r.galovic
13.12.04,08:55
Poraďte prosím.

Som SZČO a mám auto v majetku firmy. Odpisujem ho 2. rok. Chcel by som ho vyradiť z majetku, a prepísať ho na seba, teda na rodné číslo. Potom by som chcel používať auto na pracovné cesty a účtovať si okrem PHM aj základnú náhradu za KM. Je možné auto vyradiť ešte pred ukončením jeho odpisovania? Ak nie tak kedy vlastne?

P.S.: Účtovníctvo si robím sám a nie som v ňom taký zbehlý.

Za každú radu ďakujem.
ik-a
13.12.04,09:17
Na zaklde coho ho chces vyradit, musi byt dovod k jeho vyradeniu. Predat na uplatu ho mozes kedykolvek.
rene
13.12.04,15:41
Ak auto bolo zaradené v majetku firmy/SZČO/ a robili ste z neho odpisy, už nemôžete potom ani keby bolo odpísané, preradiť ho do osobného vlastníctva a účtovať paušál.
Daska
13.12.04,17:35
preradit do os. uzivania sa moze, ale pausal za km uctovat nie, myslim ze neni dovod ho preradit, pokym sa do firmy nejde kupovat dalsie, a ak by sa predalo musi sa dat do prijmov
r.galovic
14.12.04,06:47
Ďakujem za odpovede. Už mi je to jasné. Ale tajne som dúfal ... :) :) :)
Nike
14.12.04,07:11
Kde máte oporu v zákone, že auto z obchodného majetku môžem vyradiť len v istých prípadoch? Poučte ma, neviem to nájsť.
Nie som si istá možnosťou vyradenia v priebehu odpisovania.

Príklad, ktorý je legálny a nič neporuším: Firemné auto odpisujem 4 roky, potom ho vyradím z majetku firmy a používam ho ako súkromné na podnikateľské účely, uplatňujem paušál + PHM, po piatich rokoch ho predám a príjem z predaja je oslobodený.
r.galovic
14.12.04,07:23
No tak o toto mi išlo. Tak dá sa to tak ako píše Nike??? :confused:
ANNA
14.12.04,08:30
Súhlasím s Nike a nevidím dôvod prečo by sa nemohol vyradiť do osobného užívania. Ak sa vyradí a dôjde k jeho predaju do 5 rokov pôjde o príjem, ktorý sa zdaní po 5 rokoch je príjem oslobodený. Teraz v tej rýchlosti nie som si istá s náhradami. Viem že v predchádzajúcom znení bolo, ak bolo niekedy auto v podnikaní nie je nárok na náhradu iba na PHM.
Drea
14.12.04,08:33
..poradte prosim-mam iny pripad: auto mam napisane v technic.preukaze na firmu, zaplatila som cestnu dan za rok 2004( nakoniec mi to bolo asi zbytocne, lebo budem robit zdanovanie 25% pausalnymi nakladmi) a v roku 2005 tiez nebudem davat vydavky za auto do nakladkov.Otazka znie - musim to dat prepisat v technic.preukaze z firmy na sukromnu osobu? A musim zaplatit cestnu dan za 2005 , ak auto sice pouzivam na podnikanie, ale nebudem si ho davat do nakladov?
Dakujem.
Monika1
14.12.04,09:38
K predchádzajúcim príspevkom: osobné auto, aj keď o ňom pred 01.11.2004 bolo účtované ako o majetku SZČO je možné z majetku vyňať a používať paušál od
novembra 2004.
Cestná daň za auto, ktoré používaš na podnikateľské účely sa musí zaplatiť, aj keď si neuplatňuješ výdavky. V tvojom prípade by som auto prestala akože využívať na podnikateľské účely a tým pádom neplatíš cestnú daň. Je to potrebné do 15-tich dní od tvojho rozhodnutia oznámiť písomne daňovému úradu. V technickom preukaze by som zatiaľ nič nemenila. Veď raz možno budeš chcieť uplatňovať reálne výdavky spojené s motorovým vozidlom.
rene
14.12.04,16:40
Vyzerá to tak, že na ten paušál má naozaj nárok od 01.11.2004, pozerala som paragraf 24, kde to obmedzenie bolo ešte vlani, v novom zákone už nie je.

Ale kto vie, či nebude znovu zaradené pri budúcoročných 154 novelizáciách...