M3G
27.11.06,16:08
Rád by som sa poradil:

Bola mi odmietnutá spoločnosť s názvom Fra.Mar s.r.o. z dôvodu, že existuje zapísaná spoločnosť FraMar s.r.o. a podľa §10 ods. 1 Obchodného zákonníka obchodné meno nesmie byť zameniteľné s obchodným menom iného podnikateľa a nesmie vzbudzovať klamlivú predstavu o podnikateľovi.

Avšak § 7 ods. 9 Zákona o obchodnom registri píše, že súd preverí, či sa nenavrhuje zapísať obchodné meno totožné s obchodným menom už zapísaným v obchodnom registri.

Má registrový súd právo takto zamietnuť zápis?? Registrový súd by mal vychádzať zo zákona o obchodnom registri, ktorý teda hovorí, že FraMar a Fra.Mar nie je totožné a nemal by vychádzať z Obchodného zákonníka a miešať do toho zameniteľnosť?

Čo odporúčate? Podať námietku k totožnosti a zameniteľnosti, alebo znova absolvovať celú procedúru?
Podotýkam, že pri vybavovaní živnostenského listu a koncesnej listiny nebol žiadny problém s menom. A keď k tomu pripočítam, že všetky listiny je treba prerobiť nanovo+ zmeniť údaje na živnostenskom registri, zostáva mi asi iba podať horeuvedenú námietku, pretože do 15 dní to určite nestíham....
Budem vďačný za každú radu.
josh
27.11.06,15:22
Toto je haluz, lebo mas 100 percentnu pravdu, podla mna tiez obchodny register nema co skumat, ci je zamenitelne obchodne meno alebo nie, to je vec tej druhej obchodnej spolocnosti, nech si Ta zaluje, ak sa jej nieco nepaci.
Bud prerobis pre istotu vsetko a das namietky, alebo mozes skusit s touto argumentaciou, co si uviedol v otazke dat namietky, len tam hrozi, ze povedia ze NIE a prisiel si o desattisic.
Teraz nedavno mi zapisali obchodnu spolocnosti (iba priklad): J.O.S.H. s.r.o, napriek tomu, ze JOSH sro, Josh holding sro a pod. bolo zapisanych asi 50. To je presne to iste. V Nitre to bolo.
Chobot
27.11.06,15:24
Rád by som sa poradil:

Bola mi odmietnutá spoločnosť s názvom Fra.Mar s.r.o. z dôvodu, že existuje zapísaná spoločnosť FraMar s.r.o. a podľa §10 ods. 1 Obchodného zákonníka obchodné meno nesmie byť zameniteľné s obchodným menom iného podnikateľa a nesmie vzbudzovať klamlivú predstavu o podnikateľovi.

Avšak § 7 ods. 9 Zákona o obchodnom registri píše, že súd preverí, či sa nenavrhuje zapísať obchodné meno totožné s obchodným menom už zapísaným v obchodnom registri.

Má registrový súd právo takto zamietnuť zápis?? Registrový súd by mal vychádzať zo zákona o obchodnom registri, ktorý teda hovorí, že FraMar a Fra.Mar nie je totožné a nemal by vychádzať z Obchodného zákonníka a miešať do toho zameniteľnosť?

Čo odporúčate? Podať námietku k totožnosti a zameniteľnosti, alebo znova absolvovať celú procedúru?
Podotýkam, že pri vybavovaní živnostenského listu a koncesnej listiny nebol žiadny problém s menom. A keď k tomu pripočítam, že všetky listiny je treba prerobiť nanovo+ zmeniť údaje na živnostenskom registri, zostáva mi asi iba podať horeuvedenú námietku, pretože do 15 dní to určite nestíham....
Budem vďačný za každú radu.

Mená sú síce podobné, ale neviem prečo to v tomto prípade odmietli, keď existuje kopec príkladov, kedy sú názvy spoločností tiež veľmi podobné a líšia buď jeným písmenom alebo len interpunkčným znamienkom. Len tak som načrel do OR a jeden príklad uvádzam:

DODO, spol. s r.o
Do-Do, spol. s r.o.

a pritom ide o dve úplne rôzne firmy. Treba asi skúsiť podať námietku.
lenkas
27.11.06,15:25
Ahoj, posielam vynatok zo stranky Min.Spravodlivosti http://www.justice.gov.sk/kop/or/or_faq.htm

Podla toho, co je v nom uvedene, sa bude teda diskutovat asi o tej bodke, skus to asi teda cez tu namietku (ked teda nemas co stratit...).

No aj keby sud namietke vyhovel, asi by som uvazovala o zmene tohto obch.mena, aby ste sa vyhli pripadnemu sporu s firmou, ktora ho uz ma zapisane.

1. Totožnosť obchodného mena
Podľa § 7 ods. 5 zákona č. 530/2003 Z. z. o obchodnom registri a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „zákon o obchodnom registri“) registrový súd pred zápisom obchodného mena preverí, či sa nenavrhuje zapísať obchodné meno totožné s obchodným menom už zapísaným v obchodnom registri, a to bez ohľadu na dodatok označujúci právnu formu.

Pojem „totožné obchodné meno“ v danom prípade znamená obchodné meno, ktoré je úplne rovnaké vo svojej písomnej (gramatickej) podobe (napr. „Elvis“ a „Elvis“), a to bez ohľadu na jeho fonetické znenie (napr. „Evys“ a „Evis“ alebo „Vun“ a „Voon“). Pojem „totožnosť obchodného mena“ si v danom prípade nie je možné zamieňať s pojmom „zameniteľnosť obchodného mena“ podľa § 10 ods. 1 Obchodného zákonníka.

Dodatok označujúci právnu formu v zmysle platnej právnej úpravy (rovnako ako je tomu pri právnej úprave zameniteľnosti obchodného mena podľa § 10 ods. 1 Obchodného zákonníka) nie je dostatočným rozlišovacím kritériom v prípade posudzovania totožnosti obchodného mena, tzn., že za totožné možno považovať aj obchodné meno „ELVIS, s. r. o“ a obchodné meno „ELVIS, a. s.“.

Registrový súd v prípade zistenia totožnosti obchodného mena bude postupovať tak, že zápis navrhovaného „totožného“ obchodného mena v zmysle druhého a tretieho odseku odmietne z dôvodu podľa § 7 ods. 5 zákona o obchodnom registri.

Skúmanie prípadnej „zameniteľnosti“ navrhovaného obchodného mena podľa § 10 ods. 1 Obchodného zákonníka (ktorú by mohlo naznačovať napr. obchodné meno „Edys“ a obchodné meno „Edis“) nie je v kompetencii registrového súdu v rámci registrácie, ale možným dôvodom na začatie súdneho sporu o zameniteľnosť obchodného mena.
Chobot
27.11.06,15:26
Alebo ďalší príklad:
IN VEST, s.r.o.
I.N.V.E.S.T. a.s.

Síce sú to rôzne formy, ale názov je veeeľmi podobný.
Paula
27.11.06,15:37
Nedávno som si overovala jednu s.r.o podľa mena ......v registri mi ponúklo 3 aktívne kusy s absolútne rovnakým názvom , iba s rôznymi IČO, s rôznym sídlom, s rôznymi konateľmi......uvediem príklad: JANA s.r.o........žiaden rozdiel tam v obch. mene nebol , ani v čiarke, medzere, dlĺžni, v ničom....nestačila som sa čudovať a čudujem sa ešte dnes :cool:
ingi
27.11.06,15:46
Nedávno som si overovala jednu s.r.o podľa mena ......v registri mi ponúklo 3 aktívne kusy s absolútne rovnakým názvom , iba s rôznymi IČO, s rôznym sídlom, s rôznymi konateľmi......uvediem príklad: JANA s.r.o........žiaden rozdiel tam v obch. mene nebol , ani v čiarke, medzere, dlĺžni, v ničom....nestačila som sa čudovať a čudujem sa ešte dnes :cool:

Paulínka, určite sú to staršie spoločnosti, zákon o obch. registri je tuším z roku 2003. Teraz je to len na tých spoločnostiach, či im rovnaké meno vadí, či nie :)
JankaO
27.11.06,15:49
Súhlasím z Chobotom, že treba podať námietku, ja som registrovala jednu spoločnosť, pri overovaní si názov zatiaľ neexistoval, no než som to poslala na OR, iná spoločnosť pod takým istým názvom sa stihla zaregistrovať. My sme potom uprostred slova len vložili bodku a spoločnosť zaregistrovali.
lenkas
27.11.06,15:50
Nedávno som si overovala jednu s.r.o podľa mena ......v registri mi ponúklo 3 aktívne kusy s absolútne rovnakým názvom , iba s rôznymi IČO, s rôznym sídlom, s rôznymi konateľmi......uvediem príklad: JANA s.r.o........žiaden rozdiel tam v obch. mene nebol , ani v čiarke, medzere, dlĺžni, v ničom....nestačila som sa čudovať a čudujem sa ešte dnes :cool:

Áno, toto sa asi mohlo stať za účinnosti ešte nenovelizovaného Obchodného zákonníka (pred rokom 2002), kedy na odlíšenie dvoch právnických osôb postačovalo uviesť iné sídlo (no tieto PO nemohli podnikať v rovnakom/podobnom predmete podnikania) ;)
Danila
27.11.06,16:30
Registrový súd to pravdepodobne zamietol v rámci zásady priority zápisu do obchodného registra. Táto zásada znamená, že pokiaľ sú v obchodnom registri zapísané mená viacerých spoločností, ktoré nespĺňajú podmienky nezameniteľnosti, platí zásada prednosti zápisu. Zápisom takejto spoločnosti by súd porušil zásadu priority, ktorá prináleží skôr zapísanej spoločnosti.
M3G
27.11.06,18:23
Registrový súd to pravdepodobne zamietol v rámci zásady priority zápisu do obchodného registra. Táto zásada znamená, že pokiaľ sú v obchodnom registri zapísané mená viacerých spoločností, ktoré nespĺňajú podmienky nezameniteľnosti, platí zásada prednosti zápisu. Zápisom takejto spoločnosti by súd porušil zásadu priority, ktorá prináleží skôr zapísanej spoločnosti.

Do oznámenia o odmietnutí zápisu mi však ako dôvod dali horeuvedený paragraf, ktorý pojednáva o totožnosti mena. Zásadu priority nespomenuli.

Ja Vám všetkým veľmi ďakujem za komentáre, fakt ste mi veľmi veľmi pomohli. Ja som sa už rozhodol o podaní námietky, pričom nebudem nič meniť. Vzhľadom na to, že námietku prejednáva nezávislý sudca, tento by po správnej formulácii námietky mohol rozhodnúť v prospech zápisu.

Stretol som sa už s viacerými prípadmi(nielen tu na porade), že v rámci jedného registrového súdu prvý pracovník odmietol zápis, pri ďalšej spoločnosti boli použité rovnaké, už opravené dokumenty podľa tejto námietky, avšak druhý pracovník zase odmietol zápis pri inej spoločnosti, pričom ako základ boli použité dokumenty, ktoré mali byť na 100% dobre. Nezaujalo by ma to, keby sa toto dialo v rámci viacerých registrových súdov, avšak toto sa odohralo v rámci jedného okresného súdu, čo sa mi zdá veľmi zaujímavé.

Po rozhodnutí Vás budem informovať, ako to všetko dopadlo.
__________________________________________________ __________
To som chcel, ale...........po telefonickej diskusii mi bolo povedané, že "." "," "-" a podobné znaky chápe súd ako diakritiku(t.j. chápu to, ako keby tam nebola) a po dátume 1.2.2004 sa mi nepodarí nájsť v obchodnom registri 2 podobné spoločnosti typu Fra.mar, Framar
http://www.alianciapas.sk/pas/menu_pravidelne_zakony_05022004.htm

Idem hľadať, ak sa mi podarí idem do toho.
__________________________________________________ ___________
Podarilo sa a hneď dve a ani to dlho netrvalo:
K.L.K, spol. s r.o. vs KLK, s.r.o. (bez ohľadu na právnu formu)
Intex a.s. vs In-tex s.r.o. (bez ohľadu na právnu formu)

:D :D :D :D
Danila
27.11.06,19:56
Do oznámenia o odmietnutí zápisu mi však ako dôvod dali horeuvedený paragraf, ktorý pojednáva o totožnosti mena. Zásadu priority nespomenuli.

Ja Vám všetkým veľmi ďakujem za komentáre, fakt ste mi veľmi veľmi pomohli. Ja som sa už rozhodol o podaní námietky, pričom nebudem nič meniť. Vzhľadom na to, že námietku prejednáva nezávislý sudca, tento by po správnej formulácii námietky mohol rozhodnúť v prospech zápisu.

Stretol som sa už s viacerými prípadmi(nielen tu na porade), že v rámci jedného registrového súdu prvý pracovník odmietol zápis, pri ďalšej spoločnosti boli použité rovnaké, už opravené dokumenty podľa tejto námietky, avšak druhý pracovník zase odmietol zápis pri inej spoločnosti, pričom ako základ boli použité dokumenty, ktoré mali byť na 100% dobre. Nezaujalo by ma to, keby sa toto dialo v rámci viacerých registrových súdov, avšak toto sa odohralo v rámci jedného okresného súdu, čo sa mi zdá veľmi zaujímavé.

Po rozhodnutí Vás budem informovať, ako to všetko dopadlo.
__________________________________________________ __________
To som chcel, ale...........po telefonickej diskusii mi bolo povedané, že "." "," "-" a podobné znaky chápe súd ako diakritiku(t.j. chápu to, ako keby tam nebola) a po dátume 1.2.2004 sa mi nepodarí nájsť v obchodnom registri 2 podobné spoločnosti typu Fra.mar, Framar
http://www.alianciapas.sk/pas/menu_pravidelne_zakony_05022004.htm

Idem hľadať, ak sa mi podarí idem do toho.
__________________________________________________ ___________
Podarilo sa a hneď dve a ani to dlho netrvalo:
K.L.K, spol. s r.o. vs KLK, s.r.o. (bez ohľadu na právnu formu)
Intex a.s. vs In-tex s.r.o. (bez ohľadu na právnu formu)

:D :D :D :DA o tom to je. Ak bola K.L.K, spol. s.r.o. zaregistrovaná OR napr. r.2000 a a v roku 2001 došlo k zápisu novej spoločnosti KLK, s.r.o. , potom v prípade zápisu spoločnosti KLK, s.r.o. registrový súd porušil zásadu priority, ktorá prináleží spoločnosti K.L.K, spol. s.r.o. Tá sa môže domáhať nápravy výmazom dodatočne zapísaného obchodného mena inej spoločnosti.
M3G
27.11.06,20:26
A o tom to je. Ak bola K.L.K, spol. s.r.o. zaregistrovaná OR napr. r.2000 a a v roku 2001 došlo k zápisu novej spoločnosti KLK, s.r.o. , potom v prípade zápisu spoločnosti KLK, s.r.o. registrový súd porušil zásadu priority, ktorá prináleží spoločnosti K.L.K, spol. s.r.o. Tá sa môže domáhať nápravy výmazom dodatočne zapísaného obchodného mena inej spoločnosti.

Však áno. Skúsim a uvidíme :) . Inak našiel som ešte jednu a už sa mi nechce ďalej hľadať:


C.O.D.E. s.r.o. vložka 18911/N oproti CODE s.r.o. vložka 11146/L

Určite ich bude viac...
M3G
27.11.06,20:40
Ešte sem pridávam námietku, čo som zosmolil, pre prípad, že by ju niekto v budúcnosti potreboval
josh
28.11.06,05:28
Však áno. Skúsim a uvidíme :) . Inak našiel som ešte jednu a už sa mi nechce ďalej hľadať:


C.O.D.E. s.r.o. vložka 18911/N oproti CODE s.r.o. vložka 11146/L

Určite ich bude viac...


hehe, to je presne, ta, ktoru som robil ja... vid prispevok c. 2 :)
M3G
28.11.06,14:58
hehe, to je presne, ta, ktoru som robil ja... vid prispevok c. 2 :)

:) Dúfam, že Ti to nevadí, že som ju použil ako príklad do námietky? Bohužial som tu námietku už dnes ráno podal, takže dúfam, že to je ok.
josh
28.11.06,16:07
v pohode, drzim palce.
M3G
05.12.06,11:50
Týmto pádom všetkým ďakujem za morálnu podporu a do budúcna odkazujem, že netreba brať žiadne byrokratické maniere našej spoločnosti, republiky a únie vážne.

Z dôvodu, že moja námietka pomohla a spoločnosť mi bola zapísaná:

http://www.orsr.sk/vypis.asp?ID=86966&SID=9&P=0
No a ja mám o desiatky starostí menej. :D
Evanka
05.12.06,11:54
Tešíme sa spolu s tebou. Námietka bola napísaná veľmi fundovane. Nemali inú možnosť :).
M3G
05.12.06,11:55
Tešíme sa spolu s tebou. Námietka bola napísaná veľmi fundovane. Nemali inú možnosť :).

Už dávno sa mi nestalo, že sa mi nálada zlepšila o 200 % v priebehu niekoľkých minút :D :D :D
Economic
08.12.06,05:51
Rád by som sa poradil:

Bola mi odmietnutá spoločnosť s názvom Fra.Mar s.r.o. z dôvodu, že existuje zapísaná spoločnosť FraMar s.r.o. a podľa §10 ods. 1 Obchodného zákonníka obchodné meno nesmie byť zameniteľné s obchodným menom iného podnikateľa a nesmie vzbudzovať klamlivú predstavu o podnikateľovi.

Avšak § 7 ods. 9 Zákona o obchodnom registri píše, že súd preverí, či sa nenavrhuje zapísať obchodné meno totožné s obchodným menom už zapísaným v obchodnom registri.

Má registrový súd právo takto zamietnuť zápis?? Registrový súd by mal vychádzať zo zákona o obchodnom registri, ktorý teda hovorí, že FraMar a Fra.Mar nie je totožné a nemal by vychádzať z Obchodného zákonníka a miešať do toho zameniteľnosť?

Čo odporúčate? Podať námietku k totožnosti a zameniteľnosti, alebo znova absolvovať celú procedúru?
Podotýkam, že pri vybavovaní živnostenského listu a koncesnej listiny nebol žiadny problém s menom. A keď k tomu pripočítam, že všetky listiny je treba prerobiť nanovo+ zmeniť údaje na živnostenskom registri, zostáva mi asi iba podať horeuvedenú námietku, pretože do 15 dní to určite nestíham....
Budem vďačný za každú radu.
Treba urobiť mimoriadne valné zhromaždenie, resp. rozhodnutie jediného spoločníka o zmene obchodného mena, a následné papiere k tomu potrebné. Urobiť zmenu obch. mena i na živnostenskom a následne podať námietky s potrebnými dokladmi. Veľmi rada pomôžem po prípade všetko urobím. Živím sa tým. 0915543383, ak je to aktuálne alebo ak budete čokoľvek v tejto problematike potrebovať.
Economic
08.12.06,05:55
neboj lehota je úplne v pohode, dá sa to stíhať, môžem Ti to všetko poslať E-mailom. 0915543383
profi-t
09.04.07,20:01
Ahoj. Potrebujem súrne pomoc. OR mi odmietol vykonať zápis údajov do OR z nasledovných dôvodov:
1.) totožnosť obchodného mena
2.) nesúlad v časti predmety činnosti
Ako to musím spraviť? Povedali mi, že ak podám námietku do 15 dní, tak že kolok 10.000 Sk už nemusím priložiť. Musím napísať novú Spoločenskú zmluvu s dobrými údajmi, alebo dodatok? Tiež sa chcem spýtať, ak sa mi časom zmenila adresa sídla spoločnosti a poprípadne by som ešte chcela priložiť jednu činnosť - tak to môžem spraviť? Musím si vypýtať nový ŽL? A potom urobiť všetky dodatky ktorých sa to týka? A napríklad čo sa výpisu z registra trestov týka - ten nový nemám - stačí ten, ktorý zostal na OR? A treba priplatiť ešte nejaký kolok? Prosím poradte - je to dosť dôležité a potrebujem to rýchlo. Ďakujem.
josh
10.04.07,04:39
fu, vela naraz, ale skusim:
1. nic sa nemeni, iba chces, aby zapisali spolocnost:
1a. sprav dodatok k spolocenskej zmluve, ktorym sa zmeni obchodne meno a zosuladia sa cinnosti podla zivnostenskeho listu
1b. sprav uplne znenie spolocenskej zmluvy,
1c. sprav novy navrh (nie kazdy sud ho vyzaduje, ja ho radsej robim aj tak)
1d. sprav namietky

2. meni sa sidlo - plati to iste ako u bodu 1. (okrem zmeny obchodneho mena a zivnosti robis aj zmenu sidla).

3. menia sa zivnosti - plati to iste ako u bodu 1., ibaze musis ist na zivnostensky urad a vyziadat si na zaklade toho dodatku zivnostensky list a ten dolozit na obchodny register spolu s namietkami a vsetkymi ostatnymi srandami.

Kolok ziadny, o vypise z registra trestov na obchodnom registri nic neviem.

A na zaver: nemal/a si sa pustat do veci, ktore neovladas. A ak nieco pokazis, o tych 10.000sk si prisiel, resp. mozes podat odvolanie, ale bude to trvat potom pol roka, kym ti spolocnost zapisu. U notara by si platila nejakych 6 tisic za spolocensku zmluvu...
profi-t
10.04.07,05:29
fu, vela naraz, ale skusim:
1. nic sa nemeni, iba chces, aby zapisali spolocnost:
1a. sprav dodatok k spolocenskej zmluve, ktorym sa zmeni obchodne meno a zosuladia sa cinnosti podla zivnostenskeho listu
1b. sprav uplne znenie spolocenskej zmluvy,
1c. sprav novy navrh (nie kazdy sud ho vyzaduje, ja ho radsej robim aj tak)
1d. sprav namietky

2. meni sa sidlo - plati to iste ako u bodu 1. (okrem zmeny obchodneho mena a zivnosti robis aj zmenu sidla).

3. menia sa zivnosti - plati to iste ako u bodu 1., ibaze musis ist na zivnostensky urad a vyziadat si na zaklade toho dodatku zivnostensky list a ten dolozit na obchodny register spolu s namietkami a vsetkymi ostatnymi srandami.

Kolok ziadny, o vypise z registra trestov na obchodnom registri nic neviem.

A na zaver: nemal/a si sa pustat do veci, ktore neovladas. A ak nieco pokazis, o tych 10.000sk si prisiel, resp. mozes podat odvolanie, ale bude to trvat potom pol roka, kym ti spolocnost zapisu. U notara by si platila nejakych 6 tisic za spolocensku zmluvu...

Josh - vďaka za pomoc a ešte jednu otázku by som mala. Je lepšie spraviť dodatok, alebo urobiť novú spoločenskú zmluvu a do nej zapísať všetky nové zmeny?
P.S. - Ver mi, že aj ja by som to radšej dala spraviť notárom, advokátom, no priateľka - jej sa týka celá záležitosť, - to robila sama...
josh
10.04.07,06:13
Novu spolocensku zmluvu nemozes predsa robit, spolocnost je uz zalozena. Preto musis robit dodatok
Liptáčik
10.04.07,06:32
Ja som mala ten istý problém. Vybrala som si meno, pozrela som sa do OR, či existuje taký názov s.r.o. a podala návrh. Zamietli mi ho. Ja som však urobila ešte jednu chybu. Kým som vymýšľla nový názov, prešlo mi 14 dní určených na podanie námietky a ak som chcela s.r.o., musela som si podať nový návrh a ten ma vyšiel na 10 tis. + overovačky. Takže snaž sa dodržať 14 dennú odvolaciu lehotu a myslím si, že teraz už nemáš čo stratiť. Maximálne Ti opätovne návrh zamietnu. Na záver Ti dám ešte jednu radu. Ja som si až po funuse prečítala na internete - stránka OR všetky pokyny na založenie s.r.o. a skonštatovala som, že aj keď sa mi to nepáči, mali pravdu, keď mi návrh s prvým názvom zamietli.

Pridávam sa k príspevku predo mnou, že nie je robiť novú Spoločenskú zmluvu, všetky zmeny sa robia formou dodatku. Je to správne a hlavne lacnejšie.
josh
10.04.07,07:15
Ta lehota je nie 14 ale 15 dni. A jasne ze je co stratit, 10.000,-Sk, to je dost penazi.
profi-t
10.04.07,15:54
Takže. Dnes som to spravila. Dala som opravu na dodatok na Živnostenský úrad. V piatok ráno si idem pre opravu ŽL a posielam to do Nitry na ORSR. Lehota 15 dní mi vyprší až budúci týždeň vo štvrtok, takže to stíham. Dúfam, že teraz to bude už ok. Vďaka Vám za pomoc.
heket
19.09.07,19:49
Týmto pádom všetkým ďakujem za morálnu podporu a do budúcna odkazujem, že netreba brať žiadne byrokratické maniere našej spoločnosti, republiky a únie vážne.

Z dôvodu, že moja námietka pomohla a spoločnosť mi bola zapísaná:

http://www.orsr.sk/vypis.asp?ID=86966&SID=9&P=0
No a ja mám o desiatky starostí menej. :D



Mám podobný problém so zameniteľnosťou obchodného mena. Zamietli zapísať spoločnosť INSTALL, s.r.o. z důvodu že existuje spoločnosť INSTALL spol. s r.o., ktorá mimochodom má zapísané v registri základné imanie 148 000,- Sk. Myslíte si, že čiarku můžem považovať za rozlíšenie obchodných mien, veď sa dá povedať, že je to také isté interpunkčné znamienko ako bodka.Ďakujem za názor.Musím sa rozhodnúť či to opraviť alebo podať odvolanie.
Zoltán Kovács
19.09.07,20:00
Mám podobný problém so zameniteľnosťou obchodného mena. Zamietli zapísať spoločnosť INSTALL, s.r.o. z důvodu že existuje spoločnosť INSTALL spol. s r.o., ktorá mimochodom má zapísané v registri základné imanie 148 000,- Sk. Myslíte si, že čiarku můžem považovať za rozlíšenie obchodných mien, veď sa dá povedať, že je to také isté interpunkčné znamienko ako bodka.Ďakujem za názor.Musím sa rozhodnúť či to opraviť alebo podať odvolanie.

http://www.orsr.sk/hladaj_subjekt.asp?OBMENO=Sopka&PF=0&SID=0&R=on

Pozri napr. toto a potom sa rozhodni, či meniť meno alebo podať odvolanie.
heket
20.09.07,07:11
Ďakujem smith. Ak podám odvolanie a zamietnú ho tak začne plynúť nová lehota na ďalšie podanie námietky?Nerada by som prišla o 10 000,- Sk.
Chobot
20.09.07,08:04
Mám podobný problém so zameniteľnosťou obchodného mena. Zamietli zapísať spoločnosť INSTALL, s.r.o. z důvodu že existuje spoločnosť INSTALL spol. s r.o., ktorá mimochodom má zapísané v registri základné imanie 148 000,- Sk. Myslíte si, že čiarku můžem považovať za rozlíšenie obchodných mien, veď sa dá povedať, že je to také isté interpunkčné znamienko ako bodka.Ďakujem za názor.Musím sa rozhodnúť či to opraviť alebo podať odvolanie.

Asi záleží na konkrétnom sudcovi či vyššom súdnom úradníkovi, aký je dôsledný pri pdodržiavaní pravidla zameniteľnosti.

V tomto prípade by som ale ja na mieste sudcu návrh zamietol, lebo odhliadnuc od uvedenie právnej formy je názov firmy rovnaký:

INSTALL, s.r.o
INSTALL spol. s r.o.
heket
20.09.07,16:46
A ako je to s tým základným imaním.Zo zákona je povinnosť základné iamnie vo výške 200 000,-.Aky je postup zo zákona ak nie je splnená táto povinnosť a má niekto základné imanie len 148 000,- Sk. Má to niekto preštudované a nejaké skúsenosti? Ďakujem za akýkoľvek podnet.
Johanka
20.09.07,16:52
Asi záleží na konkrétnom sudcovi či vyššom súdnom úradníkovi, aký je dôsledný pri pdodržiavaní pravidla zameniteľnosti.

V tomto prípade by som ale ja na mieste sudcu návrh zamietol, lebo odhliadnuc od uvedenie právnej formy je názov firmy rovnaký:

INSTALL, s.r.o
INSTALL spol. s r.o.

Od uvedenej právnej formy odhliadať nemôžeš, lebo právna forma je súčasťou obchodného mena.
§9 Obchodného zákonníka
(2) Obchodné meno obchodných spoločností a družstva je názov, pod ktorým sú zapísané v obchodnom registri. To platí aj pre právnické osoby, ktoré sa zapisujú do obchodného registra na základe osobitného zákona. Súčasťou obchodného mena právnických osôb je aj dodatok označujúci ich právnu formu.
JankaO
20.09.07,17:02
Od uvedenej právnej formy odhliadať nemôžeš, lebo právna forma je súčasťou obchodného mena.
§9 Obchodného zákonníka
(2) Obchodné meno obchodných spoločností a družstva je názov, pod ktorým sú zapísané v obchodnom registri. To platí aj pre právnické osoby, ktoré sa zapisujú do obchodného registra na základe osobitného zákona. Súčasťou obchodného mena právnických osôb je aj dodatok označujúci ich právnu formu.






§ 10 Obchodného zákonníka

(3) Na odlíšenie obchodného mena právnickej osoby nestačí rozdielne označenie právnej formy. ......
Johanka
20.09.07,17:07
Ďakujem za upozornenie , vypadlo mi ... :) .
Dáša_
20.09.07,17:18
smith, k prikladu spoločnosti, ktorý si uviedol. Tam je jeden podstatný rozdiel, každá firma je evidovaná na inom súde. Voľakedy sa meno overovalo iba na príslušnom súde. Dnes je možné, že už overujú celý register.

Dajú sa nájsť dokonca firmy s úplne rovnakým menom, laj čiarkou, len každá v inom kúte republiky.
laciqua
21.09.07,15:42
A ako je to s tým základným imaním.Zo zákona je povinnosť základné iamnie vo výške 200 000,-.Aky je postup zo zákona ak nie je splnená táto povinnosť a má niekto základné imanie len 148 000,- Sk. Má to niekto preštudované a nejaké skúsenosti? Ďakujem za akýkoľvek podnet.
§ 768a ObZ
(2) Spoločnosti s ručením obmedzeným založené pred nadobudnutím účinnosti tohto zákona sú povinné do šiestich mesiacov od nadobudnutia jeho účinnosti upraviť svoje spoločenské zmluvy a stanovy tak, aby boli v súlade s týmto zákonom.


A ak tak neurobia tak potom:

(6) Súd na návrh štátneho orgánu, na návrh osoby, ktorá osvedčí právny záujem, alebo aj z vlastného podnetu rozhodne o zrušení spoločnosti, ak
...
c) zaniknú predpoklady ustanovené zákonom na vznik spoločnosti,
...

A pravny zaujem osvedcovat netreba ak sa nebude jednat o NAVRH len sa takato skutocnost sudu oznami (podnet, oznamenie skutocnosti...), nasledne by sud mal konat v zmysle:, alebo aj z vlastného podnetu...
heket
21.09.07,17:15
§ 768a ObZ
(2) Spoločnosti s ručením obmedzeným založené pred nadobudnutím účinnosti tohto zákona sú povinné do šiestich mesiacov od nadobudnutia jeho účinnosti upraviť svoje spoločenské zmluvy a stanovy tak, aby boli v súlade s týmto zákonom.


A ak tak neurobia tak potom:

(6) Súd na návrh štátneho orgánu, na návrh osoby, ktorá osvedčí právny záujem, alebo aj z vlastného podnetu rozhodne o zrušení spoločnosti, ak
...
c) zaniknú predpoklady ustanovené zákonom na vznik spoločnosti,
...

A pravny zaujem osvedcovat netreba ak sa nebude jednat o NAVRH len sa takato skutocnost sudu oznami (podnet, oznamenie skutocnosti...), nasledne by sud mal konat v zmysle:, alebo aj z vlastného podnetu...


Tento paragraf som si potom našla aj ja a na základe toho sme sa nakoniec rozhodli poslať námietku a obchodné meno sme nezmenili.Upozornili sme na stav-nesprávne základné imanie a nesplnenie si povinností ukladanie dokumentov do zbierky listín. A čakáme čo bude.Snáď to dopadne dobre.
frenky191
16.09.11,16:34
Máte niekto čerstvejšiu skúsenosť s tým, že súd pri podaní námietky (ponechanie pôvodného znenia obchodného mena) zapísal aj takto zameniteľné obchodné meno, kedže nebolo totožné?
klara5
03.07.13,08:53
Prosím vás, mení niečo na situacii, ked je v OR zapisana organizacna zlozka ceskej spolocnosti, a ja chcem roznaký nazov ako ma tato spolocnost (v nazve vsak dodatok ze ide o org. zlozku nema) .