ladyrs
28.11.06,09:23
Prosím o pomoc. V sro boli 3 majitelia, z ktorých jeden zomrel. Ako mám vyčísliť hodnotu firmy/hodnotu spoluvlastníckeho podielu na dedičské konanie? Predpokladám, že zo súvahy. Ale čím ďalej do toho kukám, tým som bezradnejšia. Čo sa do hodnoty firmy zahrňa a čo nie?
Ďakujem.
josh
28.11.06,09:29
v dedicskom konani ziadame vycislit vseobecnu hodnotu obchodneho podielu ku dnu smrti.
Tato vseobecna hodnota znamena, ze za kolko by sa dal tento podiel ku dnu smrti predat (spenazit) tretej osobe alebo spolocnikovi. To znamena, ze hodnota moze byt najnizsia nulova (nema ziadnu cenu ten obchodny podiel), nizsia nemoze byt (nemoze byt minusova).
Urcite sa to da nejako zistit, ale vacsinou nam spolocnosti posielaju vycislenie ze je nulove (spolocnost je uz davno zadlzena, nepodnika, a pod.) alebo zvyknu posielat hodnotu podla vkladu spolocnika do zakladneho imania (napriklad ze hodnota je 70tisic a vklad mal spolocnik tiez 70tisic).
Keby notar ziadal nieco velmi presne, poziadal by vas o znalecky posudok znalca v obore uctovnictvo.
Takze skuste podla aktiv a pasiv v uctovnictve vycislit, ze ako stoji spolocnost a aku hodnotu ma ten obchodny podiel. Aspon priblizne (to ale na odpovedi neuvadzajte notarovi, ze "priblizne", musi byt presne).
Je tazke vycislit presne hodnotu, lebo s hodnotou moze byt spojene napriklad aj dobre obchodne meno spolocnosti, kvalita ich vyrobkov a pod. a to v uctovnictve nikde nemas.
Marína
28.11.06,09:56
Možno Ti pomôže.
ladyrs
28.11.06,11:55
Ďakujem Vám za radu. Keď je to asi všade tak, že páni majitelia si myslia, že ekonómka aj takéto veci má sypať z rukáva :-)))