fipina
27.11.06,11:32
Chcela by som sa opýtať, kedy môžem začať zrážať exekúciu?
Dostala som príkaz na začatie exekúcie, ale exekučný príkaz nemám. Ktosi mi povedal, že zrážky môžem vykonávať len vtedy, ak mám oba príkazy. Je to pravda ?
Jedná sa o zdravotnú poisťovňu, avšak v príkaze na začatie exekúcie je uvedené " zrážky z jednej tretiny" - považuje sa to za prednostnú pohľadávku?
Veľmi pekne ďakujem.
Barbara
27.11.06,10:45
Chcela by som sa opýtať, kedy môžem začať zrážať exekúciu?
Dostala som príkaz na začatie exekúcie, ale exekučný príkaz nemám. Ktosi mi povedal, že zrážky môžem vykonávať len vtedy, ak mám oba príkazy. Je to pravda ?
Jedná sa o zdravotnú poisťovňu, avšak v príkaze na začatie exekúcie je uvedené " zrážky z jednej tretiny" - považuje sa to za prednostnú pohľadávku?
Veľmi pekne ďakujem.


zrážať musíš ako náhle máš príkaz na začatie exekúcie, lenže neposielaš to hneď necháš to v depozite a až keď dostaneš exekučný príkaz, vtedy to pošleš do poisťovne- exekúcia do zdrav. poisťovne je prednostná, takže zrazáš 2/3.
Farks
27.11.06,10:45
Exekučnú zrážku začneš sťahovať hneď ako ti príde príkaz na začatie exekúcie. Podržíš ju na firme a keď príde exekučný príkaz kde bude aj čislo účtu tak to pošleš.
fipina
27.11.06,10:51
Exekučný príkaz mi ale nechodí už tretí rok.
Mám túto pohľadávku považovať za prednostnú, aj keď je uvedené, že zrážky sa majú vykonať z jednej tretiny?
Barbara
27.11.06,10:56
Exekučný príkaz mi ale nechodí už tretí rok.
Mám túto pohľadávku považovať za prednostnú, aj keď je uvedené, že zrážky sa majú vykonať z jednej tretiny?


tak by si mohla napísať /predpokladám, že Ti to poslal nejaký exek. úrad,/ že
máš tú čiastku v depozite, aby Ti poslali exekučný príkaz. trebalo vidieť ten príkaz , že prečo pre zdrav. poisťovňu máš zrážať len 1/3. to vyslovene píšu v tom príkaze, že 1/3 treba zrážať? keď je tam uvedené tak asi len 1/3 máš zrážať. asi.:rolleyes:
fipina
27.11.06,11:03
Ešte by som sa chcela opýtať :
Keď mám dohodu o zrážkach zo mzdy (splátkové spoločnosti), prípadne žiadosť o výkon zrážok (napr. Sl. sporiteľňa), považujú sa tieto za rovnako dôležité ako exekúcia (myslím, či ich môžem zaradiť do poradovníka, ktorý vediem pri exekúciach alebo ich nemusím akceptovať a uprednostňujem exekúcie došlé neskôr ako tieto dohody).
Dúfam, že som sa nezamotala a je to zrozumiteľhé.
Barbara
27.11.06,11:14
Ešte by som sa chcela opýtať :
Keď mám dohodu o zrážkach zo mzdy (splátkové spoločnosti), prípadne žiadosť o výkon zrážok (napr. Sl. sporiteľňa), považujú sa tieto za rovnako dôležité ako exekúcia (myslím, či ich môžem zaradiť do poradovníka, ktorý vediem pri exekúciach alebo ich nemusím akceptovať a uprednostňujem exekúcie došlé neskôr ako tieto dohody).
Dúfam, že som sa nezamotala a je to zrozumiteľhé.


no hej, keď mu vyjdu z čistej mzdy aj tie pôžičky, teda asi sú to pôžičky tak jasne, že aj tie sa zrážajú.
Mohla by si sa ešte sa kuknuť aj sem, aby si mala dušu na mieste:

exekúcie;)zrážky zo mzdy
fipina
27.11.06,11:30
Asi sme sa nerozumeli. Prvá mi príde dohoda, druhá v poradí mi príde neprednostná exekúcia. Zrážky vykonám v poradí, v akom došli, alebo uprednostním exekúciu?
Barbara
27.11.06,11:35
Asi sme sa nerozumeli. Prvá mi príde dohoda, druhá v poradí mi príde neprednostná exekúcia. Zrážky vykonám v poradí, v akom došli, alebo uprednostním exekúciu?


u nás program berie v poradí, len výživné uprednostňuje.
ešte mi napadlo , že tá exekúcia pre zdrav. poisťovňu možno nie je poistné a preto píšu , že treba zrážať 1/3.:p
Jana Motyčková
27.11.06,12:16
Ešte by som sa chcela opýtať :
Keď mám dohodu o zrážkach zo mzdy (splátkové spoločnosti), prípadne žiadosť o výkon zrážok (napr. Sl. sporiteľňa), považujú sa tieto za rovnako dôležité ako exekúcia (myslím, či ich môžem zaradiť do poradovníka, ktorý vediem pri exekúciach alebo ich nemusím akceptovať a uprednostňujem exekúcie došlé neskôr ako tieto dohody).
Dúfam, že som sa nezamotala a je to zrozumiteľhé.
O akú dohodu o zrážkach zo mzdy ide ?

Ak má zamestnanec dohodu o zrážkach so zamestnávateľom a zamestnávateľ mu strháva a odvádza nejakú sumu do prílušných inštitúcií, tak takéto zrážky sa zrážajú až po vykonaní exekúcie. T.j. z čistej mzdy sa odpočíta exekúcia, potom takto dohodnuté zrážky.

Ak ale zamestnávateľovi bola postúpená zo Sl.sporiteľne alebo splátkovej spoločnosti dohoda o zrážkach zo mzdy podľa § 551 Občianskeho zákonníka, na zrážky podľa tejto dohody sa vzťahujú pravidlá zrážania zrážok podľa Občianskeho súdneho poriadku a zrážajú sa z 1/3. Ak je exekúcia zo ZP neprednostná, tak sa najskôr zrážajú tie zrážky ktoré prišli skôr, maximálne do výšky "1/3".

Pokiaľ ide o exekúciu pre ZP a je tam priamo uvedené, že sa zráža 1/3, tak ide o neprednostnú pohľadávku. Prednostnými pohľadávkami sú okrem iného
§71 d) pohľadávky daní, poplatkov a ciel, pohľadávky na poistnom voči osobám, ktoré sú povinné platiť poistné na nemocenské poistenie a dôchodkové zabezpečenie podľa osobitného predpisu,...
Zrejme podľa citácie (tučné) z Exekučného poriadku podhľadavky ZP nie sú prednostné.
Jovankovicova
31.01.08,16:32
Dobry den, prosim ako uctujem exekuciu v jednoduchom uctovnictve? Kam ju zaradim, ked ide o socialnu poistovnu?
Antea
31.01.08,17:46
Dobry den, prosim ako uctujem exekuciu v jednoduchom uctovnictve? Kam ju zaradim, ked ide o socialnu poistovnu?
Keď sa jedná o exekúciu zamestnanca tak do miezd.
Keď ide o podnikateľa tak - istinu ako VOZD, penále a trovy ako VNZD.