zuki
27.11.06,21:26
Dobrý deň.
Firma A je 100% vlastníkom firmy B. Firma A vznikla len za účelom kúpy podielov v spoločnosti B a nevykonáva žiadnu inú činnosť. Na kúpu podielov si zobrala úver. Problém je v tom, že firma B spláca za matku A úver aj s úrokom. Neviem, ktorá spoločnosť si môže uplatniť platené úroky z úveru ako daňový výdavok? Úver aj s úrokmi platí B, ale výpis z úverového účtu dostáva firma A, ktorá úver dostala aj použila ale ho nespláca.
DušanČ
28.11.06,06:00
S podobnými špekuláciami som sa už stretol. Som toho názoru, že úroky z úveru si môže ako daňový náklad uplatniť len firma, ktorá je nositeľom úveru, čiže firma A. To, ako si to medzi sebou vysporadúvajú matka s dcérou je už ďalší problém. Považujem to však za špekuláciu, ktorá nevedie k ničomu inému len k prelievaniu nákladov z matky na dcéru, s tým, že majitelia chcú zrejme po splatení úveru dcéru obetovať.
zuki
28.11.06,07:14
Ďakujem za odpoveď. Neviem, či pôvodný úmýsel bol špekulatívny ale zatiaľ si ani jedna firma náklady z úroku neuplatnila a to už zaplatili vysokú sumu. Žiadne iné obchodné transakcie medzi sebou nemajú. Nedalo by sa to riešiť pôžičkou vo výške úveru aj s rovnakým úrokom , aký má banka?
suzuki
28.11.06,07:17
ja si myslím, že to by šlo
Zoltán Kovács
28.11.06,10:12
Ďakujem za odpoveď. Neviem, či pôvodný úmýsel bol špekulatívny ale zatiaľ si ani jedna firma náklady z úroku neuplatnila a to už zaplatili vysokú sumu. Žiadne iné obchodné transakcie medzi sebou nemajú. Nedalo by sa to riešiť pôžičkou vo výške úveru aj s rovnakým úrokom , aký má banka?

Išlo by to, len ako odôvodniť pôžičku, keď dcéra B zrejme nemá finančné problémy ak je schopná splácať úver za matku A.
ErikaDP
20.02.10,12:56
Ako daňovo posúdiť úroky z úveru, ktorý bol poskytnutý na kúpu finančnej investície- obchodného podielu ?
Dlhodoobý nehmotný majetok - obchodný podiel nie je odpisovaným majetkom, nie je daňovým nákladom. Učelom tohto výdavku je získať podiel na budúcich ziskoch právnickej osoby, t.j. výnos ktorý následne dosiahnem v podobe podielu na zisku nepodlieha dani z príjmu.
Je správna moja úváha, že úroky z úveru na kúpu obchodného podielu sú daňovo neuznané, nakoľko nemajú väzbu na zdaniteľné príjmy?
ErikaDP
20.02.10,16:02
Ako daňovo posúdiť úroky z úveru, ktorý bol poskytnutý na kúpu finančnej investície- obchodného podielu ?
Dlhodoobý nehmotný majetok - obchodný podiel nie je odpisovaným majetkom, nie je daňovým nákladom. Učelom tohto výdavku je získať podiel na budúcich ziskoch právnickej osoby, t.j. výnos ktorý následne dosiahnem v podobe podielu na zisku nepodlieha dani z príjmu.
Je správna moja úváha, že úroky z úveru na kúpu obchodného podielu sú daňovo neuznané, nakoľko nemajú väzbu na zdaniteľné príjmy?
posúvam
ErikaDP
21.02.10,09:52
Posúvam:
Ako daňovo posúdiť úroky z úveru, ktorý bol poskytnutý na kúpu finančnej investície- obchodného podielu ?
Dlhodoobý nehmotný majetok - obchodný podiel nie je odpisovaným majetkom, nie je daňovým nákladom. Učelom tohto výdavku je získať podiel na budúcich ziskoch právnickej osoby, t.j. výnos ktorý následne dosiahnem v podobe podielu na zisku nepodlieha dani z príjmu.
Je správna moja úváha, že úroky z úveru na kúpu obchodného podielu sú daňovo neuznané, nakoľko nemajú väzbu na zdaniteľné príjmy?
IvoM
21.02.10,13:18
Nie som si istý či Tvoja úvaha je správna, podľa tejto logiky by ani úrok z úveru na kúpu pozemku nebol daňovým nákladom, keďže aj pozemok je neodpisovaným majetkom.
ErikaDP
21.02.10,13:42
Nie som si istý či Tvoja úvaha je správna, podľa tejto logiky by ani úrok z úveru na kúpu pozemku nebol daňovým nákladom, keďže aj pozemok je neodpisovaným majetkom.
Ano, aj pri kupe pozemku by som vahala s urokmi. Asi by som ich uplatnila ako daňový náklad až pri pripadnom ďaľšom predaji tohto pozemku.

Vychádzam z §21 ODS.1):
Daňovými výdavkami NIE SÚ výdavky(náklady), ktoré nesúvisia so zdaniteľným príjmom .... a ďalej
a) výdavky ( náklady) na obstaranie hmotného a nehmotného majetku vylúčeného z odpisovania

a tiež §2 ods. h) a i):
h) zdaniteľným príjmom je príjem, kotrý je predmetom dane a nie je od dane oslobodený
i) daňovým výdavkom je výdavok na dosiahnutie ... prijmov

Predstav si situáciu,(v skutočnosti to asi nenastane, ale aby som vysvetlila čo myslím:
spoločnosť nerobí nič iné, len má obchodný podiel v inej spoločnosti
má úver na kúpu obch.podielu,
t.j. má v nákladoch úroky
ale vo výnosoch podliehajucich dani nemá nič, lebo z vlastníctva obch.podielu bude mať vyplatený podiel na zisku, ale ten nie je predmetom dane.
T.j. keby boli tie uroky daňovo uznané, tak by spoločnosť vykazoval vždy jedine daňovu stratu ?
ErikaDP
21.02.10,13:45
Ano, aj pri kupe pozemku by som vahala s urokmi. Asi by som ich uplatnila ako daňový náklad až pri pripadnom ďaľšom predaji tohto pozemku.

Vychádzam z §21 ODS.1):
Daňovými výdavkami NIE SÚ výdavky(náklady), ktoré nesúvisia so zdaniteľným príjmom .... a ďalej
a) výdavky ( náklady) na obstaranie hmotného a nehmotného majetku vylúčeného z odpisovania

a tiež §2 ods. h) a i):
h) zdaniteľným príjmom je príjem, kotrý je predmetom dane a nie je od dane oslobodený
i) daňovým výdavkom je výdavok na dosiahnutie ... prijmov

Predstav si situáciu,(v skutočnosti to asi nenastane, ale aby som vysvetlila čo myslím:
spoločnosť nerobí nič iné, len má obchodný podiel v inej spoločnosti
má úver na kúpu obch.podielu,
t.j. má v nákladoch úroky
ale vo výnosoch podliehajucich dani nemá nič, lebo z vlastníctva obch.podielu bude mať vyplatený podiel na zisku, ale ten nie je predmetom dane.
T.j. keby boli tie uroky daňovo uznané, tak by spoločnosť vykazoval vždy jedine daňovu stratu ?
Upravím, predchádzajucu odpoveď, uroky z úveru na kupu pozemku by som asi nebrala tak striktne, lebo predsa len: pozemok mi bude prinášať príjmy pri jeho využívaní na dosahovanie výkonov ...
t.j. je to iné ako Obchodný podiel ... nie som si istá pri tých pozemkoch.
Ale pri obch.podiele nevidím vazbu výdavkov na príjmy podleihajuce dani.
Stefan2005
21.02.10,14:32
...Je správna moja úváha, že úroky z úveru na kúpu obchodného podielu sú daňovo neuznané, nakoľko nemajú väzbu na zdaniteľné príjmy?

Myslím si, že tvoja úvaha je správna. Náklady súvisiace s obstaraním obchodného podielu nie sú daňovým výdavkom u obstarávateľa - ide o obstaranie dlhodobého finančného majetku; ak si zoberiem účtovanie nadobudnutia OP, tak sa to realizuje mimo triedy 5 - náklady, a preto ani nevstupujú do výsledku hospodárenia (v tejto súvislosti viď ZoDP §17 odst.1 b)...

Teda ak úver bol výlučne poskytnutý na kúpu obchodného podielu. V prípade prevádzkového (bezúčelového) úveru by mohlo byť ináč...
ErikaDP
21.02.10,14:42
Myslím si, že tvoja úvaha je správna. Náklady súvisiace s obstaraním obchodného podielu nie sú daňovým výdavkom u obstarávateľa - ide o obstaranie dlhodobého finančného majetku; ak si zoberiem účtovanie nadobudnutia OP, tak sa to realizuje mimo triedy 5 - náklady, a preto ani nevstupujú do výsledku hospodárenia (v tejto súvislosti viď ZoDP §17 odst.1 b)...

Teda ak úver bol výlučne poskytnutý na kúpu obchodného podielu. V prípade prevádzkového (bezúčelového) úveru by mohlo byť ináč...
Ano uver bude výlučne na kupu OP.
Ďakujem za reakciu na moju otázku aj Tebe aj poraďákovi IvoM.
IvoM
22.02.10,06:20
Áno, §21.1a) hovorí o výdavkoch na obstaranie, ale to je len do okamžiku obstarania, po zaradení pozemku predsa už úroky neúčtuješ ako obstaranie ale ako úrok za poskytnutú pôžičku. Iste, ale máš pravdu,ak tieto úroky budeš každý rok v DP dávať ako nedaňové tak Ti to nikto nevytkne.