Evanka
28.11.06,12:13
Na dobu 31. 03. 2006 - 07. 04. 2006 sme poskytli krátkodobú pôžičku na základe zmluvy. Pôžička bola v dohodnutom termíne splatená. V zmluve je dohodnutý úrok 6% p.a. Výšku úroku som vypočítala a teraz by som mala vystaviť "opomenutú" faktúru na úrok. (pôvodne som myslela, že netreba fakturácia a veriteľ vráti hneď sumu aj s úrokom- Zmluva o tom však nepojednáva) Viem, že úrok je od DPH oslobodený. Mám však problém s dátumom dodania služby. Je možné, aby boli údaje na fa nasledovné:
Dátum dodania služby 31.3.2006 ???????????
Dátum vystavenia 28.11.2006
Dátum splatnosti 12.12.2006
Alebo môžem dať dátum dodania služby terajší dátum? To sa mi zdá však nelogické. Dôležité však pre mňa je, že čo je správne.

Vďaka za každú odpoveď
Tweety
28.11.06,11:19
Na dobu 31. 03. 2006 - 07. 04. 2006 sme poskytli krátkodobú pôžičku na základe zmluvy. Pôžička bola v dohodnutom termíne splatená. V zmluve je dohodnutý úrok 6% p.a. Výšku úroku som vypočítala a teraz by som mala vystaviť "opomenutú" faktúru na úrok. (pôvodne som myslela, že netreba fakturácia a veriteľ vráti hneď sumu aj s úrokom- Zmluva o tom však nepojednáva) Viem, že úrok je od DPH oslobodený. Mám však problém s dátumom dodania služby. Je možné, aby boli údaje na fa nasledovné:
Dátum dodania služby 31.3.2006 ???????????
Dátum vystavenia 28.11.2006
Dátum splatnosti 12.12.2006
Alebo môžem dať dátum dodania služby terajší dátum? To sa mi zdá však nelogické. Dôležité však pre mňa je, že čo je správne.

Vďaka za každú odpoveď
Kedže fakturovaný úrok nie je podľa §2 Zákona o dph predmetom dane, na faktúru by som uviedla iba dátum vystavenia 28.11.2006 a dátum splatnosti.
Peterka
28.11.06,11:27
§ 9Dodanie služby
(1) Dodaním služby je každé plnenie, ktoré nie je dodaním tovaru podľa § 8, ...
§ 10
Za dodanie služby sa nepovažujec) dosiahnutie úroku z peňažných prostriedkov na účte v banke, ak platiteľ nie je bankou.


Deň dodania služby v tomto prípade je 7.4.2006
Evanka
28.11.06,11:27
Tweety aj Peterka vďaka za bleskové riešenie. Zdajú sa obe logické a teda asi aj správne http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif.
Peterka
28.11.06,11:31
§ 39Finančné služby
(1) Oslobodené od dane sú:
a) poskytnutie, dojednávanie a sprostredkovanie úveru, poskytnutie a sprostredkovanie pôžičky, správa úveru a pôžičky osobou, ktorá ich poskytla, a sprostredkovanie sporenia,
b) poskytnutie, dojednávanie a sprostredkovanie úverovej záruky a inej záruky za peňažný záväzok, ako aj správa úverovej záruky osobou, ktorá poskytla úver,

c) činnosti týkajúce sa vkladov a bežných účtov vrátane ich sprostredkovania,

d) činnosti týkajúce sa platieb, prevodov platieb, šekov, prevoditeľných dokumentov, dlhov s výnimkou vymáhania dlhov,

e) vydanie a správa elektronických platobných prostriedkov a cestovných šekov,

f) činnosti týkajúce sa cenných papierov a obchodných podielov vrátane sprostredkovania týchto činností; oslobodená od dane nie je správa cenných papierov a úschova cenných papierov,
g) otvorenie akreditívu,
h) obstaranie inkasa,
i) činnosti týkajúce sa peňazí používaných ako zákonné platidlo vrátane sprostredkovania týchto činností,
j) zmenárenská činnosť,
k) správa podielového fondu správcovskou spoločnosťou podľa osobitného predpisu,20) správa dôchodkového fondu dôchodkovou správcovskou spoločnosťou podľa osobitného predpisu20a) a správa doplnkového dôchodkového fondu doplnkovou dôchodkovou spoločnosťou podľa osobitného predpisu,20b)
l) obchodovanie na vlastný účet alebo na účet klienta pri termínovaných obchodoch a opciách vrátane kurzových a úrokových obchodov.
(2) Cenou služby pri zmenárenskej činnosti je dohodnutá odplata a výnos (príjem) dosiahnutý z rozdielu kurzov v príslušnom zdaňovacom období.
(3) Cenou služby pri obchodoch podľa odseku 1 písm. l) je dosiahnutý zisk z týchto obchodov po odpočítaní prípadnej straty z týchto obchodov v príslušnom zdaňovacom období.
Evanka
28.11.06,11:35
To príspevok 5: Áno, to mi je jasné, že je to od DPH oslobodené, veď to som písala. Išlo mi iba o ten dátum dodania služby ....
Peterka
28.11.06,11:41
Tweety aj Peterka vďaka za bleskové riešenie. Zdajú sa obe logické a teda asi aj správne http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif.
Nepotrpím si na absolútnu presnoť,ale :
1.Rozdiel je v tom, že úrok je predmetom dane a je solobodený -uvádza sa v daňovom priznaní r.č.6, keby nebol predmetom dane, tak sa neuvádza v DP.
2.Podľa mňa služba bola dodaná keď bol úrok zaplatený ak nič iné nevyplýva zo zmluvy t.j.7.4.2006
Evanka
28.11.06,11:52
Nepotrpím si na absolútnu presnoť,ale :
1.Rozdiel je v tom, že úrok je predmetom dane a je solobodený -uvádza sa v daňovom priznaní r.č.6, keby nebol predmetom dane, tak sa neuvádza v DP. To ale nespochybňujem a aj to v príspevku píšem


2.Podľa mňa služba bola dodaná keď bol úrok zaplatený ak nič iné nevyplýva zo zmluvy t.j.7.4.2006
Úrok však nebol zaplatený. Bola vrátená iba suma bez navýšenia. Teraz vystavujem na úrok fa a ide mi o dátum dodania služby. Ale asi tam nedám žiadny dátum, ako navrhuje Tweety, pretože faktúrujem iba úrok a ten nie je službou.
Ale vďaka za vyjadrenie k problému, vždy to poteší. Ste http://www.porada.sk/images/icons/icon14.gif.
Peterka
28.11.06,11:59
Asi sa nerozumieme, dátum kedy bola dodaná služba je dôležitý, lebo v tom príslušnom období (Q. alebo mesiac) uvádzam úrok do daňového priznania na riadku 06.Ak bola služba dodaná v 4. mesiaci tak uvádzam v DPH za apríl (II.Q) aj keď nezdaňujem DPH.Upozorňujem na používanie koeficientu.
Samozrejme najprv treba odpovedať na otázku či mal byť zaplatený úrok a v akej výške.
Evanka
28.11.06,12:05
Asi sa nerozumieme, dátum kedy bola dodaná služba je dôležitý, lebo v tom príslušnom období (Q. alebo mesiac) uvádzam úrok do daňového priznania na riadku 06.Ak bola služba dodaná v 4. mesiaci tak uvádzam v DPH za apríl (II.Q) aj keď nezdaňujem DPH.Upozorňujem na používanie koeficientu.
Samozrejme najprv treba odpovedať na otázku či mal byť zaplatený úrok a v akej výške.
Myslím, že koeficient nie je potrebný, pretože to bola jednorazová pôžička, alebo sa mýlim? Nemáme to v činnosti a vyskytlo sa to iba raz.
Peterka
28.11.06,12:46
Platiteľ nemôže odpočítať daň z tovarov a služieb podľa odseku 2, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 41, s výnimkou poisťovacích služieb podľa § 37 a finančných služieb podľa § 39, ak sú poskytnuté zákazníkovi, ktorý nemá sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň ani bydlisko na území Európskych spoločenstiev, alebo ak sú tieto služby priamo spojené s vývozom tovaru mimo územia Európskych spoločenstiev.
(4) Ak platiteľ použije tovary a služby pre dodávky tovarov a služieb, pri ktorých môže odpočítať daň, a súčasne pre dodávky tovarov a služieb, pri ktorých nemôže odpočítať daň podľa odseku 3, je povinný postupovať pri výpočte pomernej výšky dane, ktorú môže odpočítať, podľa § 50.
Evanka
28.11.06,13:41
Skúsim zhrnúť, čo som zistila o úrokoch z pôžičky pri ďalšom snorení. Možno sa to niekomu zíde:
1. Na základe §39 je úrok oslobodený od DPH.

2. Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42. (§71 ods 1)
Sem patria aj úroky z poskytnutej pôžičky. Nie je potrebné vystaviť doklad, ktorý by mal všetky náležitosti faktúry.

3. Pri výpočte koeficientu sa do čitateľa ani do menovateľa koeficientu neuvádzajú výnosy (príjmy) z
c) finančných služieb oslobodených od dane podľa § 39, ak ich platiteľ poskytol príležitostne, (§50 ods 2 písm. c)
Pokiaľ firma nemá v činnosti finančné služby a tento príjem je pre firmu príležitostný, nevstupuje do DPH z tohto titulu žiadny koeficient

Takže v mojom prípade urobím ako mi poradila Tweety.
Ešte raz vďaka všetkým, ktorí venovali čas môjmu problémiku http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif.
adaja
27.10.10,15:45
Vie niekto poradiť ako postupovať v prípade a ako správne určiť dátum dodania služby a dať do DP:
S.r.o. poskytla pôžičku inej osobe. Bol stanovený úrok a splátkový kalendár (istina+úrok). Splátky sú splatné k 2. dňu mesiaca. Niekedy sa stane, že splátka príde skôr, ešte koncom predchádzajúceho mesiaca. Ako to riešiť? Kedy je dátum uskutočnenia služby? V deň, kedy príde úhrada? Zahrnúť úroky z tejto splátky do DP riadok 15 v mesiaci, kedy sme obdržali platbu, t.j. akoby akési vyúčtovanie prijatej zálohy?
A čo s mesiacom, kedy mala byť splátka splatná podľa splátkového kalendára? Je potrebné opäť zaevidovať tento úrok do evidencie DPH a potom ho aj "mínusom" zrušiť, t.j. akoby nejaké vyúčtovanie poskytnutje služby. V tomto mesiaci by sa do riadku 15 dostala 0,-, len v evidencii DPH by figuroval úrok raz + ako poskytnutá služba, 2-krát mínus ako služba, ktorá už bola zahrnutá do prehľadu DPH.