Puuusinka
27.11.06,18:40
Neprispievam sem často..takže som tu ako keby nováčik, ani neviem kde mám zaradiť môj problém..
Chcem sa spýtať ohľadom maminy..dnes sa jej stalo, že nahodila omylom do kasy 98 750 korún za časopisy.. nevie ako, ale nevšimla si to, takže to nedala vystornovať.. Večer spravila konečnú Z uzávierku.. kde jej nabehla tržba okolo 102 000.. pritom to malo byť o tú sumu menej.. aký je prosím Vás postup? Ak už má urobenú uzávierku a chcela by to vystornovať?Dá sa to? Ďakujem moc za všetky rady.. sme úplný lajici.. bojí sa čo jej na to povie majiteľka../malá súkromná podnikateľka/
ata111
27.11.06,17:46
Neviem oficiálny postup, ale originálny doklad na tú veľkú sumu by som priložila do knihy reg. pokladnice a tak isto storno doklad na túto sumu. Z kotúčika /kópie/ bude jasné, že doklad nebol zneužitý, nakoľko nebol nikomu vydaný. Je založený v knihe. Zavolala by som na DÚ, určite je aj oficiálne riešenie takéhoto omylu.
Puuusinka
27.11.06,17:51
Lenže ona to vystornované nemá.. tá veľká suma je len na kopii (tom kotučiku).. ona nema ani len ten doklad, proste si to nevšimla..
lenkak
27.11.06,17:54
storno treba urobiť, spraviť záznam do knihe pokladnice.
sway
27.11.06,17:57
Lenže ona to vystornované nemá.. tá veľká suma je len na kopii (tom kotučiku).. ona nema ani len ten doklad, proste si to nevšimla..

vystornuj to zajtra a prilož ako ti tu už poradili., bude to OK.;)
Puuusinka
27.11.06,17:57
Ja viem že Refundáciu /čiže storno/ urobiť treba.. lenže ona už dávno spravila konečnú Z uzávierku.. takže sa to už nedá.. čo robiť v takomto prípade? Neviem či sa rozumieme..
lenkak
27.11.06,17:59
ak máš možnosť urob ešte dnes storno, znova uzávierku, poprípade zajtra, ale nezabudni na záznam do RP.
Puuusinka
27.11.06,18:00
sway takže urobí storno/refundáciu/ zajtra.. tým sa ale dostane do mínusu.. 98tisíc..a denne má tržbu tak 5000.. nebude vadiť keď konečná Z uzávierka bude v mínuse? A čo tam má priložiť pri storne.. môže akurát z kópie pokladničnej pásky vystrihnúť.. tú udalosť.. doklad o tom, že to bolo vlastne nablokované omylom na jeden krát tých 98000..
lenkak
27.11.06,18:01
môže akurát z kópie pokladničnej pásky vystrihnúť.. - to nie, prefoť to z tej pásky.
Bolo by lepšie spraviť dnes, ak sa ešte dá, potom by sa urobila čisto mínusová Z-uzávierka, a sčítala by sa dve dnešné uzávierky dokopy a bola by jedna plusová.
Melnick
27.11.06,18:02
Existuje kópia pásky pre potreby dokladovania DÚ tam si prezri kedy mamina urobila chybu. Prefoťte si tú časť pásky a založte k dennej uzávierke.
Puuusinka
27.11.06,18:03
lenkak to vyzera byt dobre riesenie.. myslis, ze by to malo byt potom vsetko o.k?
lenkak
27.11.06,18:03
pri zápise do RP všetko ok.
Melnick
27.11.06,18:05
Ďalší postup rovnaký ako píše lenkak. Ešte by som zavolala Vášmu servismanovi, aby urobil zápis. DÚ je zbytočné zaťažovať takouto chybou.
skaspa
27.11.06,18:05
vyhláška 55/1994 § 3 ods. 11) Stornovaný doklad subjekt pripojí k páske dennej uzávierky a dôvod stornovania vyznačí na stornovanom doklade.

Potom vo výkaze denných obratov uvedie vystornovanú sumu v kolonke "storno" a malo by to sedieť so skutočnou dennou tržbou.

Ak ten bloček nemá, potom to nemá na základe čoho vystornovať a tu vidím problém. Ak to nablokovala náhodou alebo ak si ten bloček zákazník nezobral, nech skúsi ešte porzieť, či nebude niekde v koši (nie všetci zákazníci si berú bločky).
urobiť storno na základe prefotenej kontrolnej pásky, resp. časti s chybne nablokovanou sumou daň. úrad určite neuzná, to by potom mohol každý na základe takto prefotených "dokladov" robiť storno uzávierky; ten doklad sa tam vyžaduje práve preto, lebo je jasné, že to protistrana nebude mať v nákladoch;
Puuusinka
27.11.06,18:14
Melnick aj všetci ostatní moc Vám dakujem hrozne ste nám pomohli.. mamina sa skoro z toho zblaznila, takze som sa snazila napisat Vam sem.. Takze ak to spravne chapem.

Dnes sa tam uz nedostavi..
Z- uzávierku robila dnes dna 27.11.2006 18.04 hod.
Môže si nadstaviť ráno pokladňu na ten dátum 27.11.2006 akože 18:12 kde spraví storno na tých 98000,--
Dostane sa tak do mínusu a preto musí spraviť ešte raz Z-konečnú uzávierku.. to všetko priloží aj s kopiou, kde má vlastne nahodených jednorázovo 98000,--
čas a datum si znovu predstavi na zajtrajší správny čas/datum..
Kopiu, storno a Z-uzavierku do minusu priloží do pokladničnej knihy?
Bude to tak spravne?
lenkak
27.11.06,18:17
ak nenájde ten originál doklad asi nič iné nezostáva + zápis do PK.
ale nech potom si nezabudne prestaviť dátum po uzávierke.
Puuusinka
27.11.06,18:32
lenkak dufam, že to bude o.k.. lebo je v tom fakt nejaky zmatok.. dufam,ze to bude stacit.. nechcela by som aby sa dostala do nejakych problemov..je to moja mamička.. takže asi vieš ako si ju cením..
lenkak
27.11.06,18:35
nech na to upozorní aj majiteľku, pozri na kópii z kotúčika čo vlastne urobila. Aký zápis, podľa toho uvidíš, čo sa vlastne stalo. Zapíš do pokl. knihy, že vznikol takýto omyl. Prilož aj bločky.
Monika Kováčová
27.11.06,19:34
Je veľmi dôležité nájsť originál dokladu o tržbe tých 90 tis. Sk, nakoľko v opačnom prípade to správca dane bude požadovať dodaniť, t.j. - odviesť daň z príjmu a aj DPH správcovi dane - daňový subjekt nemôže dokázať, že tento doklad nebol použitý v nákladoch iného daňového subjektu.
Keď zamestnanec niečo podobné urobil klientke, tak DPH sme štátu odviedli a táto suma bola pripočitateľná položka k základu dane v daňovom priznaní. V žiadnom prípade by som nestrihala z kontrolnej pásky.