bz5
27.11.06,13:15
Živnostník (konštruktér) dostane finančnú odmenu za sprostredkovanie reklamy v nemenovanom denníku. Môžete mi poradiť aké povinnoti SZČO sú s tým spojené?
Neviem či aj sprostredkovanie je predmetom živnosti, ale pravdepodobne nie. Ako tento príjem zaúčtovať. Je to vlastne príjem súvisiaci s podnikaním?
kvitko
27.11.06,12:16
Sprostredkovanie obchodu a služieb je predmetom živnosti. A je to príjem ovplyvňujúci základ dane.
bz5
27.11.06,12:23
Ďakujem. Takže živnostník vystaví faktúru, kde predmetom bude sprostredkovanie reklamy a hotovo?
Zoltán Kovács
27.11.06,12:35
Terba si ale uvedomiť, že ak nemá v živnostenskom liste sprostrekovateľskú činnosť môžu to považovať za neoprávnené podnikanie.
bz5
27.11.06,12:42
V tom prípade potom ak to nie je v predmete živnosti ako má postupovať, aby to bolo v súlade so zákonom. Čo s takýmto príjmom?
Zoltán Kovács
27.11.06,12:44
V tom prípade potom ak to nie je v predmete živnosti ako má postupovať, aby to bolo v súlade so zákonom. Čo s takýmto príjmom?

Príjem je to zdaniteľný jednoznačne, §6. Ak ide o náhodný,resp. jednorázový príjem v tom prípade sa nemusí riešiť doplnenie ŽL, ale ak to má pravideľne potom čo najškôr rozšíriť ŽL.
Muška
27.11.06,12:45
Treba zobrať výpis z registra trestov /nie starší ako 3 mesiace - aspoň myslím/ + 1000,- Sk kolok a utekať si dať rozšíriť živnosť.

A samozrejme treba myslieť aj na budúcnosť a hneď si tam treba zahlásiť viacej možných voľných živností.
Muška
27.11.06,12:48
Príjem je to zdaniteľný jednoznačne, §6. Ak ide o náhodný,resp. jednorázový príjem v tom prípade sa nemusí riešiť doplnenie ŽL potom by to bol § 8, ale ak to má pravideľne potom čo najškôr rozšíriť ŽL.

len som doplnila
kvitko
27.11.06,12:49
Rozšíriť živnosť. Potom treba mať ale aj nejakú zmluvu na sprostredkovanie obchodu a služieb.
Po vzájomnej dohode môže byť aj faktúra vystavená na niečo iné ako je sprostredkovanie obchodu,čo má uvedené v živnosti, ale to už obchádzame zákon.

Zmluva o sprostredkovaní obchodu
(v zmysle § 642 a násl. Zákona č. 513/1991 Zb. Obchodného zákonníka)


Objednávateľ:




Sprostredkovateľ:


I. Predmet zmluvy


1.1 Predmetom tejto zmluvy je sprostredkovanie obchodu.
1.2 Sprostredkovateľ sa zaväzuje, že sprostredkuje obchod objednávateľovi
1.3 Objednávateľ sa zaväzuje, že sprostredkovateľovi po ukončení obchodu vyplatí províziu.

II. Výška a splatnosť provízie

2.1 Objednávateľ sa zaväzuje vyplatiť sprostredkovateľovi za splnenie jeho záväzku províziu podľa dohody – podľa výšky ceny z predaja.
2.2 Provízia je splatná hneď po ukončení sprostredkovania.

III. Práva a povinnosti zmluvných strán

3.1 Sprostredkovateľ má nárok na províziu, ak splní svoj záväzok voči objednávateľovi
3.2 Objednávateľ má povinnosť vyplatiť sprostredkovateľovi určitú províziu podľa článku
II – Výška a splatnosť provízie, odstavec 2.1 tejto zmluvy

IV. Trvanie zmluvy a zánik zmluvy

4.1 Zmluva sa uzatvára na dobu určitú: .neurčitú
4.2 Zmluva zaniká automaticky po sprostredkovaní obchodu alebo po uplynutí doby, na ktorú sa táto zmluva uzavrela.



V. Záverečné ustanovenia

5.1 Zmeny tejto zmluvy je možné robiť len na základe písomných dodatkov, ktoré musia byť podpísané oboma stranami a budú tvoriť neoddeliteľnú súčasť tejto zmluvy o sprostredkovaní.
5.2 Práva a povinnosti tejto zmluvy sa riadia ustanoveniami Obchodného zákonníka.
5.3 Táto zmluva nadobúda platnosť a účinnosť dňom podpísania zmluvnými stranami
5.4 Zmluva bola vyhotovená v 2 exemplároch, pričom každá strana obdržala jej vyhotovenie.



V Prievidzi dňa ...................





Objednávateľ ........................


Sprostredkovateľ................................
bz5
27.11.06,14:00
Ďakujem za zmluvu. :) Je tiež možné, žeby daný príjem napísal na niekoho iného (čo tiež nie je bohviako čestné), no čo vtedy ak by takýto príjem dal na neživnostníka. Čo to predstavuje pre osobu, na ktorú to dá napísať? Aké má ona povinnosti?
Muška
27.11.06,17:05
Ak by to bol jednorázový, náhodný príjem - tak to zdaní v § 8, ale to môžeš aj Ty vo svojom daňovom priznaní, taktiež v § 8.
Ale ak by to bola opakujúca sa činnosť , tak odporúčam rozšíriť živnosť.
kacena
02.01.07,09:22
Potrebovala by som jednu radu ohľadne sprostredkovania a nikde som to tu nenašla. Manžel sprostredkoval ako SZČO predaj osobného automobilu súkromnej osobe. Ten človek chce mať doklad o kúpe vozidla. Ako mám postupovať keď majiteľom vozidla je súkromná osoba / môj svokor / a predáva ho cez SZČO / môjho manžela / inej súkromnej osobe ?
Akú faktúru mám vystaviť ?
Vopred ďakujem za každú pomoc a radu.kacena
kacena
03.01.07,09:17
Potrebovala by som jednu radu ohľadne sprostredkovania a nikde som to tu nenašla. Manžel sprostredkoval ako SZČO predaj osobného automobilu súkromnej osobe. Ten človek chce mať doklad o kúpe vozidla. Ako mám postupovať keď majiteľom vozidla je súkromná osoba / môj svokor / a predáva ho cez SZČO / môjho manžela / inej súkromnej osobe ?
Akú faktúru mám vystaviť ?
Vopred ďakujem za každú pomoc a radu.kacena
Melnick
03.01.07,09:32
Predpokladám,že v ŽL má túto činnosť sprostredkovateľa uvedenú.
Suma za sprostredkovanie ,ktorú prevzal -to bude príjem Tvojho manžela , vstupujúci do ZD. Kupujúci bude mať doklad od Tvojho svokra na sumu ,za ktorú auto kúpil. A svokrovi ostane suma nižšia o províziu,ktorú dal Tvojmu manželovi za sprostredkovanie ,podľa zmluvy ,ktorú uzatvorili pred sprostredkovaním.
kacena
03.01.07,12:38
Ďakujem ďakujem a ešte raz ďakujem.
Tiež som si to takto myslela , že to auto musí od svojho otca vlastne kúpiť. Len môj manžel si to predstavuje nejako ľahko a myslel si , že sprostredkuje predaj bez toho aby auto kúpil.

Ešte ma v súvislosti s týmto prípadom napadli dve otázky :

1. Faktúru máme vystaviť za sprostredkovanie predaja os.automobilu ?
2. Svokor musí z sumy , ktorú obdrží za svoje vozidlo odviesť nejakú daň ?

kacena
Melnick
03.01.07,15:02
No nie kúpiť .To by potom bolo komplikované ,možno som sa ja nepresne vyjadrila. Manžel prizná ako svoj príjem províziu z predaja. Je potrebné toto sprostredkovanie ošetriť zmluvou podľa §642-651 Obchodného zákonníka medzi svokrom a Tvojím manželom,kde by bolo jasné,koľko % mu svokor dá z ceny predaja auta.Otázku výšky provízie rieši Obchodný zákonník v zmysle § 647 ods.1 pričom uprednostňuje dohodu v zmluve.
Cecilia
03.01.07,15:59
Potrebovala by som jednu radu ohľadne sprostredkovania a nikde som to tu nenašla. Manžel sprostredkoval ako SZČO predaj osobného automobilu súkromnej osobe. Ten človek chce mať doklad o kúpe vozidla. Ako mám postupovať keď majiteľom vozidla je súkromná osoba / môj svokor / a predáva ho cez SZČO / môjho manžela / inej súkromnej osobe ?
Akú faktúru mám vystaviť ?
Vopred ďakujem za každú pomoc a radu.kacena

Ak išlo len o doklad pre kupujúceho, tak to postačila aj kúpno - predajná zmluva medzi svokrom a kupujúcim a príjmový a výdavkový pokladničný doklad medzi oboma stranami. Svokor nemusí zdaňovať príjem za auto, ak nebolo používané na podnikanie.
Ak ide o províziu pre tvojho manžela - túto províziu by mali uviesť v kúpno predajnej zmluve a Tvoj manžel by ju mal zdaniť.
Muška
03.01.07,18:20
Potrebovala by som jednu radu ohľadne sprostredkovania a nikde som to tu nenašla. Manžel sprostredkoval ako SZČO predaj osobného automobilu súkromnej osobe. Ten človek chce mať doklad o kúpe vozidla. Ako mám postupovať keď majiteľom vozidla je súkromná osoba / môj svokor / a predáva ho cez SZČO / môjho manžela / inej súkromnej osobe ?
Akú faktúru mám vystaviť ?
Vopred ďakujem za každú pomoc a radu.kacena
Kačenka,
a aký je dôvod pravou rukou si špárať v ľavom uchu?
Prepáč, ja len, že prečo svokor jednoducho nepredá auto osobe, ktorú jej našiel Tvoj manžel a Vám podaruje korunky naviac :D
holubička1
20.03.07,16:04
SZČO - ná v živnosti kamenárske práce a teraz mi doložil doklad "Týždenné správy obch. zástupcu " provident sprostredkovanie úverov a príjmaní provízie kam to dať ako príjem podľa § 6 alebo zo živnosti, vživn. liste je sprostr. v rámci voľnej živnosti.:mad:
Johanka
20.03.07,16:06
Vypýtaj si od neho zmluvu (asi) o obchodnom zastúpení. Predmet zmluvy napovie ...
holubička1
20.03.07,16:59
Ano tú mám zmluva o obch. zastúpení ... je to teda príjem zo živnosti?
bz5
04.12.08,12:43
Príjem je to zdaniteľný jednoznačne, §6. Ak ide o náhodný,resp. jednorázový príjem v tom prípade sa nemusí riešiť doplnenie ŽL, ale ak to má pravideľne potom čo najškôr rozšíriť ŽL.

Čo znamená jednorázový príjem, náhodný príjem... Ak je to raz ročne, alebo ak je to raz za všetky roky rokúce? :)