tibi7
27.11.06,12:13
Dobry den vsetkym.
Dufame, tu najdeme ludi,ktori by nam mohli poradit s nasledujucim problemom.
Jedna sa o zalozenie SVB v bytovom dome so 71 bytmi.Budem sa snazit byt strucny s opisom situacie,ktora nastala.
1)16.10.2006-Vytah z katastra nehnutelnosti, na zaklade ktorej bola urobena prezencna listina.Tu zacina koren problemu.Vo vypise je bytov len 70.Bolo zistene,ze na jeden byt bol 13.10 vlozeny navrh na vklad na zapis do katastra novym vlastnikom,ktory byt kupil.
Ten sa aj zucastnil aj na schodzi,kde podporil zalozenia SVB.
2)26.10. Schodza vlastnikov bytov-schvalenie SVB tesne 48 vlastnikmi
3)Na Kraj.urad bola podana ziadost na registraciu so vsetkymi nalezitostami
K vpisu z katastra bol pripojeny aj spominany navrh na vklad
Vysledok:
Krajsky urad neakceptuje podpis noveho vlastnika,nakolko nie je zapisany v katastri.Samozrejme ze tam nie ani stary vlastnik,ale vypocet 2/3 podpisov vypocitava zo 71 bytov a navrh zamieta.
Bolo by z tohto nejake vychodisko,okrem zvolavania novej schodze?
Dakujeme za kazdu radu.
Jozef I
27.11.06,11:17
Keby sa teraz urobil nový vypis z katastra na ktorom by uz novy vlastník figuroval a tento by sa priložil k zápisnici. Nepomohlo by to?
Orim
27.11.06,18:30
To je nejaké divné že na krajskom úrade neovládajú zákony?

Zákon o vlastníctve bytov 182/1993 v §6 odstavec 4 hovorí:

(4) V prípade prevodu vlastníctva bytu alebo nebytového priestoru z vlastníctva bytového družstva do vlastníctva členov družstva sa spoločenstvo môže zriadiť, ak je do vlastníctva členov družstva prevedených viac ako nadpolovičná väčšina bytov a nebytových priestorov v dome a so zriadením spoločenstva vyslovila súhlas nadpolovičná väčšina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome.

ďalej

§ 7a
(1) Písomnú zmluvu o spoločenstve uzatvára vlastník domu s novým vlastníkom bytu alebo nebytového priestoru v dome pri prevode vlastníctva bytu alebo nebytového priestoru, ak so zriadením spoločenstva vyslovila súhlas nadpolovičná väčšina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Zmluvu o spoločenstve nemožno vypovedať.

V zákone ide o nadpolovičnú väčšinu, jedine že by som nazachytil nejaký doplnok, ktorý hovorí o 2/3.
tibi7
28.11.06,12:20
Dakujem,informoval som sa.Bolo mi povedane,ze nie,datum musi byt zhodny z datumom schodze.(pekna blbost,lebo aj to co maju v rukach je o 10 dni starsie,takze teoreticky tam mohli byt aj ine zmeny,ale sedlacky rozum sa uz nenosi)
Ci maju pravdu,neviem a netusim aky zakon,predpis alebo vyhlaska by mohlo toto nejak upravovat.Budeme musiet pockat na oficialne pisomne zamietnutie ziadosti,ci sa tam budu konkretne na nieco odvolavat.
tibi7
28.11.06,13:25
V zákone ide o nadpolovičnú väčšinu, jedine že by som nazachytil nejaký doplnok, ktorý hovorí o 2/3.
Ano,nezachytil si zakon 367/2004
Ale aj tak dakujem
Orim
28.11.06,18:33
Ano,nezachytil si zakon 367/2004
Ale aj tak dakujem

mohol by si mi to bližšie upresniť kde sa v tom zákone 367/2004 hovorí o 2/3 pri zakladaní spoločenstva?
tibi7
28.11.06,18:58
mohol by si mi to bližšie upresniť kde sa v tom zákone 367/2004 hovorí o 2/3 pri zakladaní spoločenstva?
Je to §14 odsek 3.

Este by som sa vratil k tomu,co mi napisal Jozef a to dodatocne prilozit vypis z katastra,na ktorom bude novy vlastnik zapisany.Ako som spominal pracovnik registra mal za to,ze to nejde.Ale nedalo mi,tak som sa troska povrtal na zbierka.sk a zakon 265 o zapisoch vlastnickych a inych vecnych prav k nehnutelnostiam hovori v §2 odsek 3 toto:
(3) Právne účinky vkladu vznikajú na základe právoplatného
rozhodnutia o jeho povolení ku dňu, keď návrh
na vklad bol doručený príslušnému orgánu republiky.
Každý má právo nahliadnuť do evidencie doručených
návrhov.
Ahojte
Halli
29.11.06,09:34
Ano,nezachytil si zakon 367/2004
Ale aj tak dakujem
Tibi Orim má pravdu:
.... ak so zriadením spoločenstva vyslovila súhlas nadpolovičná väčšina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome....



2/3 vačšina plati pri uvere, stavbe, nadstavbe...atď...
(3) Ak vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome
rozhodujú o úvere a o zabezpečení pohľadávok vyplývajúcich

z poskytnutého úveru, o vstavbe alebo nadstavbe
bytov alebo nebytových priestorov v dome, o zmene spôsobu
spôsobu výkonu správy a o zmluve o spoločenstve rozhoduje
sa vždy hlasovaním na schôdzi vlastníkov dvojtretinovou

väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových
priestorov v dome. Na toto hlasovanie sa nevzťahujú
ustanovenia odsekov 2 a 6 .
tibi7
29.11.06,11:13
Tibi Orim má pravdu:
.... ak so zriadením spoločenstva vyslovila súhlas nadpolovičná väčšina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome....



2/3 vačšina plati pri uvere, stavbe, nadstavbe...atď...
(3) Ak vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome
rozhodujú o úvere a o zabezpečení pohľadávok vyplývajúcich

z poskytnutého úveru, o vstavbe alebo nadstavbe
bytov alebo nebytových priestorov v dome, o zmene spôsobu
spôsobu výkonu správy a o zmluve o spoločenstve rozhoduje
sa vždy hlasovaním na schôdzi vlastníkov dvojtretinovou

väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových
priestorov v dome. Na toto hlasovanie sa nevzťahujú
ustanovenia odsekov 2 a 6 .

Ako neviem,ale je to uplne jasne
Chobot
29.11.06,15:14
Ako neviem,ale je to uplne jasne
Myslím, že tibi7 má pravdu. Slavica, ten text si vytrrhla z kontextu paragrafu 6 ods. 4:

"(4) V prípade prevodu vlastníctva bytu alebo nebytového priestoru z vlastníctva bytového družstva do vlastníctva členov družstva sa spoločenstvo môže zriadiť, ak je do vlastníctva členov družstva prevedených viac ako nadpolovičná väčšina bytov a nebytových priestorov v dome a so zriadením spoločenstva vyslovila súhlas nadpolovičná väčšina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome."

Čiže to asi platí len pre ten prípad.

Minule som bol na jednej schôdzi, kde mali odhlasovať vznik SVB a potrebovali 2/3 väčšinu hlasov.
LaPa
29.11.06,17:01
Ja som zakon 182/1993 preluskal (367/2004 je jeho novelizacia) a aj mne sa jasne pozdavalo nadpolovicna vacsina. Z uvedeneho dovodu som si to dal overit u gestora zakova MFSR (vid. www.vinolv.sk) (http://www.vinolv.sk), ktorý to potvrdil. (Jedna sa samozrejme o pripad domu, ktory od zaciatku nanútene spravuje bytove družstvo.
V inom pripade je to 2/3. Myslim si vsak, ze vas KU zrejme viac "pocuva lobing bytovych druzstiev" ako jednoduchu logiku pre moznost lepsieho pre obcanov.
Verim, ze nad 1/2 bude stacit. Viete je to velky rozdiel ziskat 2/3 - co bytove druzstva vedia a budu tlacit na zakonodarcov a vykladacov zakona v tomto smere.
Bolo by super, ak by sa ozval niekto, kto zaregistroval SVB s nadpolovicnou vacsinou. Alebo taky na celom SR nie je???
GabiZ
30.11.06,07:16
Ak som to teda správne pochopila, ak je bytový dom niekoľko rokov pod správou bytového družstva a rozhodne sa utvoriť spoločenstvo, stačí nadpolovičná väčšina vlastníkov bytov. Ak je už založené spoločenstvo a už sa raz rozhodovalo o zmene správcu, po druhý raz sa už uplatňuje §14ods. 3, kedy je potrebná 2/3 väčšina vlastníkov bytov? Chápem to správne? Lebo podľa vyjadrenia MF SR, ktoré uvádza LaPa na www.vinolv.sk je to asi tak.
Chobot
30.11.06,07:48
Ak som to teda správne pochopila, ak je bytový dom niekoľko rokov pod správou bytového družstva a rozhodne sa utvoriť spoločenstvo, stačí nadpolovičná väčšina vlastníkov bytov. Ak je už založené spoločenstvo a už sa raz rozhodovalo o zmene správcu, po druhý raz sa už uplatňuje §14ods. 3, kedy je potrebná 2/3 väčšina vlastníkov bytov? Chápem to správne? Lebo podľa vyjadrenia MF SR, ktoré uvádza LaPa na www.vinolv.sk (http://www.vinolv.sk) je to asi tak.

Myslím, že to chápeme rovnako. Zákon asi chcel uľahčiť založenie spoločenstva tým vlastníkom bytov, ktorí si byt odkúpili od byt. družstva a správu domu vykonáva bytové družstvo. U ostatných vlastníkov, ktorí majú dom v správe už u nejakej správcovskej spoločnosti, tak na zmenu výkonu správy potrebujú 2/3, aby zase domy "nelietali" od jedného správcu k druhému každý rok. To isté pre založenie spoločenstva, lebo výpoveď správcovi a založenie spoločenstva je zmena spôsobu výkonu správy.
Halli
30.11.06,12:31
Chobotííík,
[quote=Chobot]Myslím, že tibi7 má pravdu. Slavica, ten text si vytrrhla z kontextu paragrafu 6 ods. 4:

spôsobu výkonu správy a o zmluve o spoločenstve rozhoduje
sa vždy hlasovaním na schôdzi vlastníkov dvojtretinovou
väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových
priestorov v dome.


nič som nevytrhla-to čo pišeš je o inom-nie o VZNIKU SVB
Halli
30.11.06,12:42
J
Bolo by super, ak by sa ozval niekto, kto zaregistroval SVB s nadpolovicnou vacsinou. Alebo taky na celom SR nie je???

jáááá v roku 1999 a ďalšie dve SVB v r.2005
za zmluvu ale hlasovali ZA 2/3iny /to sa týka len tých dvoch z r.2005/
Chobot
30.11.06,12:48
Tibi Orim má pravdu:
.... ak so zriadením spoločenstva vyslovila súhlas nadpolovičná väčšina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome...

Myslel som túto vetu, ktorá je z § 6 ods. 4.



Tak podľa Teba je to 1/2 hlasov aleobo 2/3 hlasov? Už som z toho zmatený.
Halli
30.11.06,20:24
Nič si z toho nerob, v r. 1999 to stačilo len nadpolovičnou väčšinou a pri tých dvoch to vyšlo tak, že to boli aj tak viac ako 2/3iny, tak som si s tým hlavu nelámala. Horšie je to ak je to nie tak jednoznačne. V zakone 367 je to fakt nejasne.
Takto to ale vykladá spoluautorka zákona:
"vyňaté"
Ako sa rozhoduje v paneláku
Pýtame sa Dnes odpovedá Jaroslava Zányiová, spoluautorka bytového zákona
* Ako sa hlasuje v bytovom dome?
- Dvojtretinovou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak sa hlasuje o vstavbe, nadstavbe, o zobratí a zabezpečení úveru a tiež pri zmene spôsobu správy domu. Pri zmene správy vtedy, ak bytový dom spravoval správca a vlastníci bytov si chcú založiť spoločenstvo vlastníkov. O zmene správy a následne aj o zmluve o spoločenstve musia hlasovať na schôdzi vlastníkov. V takýchto prípadoch nie je možné hlasovať ani písomne a tiež neplatí hlasovanie len nadpolovičnou väčšinou prítomných vlastníkov hodinu po začatí schôdze, čo je možné v ostatných prípadoch, keď sa rozhoduje o bežných veciach.
Orim
30.11.06,21:43
Môj názor som už síce napísl ale skúsim to zopakovať a trochu zhrnúť.

Vytvorenie SVB nadpolovičná väčšina.
Zmena správy je niečo iné 2/3 väčšina
Zmluva o spoločenstve súvisí síce so vznikom SVB ale nemá na jeho vzniku žiadny podiel. Hlasuje o nej 2/3 väčšina vlastníkov.

Z toho mi vyplýva SVB vznikne nadpolovičnou väčšinou a zmluva sa potom odhlasuje 2/3 väčšinou aj keď je to padnuté na hlavu, pretože pri zápise do registra musí byť zmluva o spoločenstve a tu môže byť problém ak nie je schválená 2/3 väčšinou.

Pokiaľ tam zmluva je a je schválená 2/3 väčšinou, nevidím problém so vznikom SVB odhlasovaným nadpolovičnou väčšinou.