ivab
27.11.06,08:00
Ahojte potrebovala by som pomoc ohľadom DPH:
Slovenský dodávateľ registrovaný pre DPH v SR fakturuje českému odberateľovi registrovanému pre DPH v ČR zhotovenie zámočníckych výrobkov, fakturujú sa hodiny, teda vykonaná práca. Táto práca bola fyzicky vykonaná v priestoroch a s pomôckami českého odberateľa slovenským dodávateľom. Ako to bude v tomto prípade s DPH? Kto ju uplatňuje?
Muška
27.11.06,07:18
tu si pozrela, či sa tam nenájdeš? http://www.porada.sk/t19078-sluba-dodana-v-zahraniei.html
ivab
27.11.06,08:29
Pozerala som, ale stále mi to nie je jasné. Poradí niekto?
Muška
27.11.06,08:32
§ 16
(7) Miestom dodania služieb, ktorými sú ocenenie hnuteľného hmotného majetku a práce (http://www.porada.sk/autolink.php?id=10&script=showthread&forumid=91) na hnuteľnom hmotnom majetku, ak sa vykonajú pre odberateľa, ktorý je identifikovaný pre daň v členskom štáte inom, ako je členský štát, kde sa práce fyzicky vykonajú, je členský štát, ktorý pridelil odberateľovi identifikačné číslo pre daň, pod ktorým sa mu služba dodala; ak sa tovar neodošle alebo neprepraví mimo členského štátu, v ktorom sa služby fyzicky vykonali, je miestom dodania služby členský štát, v ktorom sa služby fyzicky vykonali.

z komentáru DPH:

Základným pravidlom na určenie miesta dodania ocenenia hnuteľného hmotného majetku a prác na hnuteľnom hmotnom majetku je pravidlo, že miestom dodania je miesto, kde sa tieto služby fyzicky vykonajú.
Z tohto pravidla platí výnimka pre ocenenie hnuteľného hmotného majetku a pri prácach na hnuteľnom hmotnom majetku, ak sa vykonajú pre zákazníka, ktorý je identifikovaný pre daň v inom členskom štáte ako v členskom štáte, kde sa práce fyzicky vykonajú; v tomto prípade sa miesto dodaniaslužby určuje podľa § 16 ods. 7 zákona.

Ak sa napasujete do tohoto:
Prácami na hnuteľnom hmotnom majetku sú inštalácia a montáž tovaru, oprava tovaru, údržba, spracovanie tovaru, úprava tovaru, zdokonalenie tovaru, obnovenie a renovácia tovaru, kontrola tovaru, prehliadka tovaru, balenie tovaru a podobné služby.

Z tohoto vyplýva - faktúra bez DPH, keďže je registrovaný odberateľ pre DPH - prenos DPH podľa § 16 odst. 7, miesto dodania ČR
ivab
27.11.06,08:45
Takže nakoniec to bude hra so slovíčkami. Muška no skúste vyjadriť názor, či "zhotovenie zámočníckych výrobkov podľa výkresovej dokumentácie" tam spadá. V podstate by mohlo ísť o spracovanie tovaru?
Muška
27.11.06,09:02
Ak sa napasujete do tohoto:
Prácami na hnuteľnom hmotnom majetku sú inštalácia a montáž tovaru, oprava tovaru, údržba, spracovanie tovaru, úprava tovaru, zdokonalenie tovaru, obnovenie a renovácia tovaru, kontrola tovaru, prehliadka tovaru, balenie tovaru a podobné služby.
ivab
27.11.06,09:07
Chápem. Ďakujem.
apo
27.11.06,11:00
Chápem. Ďakujem.

Pre zovšeobecnenie:

Ak by slovenský dodávateľ poskytol svoje výkony v prevádzke na Slovensku tak by podľa rady od mušky jednalo by sa o prácu na hnuteľnom majetku podľa muškou uvedených paragrafov a faktúra by bola bez dane. Tento postup je na základe výnimky o určení miesta poskytnutia služby.

Keďže služba je poskytnutá na území ČR tak je to ešte jednoznačnejšie, že faktúra slovenského podnikateľa je bez DPH.

Muška radila spoľahlivo správne.

apo
Muška
27.11.06,11:09
...

Muška radila spoľahlivo správne.

apo
Pochvalu si cením :)
ivab
27.11.06,11:17
Apo tak na aký § sa teda odvolávať?
apo
27.11.06,13:00
[quote=ivab]Apo tak na aký § sa teda odvolávať?[/quot

§15
(6) Miestom dodania služieb, ktorými sú ocenenie hnuteľného hmotného majetku a práce (http://www.porada.sk/autolink.php?id=10&script=showthread&forumid=91) na hnuteľnom hmotnom majetku, je miesto, kde sa tieto služby fyzicky vykonajú, s výnimkou podľa § 16 ods. 7.


§16
(7) Miestom dodania služieb, ktorými sú ocenenie hnuteľného hmotného majetku a práce (http://www.porada.sk/autolink.php?id=10&script=showthread&forumid=91) na hnuteľnom hmotnom majetku, ak sa vykonajú pre odberateľa, ktorý je identifikovaný pre daň v členskom štáte inom, ako je členský štát, kde sa práce fyzicky vykonajú, je členský štát, ktorý pridelil odberateľovi identifikačné číslo pre daň, pod ktorým sa mu služba dodala; ak sa tovar neodošle alebo neprepraví mimo členského štátu, v ktorom sa služby fyzicky vykonali, je miestom dodania služby členský štát, v ktorom sa služby fyzicky vykonali

apo
ivab
23.04.07,09:01
Ešte by som mala otázočku ohľadom tohto, uvádzajú sa tieto služby v priznaní DPH?
Milan Benka
23.04.07,10:14
Ešte by bolo dobré si pozrieť zmluvu, na základe kt. sa uvedené práce vykonávajú. Môže sa jednať o zmluvu o dočasnom pridelení zamestnancov. V takomto prípade by sme to neposudzovali ako práce na hnut. hm. majetku, ale ako pridelenie zamestnancov podľa §15/8 e; .
ivab
23.04.07,10:22
benka ono to v podstate je pridelenie zamestnancov, ale keďže by boli problémy s českými zákonmi, napísalo sa znenie akože ide o jednorázovú akciu.
Milan Benka
23.04.07,10:29
Aj v čechách platí obdoba tohoto:

(6) Pri uplatňovaní daňových predpisov v daňovom konaní sa berie do úvahy vždy skutočný obsah právneho úkonu alebo inej skutočnosti rozhodujúcej pre určenie alebo vybratie dane.
ivab
23.04.07,10:42
Benka ja to všetko viem, potrebujem len vedieť či to mám alebo nemám uvádzať v priznaní DPH. Ďakujem.
Milan Benka
23.04.07,10:55
Benka ja to všetko viem, potrebujem len vedieť či to mám alebo nemám uvádzať v priznaní DPH. Ďakujem.

Z doterajších príspevkov mi to nevyplývalo.

Do DP sa uvádzajú služby, kt. sú predmetom dane v zmysle zák. 222/2004. Keďže miestom dodania riešenej služby je iná krajina, služba nebude predmetom dane na slovensku a do DP sa neuvádza.
Spomenuté služby budú vstupovať iba do evidencie podľa §70.
ivab
23.04.07,11:07
Benka mockrát dík.