evik
28.11.06,08:17
Dobrý deň, mám pre mňa nevyriešiteľný problém.....ak je niekto zamestnanec a súčasne SZCO platí si poistné samostatne za každú činnosť ak nedosiahne určitú predpísanú hranicu to viem, ale ak nesplnil podmienku povinneho odvodu na nem. a dôch.poist. a nechce byť ani dobrovolne poistený započítava sa mu táto doba do odpracovaných rokov? Ako zamestnanec predsa je prihlásený a aj odvádza poistné. Mám v tom hokej. Poradíte mi prosím :) , ďakujem
Pepa
28.11.06,07:28
Dobrý deň, mám pre mňa nevyriešiteľný problém.....ak je niekto zamestnanec a súčasne SZCO platí si poistné samostatne za každú činnosť ak nedosiahne určitú predpísanú hranicu to viem, ale ak nesplnil podmienku povinneho odvodu na nem. a dôch.poist. a nechce byť ani dobrovolne poistený započítava sa mu táto doba do odpracovaných rokov? Ako zamestnanec predsa je prihlásený a aj odvádza poistné. Mám v tom hokej. Poradíte mi prosím :) , ďakujem
Započítava.
evik
28.11.06,08:13
ďakujem za odpoveď.....rozumiem tomu správne tak, že roky bude mať započítané pri súbehu zamestnania a SZCO aj ked z činnnosti SZCO neplatil vôbec nič?....ide tam v podstate len o výšku základu, z ktorého sa mu bude potom vypočítavať dôchodok a keď málo prizná málo dostane
Jozef Mihál
28.11.06,10:00
1. Ak niekto je zamestnancom a súčasne aj povinne poistenou SZČO (platí do SP povinné odvody ako SZČO) - táto doba sa mu započítava do odpr.rokov ale iba raz.

2. Ak niekto je zamestnancom a súčasne aj SZČO ktorá nie je povinne poistená a neplatí si dobrovoľné dôchodkové poistenie - táto doba sa mu započítava do odpr.rokov

3. Ak niekto je zamestnancom a súčasne aj SZČO ktorá nie je povinne poistená a platí si aj dobrovoľné dôchodkové poistenie - táto doba sa mu započítava do odpr.rokov iba raz.
evik
28.11.06,10:11
ďakujem veľmi pekne......:)
korduľa
18.02.07,17:58
prave pozeram prispevky a nie je mi dost jasna jedna vec, bola som v tom, ze ked je niekto zamestnany a sucasne szco tak ak dosiahne prijmy zo zivnosti vyssie ako 12x nas. min mzdy musi platit aj odvody do sp aj zo zivnosti, okrem toho ze plati ako zamestnanec.
mam jedneho zamestnanca, ktory je od roku 2002 aj szco a jeho prijmy zo zivnosti za kazdy rok boli vyssie ako 12nasobok MM, to znamena, ze si mal platit odvody aj ako zamestnanec aj ako szco, takze mu musim vyratat dlznu ciastku na SP, do ZP platit ako szco nemusi.
chcela by som sa len uistit ci teda postupujem spravne ked za kazdy rok od 2002 mu vyratam odvody do SP z minimalnej mzdy, ktora bola platna v konkretnom roku.
lebo panko sa ma snazi presvedcit, ze nemusi platit nic, lebo vraj uz davno by mu nieco zo socialky prislo

dakujem
5-ko
18.02.07,23:26
prave pozeram prispevky a nie je mi dost jasna jedna vec, bola som v tom, ze ked je niekto zamestnany a sucasne szco tak ak dosiahne prijmy zo zivnosti vyssie ako 12x nas. min mzdy musi platit aj odvody do sp aj zo zivnosti, okrem toho ze plati ako zamestnanec.
mam jedneho zamestnanca, ktory je od roku 2002 aj szco a jeho prijmy zo zivnosti za kazdy rok boli vyssie ako 12nasobok MM, to znamena, ze si mal platit odvody aj ako zamestnanec aj ako szco, takze mu musim vyratat dlznu ciastku na SP, do ZP platit ako szco nemusi.
chcela by som sa len uistit ci teda postupujem spravne ked za kazdy rok od 2002 mu vyratam odvody do SP z minimalnej mzdy, ktora bola platna v konkretnom roku.
lebo panko sa ma snazi presvedcit, ze nemusi platit nic, lebo vraj uz davno by mu nieco zo socialky prislo

dakujem

Ako SZCO by nemusel platit ak v zamestnani dosiahol strop SP na jednotlive poistenia. Inak plati z minima respektyve z rozdielu maxima.
priklad:
http://www.socpoist.sk/index/index.php?ids=1381&prm2=1377

ZP si vyrovna na zaklade zisku v rocnom zuctovani ZP.
korduľa
20.02.07,07:53
kedze je zamestnany sam u seba tak si dal min. mzdu ako zamestnanec, to znamena, ze aj ako szco bude platit z tejto sumy ak tomu dobre rozumiem
mysimis
20.02.07,07:55
aj zo zamestnania aj zo SZČO je vymeriavací základ pre platenie odvodovej povinnosti výška min. mzdy.