vysokan
28.11.06,11:59
Ahoj,

chcel by som sa spýtať, či mi vie niekto povedať, či existuje zákon ktorý predkladá povinnosť firiem mať pripojenie na internet? Zaujíma ma to z jedného dôvodu. Ak má firma viac ako 9 zamestnancov, tak sa musia výkazy zasielať elektrickou formou. Je teda na mieste, keď sa Sociálna poisťovňa vyhráža udelením pokuty až do 500.000 Sk?

Ďakujem
Fany
28.11.06,11:14
Neexistuje, ale žiaľ, SP na svojom trvá. Je to nespravodlivé a myslím, že nikto ťa nemôže donútiť zriadiť si internet. Veď napokon, nemusíš mať ani počítač. Je tvoja vec, či evidencie vedieš ručne alebo na PC. Horšie ale je, že takto tieto inštitúcie vlastne nepriamo nútia firmy na ďalšie výdavky. Takže u teba to znamená, zriadiť si internet, alebo platiť niekoho, kto ho má a bude tieto služby za teba vykonávať. Tak či tak sú to pre teba peniaze naviac. Zaujímalo by ma, ako by reagovalo vedenie SP na tvoju požiadavku, že jednoducho nemáš internet a papiere si nikomu dávať robiť nebudeš. Ale myslím, že ich to nezaujíma. Oni majú svoj zákon a tým sa riadia. A žiaľ, musíš aj ty.
To sú presne problémy a financie, o ktorých bežný občan nemá ani zdania a vidí "len" tvoje "nové" auto... a potom : podnikaj!?
Jana Motyčková
28.11.06,11:18
SP na základe ZSP_§231_ods.2 má v právomoci určiť spôsob zasielania výkazov :
(2) Povinnosti podľa odseku 1 písm. a) až f), h) a j) je zamestnávateľ povinný plniť na tlačivách alebo inou formou, ktorých obsah a spôsob zasielania určí Sociálna poisťovňa

Žiaden zákon neurčuje povinnosť internetového pripojenia firmy, ale el.výkaz môže byť zaslaný aj z internetovej kaviarne a pokiaľ viem aj na niektorých pobočkách existuje možnosť odoslať tam elektronický výkaz.
vysokan
28.11.06,12:14
SP na základe ZSP_§231_ods.2 má v právomoci určiť spôsob zasielania výkazov :
(2) Povinnosti podľa odseku 1 písm. a) až f), h) a j) je zamestnávateľ povinný plniť na tlačivách alebo inou formou, ktorých obsah a spôsob zasielania určí Sociálna poisťovňa

Žiaden zákon neurčuje povinnosť internetového pripojenia firmy, ale el.výkaz môže byť zaslaný aj z internetovej kaviarne a pokiaľ viem aj na niektorých pobočkách existuje možnosť odoslať tam elektronický výkaz.

Také niečo som čakal, že sa to dá riešiť cez internetovú kaviareň a pod. Skôr, keď už nič iné, tak priamo v SP, ak je to teda ozaj možné. Problém je ten, že sa veci naťahujú okolo vybavovania prístupu k elektronickému zasielaniu. Firma už tento prístup mala, a moja "drahá" kolegyňa, bola tak inteligentná a vrátila všetko do SP, kdežto bolo treba len od konateľa poverenie dať inej osobe. No o tom toľko. Teraz tu je šéf tak raz za mesiac, takže zohnať podpis, a ešte k tomu overený je dosť zdĺhavá vec.
No nič, nejako bolo, nejako bude.

Ďakujem