M22
27.11.06,11:30
Moja manželka je cudzinka z relatívne exotickej krajiny. Občas si v minulosti privyrábala prekladmi do slovenčiny, z toho raz aj ako tlmočníčka pri výsluchu na krajskom súde BA I. Po tomto výsluchu (vzhľadom na psychickú náročnosť) však už s políciou nechce mať nič spoločné. Napriek domu dostala pred pár dňami doporučený list s predvolaním na pojednávanie, kde zároveň bolo uvedené, že KS BA I ju svojím rozhodnutím ustanovuje za súdneho znalca. V liste ale chýba číslo / dátum uznesenia / akákoľvek referencia k rozhodnutiu a chýba aj popis za akého znalca ju vlastne súd ustanovil (predpokladáme, že v oblasti tlmočenia). Nechýba ale a celý spis a pripomienka, že ak sa bez ospravedlnia nedostaví, hrozí pokuta do 50.000 Sk. Dá sa proti tomuto rozhodnutiu vzniesť nejaká námietka, resp. odvolať sa? Dá sa nejako tomuto pojednávaniu vyhnúť (ide o viacnásobnú vraždu v súvislosti s činnoťou ukrajinskej mafie na Slovensku)? Bojím sa totiž o duševné zdravie mojej manželky. Ďakujem.
josh
27.11.06,10:54
1. ak je manzelka zapisana v uradnom zozname tlmocnikov (http://jaspi.justice.gov.sk), napiste na sud, ze sa nevie dostavit, uvedte dovod (zaujatost vo veci, zaneprazdnenost, bolava noha a pod),
2. ak manzelka nie je zapisana v zozname tlmocnikov (co nepredpokladam, lebo by ju nevolali), napiste, ze jazyk medzicasom zabudla a nie je schopna v nom komunikovat dostatocne. :)
M22
27.11.06,11:23
Vďaka za info. Manželka v zozname nie je. Medzičasom som aj v zákone 382/2004 našiel, že rozhodnutím súdu jo možno za znalca ustanoviť, len ak s tým súhlasí. Takže im to asi pekne napíšeme.