ZuzanaP
27.11.06,07:50
Pri kontrole účtovníctva som zistila, že sme jednému zamestnancovi poslali vyššiu výplatu ako mal dostať. Tento zamestnanec už u nás nepracuje.:mee:

Môžem rozdiel od neho žiadať naspäť? Ak áno, akým spôsobom?

Ďakujem!!!
Chobot
27.11.06,07:06
Pri kontrole účtovníctva som zistila, že sme jednému zamestnancovi poslali vyššiu výplatu ako mal dostať. Tento zamestnanec už u nás nepracuje.:mee:

Môžem rozdiel od neho žiadať naspäť? Ak áno, akým spôsobom?

Ďakujem!!!

Určite sa firma môže v každom prípade domáhať neoprávnene vyplatených prostriedkov, pre toho zamestnaneca je to neoprávnený majetkový prospech. Ale!

Najprv by som zvážil nasledovné skutočnosti:

Ide o zle vypočtanú mzdu, alebo o nesprávne prevedenú sumu? Ak ide o chybu pri prevode, tak žiadať, ak o chybu pri výpočte mzdy, tak:

Je tá suma navyše nie zanedbateľná? (napr. viac ako pár sto korún)

Ak je tá suma zanedbateľná (napr. menej ako 300 SKK), požaduje firma vrátenie? Keby išlo o malú čiastku, napr. vyplatilo by sa mu o 5 hodín viac, tak by ste mali viac roboty s opravou výplatnej pásky, oprevou výkazov a náklady na to všeko vrátane korešpondencie by boli viac ako takto vzniknutá škoda.

Ale ak teda budete žiadať, tak najprv listom na toho občana, že dostal vyplatené to, čo nemal, preto požadujete vrátenie sumy ..... SKK. AK nebude reagovať, tak ešte jeden list s vhražkou, že to budete vymáhať v súlade so zákonom. Ak znovu nič, tak potom to budete musieť vymáhať súdne.
ZuzanaP
27.11.06,07:28
Ide len o zlý prevod, výplatu má vypočítanú správne, ide o Sk 6788, omylom mu bola prevedená na účet suma výplaty iného zamestnanca.
Chobot
27.11.06,07:39
Ide len o zlý prevod, výplatu má vypočítanú správne, ide o Sk 6788, omylom mu bola prevedená na účet suma výplaty iného zamestnanca.

Tak potom žiadať naspäť rozdiel. Najprv slušne, v prvom liste ja by som sa nevyhrážal. Popísal by som len situáciu. To, že ich dobrovoľne nevrátil, ešte nič neznamená. On ich prijal v dobrej viere. Keď ale uplatníte požiadavku o vrátenie, mal by ich vrátiť, ak je seriózny. Ak nie, tak ako som popísal v poslednom odstavci.
ZuzanaP
27.11.06,08:22
Ďakujem veľmi pekne. Jasné, že slušne, snažím sa jednať so všetkým slušne.

Napíšem mu list, že k tomu došlo nedopatrením a že ho žiadme o vrátenie rozdielu. Formou žiadosti?

Chobot ďakujem, ja len dúfam, že bude seriózny. No na druhej strane si myslím, že si musel všimnúť, že sme mu poslali viac, ako dostal na výplatnej páske.
Chobot
27.11.06,08:31
Ďakujem veľmi pekne. Jasné, že slušne, snažím sa jednať so všetkým slušne.

Napíšem mu list, že k tomu došlo nedopatrením a že ho žiadme o vrátenie rozdielu. Formou žiadosti?

Chobot ďakujem, ja len dúfam, že bude seriózny. No na druhej strane si myslím, že si musel všimnúť, že sme mu poslali viac, ako dostal na výplatnej páske.

Možno si všimol, ale nemusel. Na druhej strane, koho by nepotešilo dostať niečo navyše? A kto by sa hrnul to navyše prijaté hneď vrátiť alebo zisťovať, prečo to dostal? (pár ľudí áno, ale väčšina nie).
ZuzanaP
27.11.06,08:35
Asi by to potešilo každého, no ja osobne by som mala strach, že aj tak raz na to prídu. Myslíš, že mu mám poslať spolu so žiadosťou aj dôkaz - teda výplatnú pásku a kópiu výpisu z účtu? Až to nemusí hľadať a má to jedno pri druhom?
Chobot
27.11.06,08:59
Asi by to potešilo každého, no ja osobne by som mala strach, že aj tak raz na to prídu. Myslíš, že mu mám poslať spolu so žiadosťou aj dôkaz - teda výplatnú pásku a kópiu výpisu z účtu? Až to nemusí hľadať a má to jedno pri druhom?

Čím lepšie to podložíš dôkazmi, tým menej otázok a pochbností bude mať. Ja by som poslal. A asi doporučene s doručenkou, nech viem, kedy to prebral.
ZuzanaP
27.11.06,09:11
Ok, ďakujem, idem to poslať.
ZuzanaP
18.12.06,09:19
Opäť by som potrebovala poradiť: zamestnanec rozdiel nevrátil, ani sa neozval. Chcela by som mu poslať druhý list, s uvedením, že to budeme vymáhať v súlade so zákonom. Môžete mi poradiť na aký zákon sa môžem odvolať? Ďakujem!!!!
ZuzanaP
19.12.06,09:49
Nikto neporadí?
lucisa
12.09.12,06:13
Presný formulár nemám, tiež by sa mi zišiel ale tu je link na zaujímavú stránku so žiadosťami, možno tam nájdeš niečo vhodné...
lucisa
12.09.12,06:14
bikam
12.09.12,06:49
mimotemyTakmer 6 rokov stará téma.:)