deha
28.11.06,11:40
Chcem predať súkromný pozemok s rozostavanou chatou-neskolaudovanou Pozemok mám vo vlastníctnve viac ako 5 rokov, nebude problém z daňou z príjmu pri predaji?Na chatu mám platné stavebné povolenie. Ďakujem za odpoveď, veľmi mi pomôžete riešiť priam životný problém.
Peterka
28.11.06,10:47
§ 9Príjmy oslobodené od dane
(1) Od dane je oslobodený príjem
ab) z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a) alebo c), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,
deha
28.11.06,11:07
To je mi jasne ale na pozemku ktorý vlastním viac ako 5 rokov mám rozostavanu chatu, so stavebným povolením od r. 2002 - ešte nedokončenú a teda neskolaudovanú stavbu, neovplyvňuje to platbu dane z príjmu?Keď to predám vcelku,inak to asi nejde?
renča1
28.11.06,11:25
zo stránky drsr:

Je rozostavaná chata s pozemkom evidovaná v katastri nehnuteľnosti?


Ak sa predáva rozostavaná stavba evidovaná v katastri nehnuteľností po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia – zápisu rozostavanej stavby do katastra nehnuteľností, potom je príjem z jej predaja oslobodený od dane.
Ak by však k jej predaju došlo do piatich rokov od jej nadobudnutia, potom sa príjem z predaja považuje za zdaniteľný príjem. Príjem z predaja takejto
rozostavanej stavby sa zaraďuje medzi príjmy z prevodu vlastníctva nehnuteľností podľa § 8 ods. 1 písm. b) zákona o dani z príjmov.

Ak rozostavaná chata s pozemkom nie je evidovaná v katastri nehnuteľnosti, tak:
potom príjem z jej predaja nie je možné na účely zákona o dani z príjmov posudzovať ako príjem z predaja nehnuteľností (t. j. nie je možné ani uplatňovať ustanovenia týkajúce sa oslobodenia príjmov z predaja nehnuteľností). V danom prípade ide o príjem z predaja majetku daňovníka (nejde ani o predaj hnuteľných vecí) a ako taký sa zaraďuje medzi ostatné príjmy podľa § 8 ods. 1 zákona o dani z príjmov, ktorý sa v daňovom priznaní uvádza v riadku iné príjmy podľa § 8 zákona o dani z príjmov. Za výdavok sa v danom prípade v súlade s ustanovením § 8 ods. 2 zákona o dani z príjmov považujú výdavky preukázateľne vynaložené na dosiahnutie predmetného príjmu (napr. výdavky vynaložené na nákup materiálu a pod.).
deha
28.11.06,11:44
Super Renča , Mohlo by to tak byť, v roku 2002 som dávala žiadosť o dodatočné Stavebné povolenie a mrknem na vtedajší list vlastníctva a od toho sa teda odrazím.
Soňula
29.01.07,06:37
Ešte by som si chcela overiť tento predaj: Predali sme pozemok/ornú pôdu/, ktorý sme mali s manželom v osobnom vlastníctve 10 rokov. Nemusím podávať žiedne hlásenie, tlačivo..na Dańový urád? Mám vôbec niaku povinnosť ohľadom tohto predaja? /pozemok bol evidovaný na katastri/. Ďakujem vopred za odpoveď.
deha
10.01.08,09:43
Zistila som na obec. urade, že stavba dostane pridel. súpisné číslo až po kolaudácii, takže ju nemôžem dať bez čísla zaevidivať na list vlatníctva lebo je ešte neskolaudovaná. Teraz vôbec neviem čo spraviť, vlastne mam len viac ako 5 rokov zaznačené na liste vlastníctva vyňatú pôdu na účel zastavané plochy a nádvoria pod stavbu, stavba do kolaudácie neexistuje.Asi sa najskôr opýtam na stránke DRSR.