Kvetoslava
28.11.06,10:32
Chcela by som sa spýtať na odmeňovanie zapisovateľa volebnej komisie, keď má v organizácii - teda v obci pracovný pomer, ako vyplácať. Môže sa aj s volebnou komisiou alebo musí byť vyplatená v nasledujúcej výplate? A musí to byť vo výplate aj s odvodmi? A nemôže byť vyplatená vo výplate už za november? Veď predsa zapisovateľ pracuje s voľbami dva mesiace. A keď je člen komisie tiež pracovník organizácie, nemôže sa vyplatiť s odmenami komisie v deň volieb, musí to byť vo výplate aj s odvodmi? Ďakujem.
kvet
28.11.06,11:53
Odmena člena, resp. zapisovateľa miestnej alebo okrskovej volebnej komisie, ktorý je súčasne zamestnancom obce sa musí pripočítať k ostatným zdaniteľným príjmom zamestnanca a spolu zdaniť.
Ja to praktizujam nasledovne.
V deň konania volieb, t.j. 02.12.2006 vyplácam odmeny všetkým členom a zapisovateľom volebných komisií, t.j. aj vlastným zamestnancom a to tak, že od odmeny "brutto" odpočítam daň (19 %) a "čistú" odmenu vyplatím ako preddavok. Následne pri spracúvaní miezd za mesiac 12/2006 "zúčtujem" priznané odmeny a vyplatený preddavok zamestnancom a tiež aj ostatným členom, ktorí nie sú zamestnancami obce. Členovia, ktorí nie sú zamestnancami obce budú mať na výplatu 0,- Sk a zamestnancom obce sa priznaná odmena pripočíta k ostatným zdaniteľným príjmom, spolu sa zdania a odpočíta sa vyplatený preddavok.
Z odmeny člena, resp. zapisovateľa miestnej alebo okrskovej komisie, ktorý je súčasne zamestnancom obce sa odvody do SP a ZP neplatia.
Kvetoslava
28.11.06,12:26
A odvody máš potom za rok 2006 až v roku 2007?
Či vôbec nerobíš odvody za tento príjem, lebo by mali byť.
Jana Motyčková
28.11.06,12:32
A odvody máš potom za rok 2006 až v roku 2007?
Či vôbec nerobíš odvody za tento príjem, lebo by mali byť.
Odvody z tohoto príjmu nie sú, s výnimkou zdravotného poistenia u tých, ktorí nie sí zamestnanci ani SZČO a ich príjem za rok 2006 presiahne 41400 SK. Tí si ale ZP platia sami.
kvet
28.11.06,13:37
A odvody máš potom za rok 2006 až v roku 2007?
Či vôbec nerobíš odvody za tento príjem, lebo by mali byť.
Odmena člena a zapisovateľa miestnej a okrskovej volebnej komisie aj keď je vyplatená "vlastnému" zamestnancovi obce, nevstupuje do vymeriavacieho základu pre platenie poistného na SP a ZP, pretože to nie je príjem za vykonanú prácu zamestnanca, ale príjem za výkon funkcie.

Pozor však, ak vyplácate odmenu za pomocné a administratívne práce súvisiace s voľbami "vlastnému" zamestnancovi nie na základe dohody o vykonaní práce, v tomto prípade takáto odmena vstupuje do vymeriavacieho základu zamestnanca a zamestnávateľa na SP a ZP. V prípade, ak je vyplatená na základe dohody o vykonaní práce, platí zamestnávateľ len poistenie na úrazové poistenie.
Kvetoslava
28.11.06,14:17
Súhlasím, ale prečo potom v metodických usmerneniach z pred dvoch rokov aj minulý rok bolo jasne uvedené, že zapisovatelia majú príjem zdanený s výplatou aj s odvodmi.
kvet
29.11.06,06:19
Pracujem v samospráve od roku 1995 a nikdy som odmenu zapisovateľa volebnej komisie, ktorý je súčasne aj zamestnancom obce nezahŕňal do vymeriavacieho základu pre platenie poistného do SP a ZP.
Samozrejme, že táto odmena sa zdaňuje spolu s ostatnými príjmami zamestnanca.
Metodické usmernenia mám aj ja, no mne z nich nič také nevyplynulo a hlavne ani z príslušných zákonov.
----
Prosím, aká má byť výška odmeny člena miestnej a okrskovej volebnej komisie, pretože včera vyšla novela vyhlášky č. 609/2006, ktorou sa mení vyhláška MF SR č. 122/1994 Z.z.... ???
zamako
29.11.06,07:10
Prosím, aká má byť výška odmeny člena miestnej a okrskovej volebnej komisie, pretože včera vyšla novela vyhlášky č. 609/2006, ktorou sa mení vyhláška MF SR č. 122/1994 Z.z.... ???[/quote]


Kde nájdem prosím tú novelu vyhlášky? Odmena člena volebnej komisie má byť 450 Sk....ale to som ešte nevidela novú vyhlášku:-(
kvet
29.11.06,07:13
Je to vyhláška č. 609/2006 Z.z., uverejnená v čiastke č. 231 (bližšie www.zbierka.sk).
zamako
29.11.06,07:46
Je to vyhláška č. 609/2006 Z.z., uverejnená v čiastke č. 231 (bližšie www.zbierka.sk). (http://www.zbierka.sk).)

...chich a to nam Janko Počiatek neuľahčil:-))) takže ani ja teraz neviem...v pokynoch, ktoré sme dostali bola suma 450, ale to už asi nie je pravda... idem pátrať ;)
zamako
29.11.06,08:34
Je to vyhláška č. 609/2006 Z.z., uverejnená v čiastke č. 231 (bližšie www.zbierka.sk). (http://www.zbierka.sk).)

Takže babo raď: predposledný kalendárny štvrťrok bola priemerná mes. mzda 18.324 Sk - www.statistic.sk (http://www.statistic.sk) no a pracovné dni berieme z toho štvťroku? T.z. 4/06 - 18 dní + 2 platené sviatky, 05/06 - 21 dní + 2 sviatky a 06/06 22 dní - teda počítam priemer 65 :3 = 21 dní
a potom 18 324 : 21 = 873???? :confused:
kvet
29.11.06,08:52
Mne to vyšlo na sumu 845,- Sk (18.324,- Sk / 21,70 = 844,42 zaokrúhlene 845,- Sk). Podľa mňa koeficient by bal byť 21,74, čo je priemerný počet pracovných dní v kalendárnom roku, ale keď som prepočítaval odmeny, ktoré boli pri voľbách do samosprávnych krajov v roku 2005 a do NR SR v roku 2006, vyšlo mi, že to prepočítavajú koeficientom 21,70 ???
zamako
29.11.06,09:15
Mne to vyšlo na sumu 845,- Sk (18.324,- Sk / 21,70 = 844,42 zaokrúhlene 845,- Sk). Podľa mňa koeficient by bal byť 21,74, čo je priemerný počet pracovných dní v kalendárnom roku, ale keď som prepočítaval odmeny, ktoré boli pri voľbách do samosprávnych krajov v roku 2005 a do NR SR v roku 2006, vyšlo mi, že to prepočítavajú koeficientom 21,70 ???

Ok...845. Keby to prepočítali koef. 21,70 tak by nám vyšlo 844,42...rozdiel 1 Sk. Tak neviem...prepočítam tvojim koeficientom. :)
A príjemnú volebnú sobotu ;)
Kvetoslava
29.11.06,10:56
zrejme to bude 846,- Sk ako prišlo usmernenie z obvodného úradu. Ale čakalo sa na uverejnenie v zbierke.
Kvetoslava
29.11.06,14:35
Pre všetkých - ... takže je to tých 846,- Sk.
PAPA.
jvp111
15.02.09,16:16
Chcela by som sa spýtať, či zavádzate všetkých členov okrskových komisií pri voľbách do počítača? My máme 39 okrskov, cca po 5-6 členov, to znamená, že agenda by veľmi narástla - bolo by treba zaviesť cca 230 ľudí navyše. ( a tento rok možno budeme mať až 5 x voľby) Ak áno, aký pracovnoprávny vzťah im zadávate? A nemôžeme vyplatiť im len netto odmenu, daň by sme odviedli na účet zrážkovej dane na DÚ, bez toho aby boli evidovaný aj v počítači?
Ďakujem.
gabriela2579
15.02.09,18:50
Chcela by som sa spýtať, či zavádzate všetkých členov okrskových komisií pri voľbách do počítača? My máme 39 okrskov, cca po 5-6 členov, to znamená, že agenda by veľmi narástla - bolo by treba zaviesť cca 230 ľudí navyše. ( a tento rok možno budeme mať až 5 x voľby) Ak áno, aký pracovnoprávny vzťah im zadávate? A nemôžeme vyplatiť im len netto odmenu, daň by sme odviedli na účet zrážkovej dane na DÚ, bez toho aby boli evidovaný aj v počítači?
Ďakujem.

Ahoj, v tvojom prípade by som ti odporučila nahrať ich aj do mzdového programu, predsa je tu nejaká šanca, že niektorí z tých, ktorí budú členmi OVK pre voľby prezidenta, budú aj pri najbližších voľbách /minimálne pre voľby prezidenta 2.kolo - ak budú???/ . Je to výhodnejšie z toho dôvodu, aby si niekomu nezabudla dať potvrdenie o príjme.
Je to veľké množstvo ľudí. Neviem ,v akom programe spracovávaš mzdy, ja v KEO, ale pracovnoprávny vzťah zadávaš ako vymenovanie.

Môžte im vyplatiť netto odmenu bez dane aj v hotovosti, k tomu si vytvoríš súpisku. Ale ako to budeš vyplácať, v hotovosti po skončení volieb a odovzdaní miestnosti? To by znamenalo, že súpisku, peniaze v hotovosti by mala mať so sebou zapisovateľka - snáď ich nebudeš v noci obiehať - myslím okrsky.
Alebo v najbližšom výplatnom termíne vyplatiť v hotovosti cez pokladňu?

Nezabudni im potom v januári 2010 vystaviť potvrdenie o príjme a zahrnúť ich do štvrťročného prehľadu na DÚ.
jvp111
16.02.09,07:39
Ahoj, v tvojom prípade by som ti odporučila nahrať ich aj do mzdového programu, predsa je tu nejaká šanca, že niektorí z tých, ktorí budú členmi OVK pre voľby prezidenta, budú aj pri najbližších voľbách /minimálne pre voľby prezidenta 2.kolo - ak budú???/ . Je to výhodnejšie z toho dôvodu, aby si niekomu nezabudla dať potvrdenie o príjme.
Je to veľké množstvo ľudí. Neviem ,v akom programe spracovávaš mzdy, ja v KEO, ale pracovnoprávny vzťah zadávaš ako vymenovanie.

Môžte im vyplatiť netto odmenu bez dane aj v hotovosti, k tomu si vytvoríš súpisku. Ale ako to budeš vyplácať, v hotovosti po skončení volieb a odovzdaní miestnosti? To by znamenalo, že súpisku, peniaze v hotovosti by mala mať so sebou zapisovateľka - snáď ich nebudeš v noci obiehať - myslím okrsky.
Alebo v najbližšom výplatnom termíne vyplatiť v hotovosti cez pokladňu?

Nezabudni im potom v januári 2010 vystaviť potvrdenie o príjme a zahrnúť ich do štvrťročného prehľadu na DÚ.
my členov okrskových komisií vyplácame v deň volieb v hotovosti.
Ďakujem za odpoveď.
LydaLyda
08.09.11,16:55
Dobrý deň, môžte sa vyjadriť k nasledovného listu, jedná sa o odvod do ZP a SP z odmien členov volebnej komisie pre voľby do orgánov samosprávy, ktoré sa konali v roku 2011 v niektorých obciach?

Platenie poistného na zdravotné poistenie z odmeny člena volebnej komisie – oznámenie

V súvislosti s novelou zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení a o zmene a doplnení zákona č. 95/2002 Z. z. o poisťovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov a vzhľadom na vykonané legislatívne zmeny v roku 2011 týkajúce sa poistencov a platiteľov zdravotného poistenia, požiadala sekcia verejnej správy o stanovisko k plateniu poistného na zdravotné poistenie z odmien za výkon funkcie člena volebnej komisie podľa § 55 ods. 4 zákona č. 346/1990 Zb. o voľbách do orgánov samosprávy obcí v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon č. 346/1990 Zb.“).

Na základe stanoviska Všeobecnej zdravotnej poisťovne, a. s. oznamujeme nasledovné.

Keďže sa jedná o odmenu za výkon funkcie člena miestnej volebnej komisie a okrskovej volebnej komisie podľa § 55 ods. 4 zákona č. 346/1990 Zb. a nejde o odmenu, mzdu alebo náhradu mzdy zamestnanca poskytovanú na základe Zákonníka práce, ale na základe iného právneho vzťahu, odmena sa nezapočítava do vymeriavacieho základu zamestnanca, i napriek tomu, že je zdaniteľným príjmom, a neplatí sa z nej poistné na sociálne a zdravotné poistenie.

Na základe uvedeného, že úhrada poistného na zdravotné poistenie a sociálne poistenie z odmien za výkon funkcie člena miestnej volebnej komisie a okrskovej volebnej komisie nie je v súlade s usmernením Ministerstva vnútra Slovenskej republiky na financovanie výdavkov spojených s prípravou a vykonaním nových volieb do orgánov samosprávy obcí č. SVS-OEVS-2011/004919–1 z 31. januára 2011 a tieto finančné prostriedky je potrebné vrátiť do prostriedkov štátneho rozpočtu na úhradu výdavkov spojených s novými voľbami.
Vopred ďakujem za odpovede.
Jana Motyčková
09.09.11,06:39
Zábavné.
Podľa uvedeného výkladu teda už nemusím platiť poistné za odmenu konateľa, odmenu člena správnej a dozornej rady, z príkaznej zmluvy, z odmeny poslanca, starostu .... ?
LydaLyda
09.09.11,07:37
Nikde som sa o takejto novinke nedočítala, preto prikladám aj list, ktorý sa mi náhodou dostal do rúk