PetraV
27.11.06,21:50
Dobry den, nasla som tu prispevky k mojej otazky ale chcela by som poprosit o radu aka alternativa je lepsia v nasledujucom pripade:
1. vlastnim auto ktore nemame v bezpod.vlastnictve (dedicstvo) a manzel by ho chcel zaradit do majetku firmy. Mozem mu ho darovat, pricom v zmluve bude vyjadrene aj ohodnotenie auta, to bude vstupna cena do ucta a bude mozne auto odpisovat 4 roky? alebo mam manzelovi radsej auto predat na zaklade kupno-predajnej zmluvy? Je treba mat oficialny odhad, alebo len prieskum trhu?
2. keby chcel manzel auto vyuzivat bez zaradenia do majetku (na zaklade zmluvy o prenajme), moze si uplatnovat ako uzivatel amortizaciu 6,20 sk/km aj ked je auto len moje? (myslim ze tu bola zmena z vlastnika na uzivatela)
Vopred dakujem
skaspa
27.11.06,21:09
1.) ak nebolo auto zahrnuté v obchodnom majetku, kľudne ho manželovi predajte, u vás bude tento príjem od dane oslobodený (§ 9 ods.1 písm. d) zák. 595/2003) a manžel si následne môže uplatňovať odpisy z kúpnej ceny;
2.) náhdradu 6,20 Sk by si mohol uplatňovať, len ak by sa jednalo o jeho vlastné vozidlo (§ 19 ods. 2 písm. e), za vlastné sa považuje aj auto v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov a ako uvádzate toto auto nie je BSM, a preto nemožno uplatniť sadzbu 6,20 Sk

Doporučujem kúpno predajnú zmluvu, pričom nemusíte mať znalecký posudok, ani prieskum trhu, ceny na trhu však môžete orientačne využiť.
PetraV
27.11.06,21:13
Dakujem, doteraz mal tiez auto v majetku, tak to spravime po jeho predaji asi rovnako tou kupno-predajnou zmluvou.
Evelinkaa
24.04.08,08:16
Ahojte,

chcela by som zaradiť auto do podnikania. Viem, že mnohí z Vás poviete, že prieskum trhu netreba, ja by som ho však rada mala. Chcem dať do pár autobazárov ohodnotiť auto, ale povedali mi, nech donesiem nejaký papier a oni mi ho potvrdia. Neviete mi poradiť prosím, ako by to malo vyzerať???
Evelinkaa
24.04.08,09:00
Ahojte,

chcela by som zaradiť auto do podnikania. Viem, že mnohí z Vás poviete, že prieskum trhu netreba, ja by som ho však rada mala. Chcem dať do pár autobazárov ohodnotiť auto, ale povedali mi, nech donesiem nejaký papier a oni mi ho potvrdia. Neviete mi poradiť prosím, ako by to malo vyzerať???

posúvam
IvetaH
24.04.08,10:24
No ja si myslím, že by tam mal byť popísaný a zhodnotený technický stav. Napr: rok výroby, rok uvedenia do prevádzky, či je prvý majiteľ, nabehané Km, búraný nebúraný, gumy nové, staré a také veci, čo ovplyvňujú hodnotu.
Niečo ako protokol o technickom stave. A na záver môže byť napísané, že bežná predajná cena tohto typu a v takomto technickom stave sa pohybuje na trhu okolo cca 250000 Sk.