brikina
27.11.06,05:55
Ahojte,

narazila som na takýto problém. Naša firma má denno denne k dispozícii skupinu živnostníkov, s ktorými máme zmluvu, robia na objednávku a všetko tak ako by to malo byt, aby to nikomu nesmrdelo ako skrytý pracovný pomer.;) Ide o to, že firma disponuje s jedným motorovým vozidlom - UNC, na ktoré je potrebné absolvovať špeciálne školenie. UNC používajú živnostníci a tak im riaditel zaplatil to školenie. Mne to moc nesedí, tvrdím, že to nie sú oprávnené náklady firmy (keby to boli zamestnanci tak je vsetko ok). Alebo sa mýlim? Dalo by sa to nejako zmluvne vyriešiť (ze im to my zaplatíme)?

Ďakujem
zuzanar
27.11.06,05:34
Nemýliš sa. Môže im to zaplatiť, ale nie je to preňho výdavok ovplyvňujúci základ dane.
karpis
27.11.06,05:43
Ak živnostník fakturuje práce, tak by mal aj náklady spojené s výkonom práce znášať sám takže sa nemýliš a uvedeníé školenie si Vaša firma nemôže dať do oprávnených nákladov pretože živnostníci nie sú vašimi zamestnancami.
brikina
27.11.06,07:02
Nemýliš sa. Môže im to zaplatiť, ale nie je to preňho výdavok ovplyvňujúci základ dane.

znamená to, ze to mozem zaplatit ako firma, ale nemozem to dat do nakladov, ktore ovplyvnuju zaklad dane. Ak to teda takto urobim, nikto mi nemoze nic povedat, ze som im to skolenie zaplatila...
ALDA
27.11.06,07:05
Môžež si to dať do NOZD, ale zároveň im to aj vyfakturovať.
brikina
27.11.06,07:22
Môžež si to dať do NOZD, ale zároveň im to aj vyfakturovať.

Aha, takze podrobnejsie napisane. Ja si to dam do nakladov, ktore mi ovplyvnia základ dane a zaroven vystavím 2 faktúry pre nasich zivnostnikom, spolu v tej istej sume ako je dosla faktura... V podstate refundujem naklady...ano?
karpis
27.11.06,07:32
Presne tak ak im to vyfakturuješ tak NOZD