Socha
28.11.06,07:48
Hľadám, hľadám, ale neviem sa nikde dopátrať odpovede.
Od nášho tuzemského dodávateľa nakupujeme výpalky pre tovar, ktorý sa tu z tých výpalkov vyrobí a potom sa to celé dodá a fakturuje do Nemecka. Vzhľadom k tomu, že sme teraz koncom roka po dohode s nemeckým odberateľom nakúpili pomerne veľké množstvo výpalkov, ktoré sa budú spotrebovávať v priebehu budúceho roka, šéf sa teraz aj s našim nemeckým odberateľom dohodol, že im tie výpalky vyfakturujeme, ale s tým, že zostanú u nás na sklade.
Teraz neviem. Faktúru na výpalky vystavím normálne bez DPH ako intrakomunitárne dodanie tovaru? Aj keď to v skutočnosti neodišlo? A čo potom intrastat? Dám to tam?
Keď tak uvažujem, mohlo by to tak byť, len som si nie istá.
Máte s tým niekto skúsenosti?
ALBO
28.11.06,12:36
Neviem, či som to pochopila dobre, ale pochopila som to takto:
Kupujete surovinu od Sl. dodávateľa. Tú spracujete a vyrobený tovar dodáte do nemecka a fakturujete za normálnych podmienok. K tomu máte doklady o vývoze.

Teraz ste surovinu nakúpili dopredu ale tovar dodáte až v priebehu budúceho roka.Chcete ale vopred nejaké peniaze.

Preto si myslím, že nemôžete vystaviť riadny daňový doklad k intra kom. dodaniu, lebo ste nič nedodali (nemáte potvdenie o vývoze do nemecka,) Mali by ste to riešiť zalohovou Fa, ktorá pri tovare by ani v nemecku nemala zakladať povinnosť odviesť DPH z platby vopred. Po prijatí peňazí mu vystavíte doklad k zálohe(§ 72/1 druhá veta) No a k e´D dojde realne k dodaniu (preveziete cez hranice), potom vystavíte riadny DD vyučtovací, na základe ktorého nemec odvedie DPH a date do asi súhrnný výkaz ste mysleli.
Socha
30.11.06,08:00
Ďakujem za odpovede, až teraz som si všimla. Mám toho totiž vyše hlavy.
Tak som to teraz povedala šéfovi, ale akosi nijakovsky si nechce dať povedať a chce to mať na ostro vonku. Tí nemci sem prídu v pondelok na rokovanie tak im to chce predložiť.
Ono je to tak, že my sme v podstate obchodná firma a tie výpalky na Slovensku kúpime a dodáme ich nášmu ďalšiemu slovenskému výrobcovi - tak to je zakotvené v zmluve. A on nám potom fakturuje dodaný tovar za cenu zníženú o tieto výpalky. Vždy sme ale výpalky objednávali podľa presných nemeckých objednávok. Lenže teraz oni chceli objednať väčšie množstvo naraz, lebo hrozí zvýšenie cien, takže tieto výpalky máme teraz na sklade. Takže preto mu to chce šéf hneď aj vyfakturovať. Visí nám tam ca. 5 mil. Sk a nie sme taká veľká firma, takže je to pre nás dosť peňazí.
Šéf navrhol, aby som vystavila faktúru a že oni mi to tu podpíšu, že tovar prevzali, ale že zostane uskladnený u nás. Len jeho majiteľmi už budú oni. A ak sa niečo stane, potom si po tieto výpalky dôjdu sem na Slovensko.
To je akoby tovar odtiaľto odišiel a oni ho potom doviezli naspäť a uložili ho u nás v sklade. ????
Kirk
30.11.06,08:31
To je akoby tovar odtiaľto odišiel a oni ho potom doviezli naspäť a uložili ho u nás v sklade. ????

Takto si to asi len skomplikujete. Vy im vlastne nefakturujete konečné výrobky ale len výpalky. Oni Vám ich v ďalšom roku budú fakturovať naspäť a Vy im potom budete fakturovať hotové výrobky?

Jednoduchšie by bolo to čo píše Albo a bolo by to čisté, len neviem nájsť §, ktorý by potvrdil, že nie je potrebné odviesť DPH z prijatej zálohy.
ALBO
30.11.06,08:56
Takto si to asi len skomplikujete. Vy im vlastne nefakturujete konečné výrobky ale len výpalky. Oni Vám ich v ďalšom roku budú fakturovať naspäť a Vy im potom budete fakturovať hotové výrobky?

Jednoduchšie by bolo to čo píše Albo a bolo by to čisté, len neviem nájsť §, ktorý by potvrdil, že nie je potrebné odviesť DPH z prijatej zálohy.
To nie je napísané nikde. Ale je to vo výkladoch k nadobudnutie na stránkach DRSR.
A mne to vyplýva asi z tohto. Vopred prijatá platba je v § 19. Ten rieši len dodanie služby (tuzemsko aj zahranicie) a dodanie tovaru (nie nadobudnutie). Nadobudnutie je v § 20 a ten hovorí, že DP vzniká až ked sa uskutočnilo dodanie tovaru.Takže záloha pri nadobudnutí nie.
Socha
30.11.06,10:37
Ono všetko by bolo jednoduchšie, keby neexistovali šéfovia, ktorí si ti predstavujú úplne inak. Jednoducho - chcem to mať tak a tak, veď vy už niečo vymyslíte.... Tak vymýšľam. Možno ma do pondelka niečo napadne. S vašou pomocou.
Socha
30.11.06,11:43
Tak som sa práve bavila ešte s jednou ekonómkou a rozhodla som sa predsa len urobiť tú zálohovú faktúru, či sa to šéfovi bude páčiť alebo nie. Aby to bolo všetko s "kostolným poriadkom".
Tieto vystavené zálohové faktúry evidujete potom normálne v účtovníctve medzi vystavenými faktúrami, len nevchádzajú do DPH? Alebo ich mám evidovať osobitne?
Kirk
07.12.06,13:04
1.OK ak vystavíte zálohovú faktúru na výrobky, ktoré budú v budúcnosti prepravené do inej členskej krajiny .

2.Pokiaľ by to bola len faktúra na materiál(výpalky), ktorý je fakturovaný ale neprepravený do iného čl. štátu (a potom spätná fakturácia) v tom prípade, by faktúra podliehala slovenskej DPH.