hirkova1
27.11.06,17:22
Dobrý večer,
chcem Vás poprosiť o informáciu. Som SZČO a 25.11.2006 som nastúpila na materskú. Živnosť nechcem pozastaviť, ani rušiť, ale neviem, ako postupovať v takom prípade, čo sa týka odvodov do SP a ZP.
Prosím Vás o radu, či môžem mať ponechanú živnosť / 6 mesiacov-kým som na materskej / a zároveň aj poberať materskú.
Zároveň Vás prosím o radu, ako je to s odvodmi do sociálnej poisťovne a do zdravotnej poisťovne v čase kedy poberám materskú, ale živnosť nemám pozastavenú.
Za odpoveď vopred ďakujem.
Marianna01
27.11.06,16:56
posúvam, aj keď je to zaradené v zlej porade
Evanka
27.11.06,17:20
Dobrý večer,
chcem Vás poprosiť o informáciu. Som SZČO a 25.11.2006 som nastúpila na materskú. Živnosť nechcem pozastaviť, ani rušiť, ale neviem, ako postupovať v takom prípade, čo sa týka odvodov do SP a ZP.
Prosím Vás o radu, či môžem mať ponechanú živnosť / 6 mesiacov-kým som na materskej / a zároveň aj poberať materskú.
Zároveň Vás prosím o radu, ako je to s odvodmi do sociálnej poisťovne a do zdravotnej poisťovne v čase kedy poberám materskú, ale živnosť nemám pozastavenú.
Za odpoveď vopred ďakujem.
Vidím, že sa nikto nechytá, tak skúsim:
Živnosť samozrejme môžeš mať aj počas materskej dovolenky.
Počas materskej nemusíš platiť poistné do SP. Počas rodičovskej, ak nemáš prerušenie źivnosti poistné platiť musíš, do ZP budeš platiť preddavky podľa skutočného základu dane (minimum sa na teba nevzťahuje). Po skončení roku si urobíš ročné zúčtovanie ZP. Dúfam, že som to napísala správne. Počkaj si aj na vyjadrenie kompetentnejších.
Jana Motyčková
28.11.06,11:08
Ak budeš poberať materské, súhlas s Evankou, s jednou výnimkou - ak dáš na SP vyhlásenie, že počas poberania RP nevykonávaš činnosť SZČO, nemocenské a dôchodkové poistenie sa ti preruší, t.j. neplatíš poistné do SP.
lenkas
28.11.06,12:03
Ak budeš poberať materské, súhlas s Evankou, s jednou výnimkou - ak dáš na SP vyhlásenie, že počas poberania RP nevykonávaš činnosť SZČO, nemocenské a dôchodkové poistenie sa ti preruší, t.j. neplatíš poistné do SP.

Takto som tomu porozumela aj ja, t.j. ani pocas doby, kedy poberam rodicovsky nie je potrebne pozastavit/prerusit zivnost, aby som nemusela platit odovody... Staci len to vyhlasenie, ze? (pretoze su tu rozne informacie tak prosim teda o upresnenie)
Jana Motyčková
28.11.06,12:16
Možnosť dať vyhlásenie do SP, že nevykonávaš činnosť SZČO (ak máš nárok na RP) je v zákone až od 1.8.2006, preto asi tie rôzne informácie. Nájdeš to niekde v ZSP_§26.

Konkrétne ods.4.
(4) Samostatne zárobkovo činnej osobe sa prerušuje povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie od 11. dňa potreby ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b) do skončenia potreby tohto ošetrovania alebo tejto starostlivosti a v období, v ktorom má nárok na rodičovský príspevok podľa osobitného predpisu, 45b) ak podľa podľa svojho vyhlásenia nevykonáva činnosť povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby.
Atď..
lenkas
28.11.06,12:18
Mne islo len o to, ze tiez nechcem pozastavit zivnost, ak vyslovene nemusim (t.j. ak staci to vyhlasenie) :-)
Dakujem
marcik
29.11.06,09:26
Už hodinku listujem poradou a stále som nenašla vhodnú odpoveď na nasledujúce/ak je to niekde tak ma presmerujte na správnu poradu /: chcela by som vedieť ako je to s soc. a zdrav.poistením študentov, teda od 16r.veku?Kedy majú povinnosť alebo kedy sa môžu dobrovolne prihlásiť ako platitelia.Ak nemaju žiadny pracovný vzťah!!U dohôd mi je to jasné, ako aj po ukončení študia,a nástupe do zamestnania tomu rozumiem, ide mi len na to obdobie od 16r - 25r.Vlastne do ukončenia štúdia.
Jozef Mihál
29.11.06,09:36
Keď už niekto nemôže, tak DRAK mu pomôže.

Vyberám z komentára k § 11 ods.8 zákona o zdravotnom poistení:

Podľa § 11 ods.8 zákona štát platí poistné za:

a) Nezaopatrené dieťa.

Za nezaopatrené dieťa sa s odkazom na § 9 a 10 zákona č.461/2003 Z.z. o sociálnom poistení považuje
- dieťa do skončenia povinnej školskej dochádzky (do dovŕšenia 16 rokov veku) alebo
- dieťa po skončení povinnej školskej dochádzky, najdlhšie do dovŕšenia 26 rokov veku, ak sa sústavne pripravuje na povolanie alebo pre chorobu a stav, ktoré si vyžadujú osobitnú starostlivosť sa nemôže sústavne pripravovať na povolanie alebo nemôže vykonávať zárobkovú činnosť alebo pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav je neschopné sa sústavne pripravovať na povolanie alebo je neschopné vykonávať zárobkovú činnosť.

Nezaopatrené dieťa nie je dieťa,
- ktoré sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom, ak už získalo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a bol mu priznaný akademický titul podľa osobitného predpisu, alebo
- ktoré je poberateľom invalidného dôchodku priznaného z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %.

Sústavná príprava na povolanie je štúdium na strednej škole po skončení povinnej školskej dochádzky alebo štúdium na vysokej škole do získania vysokoškolského vzdelania druhého stupňa.

Sústavná príprava na povolanie sa začína

- žiakovi strednej školy od začiatku školského roka nasledujúceho po školskom roku, v ktorom skončí povinnú školskú dochádzku,
- študentovi vysokej školy odo dňa zápisu na štúdium prvého stupňa alebo na štúdium druhého stupňa.

Sústavná príprava na povolanie sa končí

- žiakovi strednej školy spôsobom ustanoveným osobitným predpisom,
- študentovi vysokej školy spôsobom ustanoveným osobitným predpisom.

Sústavná príprava na povolanie je aj obdobie

- bezprostredne nadväzujúce na skončenie štúdia na strednej škole, najdlhšie do konca školského roku, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole (do 31.8.),
- od skončenia štúdia na strednej škole do zápisu na štúdium na vysokú školu vykonaného v kalendárnom roku, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole,
- po skončení posledného ročníka strednej školy do vykonania skúšky podľa osobitného predpisu, najdlhšie do konca školského roka, v ktorom malo byť štúdium skončené,
- od získania vysokoškolského vzdelania prvého stupňa do zápisu na vysokoškolské štúdium druhého stupňa, ak zápis na vysokoškolské štúdium druhého stupňa bol vykonaný do konca kalendárneho roka, v ktorom bolo získané vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa.

Sústavná príprava dieťaťa na povolanie je aj iné štúdium alebo výučba, ak sú svojím rozsahom a úrovňou podľa rozhodnutia Ministerstva školstva Slovenskej republiky (ďalej len ministerstvo školstva ) postavené na roveň štúdia na školách uvedených v odseku 1.

Za nezaopatrené dieťa sa na účely zákona o zdravotnom poistení považuje aj fyzická osoba, ktorá študuje na vysokej škole, okrem externej formy štúdia, do skončenia vysokoškolského štúdia prvého stupňa alebo do skončenia vysokoškolského štúdia druhého stupňa, ktoré podľa študijného programu nepresiahlo štandardnú dĺžku, okrem fyzickej osoby, ktorá už získala vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a bol jej priznaný akademický titul podľa osobitného predpisu. Znamená to, že študenti denného štúdia na vysokej škole, nie sú obmedzovaní vekom 26 rokov. Aj po dovŕšení veku 26 rokov študent denného štúdia je považovaný za nezaopatrené dieťa, ak ide o štúdium na jeho prvej vysokej škole a štúdium nepresiahlo štandardnú dĺžku.

Sociálne poistenie:

Študent ak nie je zamestnanec a nie je SZČO, nie je povinný platiť odvody do SP. Po dovŕšení 16 rokov sa môže prihlásiť ako dobrovoľne nemocensky/dôchodkovo/v nezamestnanosti poistená osoba.
marcik
29.11.06,09:48
Ďakujem p.Mihál! Takže zatiaľ povinnosť nie je, a ešte sa opýtam ak si bude platiť dobrovoľné aké má s toho výhody? konkrétne, veď ak študent pôjde na PN tak mi nebudu platiť? alebo áno?je to tak ako aj u nás?keď si platíme máme nárok na dávku PN!
Jozef Mihál
29.11.06,10:04
Každá dobrovoľne nem.poistená osoba, aj 16-ročný študent, po 270 dňoch existencie dobr.nem.poistenia má nárok na nemocenské a materské. Na ošetrovné má nárok okamžite od prvého dňa existencie dobr.nem.poistenia.

Výpočet dávky je rovnaký, ako v prípade zamestnanca alebo SZČO. Čiže určí sa rozhodujúce obdobie, spočíta sa VZ z ktorého sa platilo poistné a vydelí počtom dní trvania rozh.obdobia.

Dobr.nem.poistenie jednoznačne doporučujem študentom, ktorý majú zdravotný problém a sú často na PN a samozrejme študentkám z istého nemenovaného dôvodu.

Komplexný komentár si od piatku prečítajte tu:
http://www.porada.sk/showthread.php?t=34221