zuzana
07.06.04,07:52
Prosím Vás :) , už niekomu z Vás prišli tlačivá INTRASTAT, alebo je potrebné si ich zakúpiť osobne?Už ste to niekto robili, ak áno nemohli by ste mi to dať do súkr.správ ako to má vyzerať.Nechápem tým kódom tovaru a položkám, či sa uvádzajú po jednotlivých faktúrach(ako celá faktúra), alebo jednotl.tovary napr.hlásiče 20ks, sirény 5ks...?????????Nie je lepšie sa dať v tejto veci zastupovať?
Janna
07.06.04,07:43
Zo Štatistického úradu nám prišlo jedno tlačivo. Dá sa však stiahnúť z internetu, môže sa aj kopírovať - bolo mi to povedané na Štatistickom úrade.
Kód tovaru - je číslo colného sadzobníka, ktoré sa uvádzalo na JCD, keď sa tovar do 31.5.2004 preclieval. Fakturovaná suma - uvádza sa za každú položku zaokrúhlená na celé Sk nadol. Tlačivá sa zasielajú do 15. na prislušný colný úrad.
Inač viac info na www.statistics.sk, kde je uvedené viac o INTRASTAT, sú tam aj tlačivá, návod na vypísanie....
Existuje aj software na vyplnanie týchto tlačív. Dá sa stiahnúť aj nejaká DEMO verzia z internetu.
j.
zuzana
07.06.04,08:03
Na akej stránke sa dá to demo stiahnuť?
Janna
07.06.04,08:53
Napr. www.intrastatsoft.sk.
Sú aj iné, vyhľadaj cez vyhľadávač.
j.
Zuzana210
08.06.04,10:24
INTRASTAT je akoby súhrnné JCD za celý mesiac. Skús osloviť firmu, ktorá vám doteraz vystavovala JCD a možno poskytujú aj službu vypĺňania INTRASTAT. Asi to nebude lacné, ale aspoň si ušetríš nervy pri vypĺňaní.
elPi
08.06.04,19:47
Všetko o INTRASTATE je na stránke www.statistics.sk , colné sadzobníky nebudú vydávané v "papierovej" podobe, budú len online na stránke www.colnasprava.sk (http://www.colnasprava.sk) v časti INTRASTAT. Odtiaľ sa aj dá stiahnuť software na elektronické podávanie formulárov, ale to treba mať s colníkmi odsúhlasené a mať pridelené prístupové meno a heslo.

Pre zaujímavosť prikladám spomínané stránky zo štatistiky a druhý súbor s formulármi a metodikami na vyplňovanie.
maja
09.06.04,08:11
Ja som bola minulý týždeň na školení, na ktoré nás pozvali colníci.Určili pre tento rok tlačivo ktoré budeme vypĺňať - podľa objemu dovozu a vývozu r.2003. Softvér si stiahneš ako píše elPI, ale heslo a kód na zasielanie hlásení elek. poštou nám dávali colníci. Softvér obsahuje aj kódy tovarou a tvrdili že je dostatočne "blbovzdorný", takže na chyby upozorňuje. Ešte som neskúšala...
GabrielaCH
13.01.05,13:13
Rada by som vedela, kde je možné zúčastniť sa školenia Intrastat. Pokúšam sa nájsť nejaké v Bratislave alebo v okolí. Zatiaľ som na žiadne nenarazila. Nemáte takéto informácie?
evae
21.03.05,06:22
ked som stavebna firma a doviezla som okno z CR a namontovala investorovi a vyfakturovala, mam povinnost vyplnat INTRASTAT? alebo INTRASTAT sa vyplna vzdy ked sa nieco dovezie bez ohladu ci je to stav. firma, distributor a ine? Dakujem.
evae
21.03.05,06:34
Na margo toho co som pisala, prave som citala udaje o intrastate a je tam prah oslobodenia pre prijatie na rok 2005 - 3.000.000. To znamena, ze kym nedoveziem v suhrnnej hodnote viac ako 3.000.000 nemusim podavat intrastat alebo sa mylim?
Janna
21.03.05,06:55
Na margo toho co som pisala, prave som citala udaje o intrastate a je tam prah oslobodenia pre prijatie na rok 2005 - 3.000.000. To znamena, ze kym nedoveziem v suhrnnej hodnote viac ako 3.000.000 nemusim podavat intrastat alebo sa mylim?

Presne, ak sa nedoviezlo v roku 2004 za viac ako 3.000.000,- nie je potrebné podávať hlásenia Intrastat.
evae
21.03.05,08:32
ufff to som si vydychla, v roku 2004 som nemala vobec dovoz, len teraz malinky. nebola som si ista, ci som nepresvihla termin :) diky
ewinka
28.03.05,17:47
Podľa mňa je úplne zbytočné najímanie súkr. firmy na vyplnanie formulárov, po preštudovaní už vyššie uvedených www stránok som to zvládla sama, je to jednoduché, nie je sa vôbec čoho báť.
Malá rada - pre prehľadnosť a úplnosť je vhodné si na účely intrastatu viesť podrobnú evidenciu položiek, ktoré sa budú zapisovať. Tabuľka v exceli, ktorá bude obsahovať všetky položky, ktoré sa majú zapísať do hlásenia. Vyplnovanie je potom veľmi jednoduché - stačí filtrovať podľa kódov tovaru a nezabúdať všetko čo sa dá kumulovať zrátať (t. j. ak máme pre jeden kód tovaru viac položiek, pričom položky majú rovnaký členský štát zaslania, región určenia, krajinu pôvodu, dodatkovú mernú jednotku, druh obchodu, dodacie podmienky aj druh dopravy - zrátať fakturovanú sumu a čistú hmotnosť).
Dodávateľ by mal všetky potrebné údaje uviesť na faktúre, resp. dodacom liste.
Ak by boli predsa len nejaké pochybnosti, stačí sa obrátiť na poradňu štatistického úradu:
telefón: 02 / 50 236 277
e-mail: intrastat-sk@statistics.sk (intrastat-sk@statistics.sk)
smajlik
04.04.06,10:17
Ahojte!
Prvykrat vyplnam zjednodusene hlasenie 3-12 a moc to nechapemhttp://iforum.colnasprava.sk/smileys/smilie2.gif
Do kolonky fakturovana suma mam napisat sumu co mam na prijatej FA Celkom k uhrade? Alebo to ma byt bez DPH, alebo...Pomozte prosiim
chrrrr
06.04.06,16:43
Ak by si potrebovala pomoct, moja priatelka tieto hlasenia vypracuvava a zastupuje firmy v tomto konani myslim za velmi prijatelne ceny - skus sa jej ozvat na intrastat@atlas.sk
GabrielaCH
18.10.07,08:18
kk
betka
28.10.07,17:20
Ahojte, vyplňam INTRASTAT-zjednoduhšené hlásenie o prijatí tovaru (priznám, že prvýkrát). V kolonke 9-kod tovaru, hľadám, čumím, a neviem, čo tam mám dať. Nenašla som, alebo som prehliadla z:

http://tqsinet.colnasprava.sk/isstinet/TARICSK/Nomenclature_B.aspx

Ide o výrobnú linku, technologiu na spracovanie konečných výrobkov. V KP podľa ZDP by som zaradila do KP 29.24.4 ale v colnom som bezradná... Ak sa dá, prosila by som o pomoc. Vďaka
ivako
29.10.07,10:59
Dodávateľ by ti mal uvádzať tento kód na faktúre, aby ste to deklarovali rovnako. Niekedy je skutočne veľmi ťažko zaradiť.
Ak si neviem rady volám dodávateľovi a zatiaľ mi vždy tento kód poskytli.
betka
29.10.07,16:59
Ivako, oceňujem i tak Tvoj príspevok.

Už som z toho vyšla. Volala som na colný úrad, bol tam veľmi ochotný pán, a pomáhal mi zaradiť, a taktiež hľadal a zisťoval. Ozval sa mi po 2 hod. a dohodli sme sa, že nás nebude sankc. a máme požiadať ŠU, aby nám to zaradili. Napadlo ma, že i dodavateľ musí vyplňať hlásenie a tak mi to odobril. že to môžem zaradiť tam, kde dodavateľ. V EU sú rovnaké čísla, len tie posledné môžu byť odlišné. Ak sa to nedá zaradiť podľa 10 najvyz. položiek, tak stačí zaradiť podľa jednej (i dodavateľ tak zaradil).

PS: Veľmi som bola prekvapená, že i na úradoch sú takí ochotný a dobrí ľudkovia. (vo vačšine som sa s takýmto prístupom nestretla) a to som pána obrala o kopec času.:) Vďaka i jemu.:)
ivako
30.10.07,06:05
Súhlasím, aj ja mám z ľuďmi z nášho colného úradu len tie najlepšie skúsenosti
Vladimír Ozimý
22.11.07,13:48
ahojte chcem sa opýtať, čo je rozhodujúce pre vstup do intrastatu. Ide tam tovar dovezeny v rámci členských krajín a mňa zaujíma aký dátum je podstatný pre zaradenie faktúry do intrastatu...je dátum dodania uvedený na faktúre alebo skutočný dátum prijatia na sklad alebo ktorý?
Gabi03
22.11.07,13:50
ahojte chcem sa opýtať, čo je rozhodujúce pre vstup do intrastatu. Ide tam tovar dovezeny v rámci členských krajín a mňa zaujíma aký dátum je podstatný pre zaradenie faktúry do intrastatu...je dátum dodania uvedený na faktúre alebo skutočný dátum prijatia na sklad alebo ktorý?

Podľa mňa ten istý, čo pre DPH. :confused::rolleyes:
calawen
22.11.07,13:54
Poviem toľko, že nám vypĺňa hlásenia intrastat externá firma a ja im musím zakaždým poslať faktúry za príjem (aj odoslanie) tovaru v rámci EÚ s dátumami v rámci mesiaca, za ktorý robíme hlásenie.
GabrielaCH
22.11.07,15:41
kvôli tomu problému som volala na štatistický úrad. kedže, porovnávajú údaje, ktoré sú v hlásení pre intrastat s daňovým priznaním pre DPH, treba brať do úvahy tovar z faktúr s UZP pre daný mesiac. tak mi bolo povedané.
Vladimír Ozimý
23.11.07,06:04
čo je to uzp?
ivako
23.11.07,06:53
Ak sú prijatia a odoslania predmetom obchodnej operácie, ktorá je nadobudnutím tovaru v tuzemsku z iného členského štátu alebo dodaním tovaru z tuzemska do iného členského štátu podľa platného zákona o DPH, sledovaným obdobím je kalendárny mesiac, v ktorom vznikla daňová povinnosť podľa tohto zákona.
GabrielaCH
26.11.07,08:23
uzp- uskutočnenie zdaniteľného plnenia, teraz sa to píše na faktúry ako dátum dodania.:)
fizzy
28.11.07,10:42
prosim vas, zapocitava sa do intrastatu aj prijaty majetok? (odkupenie od materskej spolocnosti z krajiny EU)
Sasha
18.02.08,07:44
Dobrý deň!
Potrebovala by som poradiť ohľadne hlásenia intrastatu.
V januári mi prišla faktúra za tovar, na ktorej bolo v závere odrátaných 10 ks, ktoré nám omylom vyfakturovali v decembri. Tým pádom celková suma na faktúre je 2500,- a to bude aj suma na výkaze DPH, ale v hlásení o prijatí bude suma 6500,-. Je to veľký problém ak nesedí hlásenie s výkazom DPH? Môžem to tak nechať alebo to treba nejako vysvetliť a zdokladovať?
Ďakujem za odpoveď.
JM1968
29.02.08,13:44
zdravím všetkých pohoďákov...našla som si jeden problém a poprosím o radu. Náhodou som prišla na to, že s.r.o. v r.2005 mala 2 dodávky zo zahraničia, spolu presiahli 3mil.Sk. Nikdy predtým ani potom už nič nedoviezli, aj vtedy sa jednorazovo doviezol nejaký manipulačný prístroj a nábytok, nie na predaj, ale na vlastnú spotrebu firmy. Mal sa podať ten istrastatový výkaz? Čo s tým, keď sa nepodal?Vie niekto poradiť? Ďakujem
popojovam
04.05.09,09:27
prosim Vas ako mam vyplnit formular intrastat 3-12 hlavne tie kody ako mam vediet a to mam kazdu fakturu prepisovat
anawinka
06.05.09,14:38
Dobry den, z colneho uradu nam poslali aby sme urobili hlasenie za mesiac marec. Poslali nam ho v aprili. Tak tomu nechapem. Za mesiac marec 2009 mam jednu prijatu fakturu z ceskej republiky. Vobec nechapem ako to mam urobit. Tovar je oceľ + postovne, do toho formulara sa pise iba tovar ci aj naklady k nemu, teda to postovne?pomozte prosim.
Danielam
12.05.09,06:29
Ahojte, vedel by mi niekto poradiť lebo s intrastatom nemám žiadne skúsenosti.Začali sme dovážať tovar z poľska /faktúra v sume 456,-Eur/ vzniká nám nejaká povinnosť čo sa týka intrastatu??Predtým sme neobchodovali s EU-len v rámci Slovenska.ďakujem
31Jankal
12.05.09,06:34
Ahojte, prišiel mi list od statistického úradu že mi od 1. marca 2009 zaniká spravodajská povinnosť v systéme Intrastat-sk. To znamená že už nemusím robiť intrastat?
Gabi03
12.05.09,06:35
Ahojte, vedel by mi niekto poradiť lebo s intrastatom nemám žiadne skúsenosti.Začali sme dovážať tovar z poľska /faktúra v sume 456,-Eur/ vzniká nám nejaká povinnosť čo sa týka intrastatu??Predtým sme neobchodovali s EU-len v rámci Slovenska.ďakujem

V tomto momente vám nevzniká žiadna povinnosť v súvislosti s intrastatom. Ak budete naďalej obchodovať v rámci EU, treba sledovať tzv. hranice pre prijatie a odoslanie. Na stránkach www.colnasprava.sk (http://www.colnasprava.sk) majú dobre spracovanú príručku. Treba si naštudovať.
31Jankal
12.05.09,06:37
odpoved na č. 33. Intrastat je vlastne o tovare kt. dovážate. A čo ste doviezli? Podla toho sa to zadeľuje.
31Jankal
12.05.09,06:42
odpoved na č. 31. kody sú na www.colnasprava.sk, potom pojdeš na colný dohľad - taric - prehliadač taric sk - nomenklatúra - hierarchia. Tam to už všetko nájdeš.
Žabinka
12.05.09,09:04
Ahojte, prišiel mi list od statistického úradu že mi od 1. marca 2009 zaniká spravodajská povinnosť v systéme Intrastat-sk. To znamená že už nemusím robiť intrastat?
Tiež som dostala také isté oznámenie, čo ma samozrejme potešilo :), veľmi som tomu nerozumela, čo ďalej. Dala som otázku štat. úradu, a tu je odpoveď:
"Keď spravodajská jednotka za predchádzajúci kalendárny rok neprijala alebo neodoslala tovar v súhrnnej hodnote rovnej alebo vyššej ako prah oslobodenia, ale od začiatku sledovaného roka tento prah dosiahla, predkladá INTRASTAT-SK hlásenie od mesiaca, v ktorom dosiahla prah, vrátane daného mesiaca."

"Keď spravodajská jednotka za predchádzajúci kalendárny rok prijala alebo odoslala tovar v súhrnnej hodnote rovnej alebo vyššej ako prah oslobodenia, spravodajská jednotka má povinnosť predkladať INTRASTAT-SK hlásenie aj v nasledujúcom roku.To znamená, že spravodajská povinnosť prechádza aj do nasledovného roku, avšak môže sa zmeniť jej rozsah v závislosti od prekročenia prahu zjednodušenia."
"Nové spravodajské jednotky, ktorým vzniká povinnosť predkladať INTRASTAT-SK hlásenie v sledovanom roku, a to z dôvodu, že od začiatku sledovaného roka odoslali alebo prijali tovar spoločenstva v súhrnnej hodnote rovnej alebo vyššej ako prah oslobodenia a zároveň rovnej alebo vyššej ako prah zjednodušenia, môžu písomne požiadať Štatistický úrad SR o možnosť predkladať úplné hlásenie, a to hneď pri vzniku spravodajskej povinnosti."
Toto su popisane pripady, kedy vznika spravodajska povinnost v systeme INTRASTAT-SK.
Odpovede na Vase otazky:
1/ Ak v roku 2009 nedosiahnete prah oslobodenia urceny na rok 2009, tak nebudete mat povinnost ani v roku 2010.
2/ Ak v roku 2009 dosiahnete od zaciatku roka prah oslobodenia urceny na rok 2009, tak budete predkladat Zjednodusene hlasenie od mesiaca, v ktorom prah oslobodenia dosiahnete, vratane daneho mesiaca. Ak by hodnota prijateho tovaru v roku 2009 bola medzi prahom oslobodenia a prahom zjednodusenia, ktory bude urceny na rok 2010, tak aj v roku 2010 budete predkladat Zjednodusene hlasenie. Ak by bola hodnota prijateho tovaru rovna, alebo vyssia ako prah zjednodusenia urceny na rok 2010, tak v roku 2010 budete predkladat tzv. Uplne hlasenie. Ak by sa stalo, ze prah oslobodenia na rok 2010 bude vyssi ako v roku 2009 a hodnota prijateho tovaru v roku 2009 nedosiahne prah oslobodenia urceny na rok 2010, tak Vam povinnost v roku 2010 zanikne (obdobne to bolo tak teraz v roku 2009).
S pozdravom
Magdalena Bobulova
Statisticky urad SR Bratislava
Odbor statistiky zahranicneho obchodu
Mileticova 3
824 67 Bratislava

Doplním, že na rok 2009 platí prah oslobodenia 200000€ pre prijatie a 400000€ pre odoslanie tovaru.
Ja som to pochopila tak, že si musím sledovať v r.2009 sumu prijatého tovaru (do 200000€), ak ju neprekročím, nerobím nič. Ak prekročím, od toho mesiaca kedy sa to stane, podávam zjednodušené hlásenie.
Danielam
06.08.09,10:58
Ďakujem veľmi pekne aj keď neskôr:-)