Majuš
27.11.06,14:17
Dobrý deň,
účtujem SZČO - ťažba dreva, ktorý kupuje benzín do motorovej píly. Neviem, či mu môžem účtovať spotrebu PHL v plnej výške nákupu, alebo ju mám prepočítavať (neviem akým spôsobom) podľa napílených m3 dreva. Musí byť vypracovaná aj nejaká norma spotreby PHL motorovej píly? Prosim poraďte mi. Ďakujem.
Najka
05.11.07,06:43
Posúvam.....
Denisa13
24.02.08,21:16
Dobrý večer, mám ten istý problém. Ako ste ho vyriešili?
andrej_rv
24.02.08,21:43
Dobrý deň,
účtujem SZČO - ťažba dreva, ktorý kupuje benzín do motorovej píly. Neviem, či mu môžem účtovať spotrebu PHL v plnej výške nákupu, alebo ju mám prepočítavať (neviem akým spôsobom) podľa napílených m3 dreva. Musí byť vypracovaná aj nejaká norma spotreby PHL motorovej píly? Prosim poraďte mi. Ďakujem.
Pri spotrebe PHL u pracovných strojov by sa malo vychádzať z ustanovenia § 2 písm. i) ZoDP (výdavok musí byť preukázateľne vynaložený a zaúčtovaný = doklad o nákupe PHL) a z § 19 ods. 2 písm. l) ZoDP. Tam sa uvádza, že ak spotreba PHL nie je uvedená v technickom preukaze, môže sa použiť údaj od výrobcu alebo vlastná interná smernica, ktorá preukázateľným spôsobom určuje a odôvodňuje spôsob výpočtu spotreby PHL.
U motorových píl, kosačiek, rezačiek asfaltu a pod. sa norma spotreby stanovuje v prepočte na dobu prevádzky stroja, tzv. motohodiny. Pokiaľ nezistíte normu spotreby od výrobcu, treba odsledovať, na koľko hodín prevádzky vystačí objem jednej nádrže a na základe viacerých opakovaných meraní vypracovať normu spotreby.
K píle by mal byť potom záznam o prevádzke (môže aj vo forme zošita) s uvedením doby prevádzky v hod. a údajoch o čerpaní a spotrebe PHL.
Tento postup sa používa (resp. mal používať :)) skôr u väčších mechanizmov (rôzne stavebné stroje, žeriavy, bágre, nakladače atď.) ako u píl a kosačiek,
ale vzhľadom na znenie zákona možno predpokladať, že spôsob výpočtu spotreby a evidenciu prevádzky v náväznosti na zaúčtované doklady o spotrebe PHL bude pri kontrole správca dane požadovať aj u ručného náradia a malých strojov so spaľovacím motorom (píly, frézy, kosačky, vyžínače..)
Majuš
26.02.08,12:50
ďakujem velmi pekne
šebka
09.04.08,14:42
nevie mi niekto poradiť, aká je priemerná spotreba klasicej motorovej píly, keď zreže 1m3 dreva.
Zn. prosím o rýchlu odpoveď.
Maurícius
21.04.08,15:55
Mali sme daňovú kontrolu.Robíme tiež v ťažbe a nehovorili nič k spotrebe na píli.A ja nič také na píli nerobím.Len na traktor.
SAIVI
21.04.08,16:01
ja mam na to vytvorenú internú smernicu, v ktorej uvádzame nami odsledovanú spotrebu na 1 motohodinu a vedieme si záznam o nákupe PHM do strojov a počte motohodín za každy deň.