tomapo
26.11.06,15:56
prijemny den

nakolko som si precital vsetky info o inet obchode co tu su a nenasiel som to co som hladal tak som zalozil novu temu a mam zaujem o par odpovedi na nejake otazky:

zriadzujeme inet obchod predaj rozlicneho tovaru co je potrebne mat uvedene v zivnosti pretoze v zivnosti mam uvedene ze sprostredkovanie obchodu a sluzieb v rozsahu volnej zivonosti... a na zivnostenskom urade mi bolo pov. ze to uz je stare a teraz je potrebne mat predaj tovaru maloobchod, velkoobchod a este aj predaj tovaru cez internet alebo take nieco, tak neviem stretol sa uz niekto s niecim takym alebo som prvy ?

ak sa zakaznikom objednany bude tovar nakupovat v obchode a nasledne dorucovat k zakaznikovi domov je potrebne mat zivnost aj na donasku? je potrebne mat registracnu pokladnu alebo tovar nakupeny v obchode cez a pokladnicny doklad z reg. pokladne len prefakturovat -odpadaju naklady na reg. pokladnu

v pripade ze je registracna pokladna potrebna ako to je fiskalnym modulom je to relevantne s reg. pokladnou kolko stoji fiskalny modul akou formou sa napaja na PC da sa napojit aj na PDA ?

dakujem za odpovede velmi mi tym pomozete... :)

ps: este ma zaujima ako je to s tym prispevkom od statu pre nezamestnanych kt. si vybavia zivnost... musia byt 4 mesiace nezamestnani a pak dostanu 50 000 Sk dostane ich kazdy al. len ten kto preukaze ze nema ziaden majetok... moze dostat socialne davky od 25r, zivota aj ten ktory vlastni majetok - hnutelny a nehnutelny... ? a zaroven dostane aj 50 000 pri zalozeni zivnosti ak vlastni majetok alebo tam uz ten
prispevok od statu nedostane... ?

este raz dakujem
camelfly
26.11.06,17:17
mozem ti pomoct len s tymto co ti prikladam,

Nakupovanie cez internet upravuje zákon č. 22 z 3. decembra 2003 o elektronickom obchode, teraz presne neviem ale asi bol novelizovany. Paragraf štyri obsahuje všeobecné informačné povinnosti, podľa ktorých poskytovateľ služieb je povinný príjemcovi služby na elektronickom zariadení poskytnúť najmä tieto informácie:

l názov, obchodné meno a sídlo poskytovateľa služieb, ak ide o právnickú osobu, alebo meno, priezvisko, miesto podnikania a adresu bydliska poskytovateľa služieb, ak ide o fyzickú osobu
l daňové identifikačné číslo, ak je platiteľom dane z pridanej hodnoty
l adresu elektronickej pošty a telefónne číslo
l označenie registra, ktorý ho zapísal a číslo zápisu
l názov a adresu orgánu dozoru alebo dohľadu, ktorému činnosť poskytovateľa služieb podlieha.

Poskytovateľ služieb je ďalej povinný
l príjemcovi služieb vytvoriť také podmienky, ktoré umožnia zistiť a opraviť chyby jeho úkonov na elektronickom zariadení pred odoslaním objednávky
l príjemcu služieb pred odoslaním jeho objednávky jednoznačne a zrozumiteľne informovať o
1. úkonoch potrebných na uzatvorenie zmluvy
2. technických prostriedkoch na zistenie a opravu chýb
3. o tom, či zmluva bude uložená u poskytovateľa služieb a či je príjemcovi služieb dostupná
4. o jazyku ponúkanom na uzatvorenie zmluvy.
Poskytovateľ služieb je povinný príjemcu informovať o zmluvných lehotách a zmluvných podmienkach, je povinný elektronicky potvrdiť objednávku bezodkladne po jej doručení. Objednávka a potvrdenie o prijatí sa považujú za doručené, ak zúčastnené osoby, ktorým sú adresované, majú k nim na svojich elektronických zariadeniach prístup.
Dohľad nad dodržiavaním zákona vykonáva Slovenská obchodná inšpekcia.

k tej zivnosti, ako sama viem je to rozlicne na kazdom zivnostenskom ako
predmet zivnosti mozes mat:
1. nákup tovaru za účelom jeho predaja konečnému spotrebiteľovi / maloobchod /
v rozsahu voľnej živnosti
2. nákup tovaru za účelom jeho predaja iným prevádzkovateľom živnosti / velkoobchod /
v rozsahu voľnej živnosti
3. automatizovane spracovanie udajov

Najlepsie spravis, ked ti poradia presne znenie predmetu zivnosti na zivnostenskom urade
vo svojom meste, nakolko aj oni ti mozu prist na kontrolu ci podnikas v ramci zivnostenskeho
listu.


prikladam ti aj zakon o elektronickom obchode

k tomu prispevku z uradu prace, tu mas linky ktore sa uz riesili
http://www.porada.sk/t9445-prispevok-z-up.html?highlight=prispevok+uradu+prace
http://www.porada.sk/t23683-prispevok-na-zacatie-podnikania-a-dzp.html?highlight=prispevok+uradu+prace
http://www.porada.sk/t34251-nenavratny-prispevok-z-upsvr.html?highlight=prispevok+uradu+prace
http://www.porada.sk/t31352-prispevok-z-up.html?highlight=prispevok+uradu+prace
camelfly
27.11.06,05:56
este doplnam: predmet zivnosti na zasielkovu cinnost by mal zniet - zasielkovy obchod

prikladam ti aj prehlad sucasnych zakonov tykajuceho sa internetoveho obchodu:
- zakon o slobode informacii
- zakon o reklame
- zakon o ochrane spotrebitela
- doplnok ochrana spotrebitela


ja poznam od MRP uctovny system, ktory sa da prepojit s modulmi
skladoveho hospodarstva na zariadenie vlastneho internetoveho obchodu,
viem ze pri novych objednavkach ti mozu chodit na mobil sms,
na ich stranke si mozes zistit daleko viac
bazil
07.01.07,19:04
Prosim Vas a ako je to u firmy uctujucej v podvojnom uctovnictve ktora ide prevadzkovat internetovy predaj a vo vypise z OR ma iba velkoobchod a maloobchod v rozsahu volnych zivnosti. je nutne urobit zmenu v obchodnom registri apredmet cinnosti doplnit o predaj tovaru cez internet?
camelfly
07.01.07,19:12
Prosim Vas a ako je to u firmy uctujucej v podvojnom uctovnictve ktora ide prevadzkovat internetovy predaj a vo vypise z OR ma iba velkoobchod a maloobchod v rozsahu volnych zivnosti. je nutne urobit zmenu v obchodnom registri apredmet cinnosti doplnit o predaj tovaru cez internet?
no asi by bolo vhodne podla predmetu podnikania cez internet mat:
nákup, predaj a sprostredkovateľská činnosť cez internet v rozsahu voľnej živnosti
vsak ti poradia presne znenie na zivnostenskom urade ale viem, ze zivnostensky urad u nas predaj cez internet bral ako jednu cinnost a velkoobchod a maloobchod v rozsahu volnych zivnosti ako druhu cinnost predmetu podnikania.
Leila2006
12.01.07,12:23
Čítala som predošlé odpovede aj v príbuzných témach týkajúcich sa internetového predaja a nezdá sa mi, že by predaj cez internet musel byť nejako špeciálne vymedzený v ŽL.
Vychádzam pritom zo znenia živnostenského zákona:



Rozsah oprávnenia

§ 33

Všeobecné ustanovenie

Obchodné živnosti sú najmä

a) kúpa tovaru na účely jeho predaja konečnému spotrebiteľovi (maloobchod) alebo na účely jeho predaja iným prevádzkovateľom živnosti (veľkoobchod),
b) pohostinská činnosť.



Rozsah oprávnenia

§ 34

(1) Podnikateľ živnosti uvedenej v § 33 písm. a) môže v rámci svojho živnostenského oprávnenia tiež:
a) prenajímať tovar,
b) sprostredkúvať kúpu a predaj tovaru v jednotlivých prípadoch,
c) vykonávať na tovare drobné zmeny, ktorými tovar prispôsobuje potrebám kupujúceho,
d) vykonávať montáž tovaru dodaného zákazníkovi, ak sa môže vykonať jednoduchými operáciami bez osobitných odborných znalostí,
e) vykonávať výmenu vadných súčastí pri dodanom tovare, ak sa môže vykonať jednoduchým spôsobom bez osobitných odborných znalostí,
f) vykonávať servis dodaného tovaru za predpokladu, že na to použije odborne spôsobilé osoby,
g) prijímať objednávky na zhotovenie, spracovanie alebo úpravy tovaru, na ktorého predaj je oprávnený, a dať tieto práce vykonať oprávneným výrobcom,
h) cez sviatky, pri slávnostiach, športových podujatiach alebo pri iných podobných akciách predávať aj mimo prevádzkárne potraviny a iný tovar, ktoré sa pri týchto príležitostiach obvykle ponúkajú a ktorých predaj je predmetom jeho podnikania,
i) predávať tovar aj v pojazdných predajniach,
j) predávať tovar, ak jeho predaj nevyžaduje koncesiu, pomocou automatov obsluhovaných zákazníkom,
k) uskutočňovať podomový a zásielkový predaj.36c) (http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&noquote=1&p=356249#_ftn1)


36c) (http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&noquote=1&p=356249#_ftnref1) Zákon č. 108/2000 Z.z. o ochrane spotrebiteľa pri podomovom predaji a zásielkovom predaji v znení zákona č. 266/2005 Z.z..
camelfly
13.01.07,08:11
na zaklade toho vzdy odporucam aby sa isli priamo informovat na svoj zivnostensky urad v mieste podnikania, kde povie co by rad prevadzkoval a oni mu jasne specifikuju predmet cinnosti, ako som uviedla horevyssie, kamarat mal zapisane obidva predmety cinnosti, takze kontrolu mu mozu robit zo zivnostenskeho urady oni, tak to bude mat presne ako mu poriadia