toni73
26.11.06,20:58
Prosím Vás o informáciu výpočtu výšky vymeriavacieho základu, resp. so zamesnávateľom som rozviazal pracovný pomer na základe dohody v zmysle paragrafu 60 ZP. Dohodli sme sa na výške odstupného a preplatenia zvyšku dovolenky. Problém je v tom, že pri kontrole výplatnej pásky som zistil, že odstupné mi započítal do vymeriavacieho základu a ja sa domnievam, že to urobiť nemal. Potrebujem radu, či sa mám odvolať , alebo zamestnávateľ urobil správne.:confused:
evina
26.11.06,21:04
Prosím Vás o informáciu výpočtu výšky vymeriavacieho základu, resp. so zamesnávateľom som rozviazal pracovný pomer na základe dohody v zmysle paragrafu 60 ZP. Dohodli sme sa na výške odstupného a preplatenia zvyšku dovolenky. Problém je v tom, že pri kontrole výplatnej pásky som zistil, že odstupné mi započítal do vymeriavacieho základu a ja sa domnievam, že to urobiť nemal. Potrebujem radu, či sa mám odvolať , alebo zamestnávateľ urobil správne.:confused:

Odstupné podlieha dani z príjmu zo ZČ, ale nevchádza do VZ pre výpočet poistného /ani SP ani ZP/.
azuz
27.11.06,06:41
Pri skončení PP dohodou podľa § 60 nie je nárok na odstupné (viď nižšie). Zamestnávateľ Ti zrejme sumu vo výške odstupného vyplatil ako odmenu a vtedy je to VZ pre výpočet poistného.

Odstupné a odchodné
(1) Zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi odstupné, ak sa pracovný pomer skončí výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) až c).
kunecka
08.12.06,08:01
ahojte, PLZ odchodne je predpokladam rovnaka davka ako odstupne a nevstupuje do VZ pre SP a ZP? Iba to zdanim 19%?
matafe
08.12.06,08:06
ahojte, PLZ odchodne je predpokladam rovnaka davka ako odstupne a nevstupuje do VZ pre SP a ZP? Iba to zdanim 19%?

Áno. Odchodné sa nezahŕňa do VZ pre SP (§138 ods.2) ani do VZ pre ZP (§13 ods.4a)