Ivdi
27.11.06,10:21
Chcela by som sa opýtať ako mám zaúčtovať nákup scannera k počítaču.
Počítač bol zakúpený v roku 2005 a scanner v roku 2006 v sume do 3 000 SK. Môžem to dať priamo do nákladov alebo to navyšuje OC počítača, ktorý odpisujem. Ďakujem za Vaše odpovede.
kvitko
27.11.06,09:29
Nenavýš obstarávaciu cenu počítača.
karpis
27.11.06,09:30
účtuješ priamo do nákladov
mgm
27.11.06,09:43
Ja by som to dalo priamo do nákladov a zapísala na kartu DIM
ekopo
27.11.06,11:10
Odpoveď nemusí byť vždy taká jednoznačná. Keď má scanner samostatné technické určenie a je nezávislý od PC potom je to v poriadku. Ale keď je scanner potrebné pripojiť k PC a jeho využiteľnosť je len v spojosti s odpisovaným PC, tak si myslím, že sa jedná o technické zhodnotenie PC a vtedy OC scannera vstupuje do nákladov vo forme odpisov spolu s PC.
kvitko
27.11.06,11:23
Ale scanner nie je súčasť počítača - jeho hlavné vybavenie, tak si myslím že je to zbytočné tam zarátať a navýšiť tak obstarávaciu cenu PC, aj keď je pravda že scanner ani tlačiareň samé nefungujú.
andrej_rv
27.11.06,11:30
Keď má scanner samostatné technické určenie a je nezávislý od PC potom je to v poriadku. Ale keď je scanner potrebné pripojiť k PC a jeho využiteľnosť je len v spojosti s odpisovaným PC, tak si myslím, že sa jedná o technické zhodnotenie PC a vtedy OC scannera vstupuje do nákladov vo forme odpisov spolu s PC.
To je asi hlavný "filozofický" problém: čo je to samostatné technické určenie. Daňováci naozaj radi argumentujú tým, že keďže bez PC napr. scanner nejde, tak nemá samostatné technické určenie a musí sa odpsiovať spolu. Ale napr. ani žiadny účtovný či kancelársky softvare nemôže bežať bez PC, a predsa sa software bez akéhokoľvek spochybňovania môže odpisovať samostatne.
Podobne napr. poľnohospodárske stroje (pluhy, sejačky atď.) sa bez traktora nemôžu používať a predsa sa nezvykli účtovať ako technické zhodnotenie traktora (a to ani v prípade, ak SHR má len jediný traktor), ale sa odpisujú samostatne. A nikto ich samostatné technické určenie nespochybňuje len preto, že nemôžu pracovať samostatne, ale iba s traktorom. To isté je napr. aj príves za auto atď.
Podľa mňa scanner, plotter a iné prídavné zariadenia majú samostatné technické určenie, aj keď sa používajú s PC. A kým nie je v zákone presná definícia, čo má byť kritériom pre posúdenie samostatného technického určenia, je toto tvrdenie podľa mňa rovnako správne, ako opačný názor ;) .
ekopo
27.11.06,12:02
cit. kvitko:"aj keď je pravda že scanner ani tlačiareň samé nefungujú"
cit.andrej_rv:"Daňováci naozaj radi argumentujú tým, že keďže bez PC napr. scanner nejde, tak nemá samostatné technické určenie a musí sa odpsiovať spolu"
Práve preto som napísal príspevok tak, ako som ho napísal.
kvitko
27.11.06,12:52
Záleží asi na tom, ako si to kto presne obháji pri daňovej kontrole.
bepo
27.11.06,15:21
Záleží asi na tom, ako si to kto presne obháji pri daňovej kontrole.
Na tom záleží vždy a pri všetkom ;)
drako
28.11.06,09:21
Tiež by ma veľmi zaujímalo, čo je správne.

Logika mi hovorí,že keď sa mi pokazí skener, nevyradím celý počítač.
bepo
28.11.06,10:05
Tiež by ma veľmi zaujímalo, čo je správne.

Logika mi hovorí,že keď sa mi pokazí skener, nevyradím celý počítač.
To aj keď sa ti pokazí kanalizačná rúra na stavbe tak nevyradíš celú stavbu aj keď rúra je súčasťou OC stavby takže to nie je dobrý príklad.
Evanka
28.11.06,10:23
Ja by som to dalo priamo do nákladov a zapísala na kartu DIM
Súhlasím s Lenkou. Myslím, že je to obhájiteľné. Predsa scanner nie je viazaný práve na tento PC. Môžeš ho pripojiť aj k inému PC. Iné je to napríklad pri SW typu OEM (Original Equipment Manufacturer), kedy sú tieto viazané priamo na ten-ktorý PC.
Pru
18.04.08,10:46
ahojte, chcela by som radu, lebo už neviem, ako s tým. nainštalovala som si tlačiareň, všetko funguje OK, ale neviem ako naskenovať, keď dám skenovať, tak mi neoskenuje nič a tvári sa ako keby nič. čo s tým, alebo kde čo nadstaviť? je to HP. dík