ste v ochrannej dobe, počas ktorej nieje možné vykonať žiadne zmeny ani úpravy v pracovnoprávnom vzťahu z dôvodu ochrany zamestnanca. Táto výpoveď je aktuálna, zamestnavateľ ju akceptuje a jej naplnenie bude v súlade s pracovnoprávnymi predpismi. koniec citátu. Prosím o vyjadrenie k takejto odpovedi. A čo sa týka toho, že ma telefonicky vyzval, tak neviem, či zamestnávateľ k tomu počita to, že mi telefonoval po dobe, čo je viac ako 30 dni od uplynutia splatnosti vyplatenia mzdy za september, ked mi už mal vyplatit mzdu aj za okróber. Nebolo jeho povinnosťou to, čo sa píše v §130 odseku 4 Z. z. (Mzda sa vypláca v pracovnom čase a na pracovisku, ak sa v pracovnej zmluve nedohodlo inak. Ak sa zamestnanec z vážnych dôvodov nemôže dostaviť po výplatu mzdy alebo ak pracuje na vzdialenom pracovisku, zašle mu zamestnávateľ mzdu tak, aby mu bola doručená v deň určený na jej výplatu, alebo najneskôr v najbližší nasledujúci pracovný deň na svoje náklady a nebezpečenstvo, ak sa nedohodnú inak.) Inak sme sa nedohodli a ked som mu volala ešte v čase, ked mala byť vyplatená mzda za september, kedy si môžem prísť pre výplatu, povedal, že ako si môžem prísť pre mzdu, ked som PN a že mi ju vyplati ked nastúpim do práce a zložil, resp. buchol telefonom. Podľa mňa to nie je z jeho strany veľmi korektný prístup. Za vyjadrenie ĎAKUJEM.
dana9
06.12.06,19:23
Vašu výpoveď podľa §69 odst.b) Zákonníka práce nemôžeme akceptovať pre nenaplnenie obsahu ustanovenia daného predpisu. Podľa §69 odst.b) Zákonníka práce môže zamestnanec skončiť pracovný pomer, ak mu zamestnavateľ nevyplatil mzdu, alebo jej časť do 15 dni po uplynutí jej splatnosti. Mzda za prislušné mzdové obdobie bola riadne zúčtovaná, odvodové povinnosti v čas splnené a na vyplatenie doplatkov miezd bola vyhotovená výplatná listina. Na prevzatie mzdy ste boli telefonicky vyzvaná, ale do dnešného dňa ste si mzdu neprevzali ani nezabezpečili prevzatie splnomocnenou osobou, takže nedošlo k jej prevzatie z Vašej strany nie k nevyplateniu mzdy zo strany zamestnávateľa.
Z uvedeného vyplýva, že nebola splnená podmienka na uplatnenie skončenia pracovného pomeru zo strany zamestnanca podľa §69 odst.b) Zákonníka práce.

Myslím,že zamestnávateľ sa mýli,pretože v prípade PN by sa malo postupovať nasledovne, bez ohľadu na to, akým spôsobom sa doteraz mzda vyplácala (na ruku /na účet)

§ 130

(4) Mzda sa vypláca v pracovnom čase a na pracovisku, ak sa v pracovnej zmluve nedohodlo inak. Ak sa zamestnanec z vážnych dôvodov nemôže dostaviť po výplatu mzdy alebo ak pracuje na vzdialenom pracovisku, zašle mu zamestnávateľ mzdu tak, aby mu bola doručená v deň určený na jej výplatu, alebo najneskôr v najbližší nasledujúci pracovný deň na svoje náklady a nebezpečenstvo, ak sa nedohodnú inak.

IMHO, zamestnávateľ bol povinný zabezpečiť doručenie mzdy a ak to neurobil ide o pochybenie z jeho stranz a zároveň o nevyplatenie mzdy v lehote splatnoasti. Takže pravdaje na tvojej strane, a podmienky na okamžité skončenie PP boli splnené.

BTW, Doteraz sa akým spôsobom vyplácala mzda? Posielal ju ZĽ na účet,mali ste nejakú dohodu?

V súčastnom období zároveň evidujeme vašu výpoveď z pracovného pomeru na základe §67 Zakonníka práce. Výpoveď bola doručená 19.10.2006 v čase, kedy ste bola dočastne uznaná za práceneschopnú pre chorobu z toho dôvodu vypovedna doba začne plynuť prvým dňom po ukončení práceneschopnosti.
toto je úplná hlúposť, zamestnanec môže dať počas trvania PN výpoveď, rovnako može okamžite skončiť PP, nie je v tomto smere nijakým spôsobom obmedzený.
Nakoľko ste v ochrannej dobe, počas ktorej nieje možné vykonať žiadne zmeny ani úpravy v pracovnoprávnom vzťahu z dôvodu ochrany zamestnanca.
Platí vyššie uvedené, zákaz výpovede sa vzťahuje len na prípady, ak by výpoveď bola daná zamestnávateľom.

Táto výpoveď je aktuálna, zamestnavateľ ju akceptuje a jej naplnenie bude v súlade s pracovnoprávnymi predpismi. koniec citátu.

Na základe vyššie uvedeného je účinné okamžité skončenie PP.

M.



Odpovede sú zvýraznené

dana:)
rastislav242
06.12.06,19:36
Zamestnávateľ vyplacal mzdu na ruku k poslednému dňu v mesiaci. Dohoda nebola žiadna. Ešte jedna otázočka: v prípade ak ukončim PN a nepridem do práce, môže zamestnavateľ odomňa žiadať náhradu škody? Ďakujem za vaše vyjadrenie, rozhodla som sa túto jeho odpoveď napadnúť a riešiť ju právnou cestou. Ešte raz ĎAKUJEM.
dana9
07.12.06,12:17
Ešte jedna otázočka: v prípade ak ukončim PN a nepridem do práce, môže zamestnavateľ odomňa žiadať náhradu škody? .

V prípade, ak je okamžité skončenie PP oprávnené, tak nie.

dana:)

P.S: daj vedieť, ako to všetko dopadlo.
plecho
14.12.06,17:49
mam problem môžem dat okamžitu vypoved ,ked mam važny rodiny problem,musim sa starat o otca ,ktori važne ochorel a bez cudzej pomoci sa nezaobide.zamestnavatel mi nechce dat ani neplatene volno na 2 mesiace
Danila
14.12.06,18:19
mam problem môžem dat okamžitu vypoved ,ked mam važny rodiny problem,musim sa starat o otca ,ktori važne ochorel a bez cudzej pomoci sa nezaobide.zamestnavatel mi nechce dat ani neplatene volno na 2 mesiaceMyslím, že to máš veľmi vážny problém, s ktorým ZP ako s výpovedným dôvodom pre okamžité ukončenie pracovného pomeru nepočítal. Asi to budeš musieť riešiť prostredníctvom opatrovateľskej služby, prípadne ochotnej osoby. Alebo pokusom nájsť u zamestnávateľa ústretovosť s presvedčivými dôkazmi v rukách. Možno Ti ostatní poradia zo skúseností niečo optimistickejšie. Ja Ti držím palce.
Chobot
15.12.06,07:53
mam problem môžem dat okamžitu vypoved ,ked mam važny rodiny problem,musim sa starat o otca ,ktori važne ochorel a bez cudzej pomoci sa nezaobide.zamestnavatel mi nechce dat ani neplatene volno na 2 mesiace

Ak je to trvalý stav a vieš, že do práce už nebudeš môcť nastúpiť, tak treba skutočne uvažovať o skončení PP. Predpokladám, že zamestnávateľ nesúhlasil so skončením PP dohodou, preto by som Ti doporučil nasledovný postup.

Podaj riadnu výpoveď s 2 mesačnou výpovednou dobou. Kým bude plynúť výp. doba, nechaj si u lekára vypísať OČR (ošetrovanie člena rodiny) § 141 ods. 1:

"(1) Zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca v práci za čas jeho pracovnej neschopnosti pre chorobu alebo úraz, počas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky (§ 166), karantény, ošetrovania chorého člena rodiny a počas starostlivosti o dieťa mladšie ako desať rokov, ktoré nemôže byť z vážnych dôvodov v starostlivosti detského výchovného zariadenia alebo školy, v ktorých starostlivosti dieťa inak je, alebo ak osoba, ktorá sa inak stará o dieťa, ochorela alebo sa jej nariadila karanténa (karanténne opatrenie), prípadne sa podrobila vyšetreniu alebo ošetreniu v zdravotníckom zariadení, ktoré nebolo možné zabezpečiť mimo pracovného času zamestnanca. Za tento čas nepatrí zamestnancovi náhrada mzdy, ak osobitný predpis neustanovuje inak."

Nevýhodou toho je, že ošetrovné dostaneš len za prvých 710 dní neprítomnosti (vypláca to Soc. poisťovňa). Ale na zvyšú dobu Ti zamestnávateľ bude musieť poskytnúť voľno, hoci to bude bez náhrady mzdy. A za ten čas Ti uplynie výpovedná lehota a PP skončí. Možno zamestnávateľ pochopí, že nemá význam Ťa držať 2 mesiace, keď aj tak neprídeš do práce a skončí dohodou.

Opravil som, 7 dní bolo kedysi.
Hepi
15.12.06,11:51
K Rastislav242: prečítala som si celý tento, dá sa povedať, už pomaly román na pokračovanie a vyšlo mi z toho, že s tým tvojim zamestnávateľom ten spor nevyhráš, lebo to musí byť hrozný špekulant. Takže aj keď si ešte stále nahnevaná a rozhodnutá riešiť celú tú anabázu súdnou cestou radím ti, nerob to. Zamestnávatelia sä totiž "páni" a my sme ich "otroci". Ale aj tak ti držím palce.
sendy_
20.02.09,09:28
zdravim,

chapem zakonnik prace spravne, ak sa nazdavam, ze podla $69 mozem dat okamzitu vypoved ak mi zamestnavatel nevyplatil ani po 15dnoch po uplynuti splatnosti celu vyplatu (teda vyplatil mi len jej cast)? Mam v tomto pripade narok na 2-mesacnu nahradu mzdy?

Vdaka
Tweety
20.02.09,09:36
zdravim,

chapem zakonnik prace spravne, ak sa nazdavam, ze podla $69 mozem dat okamzitu vypoved ak mi zamestnavatel nevyplatil ani po 15dnoch po uplynuti splatnosti celu vyplatu (teda vyplatil mi len jej cast)? Mam v tomto pripade narok na 2-mesacnu nahradu mzdy?

Vdaka
Áno, presne tak. Ale budeš to mať ťažké, ak nevyplatil mzdu, bude problém aj s vyplatením odstupného. Naozaj nie je iná možnosť?
sendy_
20.02.09,09:43
Áno, presne tak. Ale budeš to mať ťažké, ak nevyplatil mzdu, bude problém aj s vyplatením odstupného. Naozaj nie je iná možnosť?

Dakujem za odpoved :)
Druha moznost je nedavat vypoved a dufat, ze dostanem aj zvysnu cast mzdy. To nie je iste, tak ako nie je iste ani to odstupne. Len som si chcel byt isty, co v tejto veci mozem robit a na co mam narok. Vdaka este raz ;)
misoporada
09.09.09,10:09
Ak je to trvalý stav a vieš, že do práce už nebudeš môcť nastúpiť, tak treba skutočne uvažovať o skončení PP. Predpokladám, že zamestnávateľ nesúhlasil so skončením PP dohodou, preto by som Ti doporučil nasledovný postup.

Podaj riadnu výpoveď s 2 mesačnou výpovednou dobou. Kým bude plynúť výp. doba, nechaj si u lekára vypísať OČR (ošetrovanie člena rodiny) § 141 ods. 1:

"(1) Zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca v práci za čas jeho pracovnej neschopnosti pre chorobu alebo úraz, počas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky (§ 166), karantény, ošetrovania chorého člena rodiny a počas starostlivosti o dieťa mladšie ako desať rokov, ktoré nemôže byť z vážnych dôvodov v starostlivosti detského výchovného zariadenia alebo školy, v ktorých starostlivosti dieťa inak je, alebo ak osoba, ktorá sa inak stará o dieťa, ochorela alebo sa jej nariadila karanténa (karanténne opatrenie), prípadne sa podrobila vyšetreniu alebo ošetreniu v zdravotníckom zariadení, ktoré nebolo možné zabezpečiť mimo pracovného času zamestnanca. Za tento čas nepatrí zamestnancovi náhrada mzdy, ak osobitný predpis neustanovuje inak."

Nevýhodou toho je, že ošetrovné dostaneš len za prvých 710 dní neprítomnosti (vypláca to Soc. poisťovňa). Ale na zvyšú dobu Ti zamestnávateľ bude musieť poskytnúť voľno, hoci to bude bez náhrady mzdy. A za ten čas Ti uplynie výpovedná lehota a PP skončí. Možno zamestnávateľ pochopí, že nemá význam Ťa držať 2 mesiace, keď aj tak neprídeš do práce a skončí dohodou.

Opravil som, 7 dní bolo kedysi.
Zdravim. Mozem sa opytat, ci neodvadzanie odvodov zo strany zamestnavatela za zamestnanca moze byt dovodom na okamzitu vypoved zo zamestnanca.. Vdaka.
JankaO
09.09.09,10:26
Zdravim. Mozem sa opytat, ci neodvadzanie odvodov zo strany zamestnavatela za zamestnanca moze byt dovodom na okamzitu vypoved zo zamestnanca.. Vdaka.

Nie. Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,

Chobot
09.09.09,10:27
Zdravim. Mozem sa opytat, ci neodvadzanie odvodov zo strany zamestnavatela za zamestnanca moze byt dovodom na okamzitu vypoved zo zamestnanca.. Vdaka.

Nie, to nie je dôvodom na okamžité skončenie. Taký dôvod ZP nepozná.
glglgl
09.09.09,14:32
Idem využiť status okamžitej výpovede zo strany zamestnanca podla §69 ods 1 pism b /dôvodom je nevyplatenie cestovných náhrad - stravné v zahraničí, čo tvorí najväčšiu časť mzdy./Chcem sa informovať na § 214 Trestného zákonníka, či môžem uplatňovať tento paragraf aj pri cestovných náhradnách - stravného v zahraničí.Môžem podať podnet na trestné stíhanie aj pri nezaplatení stravného?
glglgl
09.09.09,15:10
Idem využiť status okamžitej výpovede zo strany zamestnanca podla §69 ods 1 pism b /dôvodom je nevyplatenie cestovných náhrad - stravné v zahraničí, čo tvorí najväčšiu časť mzdy./Chcem sa informovať na § 214 Trestného zákonníka, či môžem uplatňovať tento paragraf aj pri cestovných náhradnách - stravného v zahraničí.Môžem podať podnet na trestné stíhanie aj pri nezaplatení stravného?



Nevie mi nikto poradiť?
Chobot
09.09.09,19:36
Idem využiť status okamžitej výpovede zo strany zamestnanca podla §69 ods 1 pism b /dôvodom je nevyplatenie cestovných náhrad - stravné v zahraničí, čo tvorí najväčšiu časť mzdy./Chcem sa informovať na § 214 Trestného zákonníka, či môžem uplatňovať tento paragraf aj pri cestovných náhradnách - stravného v zahraničí.Môžem podať podnet na trestné stíhanie aj pri nezaplatení stravného?

Podľa mňa nie. § 214 znie:


(1) Kto ako štatutárny orgán právnickej osoby alebo fyzická osoba, ktorá je zamestnávateľom, alebo ich prokurista nevyplatí svojmu zamestnancovi mzdu, plat alebo inú odmenu za prácu, náhradu mzdy alebo odstupné, na ktorých vyplatenie má zamestnanec nárok, v deň ich splatnosti, hoci v tento deň mal peňažné prostriedky na ich výplatu, ktoré nevyhnutne nepotreboval na zabezpečenie činnosti právnickej osoby alebo činnosti zamestnávateľa, ktorý je fyzickou osobou, alebo vykoná opatrenia smerujúce k zmareniu vyplatenia týchto peňažných prostriedkov, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.

Cestovné náhrady tam nie sú spomenuté, a nie je to ani mzda, ani náhrada mzdy ani odstupné ani odmena za prácu. Takže nevyplatenie cest. náhrad podľa mňa nie je trestný čin.

Pravdou je, že v ZP to bolo doplnené nedávno, ani tam neboli cest. náhrady. ZP upravili, aby aj nevyplatenie CN bolo dôvodom na okamžité skončenie, ale v trestnom zákone to nedoplnili.
abel
10.09.09,05:50
Zamestnanec dal 24. 8. 2009 výpoveď podľa § 69 ods. 1 písm. b) ZP, pretože mu zamestnávateľ od januára nevyplatil mzdu. Výpoveď zamestnávateľ prevzal, ale odmieta ukončiť pracovný pomer a trvá na dvojmesačnej výpovednej dobe.
Zamestnanec má možnosť nastúpiť do nového zamestnania, ale nemá žiadne výstupné papiere. Ako má ďalej pokračovať?
bv_alexandra
10.09.09,05:56
Zamestnanec dal 24. 8. 2009 výpoveď podľa § 69 ods. 1 písm. b) ZP, pretože mu zamestnávateľ od januára nevyplatil mzdu. Výpoveď zamestnávateľ prevzal, ale odmieta ukončiť pracovný pomer a trvá na dvojmesačnej výpovednej dobe.
Zamestnanec má možnosť nastúpiť do nového zamestnania, ale nemá žiadne výstupné papiere. Ako má ďalej pokračovať?
Výpoeveď je podľa môjho názoru platná, ak skutočne došlo k nevyplateniu mzdy ani do 15dní odo dna výplatného termínu.
Vyzvať ZĽ na vystevenie výstupných dokladov.Zamestnávateľ je povinný pri ukončení tieto doklady vydať bezodkladne. Viď tému:
http://www.porada.sk/t114103-povinnosti-zamestnavatela-mzdovej-uctovnicky-pri-okamzitom-skonceni-pp.html
:)
Chobot
10.09.09,08:31
Výpoeveď je podľa môjho názoru platná, ak skutočne došlo k nevyplateniu mzdy ani do 15dní odo dna výplatného termínu.
Vyzvať ZĽ na vystevenie výstupných dokladov.Zamestnávateľ je povinný pri ukončení tieto doklady vydať bezodkladne. Viď tému:
http://www.porada.sk/t114103-povinnosti-zamestnavatela-mzdovej-uctovnicky-pri-okamzitom-skonceni-pp.html
:)

Len pozor na lehotu uplatnenia si tohto práva. V zmysle § 69 ods. 3 tak môže zamestnanec urobiť len v lehote do jedného mesiaca:

(3) Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.

Takže ak zamestnávateľ nevyplatil mzdu za január, ktorá bola splatná do konca februára, tak zamestnanec mal podať okamžité skončenie do konca marca. Pokiaľ zamestnávateľ dlhuje len januárovú mzdu, tak lehotu premeškal.

Neviem, ako by to posudzoval súd, ak nevyplatil mzdu aj za ostatné mesiace, či sa znovu uplatňuje tá mesačná lehota pri nevyplatenej mzde za marec, apríl, máj, atď.
abel
10.09.09,09:54
Ďakujem za všetky názory. Ja som pre toho zamestnávateľa robila ako SZČO účtovníctvo aj mzdy do konca roka, potom som zmluvu písomne ukončila. Dodnes však nikto neprišiel pre žiadne doklady, všetko je u mňa. Teraz prišla tá zamestnankyňa s prosbou, či jej nemôžem urobiť zápočtový list a skrátka výstupné papiere, ukázala mi výpoveď, ktorú posielala v auguste a zamestnávateľ ju prevzal, ale s ňou nesúhlasí, na úrade práce sa nemôže zahlásiť, do novej práce nemôže nastúpiť, príjem jej neplatí nikto. Chcela som jej pomôcť, ale to ja zrejme nevyriešim.
Chobot
10.09.09,10:17
Ďakujem za všetky názory. Ja som pre toho zamestnávateľa robila ako SZČO účtovníctvo aj mzdy do konca roka, potom som zmluvu písomne ukončila. Dodnes však nikto neprišiel pre žiadne doklady, všetko je u mňa. Teraz prišla tá zamestnankyňa s prosbou, či jej nemôžem urobiť zápočtový list a skrátka výstupné papiere, ukázala mi výpoveď, ktorú posielala v auguste a zamestnávateľ ju prevzal, ale s ňou nesúhlasí, na úrade práce sa nemôže zahlásiť, do novej práce nemôže nastúpiť, príjem jej neplatí nikto. Chcela som jej pomôcť, ale to ja zrejme nevyriešim.

Do práce predsa môže nastúpiť. Nič jej nebráni v tom, aby uzatvorila nový prac. pomer. Veď môže mať aj viac prac. pomerov, nemusí byť ten starý ukončený.
misoporada
11.09.09,17:26
Vdaka za promptnu odpoved.
eldzi
12.09.09,00:04
Dobrý deň,
Môj zamestnávateľ už pol roka nevypláca mzdy načas t.j. do konca nasledujúceho mesiaca ( podľa pracovnej zmluvy) ale spravidla aj 15 dní po ňom. Výplatu za mesiac jún nevyplatil celú ani ku dnešnému dňu 12.9.2009. Tým naplnil podmienky §69 ZP a mnohí moji kolegovia okamžite ukončili pracovný pomer. To sa mu však nepáči a 11.9.2009 vyplatil mzdy za mesiac júl ale nedoplatil mzdy za mesiac jún. Urobil to zrejme s tým zámerom, že 15.9.2009 možnosť na okamžitú výpoveď za nedoplatený mesiac jún končí (30 dňová lehota) a za júl ešte nenadobudne možnosť jej uplatnenia.
Je takýto jeho postup zákonný? Je možné vyplatiť nasledujúcu (júlovú) mzdu a nedoplatiť prechádzajúcu (júnovú)? Podľa mňa je to špekulácia z jeho strany na obídenie §69 ZP, a znemožnenie jeho uplatnenia zamestnancami. Mzdy nám posiela na bežný účet. Je to možné chápať aj tak, že nevyplatil celé júlové mzdy ale doplatil júnové a súčasne vyplatil časť júlových miezd alebo nie?

Vopred ďakujem za odpoveď .
veronikasad
12.09.09,05:32
Dobrý deň,
Môj zamestnávateľ už pol roka nevypláca mzdy načas t.j. do konca nasledujúceho mesiaca ( podľa pracovnej zmluvy) ale spravidla aj 15 dní po ňom. Výplatu za mesiac jún nevyplatil celú ani ku dnešnému dňu 12.9.2009. Tým naplnil podmienky §69 ZP a mnohí moji kolegovia okamžite ukončili pracovný pomer. To sa mu však nepáči a 11.9.2009 vyplatil mzdy za mesiac júl ale nedoplatil mzdy za mesiac jún. Urobil to zrejme s tým zámerom, že 15.9.2009 možnosť na okamžitú výpoveď za nedoplatený mesiac jún končí (30 dňová lehota) a za júl ešte nenadobudne možnosť jej uplatnenia.
Je takýto jeho postup zákonný? Je možné vyplatiť nasledujúcu (júlovú) mzdu a nedoplatiť prechádzajúcu (júnovú)? Podľa mňa je to špekulácia z jeho strany na obídenie §69 ZP, a znemožnenie jeho uplatnenia zamestnancami. Mzdy nám posiela na bežný účet. Je to možné chápať aj tak, že nevyplatil celé júlové mzdy ale doplatil júnové a súčasne vyplatil časť júlových miezd alebo nie?

Vopred ďakujem za odpoveď .
Je pri platbe na bežný účet uvedený špecifický symbol (mesiac za ktorý sa vypláca mzda) ?
eldzi
12.09.09,13:36
Ešte za mesiac máj VS bol ...0509 ale za nasledujúce mesiace
jún a júl sa už VS zhoduje s mesiacom, počas ktorého sa medzibankový prevod uskutočnil t.j...0809. Nerozumiem prečo...hm
veronikasad
12.09.09,14:40
Ešte za mesiac máj VS bol ...0509 ale za nasledujúce mesiace
jún a júl sa už VS zhoduje s mesiacom, počas ktorého sa medzibankový prevod uskutočnil t.j...0809. Nerozumiem prečo...hm
Tomu nerozumiem ani ja. Pokial je uvedený správny VS - platba sa priradí k mesiacu za ktorý je mzda vyplácaná. V tomto prípade neviem - ak by podnikatel napadol neplatnosť okamžitého zrušenia na súde, ako by to dopadlo. Napr. poisťovne pri platení odvodov ak nie je uvedený žiadny VS platbu priradia k najstaršiemu nedoplatku.
eldzi
16.09.09,05:01
Ďakujem za odpoveď...Ale stále mi nieje jasné, či zamestnávateľ konal správne, keď vyplatil výplatu za mesiac júl a nevyplatil celú júnovú výplatu.
kofoluska
08.10.09,05:02
Dobry den,
rada by som sa opytala, ako riesit nasledovnu situaciu:
Moja kolegyna pred casom zle nahodila sadzby jednemu klientovi a fakturovalo sa mu takmer rok a pol menej, ako bolo treba. Je to kolegyna, s ktorou su od jej nastupu len problemy, jej chybovost je obrovska, ale svoju vinu alebo podiel viny nie je ochotna si priznat a ani po niekolkych desiatkach ustnych upozorneni zo strany nadriadenej (a kolegov) sa stav nezlepsuje. Naopak, celu dobu sa nadriadena snazi hodit zodpovednost za pracu kolegyne na mna. Nemam to pisomne, samozrejme, takze fakticky za nu zodpovedna nie som.
Kedze na pracu kolegyne sme na oddeleni odkazani, dost mi jej pristup k praci, neschopnost na sebe pracovat, neschopnost urcit si priority a zadelit pracu ako aj chybovost vadi, pretoze sa dotyka aj mna - ked od nej nieco xcem, nemozem sa spolahnut na to, ze to urobi dobre a ze to po nej nebude nutne kontrolovat.
Spat k fakturacii podla zlych sadzieb. Chybu som si vsimla ja po ukonceni druheho kvartalu tento rok, ked mi kolegyna dala vykaz, aby som ho v systeme odklikla na fakturaciu. Vykaz bol v tej dobe uz podpisany zo strany mojej nadriadenej a este jedneho riadiaceho pracovnika spolocnosti, ako aj zo strany klienta. Ked sa patralo po tom, kde vznikla chyba a kto kedy vykazy tejto spolocnosti kontroloval, zistilo sa, ze sa to taha od zaciatku roka 2008 a ja som odklikla na fakturaciu dva vykazy. Zdoraznujem, podpisane mojou nadriadenou, ktora svojim podpisom vyjadrila suhlas s uvedenymi udajmi, teda aj so sadzbami.
Minuly tyzden mi vedenie spolocnosti dalo na vedomie, ze neuspokojivo plnim svoje povinnosti, co spociva v nedoslednom plneni pokynu nadriadenej kontrolovat po kolegyni udaje zadane do databazove systemu zo zmluv zabezpecenia likvidacie odpadov. Z tohto dovodu mi po dobu dvoch mesiacov strhli cast osobneho ohodnotenia.
Vyjadrila som svoj nesuhlas, a to ako pisomne (priamo na list, ktory mi predlozila moja sefka) ako i ustne. Okrem toho sa mi podarilo zistit, ze pokyn kontrolovat udaje z odpadovych zmluv neexistuje. Kontrolne cinnosti, ktore sa pred dvoma rokmi zaviedli (vdaka uz vtedy chybovej kolegyni) sa tykali iba zabezpecenia povinnosti pre odpady z obalov. Dotknuty vykaz sa tyka odpadov z vyrobkov.
Nasla som si inu pracu a chcem odist ku koncu tohto mesiaca. Moj zamestnavatel sa so mnou vsak nechce dohodnut a trva na dvojmesacnej vypovednej lehote. Aj napriek tomu, ze som navrhla podpisat dohodu o vykonani prace, pocas ktorej by som zaucila noveho cloveka a dotiahla do konca rozbehnute projekty.Pre mna by dvojmesacna vypovedna lehota mohla znamenat, ze realne stratim lepsiu pracu a budem nutena ostat v starom zamestnani, resp. ostanem nezamestnana.
§69, pism b) hovori o okamzitej vypovedi, ak zamestnavatel nevyplati mzdu alebo jej cast. Vztahuje sa to aj na osobne ohodnotenie? Je pravda, ze na to moze zamestnavatel siahnut kedykolvek, ale toto strhnutie osobneho ohodnotenia bolo objektivne neopravnene, pretoze pokyn, na ktory sa odvolavalo, neexistuje. Som povinna zamestnavatela na tento fakt upozornit a ziadat o doplatenie toho, co mi strhol, alebo mozem pockat 15 dni a dat okamzitu vypoved?
Dakujem za odpoved.
ivka70
08.10.09,05:25
Dobry den,
Nasla som si inu pracu a chcem odist ku koncu tohto mesiaca. Moj zamestnavatel sa so mnou vsak nechce dohodnut a trva na dvojmesacnej vypovednej lehote. Aj napriek tomu, ze som navrhla podpisat dohodu o vykonani prace, pocas ktorej by som zaucila noveho cloveka a dotiahla do konca rozbehnute projekty.Pre mna by dvojmesacna vypovedna lehota mohla znamenat, ze realne stratim lepsiu pracu a budem nutena ostat v starom zamestnani, resp. ostanem nezamestnana.
§69, pism b) hovori o okamzitej vypovedi, ak zamestnavatel nevyplati mzdu alebo jej cast. Vztahuje sa to aj na osobne ohodnotenie? Je pravda, ze na to moze zamestnavatel siahnut kedykolvek, ale toto strhnutie osobneho ohodnotenia bolo objektivne neopravnene, pretoze pokyn, na ktory sa odvolavalo, neexistuje. Som povinna zamestnavatela na tento fakt upozornit a ziadat o doplatenie toho, co mi strhol, alebo mozem pockat 15 dni a dat okamzitu vypoved?
Dakujem za odpoved.

Osobne ohodnotenie nie je narokovatelna cast mzdy.
To mozes dostat a nemusis.
Takze na zaklade strhnuteho osobneho ohodnotenia nemozes dat okamzitu vypoved.

Ak mate definovane v internych predpisoch sposob vyplacania osobneho ohodnotenia a myslis si, ze ten nebol dodrzany, mozes na to pisomne upozornit zamestnavatela a ziadat napravu.
Stale to vsak nie je nevyplatenie mzdy zo zakona, lebo predpokladam, ze cistu mzdu si dostala normalne vo vyplatnom termine.

Ak si uz hladas a dohadujes novu pracu, je lepsie a serioznejsie upozornit noveho zamestnavatela na nutnost 2 mesacnej vypovede a nemusis riesit problemy s neschvalenou dohodou o ukonceni PP.
kofoluska
08.10.09,16:30
Moj novy zamestnavatel je samozrejme na vypovedny lehotu upozorneny. V tom problem nevidim.

Osobne ohodnotenie na vyplatnej paske nemam uvedene samostatne, ale spolu s ostatnou mzdou. Rovnako aj pre ucely vypoctu nemocenskych davok ci podpory v nezamestnanosti sa pocita celkova vyska mzdy, bez ohladu na to, kolko z nej tvori osobne ohodnotenie.
Na vyplatnej paske tento mesiac mam uvedene len "ostatne zrazky" a nie je tam specifikovane, ze ide o zrazky z osobneho ohodnotenia...

Uprimne, firma sa sprava ku svojim zamestnancom nekorektne, nasa sefka pri "drbani" kolegyne nasmerovava svoje nalady aj voci ostatnym a nadava nam do bandy debilov, idiotov a magorov, jednoducho...aj ked viem, ze by novy zamestnavatel na mna pockal (hoci kym nie je podpisana zmluva, istotu nemam), nemam chut v sucasnej praci zostavat dlhsie ako je nevyhnutne nutne. Preto hladam sposob, ako sa z nej dostat do konca mesiaca.....
ivka70
08.10.09,16:37
Moj novy zamestnavatel je samozrejme na vypovedny lehotu upozorneny. V tom problem nevidim.

Osobne ohodnotenie na vyplatnej paske nemam uvedene samostatne, ale spolu s ostatnou mzdou. Rovnako aj pre ucely vypoctu nemocenskych davok ci podpory v nezamestnanosti sa pocita celkova vyska mzdy, bez ohladu na to, kolko z nej tvori osobne ohodnotenie.
Na vyplatnej paske tento mesiac mam uvedene len "ostatne zrazky" a nie je tam specifikovane, ze ide o zrazky z osobneho ohodnotenia...

.....

Osobne ohodnotenie je sucast hrubej mzdy aj sa z neho platia odvody, paska je v tomto v poriadku.
Podstatne je ako mas definovane osobne ohodnotenie v pracovnej zmluve alebo v mzdovom dekrete.
Tam musi byt definovane aka cast mzdy je pevna a aka cast je osobne ohodnotenie.
kofoluska
08.10.09,17:03
Chm, ako, viem, ze mozno strielam naslepo, ale naozaj sa snazim najst sposob, ako odist (aj po dnesku, kedy mi pre zmenu bolo vynadane za dobre odvedenu pracu, ktora vsak trvala dlhsie, nez si sefka predstavovala a ona uz daaavno xcela ist domov)....co urobit? :-(
veronikasad
08.10.09,17:12
Chm, ako, viem, ze mozno strielam naslepo, ale naozaj sa snazim najst sposob, ako odist (aj po dnesku, kedy mi pre zmenu bolo vynadane za dobre odvedenu pracu, ktora vsak trvala dlhsie, nez si sefka predstavovala a ona uz daaavno xcela ist domov)....co urobit? :-(
Ako máš v prac. zmluve definované osobné ohodnotenie - ako nárokovatelnú alebo nenárokovatelnú zložku mzdy. Alebo to rieši mzdový poriadok firmy či kol.zmluva ?
kofoluska
08.10.09,17:22
V zmluve mam definovane osobne ohodnotenie takto: "Zamestnavatel sa so zamestnancom dohodli, ze mu zamestnavatel bude na zaklade mesacneho vyhodnotenia plnenia pracovnych uloh riaditelom prislusneho oddelenia poskytovat osobne ohodnotenie vo vyske .... eur"
Problem je, ze riaditel oddelenia vyhodnotil plnenie mojich pracovnych uloh nepravdivo - pokyn, na ktory sa odvolala rozhodnutie o nedoslednom a neuspokojivom plneni pracovnych ulov neexistuje a sefka si chranila vlastny chrbat. To, kvoli comu mne strhli cast osobneho ohodnotenia, kontrolovala ona predo mnou a podpisala sa pod chybne data. Ja som dostala vykaz podpisany mojou sefkou, sefom komoditneho a klientom - vsetci svojim podpisom vyjadrili suhlas s datami, ktore sa tam nachadzali.
Viem, ze lavirujem na tenkom lade....ale....:-(
veronikasad
08.10.09,17:27
V zmluve mam definovane osobne ohodnotenie takto: "Zamestnavatel sa so zamestnancom dohodli, ze mu zamestnavatel bude na zaklade mesacneho vyhodnotenia plnenia pracovnych uloh riaditelom prislusneho oddelenia poskytovat osobne ohodnotenie vo vyske .... eur"
Problem je, ze riaditel oddelenia vyhodnotil plnenie mojich pracovnych uloh nepravdivo - pokyn, na ktory sa odvolala rozhodnutie o nedoslednom a neuspokojivom plneni pracovnych ulov neexistuje a sefka si chranila vlastny chrbat. To, kvoli comu mne strhli cast osobneho ohodnotenia, kontrolovala ona predo mnou a podpisala sa pod chybne data. Ja som dostala vykaz podpisany mojou sefkou, sefom komoditneho a klientom - vsetci svojim podpisom vyjadrili suhlas s datami, ktore sa tam nachadzali.
Viem, ze lavirujem na tenkom lade....ale....:-(
V tomto prípade by si asi s okamžitým skončením pracovného pomeru z dôvodu nevyplatenia časti mzdy (odstupnéhoosobného ohodnotenia) na súde neuspela ...
kofoluska
08.10.09,17:31
Chm.... diky....
jojozefffff
10.11.09,15:53
Dobry vecer!
Zmastnavatelom nam bolo ustne oznamene ze zatvara restauraciu v ktorej pracujeme k 31.10. a vypovede budu dorucene postou. Dodnes nam vsak nic od neho neprislo,neboli nam vyplarene ani mzdy za mesiace september a oktober. Chcel by som poprosit o radu ci je mozne zo strany zamestnanca ukoncit okamzite pracovny pomer v takejto situacii a aky dovod vypovede uviest alebo treba pockat do 15 .11 a okoncit pracovna pomer z dovodu nevyplatenia mzdy?
veronikasad
10.11.09,16:01
Dobry vecer!
Zmastnavatelom nam bolo ustne oznamene ze zatvara restauraciu v ktorej pracujeme k 31.10. a vypovede budu dorucene postou. Dodnes nam vsak nic od neho neprislo,neboli nam vyplarene ani mzdy za mesiace september a oktober. Chcel by som poprosit o radu ci je mozne zo strany zamestnanca ukoncit okamzite pracovny pomer v takejto situacii a aky dovod vypovede uviest alebo treba pockat do 15 .11 a okoncit pracovna pomer z dovodu nevyplatenia mzdy?
a čo sa deje po 1.11. - reštaurácia je zatvorená ?
jojozefffff
10.11.09,16:25
Ano teraz ju prevadzkuje ina firma
culterone
10.11.09,18:24
Dobry den, pravidelne dostavam mzdu neskoro, co mi stazuje vyplacanie uverov, rozhodol som sa preto dat vypoved. Cital som zakonnik prace a je tam paragraf 69, podla ktoreho (ak som ho spravne pochopil) by som mal mat narok na 2 mesacne odstupne ak dam vypoved po uplynuti doby 15 dni od najneskorsieho terminu uhradenia mzdy. Napriklad ak mzdu za september nedostanem do 15. novembra. Je potom mozne dat vypoved a druhy den uz do prace neist s tym ze mam narok na odstupne? Je taketo odstupne zamestnavatel povinny uhradit? Ako pripadne dokazem ze som na ucte mzdu naozaj nemal? Co ak ju posle 14., pricom bankovy prevod moze trvat napr. 3 dni a ja dam 16. vypoved na zaklade spominaneho paragrafu? Dakujem pekne za odpovede.
Chobot
11.11.09,08:18
Dobry den, pravidelne dostavam mzdu neskoro, co mi stazuje vyplacanie uverov, rozhodol som sa preto dat vypoved. Cital som zakonnik prace a je tam paragraf 69, podla ktoreho (ak som ho spravne pochopil) by som mal mat narok na 2 mesacne odstupne ak dam vypoved po uplynuti doby 15 dni od najneskorsieho terminu uhradenia mzdy. Napriklad ak mzdu za september nedostanem do 15. novembra. Je potom mozne dat vypoved a druhy den uz do prace neist s tym ze mam narok na odstupne? Je taketo odstupne zamestnavatel povinny uhradit? Ako pripadne dokazem ze som na ucte mzdu naozaj nemal? Co ak ju posle 14., pricom bankovy prevod moze trvat napr. 3 dni a ja dam 16. vypoved na zaklade spominaneho paragrafu? Dakujem pekne za odpovede.

Mzda s považuje za vyplatenú prevzatím hotovosti alebo pripísaním na účet zamestnanca - § 130 ods. 4 a 8:

(4) Mzda sa vypláca v pracovnom čase a na pracovisku, ak sa v pracovnej zmluve nedohodlo inak. Ak sa zamestnanec z vážnych dôvodov nemôže dostaviť po výplatu mzdy alebo ak pracuje na vzdialenom pracovisku, zašle mu zamestnávateľ mzdu tak, aby mu bola doručená v deň určený na jej výplatu, alebo najneskôr v najbližší nasledujúci pracovný deň na svoje náklady a nebezpečenstvo, ak sa nedohodnú inak.

.....

(8) Zamestnávateľ je povinný, po vykonaní zrážok podľa § 131, poukázať mzdu alebo jej časť určenú zamestnancom na ním určený účet v banke alebo v pobočke zahraničnej banky v Slovenskej republike, ak o to zamestnanec písomne požiada alebo ak sa zamestnávateľ so zamestnancom na takom postupe dohodne tak, aby určená suma peňažných prostriedkov mohla byť pripísaná na tento účet najneskôr v deň určený na výplatu.

Takže ak 15. novembra nemáš mzdu za september na účte, máš dôvod na okamžité skončenie PP a na náhradu priemernej 2 mesačnej mzdy (v tomto prípade sa to nevolá odstupné, ale finančne je to rovnaké).

Otázne je, či to zamestnávateľ dobrovoľne uzná a vyplatí ti tú 2 mesačnú mzdu. Ak nie, tak sa o to budeš musieť súdiť. Ak preukážeš, že mzda na účte nebola 15.11. (resp. ak zamestnávateľ nedokáže, že mzdy vyplatil pred 15.11.), tak máš na výhru v súdnom spore veľmi veľkú šancu.
culterone
11.11.09,14:58
Dakujem pekne. Este mam par nejasnosti. Mzda musi byt vyplatena cela, alebo staci vyplatit cast a povinnost si splnil? Dalej, okamzite skoncenie PP znamena ze na druhy den mam volno? Co ak by som v ramci zachovania dobrych vztahov s nadriadenym pracoval este napriklad do konca mesiaca?
Za tie 2 tyzdne by som asi mzdu nedostal, ze? Resp. by sa to muselo urobit na dohodu alebo nejak inak... DIK
anabelkaaa
24.01.16,20:55
Dobrý deň.

Obraciam sa na Vás s prosbou o pomoc. Tento mesiac som podala v praci vypoved dohodou k 31.01.2016, ktoru moj zamestnavatel neakceptoval. Z roku 2015 mi ostal jeden cestovny prikaz nevyplateny a tak by som sa chcela poradit, ci je mozne dat okamzitu vypoved podla par. 69 (1b). Mozem potom z prace odist z jedneho dna na druhy? ako je to s vyplatenim nahrady mzdy (4)? mam na to narok? dakujem za vasu ochotu pomoct mi
mzdarka renca
24.01.16,21:46
zo Zákonníka práce
§ 69

(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,

zo Zákona o cestovných náhradách
§ 36
(8) Zamestnávateľ je povinný do desiatich pracovných dní odo dňa predloženia písomných dokladov vykonať vyúčtovanie pracovnej cesty alebo inej skutočnosti zakladajúcej nárok na náhrady podľa tohto zákona a uspokojiť nároky zamestnanca, ak nie je v kolektívnej zmluve, alebo v písomnej dohode so zamestnancom dohodnutá, alebo vo vnútornom predpise zamestnávateľa určená dlhšia doba, najdlhšie však do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom boli predložené písomné doklady.