fr.luk
27.11.06,09:41
Ahojte,

chcel by som vas poprosit o pomoc. Kde by som mohol najst(zakon,usmernenie...) co musi obsahovat faktura na vstupe od slovenskeho dodavatela, aby som sa nemusel bat, ze danova kontrola bude mat pripomienky.

Dakujem velmi pekne za pomoc
zamako
27.11.06,08:48
Ahojte,

chcel by som vas poprosit o pomoc. Kde by som mohol najst(zakon,usmernenie...) co musi obsahovat faktura na vstupe od slovenskeho dodavatela, aby som sa nemusel bat, ze danova kontrola bude mat pripomienky.

Dakujem velmi pekne za pomoc

O náležitostiach faktúr hovoria § 71- 73 zákona o dani z pridanej hodnoty (č.222/2004 Z.z.).
fr.luk
27.11.06,08:51
Dakujem velmi pekne. To viem,ale to je iba z hladiska DPH.Mne ide skor o dan z prijmov,ci tam nemozu nieco namietat,ked tam nebude uvedene DIC alebo ICO a pod.
Peterka
27.11.06,08:59
1.Faktúra je účtovný doklad, čo má obsahovať účtovný doklad
a) označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.
2.Faktúra je obchodná listina-v obchodnom zákonníku je uvedené čo má obsahovať
3.Zákon o DPH
katarina.j
28.11.06,09:29
suhlasim s Peterkom, ak chces vediet po lopate nalezitosti faktury tak musia tam byt uvedene a dodrzane zakladne náležitosti: odberateľ + dodávateľ =uplne adresy+ico,dic, cislo učtu, číslo dokladu /číslo faktury/, spravne formulovany text faktury - aby bolo zrozumiteľne za co sa faktura vystavuje, rozpoložkovana suma /ak ide o viac fakturovanych veci/ bez dph, zvlašť dph a suma spolu, podstatne su aj tie datumy - datum vystavenia faktury, zdanit.plnenie, splatnost, forma uhrady /ci sa plati v hotovosti alebo na BU/, faktura musi byt opeciatkovana a podpisana /ako to uvadza Peterka/. ak sa jedna napr. o stavebnu firmu ktora vykonava nejake prace, tak k fakture musi byt aj zmluva o dielo / v nej je vlastne rozpisane za co ta faktura je/. a nezabudnut udat vo fakture v akej mene sa faktura vystavuje /SKK, EUR a pod./
bea
28.11.06,09:35
A uviesť aj číslo zápisu v obchodnom registri, prípadne v živnostenskom registri.
Peterka
28.11.06,10:44
Obchodný zákonník
§ 3a
(1) Každý podnikateľ je povinný na svojich obchodných listoch a objednávkach vyhotovených v písomnej alebo elektronickej forme (ďalej len “obchodné dokumenty“) uvádzať obchodné meno, sídlo alebo miesto podnikania, právnu formu právnickej osoby a identifikačné číslo, ak je pridelené. Podnikatelia zapísaní v obchodnom registri alebo v inej evidencii podnikateľov uvádzajú aj označenie registra, ktorý podnikateľa zapísal, a číslo zápisu. Ak podnikateľ na svojich obchodných dokumentoch uvádza výšku základného imania, musí uviesť aj rozsah jeho splatenia.
(2) Údaje podľa odseku 1 je podnikateľ povinný uvádzať aj v písomnom úradnom styku.
Zauzana
19.12.06,17:08
Prosím, vie mi niekto napísať ktorý zákon stanovuje, že súčasťou faktúry musí byť údaj o spôsobe úhrady faktúry (tzn. bankovým prevodom /+povinnosť uviesť bankové spojenie/, alebo v hotovosti...)? Pozrela som Obchodný zákonník, zákon o účtovníctve a zákon o DPH a nič som tam v tomto zmysle nenašla... Čím argumentovať a ktorým zákonom sa brániť proti praktikám "tiežpodnikateľov"/či už z, alebo mimo EÚ/, ktorí nám vystavia faktúru bez bankového spojenia a peniaze žiadajú poslať na účet uvedený na čistom papieri /tj. v prílohe/?!:eek: