trina
27.11.06,11:30
Prosím, ako zaúčtovať predpis vyšlej faktúry za zhotovenie výrobkov/šaty,sukne.../, ak odberateľ si dodá vrchný materiál /látka/ a drobnú a metrovú prípravu /gombíky, zipsy.../ a my z týchto materiálov ušijeme hotové výrobky a odošleme ich odberateľovi.
Ester plus
27.11.06,11:12
Prosím, ako zaúčtovať predpis vyšlej faktúry za zhotovenie výrobkov/šaty,sukne.../, ak odberateľ si dodá vrchný materiál /látka/ a drobnú a metrovú prípravu /gombíky, zipsy.../ a my z týchto materiálov ušijeme hotové výrobky a odošleme ich odberateľovi.

Vo vašom prípade sa jedná o poskytnutú službu 311/602.
trina
28.11.06,05:38
Ak ide o službu, ako potom účtovať o zmene stavu týchto ušitých hotových
výrobkoch v podvojnom účtovníctve pri spôsobe A.
Danila
28.11.06,06:24
Ak ide o službu, ako potom účtovať o zmene stavu týchto ušitých hotových
výrobkoch v podvojnom účtovníctve pri spôsobe A.Ak účtuješ o službe, nemôžeš účtovať o zmene stavu hotových výrobkov.
suzuki
28.11.06,06:36
ja by som si niekde bokom - asi mimo účtovníctva - viedla evidenciu o prijatých a spotrebovaných materiáloch, ale pre Vás je to naozaj len služba, pretože materiál nenakupujete a teda nemáte jeho spotrebu a ani zmenu stavu zásob.
Ester plus
28.11.06,11:59
Materiál prevzatý od zákazníka by sa mal evidovať v podsúvahovej evidncii ako majetok prijatý na spracovanie.
mudroš
30.11.06,14:38
Ak účtuješ o službe, nemôžeš účtovať o zmene stavu hotových výrobkov.

Pozor, nedokončená výroba sa môže účtovať aj pri službách. Pozri postupy účtovania pre podnikateľov § 17 ods. 5 posledná veta (aj nedokončené výkony iných činností pri ktorých nevznikajú hmotné produkty).
Ak účtujú o nedokončenej výrobe architekti, exekútori atď., potom by mali aj audítori, účtovníci a podobne. Aj stavebné firmy poskytujú služby (tržby účtujú na 602) a musia účtovať o NV.
Prečo by sa potom o NV neúčtovalo pri práci vo mzde pri výrobe odevov?
Ak nebudú účtovať o NV, tak by museli zaúčtovať do výnosov sumu zodpovedajúcu nákladom (cez časové rozlíšenie ???), alebo časovo rozlíšiť náklady. (To sa mi ale nezdá OK)
Inak by mali náklady v jednom účtovnom období (mzdy, energie, odpisy, ...) a zodpovedajúce výnosy v inom účtovnom období.
Skreslili by nielen výsledok hospodárenia ale aj základ dane.
Monika Kováčová
30.11.06,15:17
hmmmm.... zistila som že si už niekoľko rokov skresľujem výsledok hospodárenia a aj základ dane....:confused:
mudroš
02.12.06,13:04
Neviem, či to myslíš vážne alebo ironicky. Ale to čo som napísal naozaj už niekoľko rokov platí.
Treba dúfať, že DÚ ešte niekoľko rokov budú kontrolovať autorevádzku, repre a podobné "drobnosti".
Prajem veľa šťastia. (to myslím vážne)
Danila
02.12.06,16:14
V prvom rade zareagujem na príspevok mudroš č. 7. Netvrdila som, že v prípade zadávateľky sa nemôže jednať o nedokončenú výrobu. Tvrdila som, že výsledkom služby nebude celkom určite hotový výrobok, a teda sa nebude účtovať o hotových výrobkoch/123,613/ . Ak by aj za danej situácie nedokončená výroba bola reálna, v tom prípade pôjde o účtovanie na účtoch 121,611 v prípade prírastku nedokončenej výroby. Pri predaji služieb po ich dokončení / a sú to služby a nič iné/ a vyúčtovaní odberateľovi 311/602 so zaúčtovaním zmeny stavu nedokončenej výroby 611,121. A k príspevku č. 9. Tak teraz máš pravdu. Platí to niekoľko rokov. A ja nemám výhrady.