brejo
27.11.06,18:55
ahojte
prosim vas chcel by som sa vas spytat ako je to s tym ked spravim pre niekoho nieco vypise mi za vykonanu pracu fakturu no nemam s nim podpisanu ziadnu zmluvu o dielo alebo neico podobne .. aj napriek tomu je mi povinny zaplatit ? a ak nechce zaplatit co mam robit ? tvrdi mi dotycny ze nemozem nic ak nemam zmluvu..

dakujem
lenkak
27.11.06,17:58
máš faktúru od neho podpísanú, že súhlasi s tým, čo je uvedené na fa? Alebo nejaký objednávkový list na uvedené práce vo faktúre?
Evanka
27.11.06,19:21
ahojte
prosim vas chcel by som sa vas spytat ako je to s tym ked spravim pre niekoho nieco vypise mi za vykonanu pracu fakturu no nemam s nim podpisanu ziadnu zmluvu o dielo alebo neico podobne .. aj napriek tomu je mi povinny zaplatit ? a ak nechce zaplatit co mam robit ? tvrdi mi dotycny ze nemozem nic ak nemam zmluvu..

dakujemVo všeobecnosti sa môže zmluva uzatvoriť aj ústne. V niektorých prípadoch je však nutná písomná forma. Ako príklad ma napadá licenčná zmluva musí mať písomnú formu, inak by bola neplatná.
Zmluva v obchodnom aj občianskom styku sa javí potrebná hlavne pri sporoch, ktoré môžu vzniknúť pri zle uzatvorených obchodoch. Neviem konkrétne o čo sa jedná, ale asi o vytvorenie nejakého diela. V takomto prípade je zhotoviteľ povinný vydať objednávateľovi písomné potvrdenie o prevzatí objednávky. Potvrdenie musí obsahovať označenie predmetu diela a ďalej jeho rozsah, akosť, cenu za vykonanie diela a čas jeho zhotovenia. (OZ § 632). Takže na základe objednávky a odovzdania diela fakturuje dohodnutú cenu.
Barbora.B
04.12.06,06:45
Ahojte. Ja mám tiež niekoľko otázok ku zmluve o dielo. Upravuje vôbec zákon kedy musí byť uzatvorená zmluva o dielo? Závisí to napr. aj od výšky ceny?Naša firma poskytuje aj pomocné stavebné práce. Treba pri obchodoch, ktorých predmetom sú pomocné stavebné práce uzatvárať zmluvu o dielo, alebo stačí objednávka od objednávateľa? A ešte jedna otázočka - vedie sa stavebný denník aj pri pomocných prácach. Ďakujem za odpoveď, prípadne ma nasmerujte na nejaký link, kde si to naštudujem.
jaja99
04.12.06,06:49
Zmluva nemusí byť uzavretá, ale po dokončení prác si daj podpísať preberajúci/odovzdávajúci protokol a pred začatím prác aspoň objednávku, kde bude rozsah prác a predbežná cena. Ak práce trvajú dlhšie, tak sa dohodnite v objednávke, že protokoly sa budú podpisovať v určitých intervaloch.
STRELEC
04.12.06,07:08
[quote=Barbora.B]Ahojte. Ja mám tiež niekoľko otázok ku zmluve o dielo. Upravuje vôbec zákon kedy musí byť uzatvorená zmluva o dielo? Závisí to napr. aj od výšky ceny? Zákon sice neupravuje povinnosť, kedy sa má uzavrieť ZoD na stavebné práce, ale necháva to na dohodu zmluvných strán. Prevzatím zákazky sa vlastne zmluva uzatvára ústne. Keď však dôjde ku problémom (napr. pri reklamácii, pri neuhradení...), tak je výhodou mať dobrú zmluvu. Naša firma poskytuje aj pomocné stavebné práce. Treba pri obchodoch, ktorých predmetom sú pomocné stavebné práce uzatvárať zmluvu o dielo, alebo stačí objednávka od objednávateľa? Väčšinou postačuje objednávka a následný doklad o odovzdaní a prevzatí prác.. A ešte jedna otázočka - vedie sa stavebný denník aj pri pomocných prácach. Väčšinou sa nevedie. Ďakujem za odpoveď, prípadne ma nasmerujte na nejaký link, kde si to naštudujem.
Barbora.B
04.12.06,07:13
Ďakujem za odpovede :)
Fany
17.01.07,13:06
Ak je spísaná Zmluva o dielo so zákazníkom, ale za firmu ju podpísal zamestnanec - stavbyvedúci, ktorý má na toto poverenie od konateľa firmy. Bežne takéto zmluvy podpisuje. Nieje problém s firmou, alebo konateľom, ale zákazník sa domáha neplatnosti takejto zmluvy na základe tohto podpisu. Je takáto zmluva podľa právneho poriadku platná?
rada
24.01.07,09:37
Ak je spísaná Zmluva o dielo so zákazníkom, ale za firmu ju podpísal zamestnanec - stavbyvedúci, ktorý má na toto poverenie od konateľa firmy. Bežne takéto zmluvy podpisuje. Nieje problém s firmou, alebo konateľom, ale zákazník sa domáha neplatnosti takejto zmluvy na základe tohto podpisu. Je takáto zmluva podľa právneho poriadku platná?
1. Podľa zákona fyzická osoba podnikateľ koná osobne alebo prostredníctvom zástupcu (samozrejme pod konaním je aj podpisovanie).
2. Právnicka osoba koná prostredníctvom štatutárneho orgánu alebo za ňu koná zástupca.
3. Ďalší zamestnanci alebo členovia právnickej osoby robia za ňu právne úkony pokiaľ je to ustanovené vo vnútorných predpisoch právnickej osoby alebo pokiaľ je to obvyklé vzhľadom na ich pracovné zaradenie.
Z uvedeného vyplýva, že zamestnanec - stavbyvedúci mal ku konaniu za spoločnosť - vrátane podpisovania mať :

poverenie na zastupovanie od štatutárneho orgánu alebo
právo robiť právne úkony za spoločnosť mu vyplýva z vnútorných predpisov alebo
alebo mu to vyplýva z pracovného zaradenia - narp. z pracovnej náplneAk zamestnanec mal iba poverenie od konateľa spoločnosti ktorý nie je štatutárnym zástupcom a ktorému z jeho zaradenia či splnomocnenia od ŠO nevyplýva, že môže splnomocňovať zamestnancov k právnym úkonom, zákazník sa môže domáhať neplatnosti zmluvy podľa príslušných ustanovení Občianskeho zákonníka.
Fany
24.01.07,18:41
Má poverenie od konateľa, ktorý je aj štatutárnym zástupcovm. Okrem toho práve tento zametnanec dojednáva jednotlivé náležitosti zmluvy s klientom, preto túto zmluvu za firmu aj podpisuje. Tak si myslím, že by táto zmluva mala byť platná.
rada
24.01.07,19:03
Má poverenie od konateľa, ktorý je aj štatutárnym zástupcovm. Okrem toho práve tento zametnanec dojednáva jednotlivé náležitosti zmluvy s klientom, preto túto zmluvu za firmu aj podpisuje. Tak si myslím, že by táto zmluva mala byť platná.
Ešte upozorňujem na to, kto podľa výpisu z obchodného registra môže za spoločnosť konať resp. podpisovať. Ak je tam uvedený iba jeden štatutárny zástupca malo by to byť v poriadku. Ak však za spoločnosť majú podpisovať dvaja štatutární zástupcovia tak podpis jedného nestačí.