Milan Benka
28.11.06,09:45
Je železničná vlečka hnuteľnou vecou , alebo nehnuteľnou?

Potrebujem toto posúdenie v náväznosti na daň z príjmu.
Elena Navrátilová
28.11.06,08:55
Môj názor nehnuteľnou, nemáte ju len v prenájme?
Milan Benka
28.11.06,09:07
NIe, nebola ani zahrnutá do obch. majetku. Len kúpená bola pred 4 rokmi. A teraz ju chceme predať.
Majiteľ je FO.
Milan Benka
28.11.06,11:37
Doplním zadanie:
Riešim predaj železničnej vlečky - demontáž si prevedie odberateľ, pozemky ostávajú nedotknuté.
Dá sa tu uplatniť §9/1d) (majiteľ je FO) ?

Postup: odberateľ si demontuje žel.vlečku a vezme mat. z ktorého bola zhotovená. V kúpnej zmluve bude uvedené predaj žel. vlečky ( toto znenie môžme ešte zmeniť).


Poraďáci, som totálne indisponovaný (po včerajšku), skúste poradiť.
Elena Navrátilová
28.11.06,12:22
Ale keď nekupuje fyzicky vlečku, len demontovanú nemal by si najprv urobiť odpis, vyradenie a potom za zostatkovú cenu odpredať? Keď vlastne nedôjde k celku - odpredaju.
Milan Benka
28.11.06,12:24
Ale keď nekupuje fyzicky vlečku, len demontovanú nemal by si najprv urobiť odpis, vyradenie a potom za zostatkovú cenu odpredať? Keď vlastne nedôjde k celku - odpredaju.

Vlečka nikdy nebola zaradená do obch. majetku, takže nemám čo vyraďovať.

Naozaj mi to dnes nemyslí.:mee:
renča1
28.11.06,14:21
Doplním zadanie:
Riešim predaj železničnej vlečky - demontáž si prevedie odberateľ, pozemky ostávajú nedotknuté.
Dá sa tu uplatniť §9/1d) (majiteľ je FO) ?

Postup: odberateľ si demontuje žel.vlečku a vezme mat. z ktorého bola zhotovená. V kúpnej zmluve bude uvedené predaj žel. vlečky ( toto znenie môžme ešte zmeniť).


Poraďáci, som totálne indisponovaný (po včerajšku), skúste poradiť.

Ja si myslím, že ide o hnuteľ.majetok a § 9 ods.1 písm.d) sa naň vzťahuje.
mimotemy a načo slúži železničná vlečka? Boli v minulosti z nej dosahované príjmy? Evidovala sa v majetku? Riešim podobný prípad predaj železničného zvršku. A ako dlho je FO-majiteľ vlastníkom želez.vlečky? Mal ju aj s pozemkou vedený v katastri? a ako dlho?
dana9
28.11.06,15:03
nehnuteľná vec (podľa § 119 občianskeho) - pozemky a stavby spojené so zemou pevným základom.

ak je nehnuteľná vec na účely aplikácie iného právneho predpisu chápaná odllišne od tejto definície, musí byť takáto definícia v príslušnom zákona ustanovená.

hnuteľné veci - všetky ostatné
andrej_rv
28.11.06,17:07
Je železničná vlečka hnuteľnou vecou , alebo nehnuteľnou?
Potrebujem toto posúdenie v náväznosti na daň z príjmu.
Riešim predaj železničnej vlečky - demontáž si prevedie odberateľ, pozemky ostávajú nedotknuté.
Dá sa tu uplatniť §9/1d) (majiteľ je FO) ?
Železničná vlečka je železničná trať miestneho významu, spravidla sa skladá zo železničného zvrška (násypu, na ktorom sú koľajnice), koľají s podvalmi a zabezpečovacích zariadení (signalizácie).
Pre daňové účely je železničná vlečka nehnuteľnosťou - inžinierskou stavbou, odpisuje sa v 4. OS - položka 4-2 prílohy ZoDP, keďže v zmysle Klasifikácie stavieb patrí do kódu 2122 - železnice a dráhy - ostatné dráhy. Ako hnuteľný majetok (technologická časť) sa môže odpisovať len železničná signalizácia (v rámci KP 35.20.33 - 2.OS).
Mne z textu otázky vyplýva, že FO vlastne pôvodnú nehnuteľnosť zlikviduje, pričom výsledkom likvidácie bude materiál a pozemky. Keby železničnú vlečku predávala FO ako celok, oslobodenie v zmysle § 9 ods. 1 písm. d) by sa podľa mňa na tento predaj nevzťahovalo. Keďže však FO bude predávať len materiál z likvidácie nehnuteľnosti (= hnuteľný majetok), podľa mňa by tento predaj mal byť nepochybne posúdený ako oslobodený od dane v zmysle horeuvedeného § 9. Kúpno-predajnú zmluvu by som však určite výslovne formuloval ako predaj materiálu z likvidácie železničnej vlečky.
FO po predaji zostanú pozemky. Čo by malo byť ich obstarávacou cenou (pre prípad ich neskoršieho predaja), je ťažko definovať, keďže neviem, ako znela kúpna zmluva na železničnú vlečku (či boli napr. osobitne ocenené pozemky a osobitne železničná trať). Ale asi momentálne je to aj tak mimotemy .
Marianna01
28.11.06,17:17
mimotemy ty brďo! Ja zírám:eek: . Dala by som krk na to, že je to niečo, čo sa ťahá po koľajniciach - nejaký otvorený vagón (zrejme asociácia z normálnej "traktorovej" vlečky)
Andrej, oceňujem Tvoje vedomosti!
andrej_rv
28.11.06,17:38
Andrej, oceňujem Tvoje vedomosti!
Všetko je na webe :D :D :D - aj železničná vlečka ;)
bepo
28.11.06,18:23
Všetko je na webe :D :D :D - aj železničná vlečka ;)
Alebo v slovníku- vlečka je aj časť večerných ženských šiat ;)
Milan Benka
28.11.06,18:33
Ďakujem za reakcie, krvopotne som sa dopracoval k záverom, kt. tu prezentovali renča a andrej rv.
Porada je super.
renča1
29.11.06,04:10
Železničná vlečka je železničná trať miestneho významu, spravidla sa skladá zo železničného zvrška (násypu, na ktorom sú koľajnice), koľají s podvalmi a zabezpečovacích zariadení (signalizácie).
Pre daňové účely je železničná vlečka nehnuteľnosťou - inžinierskou stavbou, odpisuje sa v 4. OS - položka 4-2 prílohy .

Nevedela som presne či žel.vlečka sa považuje za hnut.alebo nehnut.majetok, pretože som si ju nevedela predstaviť ako to vyzerá. Tak isto som nevedela, že žel.vlečka sa skladá zo želez.zvršku :eek: (ťažko definovať niečo o čom nemám predstavu načo je, čo to je atd..) , ktorý momentálne riešim a váhala som........svoju odpoveď nebudem meniť. Andrejko ďakujem za vysvetlenie aj mne to pomôhlo.:)

PS: možno keby som nezareagovala, tak táto téma by zostala nepovšimnutá, hm ktovie...;)