macis
27.11.06,09:16
Zamestnávateľ dostal od zamestnakyni oznámenie: "Dňa 30.10.06 mi končí riadna rodičovská dovolenka. Vzhľadom k tomu, že moje dieťa je často choré, som sa rozhodla zostať od 31.10.06 na neplatenej rodičovskej dovolenke."
Zamestnávateľ by s ňou chcel rozviazať pracovný pomer, ale môže? Ako má postupovať? Od 31.10.06 by sme jej zatiaľ dali neplatené voľno, a ako s ňou rozviazať PP, aby to bolo OK?
Nevzťahuje sa na toto par.166, odst.2 Zákonníka práce? Stačí, že ona napíše že dieťa je choré a môže zostať doma? Ako ju mi máme potom evidovať a máme niečo nahlásiť na SP a ZP?
Vopred ďakujem za odpovede.
azuz
27.11.06,08:48
Po skončení RD, je zamestnankyňa povinná nastúpiť do práce, pokiaľ sa so zamestnávateľom nedohodne inak. Ak bez povolenia (ospravedlnenia) nenastúpi do práce, môžete jej dať neospravedlnenú absenciu.
Dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa posudzuje posudkový lekár (posudková komisia) a vydá o tom rozhodnutie. Takéto rozhodnutie zamestnankyňa pravdepodobne nemá.
Doplňujem:
Ukončenie PP môže byť dohodou alebo ak jej dáte A, tak pre porušenie pracovnej disciplíny (ak sú splnené všetky podmienky uvedené v §68).
macis
27.11.06,09:07
Po skončení RD, je zamestnankyňa povinná nastúpiť do práce, pokiaľ sa so zamestnávateľom nedohodne inak. Ak bez povolenia (ospravedlnenia) nenastúpi do práce, môžete jej dať neospravedlnenú absenciu.
Dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa posudzuje posudkový lekár (posudková komisia) a vydá o tom rozhodnutie. Takéto rozhodnutie zamestnankyňa pravdepodobne nemá.
Doplňujem:
Ukončenie PP môže byť dohodou alebo ak jej dáte A, tak pre porušenie pracovnej disciplíny (ak sú splnené všetky podmienky uvedené v §68).
Ďakujem za odpoveď. My sme na ten list zatiaľ nereagovali už to bude mesiac. Na Porušenie pracovnej disciplíne to zrejme nie je / predsa len oznámila, že zostáva z dôvodu že dieťa je choré/. Skúsime dohodou k 30.11.06, ak nebude súhlasiť, budeme žiadať potvrdenie od lekára na posúdenie zdrav.stavu dieťaťa/je z dediny,predpokladám že lekár napíše..../. Ale pomôže nám to niečo?
Ešte raz ďakujem.
toria
27.11.06,09:51
Ja som osobne na takéjto dovolenke, ibaže ja som bola na posudkovej komisii s dieťatkom, kde mi dali teda papier, že moja malá ma nepriaznivý zdravotný stav a nie je schopná nastúpiť do zariadenia. S tým papietom som išla k zamestnávateľovi a ten mi predĺžil rodičovskú dovolenku na základe tohto posudku o ďaľší rok. Je pravdou, že rodičovský príspevok dostávam! Keby som išla na dobrovoľnú rodičovskú dovolenku ako Vaša zamestnankyňa, nemala by som ani rodičovský príspevok a zamestnávateľ by mi mohol dať okamžite výpoveď.
Takže, ak Vám dotyčná nepredloží potvrdenie z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny máte nárok jej dať výpoveď spomínaným spôsobom.
macis
27.11.06,09:59
Ďakujem, aj pre samotnú zamestnankyňu je varianta, že by u zamestnávateľa bola na neplatenom voľne nevýhodná. Preto je vyzveme na ukončenie PP dohodou, kde spomenieme všetky uvedné body.