cepeva
28.11.06,11:50
Dobry den,
chcela by som vas poprosit o radu. Pokial ma zamestnanec na sluzobno-sukromne ucely pridelenych viac aut v mesiaci, zdanuje sa mu 1% zo suctu obstaravacich cien aut alebo ako to je?
Zalezi od toho, preco auto vymienal? Ci bolo jeho povodne pokazene a pod.?
Vdaka za rychlu odpoved.
Gabi03
28.11.06,10:57
Zrejme nemôže používať viac áut naraz na súkromné účely, takže ja by som určila jedno auto, ktoré používa aj na služobné aj na súkromné účely, ostatné by používal len na služobné. (Napr. príde ráno do práce a na služobnú cestu si zoberie iné auto.) Ak je tam dlhšia oprava a teda poskytnutie iného vozidla, rozpočítala by som to pomerne na tie dve autá.
cepeva
28.11.06,11:22
Ma niekto aj iny nazor? Pocula som, ze by som mu mala zratat obstaravacie ceny óboch aut pre ucely zdanenia.
Chobot
28.11.06,12:07
Ma niekto aj iny nazor? Pocula som, ze by som mu mala zratat obstaravacie ceny óboch aut pre ucely zdanenia.

Ťažko povedať, zákon s tým asi nerátal, že by mal aj 2 autá pridelené:

"(3) Príjmom zamestnanca je aj

a) suma vo výške 1 % zo vstupnej ceny vozidla podľa § 25 za každý aj začatý kalendárny mesiac poskytnutia motorového vozidla zamestnávateľa na používanie na služobné a súkromné účely. Ak ide o prenajaté vozidlo, vychádza sa z obstarávacej ceny vozidla u pôvodného vlastníka, a to aj v prípade, ak dôjde k následnej kúpe prenajatého vozidla. Ak v obstarávacej cene vozidla nie je zahrnutá daň z pridanej hodnoty, 6) na účely tohto ustanovenia sa o túto daň cena zvýši, "

Ten odstavec však hovorí, že 1% je z ceny vozidla za každý aj začatý mesiac. Takže ak to berieme doslova, tak mal pridelené jedno vozidlo a v priebehu mesiaca ste mu pridelili ešte jedno. Striktne sa držiac znenia zákona by mali byť asi zahrnuté obe vozidlá, zákon nevylučuje pridelenie 2 vozidiel.

Ale ako uvádzaš, on ich nevyužíval obe súčasne. Jedno bolo pokazené, tak sa mu pridelilo druhé, takže mal stále pridelené iba jedno. Tu možno chápať ten začatý mesiac ako mesiac, v ktorom mal pridelené auto. Teda tým začatým mesiacom neišlo autorovi asi o to, že aby sa aj prípdné druhé auto (aj keď bolo poskytnuté iba časť mesiaca) zahrnulo do základu dane, ale asi o to, že ak mal k dispozícii služobné vozidlo iba časť mesiaca, tak sa má aj tak zahrnúť za celý mesiac.

Myslím, že by bolo nefér započítať mu obe autá, pretože nemohol používať obe autá súčasne. Ak boli približne rovnakej hodnoty, tak by som mu započítal asi iba to pôvodné. Ak sú rozdielnej hodnoty, tak by som to asi spriemeroval.
Gabi03
28.11.06,12:11
Alebo použiť tú vyššiu OC vozidla. Vtedy už hádam daniari ani nikto iný nemôže namietať. (Možno okrem toho dotyčného ZCa. :) )
Jana Acsová
30.11.06,14:29
Reálne môže nastať aj súbeh zdanenia, ak bolo zamestnancovi na súkromné účely pridelených viac vozidiel...
petra_o
27.04.10,08:44
Chcela by som sa opýtať na zdanenie služobného automobilu v prípade, že zamestnanec v priebehu mesiaca zmenil auto. Zdaňuje sa len auto z vyššou obstarávacou cenou alebo obidve auto, každé za príslušné obdobie.

Ďakujem
Stefan2005
27.04.10,09:36
Chcela by som sa opýtať na zdanenie služobného automobilu v prípade, že zamestnanec v priebehu mesiaca zmenil auto. Zdaňuje sa len auto z vyššou obstarávacou cenou alebo obidve auto, každé za príslušné obdobie.
Ďakujem

Nepíšeš, že z akého dôvodu zmenil auto - či si presadol len do nového preto, že je lepšie, alebo preto, že to staré sa predalo, dalo do opravy a pod. Ak je možnosť to ovplyniť, tak sa zmluva robí zásadne od 1. dňa mesiaca. Prečo? Lebo výklad je aj takýto:

"Ak zamestnávateľ v tom istom kalendárnom mesiaci poskytne zamestnancovi viac motorových vozidiel na služobné aj súkromné účely, nepeňažným príjmom zamestnanca je suma vo výške 1 % zo vstupnej ceny každého takto poskytnutého motorového vozidla."

zdroj: http://www.zakon.sk/Main/lwDefault.aspx?Template=~/Main/lwTArticles.ascx&phContent=~/Main/lwArticleShow.ascx&LngID=0&CatID=88&ArtID=9871
Chobot
27.04.10,10:14
Chcela by som sa opýtať na zdanenie služobného automobilu v prípade, že zamestnanec v priebehu mesiaca zmenil auto. Zdaňuje sa len auto z vyššou obstarávacou cenou alebo obidve auto, každé za príslušné obdobie.

Ďakujem

Pripojil som ti otázku k staršej téme, kde bola zadaná tá istá otázka.
Chobot
27.04.10,10:16
Chcela by som sa opýtať na zdanenie služobného automobilu v prípade, že zamestnanec v priebehu mesiaca zmenil auto. Zdaňuje sa len auto z vyššou obstarávacou cenou alebo obidve auto, každé za príslušné obdobie.

Ďakujem

Ak tie autá nemal pridelené súbežne, ale napr. od 1. do 10. jedno auto a od 11. do 31. druhé auto, tak by som mu započítal daň len za jedno auto. Pokiaľ by boli tie autá pridelené súbežne, tak asi obe autá.
Stefan2005
27.04.10,11:12
Ak tie autá nemal pridelené súbežne, ale napr. od 1. do 10. jedno auto a od 11. do 31. druhé auto, tak by som mu započítal daň len za jedno auto. Pokiaľ by boli tie autá pridelené súbežne, tak asi obe autá.

... ak je jednoznačné (napr. že prvé auto sa predalo 11-teho, dá sa prijať tento argument. Ovšem neodpovedali sme si ešte na otázku, z ktoré auta platiť daň: z prvého, druhého, vyššieho.

Pretože zákon hovorí "aj začatý mesiac", priklonil by som sa k stavu k 1. dňu mesiaca. Zmluvu o užívaní by som možno dal (ak to okolnosti nevylučujú) až od 1. dňa nasledujúceho mesiaca - koniec koncom súhlas dáva a termín určuje zamestnávateľ; štát pritom dostal za oba mesiace zaplatenú daň vo výške 1%....
marjankaj
27.04.10,11:25
Chcela by som sa opýtať na zdanenie služobného automobilu v prípade, že zamestnanec v priebehu mesiaca zmenil auto. Zdaňuje sa len auto z vyššou obstarávacou cenou alebo obidve auto, každé za príslušné obdobie.

Ďakujem

A to sa na čo pýtaš? Ten zamestnanec používa tie autá súkromne?:confused:
petra_o
27.04.10,17:31
takže na upresnenie:

zamestnanec mal pridelené jedno auto do 15. dňa v mesiaci, potom mu bolo pridelené nové auto. Pôvodné auto však predané nebolo, ale bolo následne pridelené inému zamestnancovi, ktorého pôvodné auto ostalo vedené ako firemné auto (t.j. pre účely služobných ciest zamestnancov). Samozrejme zamestnanci, ktorých sa zdanenie týka, môžu autá využívať aj súkromne. Nie je mi však jasné, ako im to zdaniť, nakoľko ak budem brať do úvahy vždy tú vyššiu OC, musím im zdaniť to isté auto. Má niekto radu ako toto vyriešiť?
Chobot
28.04.10,08:31
takže na upresnenie:

zamestnanec mal pridelené jedno auto do 15. dňa v mesiaci, potom mu bolo pridelené nové auto. Pôvodné auto však predané nebolo, ale bolo následne pridelené inému zamestnancovi, ktorého pôvodné auto ostalo vedené ako firemné auto (t.j. pre účely služobných ciest zamestnancov). Samozrejme zamestnanci, ktorých sa zdanenie týka, môžu autá využívať aj súkromne. Nie je mi však jasné, ako im to zdaniť, nakoľko ak budem brať do úvahy vždy tú vyššiu OC, musím im zdaniť to isté auto. Má niekto radu ako toto vyriešiť?

A čítala si tému od začiatku? Veď ti radíme v celej téme :eek::eek:!!!!
petra_o
28.04.10,17:34
A čítala si tému od začiatku? Veď ti radíme v celej téme :eek::eek:!!!!

áno, čítala, budeš prekvapený, viem čítať. Teória je fajn, ale prakticky si neporiešil nič. Áno, postaviť zmluvu o užívani od 1.dňa v mesiaci je síce fajn, ale asi ťažko mi daniar zhltne, že som mu auto odovzdala 1.4., keď ho spoločnosť prebrala od leasingovky až 15.4.. Takisto nie je riešením, postaviť mu zmluvu od 1.5., nakoľko zamestnanec auto bude užívať 15 dní a nabehá na ňom nie málo kilometrov, vzhľadom na to, že väčšinu týždňa strávi s autom v zahraničí. Predpokladám, že pri tvojom intelekte si počul aj o knihe jázd a taktiež o zdanení PHM na súkromné účely. Takže dík za radu, je lepšie sa k otázke nevyjadrovať, ak neviem pomôcť ako útočiť na toho, kto sa pýta.
marjankaj
28.04.10,18:01
"Ak zamestnávateľ v tom istom kalendárnom mesiaci poskytne zamestnancovi viac motorových vozidiel na služobné aj súkromné účely, nepeňažným príjmom zamestnanca je suma vo výške 1 % zo vstupnej ceny každého takto poskytnutého motorového vozidla."

zdroj: http://www.zakon.sk/Main/lwDefault.aspx?Template=~/Main/lwTArticles.ascx&phContent=~/Main/lwArticleShow.ascx&LngID=0&CatID=88&ArtID=9871


áno, čítala, budeš prekvapený, viem čítať. Teória je fajn, ale prakticky si neporiešil nič. Áno, postaviť zmluvu o užívani od 1.dňa v mesiaci je síce fajn, ale asi ťažko mi daniar zhltne, že som mu auto odovzdala 1.4., keď ho spoločnosť prebrala od leasingovky až 15.4.. Takisto nie je riešením, postaviť mu zmluvu od 1.5., nakoľko zamestnanec auto bude užívať 15 dní a nabehá na ňom nie málo kilometrov, vzhľadom na to, že väčšinu týždňa strávi s autom v zahraničí. Predpokladám, že pri tvojom intelekte si počul aj o knihe jázd a taktiež o zdanení PHM na súkromné účely. Takže dík za radu, je lepšie sa k otázke nevyjadrovať, ak neviem pomôcť ako útočiť na toho, kto sa pýta.

Takže ti neuniklo ani toto zvýraznené. To priamo vyplýva zo zákona. Keby si mala tých áut v jednom mesiaci päť, tak budeš platiť to jedno percento za každé auto(ak ho budeš používať na služobné a súkromné účely)
Ak sa ti nepáčia rady tu, tak si zaplať daňového poradcu, možno ti poradí "kvalifikovanejšie":confused:
Chobot
28.04.10,22:17
áno, čítala, budeš prekvapený, viem čítať. Teória je fajn, ale prakticky si neporiešil nič. Áno, postaviť zmluvu o užívani od 1.dňa v mesiaci je síce fajn, ale asi ťažko mi daniar zhltne, že som mu auto odovzdala 1.4., keď ho spoločnosť prebrala od leasingovky až 15.4.. Takisto nie je riešením, postaviť mu zmluvu od 1.5., nakoľko zamestnanec auto bude užívať 15 dní a nabehá na ňom nie málo kilometrov, vzhľadom na to, že väčšinu týždňa strávi s autom v zahraničí. Predpokladám, že pri tvojom intelekte si počul aj o knihe jázd a taktiež o zdanení PHM na súkromné účely. Takže dík za radu, je lepšie sa k otázke nevyjadrovať, ak neviem pomôcť ako útočiť na toho, kto sa pýta.

Ak vieš čítať, tak aj rozmýšľaj. Návodov si dostala dosť, teraz si to zosumarizuj a vyber pre teba najlepšie riešenie. A nemusíš apelovať na môj intelekt, knihu jázd poznám. Vo firme som mal na starosti vypracovanie smernice pre používanie firemných áut, v rámci ktorého je aj používanie áut na súkromné účely.

Miesto prskania si mohla napísať, že si to čítala, ale potrebuješ si upresniť ešte toto a toto, lebo si to z príspevkov nepochopila.

A ja ti prakticky neporiešim nič, to musíš ty. My ti môžeme dať len rady a naše výklady zákonných ustanovení. My ti nemôžeme dať záväzné stanovisko, nevieme, ako sa na to bude pozerať konkrétny daňový kontrolór. Môžeme ti len poskytnúť naše názory a návody, ako to urobiť. A to sme urobili. Máš tu kopec názorov, záver si musíš vyvodiť sama.

Ale ak chceš konkrétnu radu (ktorá tu mimochodom už odznela), tak jednoducho zdaň každému to auto, ktoré mal pridelené k prvému dňu mesiaca. Tak nemusíš zdaňovať to isté auto 2x.

Alebo ak chceš doslova dodržať ustanovenie zákona, tak musíš obom zamestnancom zdaniť obidve autá, ktoré mali pridelené v priebehu mesiaca. Lebo zákon nie je jednoznačný, ale dá sa vysvetliť rôznymi spôsobmi.

Nabudúce ak niečo nepochopíš, tak sa opýtaj a neurážaj tých, ktorí sa ti snažia pomôcť.
Mipolka
06.05.10,12:59
Rada by som vedela vas nazor na situaciu, ked zamestnavatel v jednom mesiaci poskytne zamestnancovi na sukromne aj sluzobne ucely dve vozidla (jedno ma poskytnute na prvu polovicu mesiaca a druhe na druhu polovicu mesiaca - je to tak dohodnute aj zmluvne, vozidla ma zamestnavatel k dispozicii na zaklade zmluvy o operativnom prenajme). Ked som si pozrela §5 ods.3, tak mi z toho vychadza, ze zamestnanec bude mat v tomto pripade nepenazny prijem nasledovny:
1. 1% z OC prveho vozidla, aj ked ho nepouzival cely mesiac
2. 1% z OC druheho vozidla, aj ked ho podobne ako prve nepouzival cely mesiac.
Cize, aj ked nemal k dispozicii na sluzobne a sukromne ucely dve auta sucasne (jedno nahradilo druhe) aj tak v danom mesiaci musi chudak zamestnanec odviest dan z 1% z OC oboch vozdiel! Pochopila som to spravne??? :)
Chobot
06.05.10,14:15
Rada by som vedela vas nazor na situaciu, ked zamestnavatel v jednom mesiaci poskytne zamestnancovi na sukromne aj sluzobne ucely dve vozidla (jedno ma poskytnute na prvu polovicu mesiaca a druhe na druhu polovicu mesiaca - je to tak dohodnute aj zmluvne, vozidla ma zamestnavatel k dispozicii na zaklade zmluvy o operativnom prenajme). Ked som si pozrela §5 ods.3, tak mi z toho vychadza, ze zamestnanec bude mat v tomto pripade nepenazny prijem nasledovny:
1. 1% z OC prveho vozidla, aj ked ho nepouzival cely mesiac
2. 1% z OC druheho vozidla, aj ked ho podobne ako prve nepouzival cely mesiac.
Cize, aj ked nemal k dispozicii na sluzobne a sukromne ucely dve auta sucasne (jedno nahradilo druhe) aj tak v danom mesiaci musi chudak zamestnanec odviest dan z 1% z OC oboch vozdiel! Pochopila som to spravne??? :)

O tomto tu už bola siahodlhá diskusia, neexistuje jednoznačná odpoveď na túto otázku. Dá sa to vyložiť rôznymi spôsobmi.

Otázku som ti pripojil do tej staršej témy.
Mipolka
07.05.10,07:58
O tomto tu už bola siahodlhá diskusia, neexistuje jednoznačná odpoveď na túto otázku. Dá sa to vyložiť rôznymi spôsobmi.

Otázku som ti pripojil do tej staršej témy.

Ja som sa tu podobnu temu snazila najskor najst, nez som zverjenila otazku...ale nenasla. Tak dodatocne dakujem :)
grammatika
10.05.10,11:17
Ahojte, rada by som vedela, ako riešite situáciu, ak sro vlastní služobné auto a konateľ (ktorý nie je v zamestnaneckom pomere), nepoberá žiadnu odmenu za výkon svojej funkcie používa toto vozidlo i na súkromné účely? Ide mu nepeňažný príjem 1% z OC vozidla? odpoveď:http://www.msponline.sk/content/zda%C5%88ovanie-a-%C3%BA%C4%8Dtovanie-pr%C3%ADjmov-spolo%C4%8Dn%C3%ADkov-obchodn%C3%BDch-spolo%C4%8Dnost%C3%AD - čiže ide mu nepeňažný príjem

akým spôsobom to konateľ zaplatí?
Stefan2005
10.05.10,12:04
Ahojte, rada by som vedela, ako riešite situáciu, ak sro vlastní služobné auto a konateľ (ktorý nie je v zamestnaneckom pomere), nepoberá žiadnu odmenu za výkon svojej funkcie používa toto vozidlo i na súkromné účely?...
akým spôsobom to konateľ zaplatí?

podľa §35, ods.3, písm.a zákona o dani z príjmov:

Zamestnancovi,
a) ktorého zdaniteľná mzda spočíva len v nepeňažnom plnení alebo nepeňažné plnenie tvorí väčšiu časť zdaniteľnej mzdy, keď nemožno zrážku vykonať, preddavok na daň sa zrazí dodatočne pri najbližšom peňažnom plnení alebo sa daň vyrovná pri ročnom zúčtovaní (§ 38) alebo pri podaní daňového priznania (§ 32), alebo ak zamestnancovi nevznikne povinnosť podať daňové priznanie podľa § 32, daň sa v termíne na podanie daňového priznania (§ 49) považuje za vysporiadanú,
katkarbk
13.04.11,15:21
Prosím o radu: zaujíma ma, či sa cesta zamestnanca do práce (a aj z práce) služobným autom, ktoré má zverené, považuje za súkromnú jazdu alebo pracovnú (príp. zákon, kde to nájdem).
Vopred ďakujem!
Tweety
13.04.11,15:54
Prosím o radu: zaujíma ma, či sa cesta zamestnanca do práce (a aj z práce) služobným autom, ktoré má zverené, považuje za súkromnú jazdu alebo pracovnú (príp. zákon, kde to nájdem).
Vopred ďakujem!
Nie je to pracovná cesta , bližsie Zákon o CN.
§ 2
Vymedzenie pojmov

(1) Pracovná cesta podľa tohto zákona je čas od nástupu zamestnanca na cestu na výkon práce do iného miesta, ako je jeho pravidelné pracovisko (odsek 3), vrátane výkonu práce v tomto mieste do skončenia tejto cesty. Pracovná cesta podľa tohto zákona je aj cesta, ktorá trvá od nástupu osoby uvedenej v § 1 ods. 2 na cestu na plnenie činností pre ňu vyplývajúcich z osobitného postavenia vrátane výkonu činností do skončenia tejto cesty.
katkarbk
14.04.11,10:01
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď!
JankaV
07.01.12,16:22
podľa §35, ods.3, písm.a zákona o dani z príjmov:

Zamestnancovi,
a) ktorého zdaniteľná mzda spočíva len v nepeňažnom plnení alebo nepeňažné plnenie tvorí väčšiu časť zdaniteľnej mzdy, keď nemožno zrážku vykonať, preddavok na daň sa zrazí dodatočne pri najbližšom peňažnom plnení alebo sa daň vyrovná pri ročnom zúčtovaní (§ 38) alebo pri podaní daňového priznania (§ 32), alebo ak zamestnancovi nevznikne povinnosť podať daňové priznanie podľa § 32, daň sa v termíne na podanie daňového priznania (§ 49) považuje za vysporiadanú,


Situácia je takáto: jednoosobová sro, auto je v majetku sro, spoločník a konateľ v jednom nepoberá z sro žiadny príjem, je zamestnaný v inej spoločnosti ako riadny zamestnanec a zamestnávateľ mu robí ročné zúčtovanie. Pretože má jediné jedno auto, existuje reálny predpoklad, že ho používa aj na súkromné účely, resp. nedokáže, že ho nepoužíva len na služobné účely.
Prosím vás, platí v tomto prípade uvedený pargraf alebo by som mohla len nejaké percento dať do nedaňových nákladov firmy a konateľa nechať konateľom?
JankaV
09.01.12,07:10
Ahoj, cez víkend som si niečo preštudovala ohľadom nepeňažného príjmu ak je spoločník jednoosobová sro bez zamestnancov a bez príjmu a auto v OM. Vychádza mi to tak, že OC auta 26000, z toho 1% 260 € mesačne, t.j. rok 3120 € z toho daň 592,80 eur, spoločník si musí urobiť DP a odviesť štátu.
Prosím vás dobre to počítam.
Mila123
09.01.12,07:16
ak si to mala robiť tak určite mesačne .....odvody aj do SP i ZP (tiež mesačne)
JankaV
09.01.12,08:15
K benefitom som našla článok z 13.12.2011 a k danej problematike je uvedené:

Problém nastáva, ak sa stane, že zamestnanec obdrží len nepeňažný príjem (napríklad je dlhodobo chorý alebo ak vôbec nepoberá príjem – napr. spoločník s. r. o.) alebo ak tento nepeňažný príjem tvorí väčšiu časť mzdy, kedy nemožno zrážku preddavku na daň vykonať v plnom rozsahu.
Postupujeme podľa § 35 ods. 3 písm. a) ZDP. To znamená, že preddavok na daň sa zrazí zamestnancovi z tohto príjmu pri najbližšom peňažnom plnení (vtedy sa vykoná aj odvod daňovému úradu v zákonnej lehote) a ak takéto nebude, potom sa daň vyrovná až po skončení roka(v rámci ročného zúčtovania preddavkov na daň z tohto druhu príjmov alebo pri podaní daňového priznania). Konateľ je bez príjmu v sro.

Ak spoločník má v s. r. o. poskytnuté vozidlo spoločnosti na súkromné a služobné účely a súčasne nepoberá odmenu za prácu (ide o podiel na zisku). Príjem sa mu nezdaňuje (1 % zo vstupnej ceny vozidla), vedie sa evidencia a dodaní sa po skončení roka.

Ale o odvodoch už nehovorí nič.

Tak preto si myslím, že stačí ročne dodaniť, len sa mi to zdá priveľa a okrem toho neviem čo s tými odvodmi.
A teraz tak nad tým rozmýšľam, že urobím najlepšie, ak si urobím knihu jázd, či sa mi chce alebo nechce, tam uvediem všetky jazdy služobné a na súkromné účely používam výlučne bratove auto.