skeleton
13.12.04,09:36
Chcel by som si zalozit s kamaratom realitnu kancelariu a nevieme presne ako nato. Som sa dopocul aj to ze realitne kancelarie ako sro musia mat vyssie zakladne imanie ako ina sro.
Mohol by mi niekto poradit?
Dakujem
Miro77
13.12.04,11:00
Ja mám živnosť na realitnú činnosť (nák.a pred.nehnutelností) bolo k tomu treba dokladovať prax v obch.činnosti tuším 2 roky. Tiež by som chcel s tým začať. Neviem ako to rozbehnúť. Licenciu mám. Čo ďalej neviem. Ak môžete poraďte niekto.
George Michael
16.12.04,19:47
Licenciu na realitnú činnosť? Ja tiež rozbieham realitku, mám všetko okrem licencie. V živnostenskom zákone je uvedené, že stačí dokladovať prax.
bepo
17.12.04,07:24
Veľa štastia,borci. :D Firmy už máte teraz už len ako nato?
Miro77
17.12.04,12:53
BEPO vďaka za povzbudenie. Ale vždy treba neako začať. Aj amerika má nový parazól len ešte na ňu prší.:D
Prikladám pravidlo rimanov: Kto si myslí, že sa to nedá urobiť, nech aspoň nebráni tomu, ktorý to práve robí.
aa
Gorkij Maxim "Peškov": Niektorí ľudia ako diváci sa iba pozerajú a pozorujú len preto, aby kritizovaním chýb činnosti ospravedlnili svoju nečinnosť.
juro
26.12.04,17:42
Ak mám Vám poradiť, na reality sa teraz vykašlite. Podnikám v tomto obore 2 roky, ale také slabé obdobie aké je teraz..no hrôza. Ešte šťastie že som nezavrhol svoje povodne podnikanie (projekcia) aspon mam z coho vyzit.. :-)
Bude to aj asi tym ze, kazdy druhy ekonom ktory skonci VS a nezamestna sa v obore, tak si otvori realitku.....uz je ich sakramensky pocet, na kazdom rohu jedna...
klatuu
13.04.05,07:07
Prosim Vas, mohli by ste niekto napisat konkretne ake su podmienky ziskanie licencie? konkretne aka prax je pozadovana, resp. akym dokladom sa musi potvrdit?

dakujem
drawko
07.04.06,17:55
k ziskamiu zivnosti na prevádzkovanie realitnej kancelárie je potreba podla noveho živ a obch zakona VŠ a 6 rokov praxe , ako to zdokladujete je na vás :))
helas
20.06.06,18:33
Dobrý večer,
účtujete niekto realitku?
Realitka, v ktorej som začala účtovať prijíma tzv. blokovacie zálohy vo výške 10 000,-- a viac, /to je budúca provízia, ak sa predaj uskutoční/
Teraz je to účtované na 324 -prijatá záloha, ale čo s DPH ? Sú štvrťročnými platiteľmi. Tie zálohy klienti platia na základe zmluvy, v prípade, že sa predaj neuskutoční, tak sa im záloha vráti.Na prijatú zálohu by som mala mať aj nejakú faktúru. Mám si ju vystaviť sama v mene klienta.?, no mám v tom hokej
poradite ???
Ďakujemhttp://www.porada.sk/images/icons/icon9.gif
MAGDALIENKA
05.09.06,10:01
Zdravím,
potrebujem poradiť a odsúhlasiť skúsenejšími poraďákmi s účtovaním realitky (momentálne JÚ, neplatca DPH).

1.) Zmluva o sprostredkovaní, kde je dohodnutá výška provízie
- evidencia pohľadávkok

2.) Zmluva o zložení zálohy kupujúcim a vystavenie potvrdenky, alebo
príjmového pokladničného dokladu
- evidencia záväzkov
- príjem do pokladne (alebo bankový na účet) ovplyvňujúci základ dane

3.) Vrátenie zálohy z objektívnych príčin
- storno predchádzajúceho

4.) Pri podpise kúpnej zmluvy je tzv. zmluva o započítaní pohľadávok

Ako vzájomne započítam pohľadávku a záväzok voči predávajúcemu v JÚ?
Vie mi niekto viac vysvetliť zálohy v jednoduchom účtovníctve? Z hľadiska
DPH a dane z príjmu, alebo uviesť odkaz na danú tému? Zatial nie sme platcami DPH, ale do budúcnosti by sa mi to zišlo.
Vďaka za každú snahu o pomoc.
Magdaléna
Viera123
03.11.06,21:26
k ziskamiu zivnosti na prevádzkovanie realitnej kancelárie je potreba podla noveho živ a obch zakona VŠ a 6 rokov praxe , ako to zdokladujete je na vás :))
Omyl, je potrebné mať síce vysokú školu, ale musí byť buď ekonomická, stavebná alebo právo alebo 5 rokov praxe v realitnej činnosti. Nie zároveň.
jumper
11.11.06,21:59
ok vdaka. aj ja by som isiel pod nejaku relitku klientelu si zozeniem aj sam. pracoval by som na nejaku zmluvu. no fix, staci tel a firemne auto. klientov mam, SK, CZ, kanada, usa, uk
jumper
14.11.06,02:16
Ak mám Vám poradiť, na reality sa teraz vykašlite. Podnikám v tomto obore 2 roky, ale také slabé obdobie aké je teraz..no hrôza. Ešte šťastie že som nezavrhol svoje povodne podnikanie (projekcia) aspon mam z coho vyzit.. :-)
Bude to aj asi tym ze, kazdy druhy ekonom ktory skonci VS a nezamestna sa v obore, tak si otvori realitku.....uz je ich sakramensky pocet, na kazdom rohu jedna...
.. chytry preda aj skazenu psenicu ak ma vyuzitie, na co sa vykaslite je TV a politika, do realit kludne mozete ist aj do medu inak (bez srandy)..
joe.black
19.11.06,12:45
Licenciu na realitnú činnosť? Ja tiež rozbieham realitku, mám všetko okrem licencie. V živnostenskom zákone je uvedené, že stačí dokladovať prax.ak mate tu realitku poslite mi kontakt hladam servisnu firmu klientov mam, najlepsie ak mate aj cez CZ
joe.black
19.11.06,13:00
.. chytry preda aj skazenu psenicu ak ma vyuzitie, na co sa vykaslite je TV a politika, do realit kludne mozete ist aj do medu inak (bez srandy)..pocuvaj nerobil si v kpmg CZ alebo s mladkom v USA alebo nestudoval si na Yale? ak hej tak si davajte pozor na sorosa (utok na HUF ale to asi viete)
joe.black
19.11.06,13:20
Omyl, je potrebné mať síce vysokú školu, ale musí byť buď ekonomická, stavebná alebo právo alebo 5 rokov praxe v realitnej činnosti. Nie zároveň.vieri a nevies alebo niekto ako sa to zmenilo posledne, tusim sa to sprisnilo aj ked neviem preco (free trade declaration). dik
Viera123
19.11.06,18:48
vieri a nevies alebo niekto ako sa to zmenilo posledne, tusim sa to sprisnilo aj ked neviem preco (free trade declaration). dik
Toto je súčasný stav. Ak ten, kto chce otvoriť realitnú kanceláriu nespĺňa horeuvedené podmienky, musí mať v pracovnom pomere zodpovedného zástupcu, ktorý tieto podmienky musí spĺňať.
jaja99
19.11.06,20:10
Zdravím,
potrebujem poradiť a odsúhlasiť skúsenejšími poraďákmi s účtovaním realitky (momentálne JÚ, neplatca DPH).

1.) Zmluva o sprostredkovaní, kde je dohodnutá výška provízie
- evidencia pohľadávkok
Ak Ti nárok na províziu vznikne už podpísaním zmluvy, tak vtedy účtuješ v evidencii pohľadávok. Je to však dosť neštandartné. Zvyčajne nárok na províziu vzniká až dohodnutím obchodu.

2.) Zmluva o zložení zálohy kupujúcim a vystavenie potvrdenky, alebo
príjmového pokladničného dokladu
- evidencia záväzkov
- príjem do pokladne (alebo bankový na účet) ovplyvňujúci základ dane
Ak prijmeš kúpnu cenu nehnuteľnosti od kupujúceho v mene predávajúceho, tak to je príjem neovplyvňujúci základ dane. Rovnako je vyplatenie kúpnej ceny v prospech predávajúceho výdavok neovplyvňujúci základ dane. Dôležitý je okamih vzniku nároku na províziu. Ak je to v čase prijatia kúpnej ceny, tak prijatú platbu rozdelíš na 2 časti: provízia-tvoj príjemOZD+kúpna cena príjemNZD. Keď následne vyplatíš kúpnu cenu ide o výdavok neovplyvňujúci ZD.

3.) Vrátenie zálohy z objektívnych príčin
- storno predchádzajúceho
viď bod 2 - ak vraciaš prijatú zálohu späť kupujúcemu, ktorý si to rozmyslel, tiež je to výdavok neovplyvňujúci základ dane
Predpokladám, že keď je reč o zálohách - ide o zálohy na kúpu predmetu sprostredkovania a nie zálohy na Tvoju službu.
4.) Pri podpise kúpnej zmluvy je tzv. zmluva o započítaní pohľadávok

Ako vzájomne započítam pohľadávku a záväzok voči predávajúcemu v JÚ?
Cez interný doklad ako nepeňažnú operáciu. Zrušíš pohľadávku aj záväzok v knihách a v denníku zaúčtuješ rovnaké sumy v príjmoch a vo výdavkoch, pričom nepoužiješ stĺpce hotovosť ani banka. Robím to s dátumom 31.12.
Vie mi niekto viac vysvetliť zálohy v jednoduchom účtovníctve? Z hľadiska
DPH a dane z príjmu, alebo uviesť odkaz na danú tému? Zatial nie sme platcami DPH, ale do budúcnosti by sa mi to zišlo.
Ujasni si 2 veci:
1./ kedy Ti vzniká nárok na províziu
2./ odlíš zálohy na kúpnu cenu od zálohy na Tvoju službu
Pr.:
1. prijmeš zálohu na províziu, ale nárok na ňu Ti ešte nevznikol=PNZD časť ostatné príjmy (v denníku) napr. 11.900,-, zapíšeš v knihe záväzkov
2. vystavíš daňový doklad na prijatý preddavok 10.000 + 1.900, ktroý hneď eviduješ v knihe pohľadávok ako uhradený - vystavíš interný doklad a v denníku odúčtuješ 1.900 zo stĺpca PNZD na stĺpec DPH
3. A sprostredkuješ obchod - týmto dňom Ti vzniká povinnosť vystaviť zúčtovanie 23.800: 20.000 + 2.800
mínus predd 11.900: 10.000 + 1.900
k úhrade 11.900 - zapíšeš v knihe pohľadávok 23800, hneď ponížiš o 11.900, k úhrade zostáva 11.900. V denníku odúčtuješ 10.000 zo stĺpca PNZD na stĺpec POZD, lebo už to nie je preddavok. V knihe záväzkov zrušíš záväzok z titulu prijatého preddavku. Po úhrade zvyšku zapíšeš: 10.000 POZD+ 1.900 DPH.
3. B nesprostredkuješ obchod - dňom určeným v zmluve vystavíš doklad o oprave základu dane: mínus 10.000, mínus 1.900, ponížiš DPH na výstupe, vrátiš zálohu: v denníku zaúčtuješ príjem s mínusom stĺpec PNZD a DPH tiež s mínusom. Rzušíš záväzok v knihe záväzkov.

Pr.:
Ak Ti vzniká nárok na províziu už podpísaním sprostredkovateľskej zmluvy, tak prijatý preddavok nie je preddavok, ale časť ceny služby, ktorá sa môže prípade dorovnať podľa kúpnej ceny nehnuteľnosti. Vtedy je to príjem OZD. V tomto prípade sa "záloha" nevracia. Podľa mňa ide o čiastkové plnenie za službu.

Vďaka za každú snahu o pomoc.
Magdaléna
-------------------------------------
odpovede v otázke
jumper
19.11.06,20:17
dik vieri - forma farmacia (niekto zodpovedny). cize staci vyska, aj ked neviem preco s inou vyskou nemozu dat 2 roky praxe stejne za 2 roky to je planovane. 5 rokov ? to je na zabitie tie zakony. o co je preboha lepsi pravnik, ekonom, stavbar v realitach a rok prahe v BA, PHA. ok 5 rokov v malej lesnej (nikoho neurazam)
učtovníčka
04.12.06,10:22
Vidím že sa ozvali aj odborníci od realít. Ako sa dá v Blave dostať k bytu bez nervov? Sledujem na internete ponuky a keď sa tam niečo objaví už je to predané. Ak je niečo voľné tak nemáte ani deň na rozmyslenie lebo to ide preč. Poraďte mi ako sa dostať k 3-izbovému bytu v lokalite Petržalka na začiatku za primeranú cenu do 2,.5 mil ? Ja to skúšam, syn skúša a my ľudia z vidieka nemáme šancu predbehnúť realitky a Blavákov. Syn je síce v Bratislave, ake kým ho skontaktujem už je po ponuke. Poraďte alebo ponúknite. ďakujem
sosana.pk
07.08.07,11:45
No blahoželám! ja osobne by som dala väčšinu realitných maklérov zastreliť. Sú to všetko podrazáci a zdierači, ktorí vyhnali ceny za nehnuteľnosti do závratných výšok. Nehovoriac o podvodoch. Napríklad klamstvá a lebo zatajpvanie skutočností o predávaných nehnuteľnostiach, viackrát predané pozemky, okamžité napojenie sa na ľudí, ktoré predávajú cez súkromnú inzerciu a snaha za 1 deň trhnúť aj 40 tis. No skrátka grc. Neverím už ani jednej realitke a ďakujem Bohu, že som zatiaľ prišla na podfuky pred podpisom zmluvy a hlavne pred zaplatením.
colton
02.12.07,18:37
No blahoželám! ja osobne by som dala väčšinu realitných maklérov zastreliť. Sú to všetko podrazáci a zdierači, ktorí vyhnali ceny za nehnuteľnosti do závratných výšok. Nehovoriac o podvodoch. Napríklad klamstvá a lebo zatajpvanie skutočností o predávaných nehnuteľnostiach, viackrát predané pozemky, okamžité napojenie sa na ľudí, ktoré predávajú cez súkromnú inzerciu a snaha za 1 deň trhnúť aj 40 tis. No skrátka grc. Neverím už ani jednej realitke a ďakujem Bohu, že som zatiaľ prišla na podfuky pred podpisom zmluvy a hlavne pred zaplatením.

nie v každej realitke to funguje takto...
Filip Glasa
03.12.07,11:55
len neviek ako realiťáci mohli vyhnať ceny do výšok :-)

jak rozmýšľat tak rozmýšľam, ale sprostredkovaním to nejde. To sa ich vôbec nechcem zastávať, ale ceny šrobuje vysoký dopyt. A prístup realitiek je ako všade pri nerovnováhe dopyte a ponuky deformovaný.
vratislav
25.12.07,20:53
-------------------------------------
odpovede v otázke

Prepáčte prosím, chcel by som si objasniť bod 2/ .

Ak prijmem od kupujúceho na bankový účet sumu (súčet kúpnej ceny pre predávajúceho a mojej provízie) aký doklad o platbe mám vystaviť kupujúcemu? Má to byť faktúra s jednou sumou, ktorú potom zaevidujem do Knihy pohľadávok?

Zároveň s prijatím platby na účet rozdelím túto platbu na dve časti cez interný doklad (kúpna cena pre predávajúceho a moja provízia), kúpnu cenu účtujem ako príjem NZD a evidujem záväzok voči predávajúcemu. Províziu účtujem ako príjem OZD. Ako by mal vypadať taký interný doklad?

Keď odošlem kúpnu cenu predávajúcemu účtujem to ako výdavok NZD. Ako potom zruším záväzok voči predávajúcemu, keď nemám od neho žiadny doklad a mám iba výpis z BU?

Som z toho jeleň. Ďakujem za radu.
Filip Glasa
27.12.07,11:57
No ešte sme nekupovali nehnuteľnosť tak, aby sa celá suma platila sprostredkkovateľovi. Tomu išla samostatne provízia na základe fkatúry (a zmôuvy o sprostredkovaní) a majiteľovi išla priamo kúpna cena na základe kúpnej zmluvy.
Leggy
04.01.08,16:39
nechcem zakladat novu temu ale zaujimalo by ma aka je sanca,ze realitna kancelaria preda nehnutelnost ktoru k nim zaregistrujem?
ajale
04.01.08,19:06
mimotemy ja len chcem poprosit, vsetkych tych, co maju realitky, pripadne ich prave zakladaju aby brali do uvahy, ze nie len ten co kupuje niekolko milionovy dom ci pozemok je zakaznik ale aj ten co si chce prenajat byt... Mam velmi zle skusenosti s viacerymi realitkami.:mee: Inac prajem vela uspechov....:)
Filip Glasa
05.01.08,10:26
nechcem zakladat novu temu ale zaujimalo by ma aka je sanca,ze realitna kancelaria preda nehnutelnost ktoru k nim zaregistrujem?

čím viac realitiek predáva tvoju nehnuteľnosť tým väčšia šanca. Výhradné zmluvy sa väčšinou nevyplatia.
marian.t
11.03.08,11:38
čím viac realitiek predáva tvoju nehnuteľnosť tým väčšia šanca. Výhradné zmluvy sa väčšinou nevyplatia.

Daj si svoju nehnutelnost do 10kancelarii, kazda si nahodi 10 roznych cien, a tymto padom sa tvoja nehnutelnost stava podozrivou na trhu - eventualneho kupujuceho tymto zneistuju.
Filip Glasa
11.03.08,11:58
kazda si nahodi 10 roznych cien,

cena je vždy len jedna. Tú si určí predávajúci. Líši sa len výška provízie. Je to hlúposť samotného predávajúceho keď chcel byť paradoxne strašne chytrý a povedal realitkám, že si tú províziu majú prihodiť k "jeho" cene a nie ju odpočítať z tej "jeho ceny".

Ak by si to poriadne rozmyslel, tak mohol stanoviť takú cenu aby sa do nej zmestila aj najvyššia provízia a jemu ostalo toľko čo požaduje. Potom by s tým nemal problém.


nehnutelnost stava podozrivou na trhu

čo je podozrívé na tom, že nenuteľnosť predáva viac realitiek? Kto už v živote niečo predával alebo kupoval, tak veľmi dobre vie prečo je tých ponúk na jeden byt viacej.
bonita
12.03.08,13:35
Neda mi nereagovat na sosanu.pk, aj ked sem asi uz nechodi: nechapem preco realitky obvinuje z podvodov, asi ma zlu skusenost s nejakou. Ale ja ked si raz kupim pokazene mlieko, nebudem tvrdit, ze vsetky mlieka su pokazene.
Praca v RK je praca ako kazda ina. A asi kazdy uz pocul o roznych podvodoch, o vratenych vkladoch do katastra, ked sa niektori nedovercivi rozhodli obist RK a usetrit 50 tis. Prisli o miliony, pripadne obycajny vklad do katastra im vracali a stalo ich to vela nervov. V RK tak isto ako aj v inych zamestnaniach sa pripadny klient stretava s roznymi ludskymi povahami. Aj tu moze byt zamraceny makler, ale je len sebe na skodu, straca tak klientov, iny neprizna chyby na predavanej nehnutelnsot a tak straca kredit a dobre meno cela RK. Ale RK, ktora cche na trhu zostat je voci svojim klientom otvorena, uprimna a upozorni ich na vsetko. Ale to je naozaj o ludoch. Ja pracujem v RK uz dva roky, mam mozno najcestnejsieho sefa pod slnkom. Pre nas nie zarobok nadovsetko. Ak sa nam pri spolocnom sedeni s kupujucimi a predavajucimi stane, ze sa nam predavana nehniutelnost alebo predstavy predavajuceho nejako nezda, upozornime kupujuceho a radime nepristupovat k obchodu. Ak zistime nekale jednanie, mazeme ponuku z ponuky web stranky.
A RK na zaklade svojich skusenosti a praxe ma viac moznostu vybadat podvod nez ten co kupuje nehnutelnost prvy raz v zivote. A Navyse - podvodnici neponukaju nehnutelnosti cez RK.
A ceny bytov vyhanaju do zavratnych vysok nie RK , ale predavajuci. Lebo si pozru casopis, kde je cena za byt pr. 3,5 mil. uz s 50 tis. proviziou RK. A oni si hned daju cenu 3,6 , k tomu RK 50 t. tak su hned na trhu byty za 3,65 mil. Atd. K tomu novemu cenniku - byty v Petrzalke su tak umelo vyhnane, ze uz sa ani nedaju kupit na 100 % uver. Za 3,8 byt v Petrzalke si kupite pekny domcek 20 km od Ba alebo novsi dom 40 km od Ba. A uz na jar si mozete vypit kavu na dvore. Verim, ze vsetci ti spekulanti doplatia na svoju hamiznost a stare byty v Petrzalke opat klesnu na trhovych 3 mil. Vela ludi kupuje byt na 100% uver, takze poklesne dopyt.

A co sa tyka zakladania realitiek. O rok ich pocet stupol o 100.
Dajron
14.03.08,19:25
Ahoj, zálohy od klientov sa účtujú pri realitách ako vinkulácie a tie nie sú predmetom dph, predmetom dane sa stanú až momentom kedy sa z vinkulácie uvoľnia a stanú sa z nich provízie. Tento postup je zaručene správny máme s ním skúsenosti.