ivajan
28.11.06,09:00
Chcela by som sa opytat. Co so zamestnancom, kt. po tyzdni nastupenia do PP, prestal chodit do roboty, poslal nemocensky listok, nezdviha telefon a neda sa nijako skontaktovat. Kedze zamestnavatel je ceska firma, nevedia pochopit, ze u nas mu jednoducho nemozu ukoncit PP pocas PN. V Cechach to vraj funguje tak, ze mu mozu pocas PN poslat vypoved postou a ako potvrdenie maju podaci listok z posty. U nas pokial sa nemylim musi byt podpisana vypoved, ale az po ukonceni PN. Obavam sa toho, aby nenastojili na tom, ze ho mam odhlasit zo SP a ZP a ukoncit mu PP. Neviete mi niekto poradit co s tym?
dakujeeeem
drobeceva
28.11.06,08:03
Nemôžte s ním ukončiť v skúš.dobe?
dana9
28.11.06,08:05
Chcela by som sa opytat. Co so zamestnancom, kt. po tyzdni nastupenia do PP, prestal chodit do roboty, poslal nemocensky listok, nezdviha telefon a neda sa nijako skontaktovat. Kedze zamestnavatel je ceska firma, nevedia pochopit, ze u nas mu jednoducho nemozu ukoncit PP pocas PN. V Cechach to vraj funguje tak, ze mu mozu pocas PN poslat vypoved postou a ako potvrdenie maju podaci listok z posty. U nas pokial sa nemylim musi byt podpisana vypoved, ale az po ukonceni PN. Obavam sa toho, aby nenastojili na tom, ze ho mam odhlasit zo SP a ZP a ukoncit mu PP. Neviete mi niekto poradit co s tym?
dakujeeeem

AK je zamestnanec ešte stále v skúšobnej dobe, tak aj podľa slovenského zákonníka práce je možné s ním ukončiť pracovný pomer, v takomto prípade sa na neho nevzťahuje ochranná doba podľa § 64 ZP.
Aplikujú sa ustanovenia § 72 ZP, ktoré špeciálne upravujú postup pri skončení PP v skúšobnej dobe

§ 72
Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe


(1) V skúšobnej dobe môže tak zamestnávateľ, ako aj zamestnanec skončiť pracovný pomer písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu.

(2) Písomné oznámenie o skončení pracovného pomeru sa má doručiť druhému účastníkovi spravidla aspoň tri dni pred dňom, keď sa má pracovný pomer skončiť.

dana:)
azuz
28.11.06,08:06
Ak mu ešte plynie skúšobná doba, tak s ním môžete skončiť pracovný pomer aj počas PN - ukončenie PP v skúšobnej dobe podľa § 72 ZP.
Zákaz výpovede sa vzťahuje len na ukončenie PP podľa §63.
Visa
12.09.07,18:14
Ahojte,
mam presne ten isty problem, bola som na urade prace a povedali mi dve pracovnicky nezavisle od seba, ze aj ked je zamestnanec v skusobnej dobe a je PN, plati na neho ochranna lehota.
Ja som citala zakonnik prace 5x a stale mi to vychadzalo, ze s nim mozem ukoncit PP. No zneistili ma tie rady z UP, tak som zasla za komercnym advokatom, ktory robi aj pracovne pravo a on JEDNOZNACNE povedal ze je v ochrannej dobe a neda sa s nim ukoncit PP pokial nenastupi do prace.
Tak ma napadlo, ze co ak sa vrati z PN a dam mu oznamenie o ukonceni PP a on sa rychlo da znova na PN. Budeme sa takto natahovat?
Aky mate na to nazor???:confused:
veronikasad
12.09.07,18:20
Ahojte,
mam presne ten isty problem, bola som na urade prace a povedali mi dve pracovnicky nezavisle od seba, ze aj ked je zamestnanec v skusobnej dobe a je PN, plati na neho ochranna lehota.
Ja som citala zakonnik prace 5x a stale mi to vychadzalo, ze s nim mozem ukoncit PP. No zneistili ma tie rady z UP, tak som zasla za komercnym advokatom, ktory robi aj pracovne pravo a on JEDNOZNACNE povedal ze je v ochrannej dobe a neda sa s nim ukoncit PP pokial nenastupi do prace.
Tak ma napadlo, ze co ak sa vrati z PN a dam mu oznamenie o ukonceni PP a on sa rychlo da znova na PN. Budeme sa takto natahovat?
Aky mate na to nazor???:confused:

Pozri komentár k § 72 ZP.
Nejde o výpoveď z prac.pomeru, preto sa v tomto prípade nedá aplikovať § 64 ZP o ochrannej dobe, keď platí zákaz výpovede.

V skúšobnej dobe môže tak zamestnávateľ ako aj zamestnanec skončiť pracovný pomer písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu.

-------
Veronika
Visa
12.09.07,18:27
Prave mam pred sebou Poradcu 13, ktory som si kupila kvoli tomu a tu je ten komentar k §72, citujem:
"Pozor! Nejde o vypoved z pracovneho pomeru, preto sa v tomto pripade neda aplikovat § 64 ZP o ochrannej dobe, ked plati zakaz vypovede"
Tak neviem preco vsetci hovoria naopak. Ved toho advokata za to platia, co povie malo by platit na 100%, nie???:mad:
Je komentar k zakonu pravne zavazny? Neda sa to napadnut? Ten zamestnanec mi totiz slubuje, ze ma zazaluje, situacia je fakt vyhrotena...
Visa
12.09.07,18:50
Jasne, ze neberiem rady pracovnicok UP za zavazne, ved nemozem na sude povedat: "Povedala jedna pani na urade"- jasne ze je to nedokazatelne ale sokovalo ma ze oni aj advokat tvrdia opak ako je vyklad k zakonu. To idem potom radit aj ja, budem brat za to peniaze, alebo to vydavat knizne bez akejkolvek zodpovednosti :o
Zoltán Kovács
12.09.07,18:53
Mám dojem, že sa pletú pojmy. A to výpoveď a skončenie pracovného pomeru. Počas skúšobnej dobe nejdy o výpoveď, ale o skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe. Sú to dve rôzne právne úkony, z ktorých vyplývajú aj iné povinnosti.
Visa
12.09.07,19:05
Myslim, ze otazka sa nedala zle pochopit, znela: Mozem ukoncit pracovny pomer so zamestnancom, ktory je v skusobnej dobe, ked je PN?
Odpoved: Nie, lebo je v ochrannej lehote.
To nezavazne radenie neber osobne, myslela som tym toho advokata, ktory sa tym zivi, nie teba. Poradu si velmi vazim a vsetkych jej clenov, keby to tak nebolo, tak sa tu nepytam, ved skoro vsetko co viem je odtial. Len ma proste vytaca, ked niekto nieco uplne jednoznacne radi a pritom to tak vlastne ani nemusi byt.
Dakujem za vsetky vase nazory.
Visa
12.09.07,19:09
Tak ja to skusim ukoncit, ak prehram sud, dam vam vediet, aby ste to nerobili :)
tatranka82
05.04.10,05:37
Dobry den, chcela by som vas poprosit o radu. Ak mam zamestnanca,ktory den pred skoncenim skusobnej doby isiel na PN, teraz je PN, mozem mu prvy den po navrate z PN dat vypoved? Myslim to tak,ci ten posledny den skusobnej doby mu bude plynut prvy den po navrate z PN,alebo mu uz uplynul pocas PN? Dakujem velmi pekne za radu.
bv_alexandra
05.04.10,05:39
Dobry den, chcela by som vas poprosit o radu. Ak mam zamestnanca,ktory den pred skoncenim skusobnej doby isiel na PN, teraz je PN, mozem mu prvy den po navrate z PN dat vypoved? Myslim to tak,ci ten posledny den skusobnej doby mu bude plynut prvy den po navrate z PN,alebo mu uz uplynul pocas PN? Dakujem velmi pekne za radu.
Skúšobná doba sa predlžuje o dobu trvania PN. Takže môžeš rozviazať PP v skúšobnej dobe hned po ukončení PN.;)
Xanti
05.04.10,05:40
Dobry den, chcela by som vas poprosit o radu. Ak mam zamestnanca,ktory den pred skoncenim skusobnej doby isiel na PN, teraz je PN, mozem mu prvy den po navrate z PN dat vypoved? Myslim to tak,ci ten posledny den skusobnej doby mu bude plynut prvy den po navrate z PN,alebo mu uz uplynul pocas PN? Dakujem velmi pekne za radu.
Skúšobná doba sa kvôli PN predlžuje o dobu PN.
Takže ak mu chýbali do konca skúšobnej doby 5 dní, tak po návrate z PN je ešte 5 dní v skúšobnej dobe.

Ináč PP si mohla ukončiť aj počas skúšobnej doby.
zdroj : http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-3-2009-a.html#45

Skúšobná doba
Na začiatok

(1) V pracovnej zmluve možno dohodnúť skúšobnú dobu, ktorá je najviac tri mesiace. Skúšobnú dobu nemožno predlžovať.

(2) Skúšobná doba sa predlžuje o čas prekážok v práci na strane zamestnanca.

(3) Skúšobná doba sa musí dohodnúť písomne, inak je neplatná.

(4) Skúšobnú dobu nie je možné dohodnúť v prípade opätovne uzatváraných pracovných pomerov na určitú dobu.