Kate.Iv
28.11.06,07:13
Ahojte,
potrebujeme s manželom poradiť, chceme kupiť pozemok od mojej babky, konkrétne je to jej záhrada no z bolku má vlastnú prístupovú cestu. Ale ide o to že detko už nežije takže potrebujeme dať oceniť pozemok a potom na kupnopredajnu zmluvu na cenu pozemku 50% u notára rozdeliť na jej deti a 50% jej.
Viete mi niekto poradiť ako najlepšie začať, čo potrebujeme k oceneniu a kto vlastne ocenuje pozemky. Je to vedené ako záhrada alebo rola a my si to po odkúpení zmeníme na stavebný pozemok aby sme tam mohli stavať dom. Bývame v Nitrianskom okrese a pozemok je v Topoľčianskom okrese.
Ďakujem
suzuki
28.11.06,06:39
Keďže dedko už nežije, tak by tam malo prebehnúť dedičské konanie a už by na katastri mali byť zapísaní dediči. Teda od nich treba odkúpiť pozemok, nie?
Kate.Iv
28.11.06,06:44
Po detkovej smrti jeho deti podpísali papier že všetko patrí babke kým neumrie ona.
suzuki
28.11.06,06:51
No - tým lepšie - všetko treba vybaviť len s babkou a dohodnúť sa s ňou aj s ostatnými, za akú cenu ste to ochotní odkúpiť a ako tú sumu rozdeliť medzi babku a ostatných príbuzných. Len pozor - z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že delenia majetkov môžu naštrbiť vzťahy aj v tej najlepšej rodine. U nás sme tým tiež prešli, ale - chvalabohu - to nakoniec dobre dopadlo a dohodli sme sa. Ale tiež som zažila, že po babke mama a ujovia všetko prepísali na dedka a ten potom za chrbtom daroval - alebo predal - neviem, pozemok len jednému z ujov. Mamu to riadne vzalo. Nie kvôli tomu pozemku - načo by jej bol - ale preto, že to urobili za chrbtom. A to sa nerobí.
Chobot
28.11.06,07:04
Po detkovej smrti jeho deti podpísali papier že všetko patrí babke kým neumrie ona.

Tak to je potom jednoduchšie, tak ako uviedla suzuki.

Pozemok nemusíte dať oceniť, nikto to od vás nevyžaduje. Ale ak chcete (napr. kvôli východiskovej cene pri dohode o odpredaji), tak vám to spraví súdny znalec v odbore nehnuteľností. Môžete sa obrátiť na realitku alebo aj banky majú kontakty na súdnych znalcov (hypotekárny poradcovia).

V kúpno-predajnej zmluve sa uvedie kúpna cena, ktorú zaplatíte babke, keďže ona je vlastníkom pozemku. To, ako sa potom peniaze rozdelia, nie je obsahom kúpno-predajnej zmluvy, lebo ostatní príbuzní nie sú účastníkmi zmluvného vzťahu. To si môže babka napísať v darovacej zmluve, ktorému potom koľko dá.

Takže začnite kúpno-predajnou zmluvou, ktorú vám vypracuje buď notár alebo niektorá realitka (u notára to vraj vychádza výhodnejšie).
Kate.Iv
28.11.06,07:07
to ocenenie majetku je praveže kôli tomu že rodinné vzťahy su už naškrobené kôli majetku v ktorom babka žije preto cez ocenenie a babka pobedala že polovica sa rozdelí medzi nich aby bol pokoj a navyše musím zisti ako to vlastne je na katastri v liste vlastníctva na pozemky skutočne lebo človek nikdy nevie. Inak ešte ako zistim ktoru parcelu si mam na katastri hladať
Chobot
28.11.06,07:21
to ocenenie majetku je praveže kôli tomu že rodinné vzťahy su už naškrobené kôli majetku v ktorom babka žije preto cez ocenenie a babka pobedala že polovica sa rozdelí medzi nich aby bol pokoj a navyše musím zisti ako to vlastne je na katastri v liste vlastníctva na pozemky skutočne lebo človek nikdy nevie. Inak ešte ako zistim ktoru parcelu si mam na katastri hladať

Myslel som si, že kvôli rodine chcete ten znalecký posudok na cenu nehnuteľnosti. Tak ako som uviedol, cez realitku, banku alebo skúste cez vyhľadávač na nete nájsť priamo znalca, ktorý ponúka službu oceňovanie nehnuteľností (niektorí majú vlastnú stránku).

Na katastri za 200,- SKK môžete získať informatívny výpis listu vlastníctva. Ak nevieš číslo parcely, nevadí. Nájdu TI to aj podľa majiteľa alebo Ti vytianu katastrálnu mapu a tam ukážeš, o ktorú parcelu ide. Ja som tiež tak našiel jednu parcelu - záhradu rodičov, keď som nevedel číslo. Na výpise aspoň uvidíš, či je záhrada skutočne písaná na babku ako na jediného vlastníka.
Kate.Iv
29.11.06,10:06
Dakujem za rady, velmi ste mi pomohli :)
endrju
29.11.06,16:04
Zoznam súdnych znalcov:
http://jaspi.justice.gov.sk