Jozef Mihál
28.11.06,12:21
Mám živnosť, som povinne poistená ako SZČO a platím odvody do Sociálnej poisťovne. Od 1.12.2006 nastupujem na materskú. V júni 2007 materská skončí a budem poberať rodičovský príspevok.

Musím počas poberania materského a potom počas poberania rodičovského príspevku pozastaviť živnosť? Živnosť reálne vykonávať nebudem.

Ak živnosť nepozastavím - musím platiť odvody do Sociálnej poisťovne?
Jozef Mihál
28.11.06,11:43
Živnosť pozastaviť nemusíte.

Odvody do Sociálnej poisťovne nebudete platiť počas obdobia, kedy poberáte materské.

Odvody do Sociálnej poisťovne nebudete platiť ani počas obdobia, kedy budete poberať rodičovský príspevok - avšak len za predpokladu, že "podľa vlastného vyhlásenia" nebudete vykonávať živnosť.

Podľa § 140 ods.1 písm.a) zákona č.461/2003 Z.z. o sociálnom poistení povinne nemocensky poistená a povinne dôchodkovo poistená SZČO nie je povinná platiť poistné na nemocenské poistenie a poistné na dôchodkové (starobné a invalidné) poistenie v období, počas ktorého sa jej poskytuje materské.

Podľa § 140 ods.5 zákona povinne dôchodkovo poistená SZČO nie je povinná platiť poistenie do rezervného fondu solidarity v období, počas ktorého nie je povinná platiť poistné na dôchodkové poistenie.

Z toho vyplýva, že poistné do Sociálnej poisťovne od 1.12.2006 počas poberania materského neplatíte.

Podľa § 26 ods.4 zákona k prerušeniu povinného nemocenského poistenia a povinného dôchodkového poistenia SZČO dochádza v období, v ktorom má nárok na rodičovský príspevok podľa osobitného predpisu, ak podľa svojho vyhlásenia nevykonáva činnosť povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby.

Podľa § 26 ods.5 zákona sa vznik prerušenia povinného nemocenského poistenia a povinného dôchodkového poistenia posudzuje rovnako ako zánik povinného nemocenského poistenia a povinného dôchodkového poistenia a skončenie prerušenia týchto poistení sa posudzuje rovnako ako vznik týchto poistení.

Z toho vyplýva, že v čase kedy budete poberať rodičovský príspevok, nebudete považovaná za povinne nemocensky a dôchodkovo poistenú osobu a preto v tomto čase nebudete platiť poistné do Sociálnej poisťovne.

ZSP_§26
ZSP_§140
Laurajanka
19.01.07,13:34
A ako je to s odvodmi do zdravotnej poisťovne? Či už počas materkej ako aj čerpania rodičovkého príspevku.
MEDKO
22.05.07,12:17
RZZP typ B - SZČO je v roku 2006 na RP ,živnosť neprerušila a jej vymeriavací základ v p.29 je 83.000.- v p.36 0.- V oddiele č.VII mi vychádza veľký nedoplatok.Zaráža ma to preto,lebo keď som sa pýtala na ZP a je to aj v oddiely č.IV ženy na RP platiť nemusia. Rozumiem tomu správne?
Ďakujem.
Jana2004
23.08.07,08:04
SZČO poberá rodičovský príspevok. Má predajňu, kde fyzicky nepredáva, ale zamestnáva 1 predavačku. Informovala sa na soc.poisťovni, či musí platiť odvody. Pracovníčka soc.poisťovne jej povedala, že nemusí platiť odvody, lebo má zamestnanca a ona nepracuje, ale len zamestnáva, avšak písomne odpoveď potvrdiť samozrejme nechcela.
Je odpoveď pracovníčky soc. poisťovne správna??? Ďakujem.
Jozef Mihál
27.08.07,06:59
Jana2004:

Tak ako uvádzam vyššie, podľa § 26 ods.4 zákona k prerušeniu povinného nemocenského poistenia a povinného dôchodkového poistenia SZČO dochádza v období, v ktorom má nárok na rodičovský príspevok podľa osobitného predpisu, ak podľa svojho vyhlásenia nevykonáva činnosť povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby.

SZČO pri začatí poberania rodičovského príspevku odovzdá v SP registračný list FO, vyplnený s tým , že dochádza k prerušeniu z dôvodu poberania RP, nič viac netreba.

§ 26 ods. 4, § 228 ods. 4.
lydinka
27.03.08,15:16
Dobrý deň, ako je to so ženou, SZČO, ktorá sa rozhodla zostat doma s dietatom do 6 rokov veku dietata?
Nepoberá žiadne dávky, a príjmy z podnikania su cca do 50000. Ďakujem
lydinka
27.03.08,15:37
Dobrý deň, ako je to so ženou, SZČO, ktorá sa rozhodla zostat doma s dietatom do 6 rokov veku dietata?
Nepoberá žiadne dávky, a príjmy z podnikania su cca do 50000. Ďakujem


Aby som to upresnila, táto SZČO si predlžila matersku dovolenku do 6 roka veku dietata, je SZCO, príjmy z podnikania za celý rok 2007 boli 62 760,-sk a príjmy z činnosti sprostredkovateľa 43 087,- skk, teda spolu 105 847,-skk
Musí táto szčo platit odvody do SP a ZP a môže si uplatnit DB???
Ďakujem
lydinka
28.03.08,09:49
Aby som to upresnila, táto SZČO si predlžila matersku dovolenku do 6 roka veku dietata, je SZCO, príjmy z podnikania za celý rok 2007 boli 62 760,-sk a príjmy z činnosti sprostredkovateľa 43 087,- skk, teda spolu 105 847,-skk
Musí táto szčo platit odvody do SP a ZP a môže si uplatnit DB???
Ďakujem

Prosííím, viete niekto poradit?
Jozef Mihál
28.03.08,11:07
Zdravotné poistenie:

Je SZČO, za rok 2007 bude musieť podávať RZZP. Ak príjmy podľa § 6 ZDP boli okolo 105 000 Sk, vymeriavací základ bude určite nižší ako 59232 Sk čo bude znamenať, že poistné za rok 2007 neplatí - je poistencom štátu. Ak počas roka 2007 platila preddavky na ZP - bude to jej preplatok.

Sociálne: Predpokladám, že v súčasnosti nie je povinne poistená ako SZČO a že poistné do SP za ňu platí štát.

Ak však za rok 2007 dosiahne príjem vyšší ako 97200 Sk (čo podľa Vašej informácie bude viac ako 97200, započítava sa aj príjem sprostredkovateľa), bude sa musieť od 1.7.2008 prihlásiť ako povinne poistená SZČO, odhlásiť ako poistenec štátu a od 1.7.2008 platiť poistné do SP.
lydinka
28.03.08,11:47
Zdravotné poistenie:

Je SZČO, za rok 2007 bude musieť podávať RZZP. Ak príjmy podľa § 6 ZDP boli okolo 105 000 Sk, vymeriavací základ bude určite nižší ako 59232 Sk čo bude znamenať, že poistné za rok 2007 neplatí - je poistencom štátu. Ak počas roka 2007 platila preddavky na ZP - bude to jej preplatok.

Sociálne: Predpokladám, že v súčasnosti nie je povinne poistená ako SZČO a že poistné do SP za ňu platí štát.

Ak však za rok 2007 dosiahne príjem vyšší ako 97200 Sk (čo podľa Vašej informácie bude viac ako 97200, započítava sa aj príjem sprostredkovateľa), bude sa musieť od 1.7.2008 prihlásiť ako povinne poistená SZČO, odhlásiť ako poistenec štátu a od 1.7.2008 platiť poistné do SP.

Pán Mihál, ďakujem veľmi pekne
lydinka
30.03.08,19:05
A prosím Vás, neydaniteľná čast sa môže pri takejto SZČO na rodičovskom uplatnit???
Jozef Mihál
31.03.08,08:31
Nezdaniteľná časť na daňovníka vo svojom DP? Samozrejme, môže sa, pokiaľ nie je súčasne aj dôchodkyňa.
denisadam
31.03.08,11:09
Jana2004:

Tak ako uvádzam vyššie, podľa § 26 ods.4 zákona k prerušeniu povinného nemocenského poistenia a povinného dôchodkového poistenia SZČO dochádza v období, v ktorom má nárok na rodičovský príspevok podľa osobitného predpisu, ak podľa svojho vyhlásenia nevykonáva činnosť povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby.

SZČO pri začatí poberania rodičovského príspevku odovzdá v SP registračný list FO, vyplnený s tým , že dochádza k prerušeniu z dôvodu poberania RP, nič viac netreba.

§ 26 ods. 4, § 228 ods. 4.
prosím o uistenie - neviem či som daný príspevok pochopila správne Poberám rodičovský príspevok od 12.5.2007 a otváram živnosť od 1.4.2008:
Zdravotné poistenie - zatiaľ neplatím až na základe RZZP ale nie je mi jasne
Sociálne poistenie - bola som si istá že prvý rok som oslobodená od jeho platenia - ale z príspevku som pochopila, že ak budem v predajni osobne musím platiť odvody ak budem mať zamestnanú predavačku tak nie? nejako mi to nesedí . Veľmi pekne prosím o radu.
petovsan
01.04.08,12:13
p. Mihál, prosím o Vašu radu, ako postupovať v prípade, keď je budúca matka živnostníčka - vlastní prevádzku reštaurácie (t.j. bude poberať príjem zo živnosti aj počas obdobia materskej) a od 03.12.2007 je DNPO z maxim. VZ, povinne nemocensky poistená bola v obdobiach od 23.10.2006 do 31.05.2007 a od 29.01.2008 doteraz (okrem živnosti má uzatvorený aj TPP). Termín pôrodu je u nej stanovený na koniec júna 2008.
Existuje u nej šanca poberať maximálne materské z titulu DNPO? Ak áno, čo by pre to bolo treba ešte urobiť? Musí ukončiť súčasný pracovný pomer, aby sa jej pre DNPO započítala doba do 270 dní trvania poistenia?
Za Vaše rady vopred ďakujem.
Jozef Mihál
01.04.08,18:47
Poberám rodičovský príspevok od 12.5.2007 a otváram živnosť od 1.4.2008:
Zdravotné poistenie - zatiaľ neplatím až na základe RZZP ale nie je mi jasne
Sociálne poistenie - bola som si istá že prvý rok som oslobodená od jeho platenia - ale z príspevku som pochopila, že ak budem v predajni osobne musím platiť odvody ak budem mať zamestnanú predavačku tak nie? nejako mi to nesedí . Veľmi pekne prosím o radu.

Zdravotné poistenie: Ako osoba podľa § 11 ods. 8 písm. c) (poberateľka RP) po začatí podnikania preddavky neplatíte. Na základe RZZP za rok 2008 sa ukáže, či budete musieť doplatiť poistné za rok 2008 alebo či poistné za rok 2008 nebudete musieť platiť vôbec.

Sociálne poistenie: Do 30.6.2009 poistné neplatíte. Ak budete mať živnosť k 1.7.2009 a dosiahnete za rok 2008 príjem z podnikania (brutto) vyšší, ako 12-násobok min. mzdy platnej k 1.1.2009, budete musieť od 1.7.2009 platiť poistné do SP.

Je jedno, či príjmy na živnosť budete dosahovať s tým, že budete zamestnávať predavačku alebo nie.
Jozef Mihál
01.04.08,18:51
p. Mihál, prosím o Vašu radu, ako postupovať v prípade, keď je budúca matka živnostníčka - vlastní prevádzku reštaurácie (t.j. bude poberať príjem zo živnosti aj počas obdobia materskej) a od 03.12.2007 je DNPO z maxim. VZ, povinne nemocensky poistená bola v obdobiach od 23.10.2006 do 31.05.2007 a od 29.01.2008 doteraz (okrem živnosti má uzatvorený aj TPP). Termín pôrodu je u nej stanovený na koniec júna 2008.
Existuje u nej šanca poberať maximálne materské z titulu DNPO? Ak áno, čo by pre to bolo treba ešte urobiť? Musí ukončiť súčasný pracovný pomer, aby sa jej pre DNPO započítala doba do 270 dní trvania poistenia?
Za Vaše rady vopred ďakujem.
Napíšte mi tu prosím jasne:

- kedy presne bola alebo je nem. poistená a z akého titulu - DNP, SZČO, zamestnanie

- aký mala VZ v DNP v roku 2007 a teraz

- aký mala VZ v poisteniach ako SZČO, ako zamestnanec, v roku 2007 a teraz.
petovsan
01.04.08,19:10
Ďakujem pekne za ochotu, p. Mihál, doplňujem informácie nasledovne:

- kedy presne bola alebo je nem. poistená a z akého titulu - DNP, SZČO, zamestnanie: DNP od 03.12.2007
SZČO nie je povinne nem. poistená
zamestnanie od 23.10.2006 do 31.05.2007 + od 29.01.2008 doteraz

- aký mala VZ v DNP v roku 2007 a teraz
VZ z DNPO od 03.12.2007 až doteraz = 28.142,-

- aký mala VZ v poisteniach ako SZČO, ako zamestnanec, v roku 2007 a teraz: ako SZČO = doteraz nevznikla povinná účasť na NP
ako zamestnanec = 7.600,- od 23.10.2006 do 31.05.2007
ako zamestnanec = 8.100,- od 29.01.2008
Jozef Mihál
01.04.08,20:40
Pôrod bude koncom júna 2008, nárok na materské je vtedy, ak bola v posledných 2 rokoch pred pôrodom poistená aspoň 270 dní.

Aktuálne poistenia - zamestnanie, DNP - ani jedno netrvajú aspoň 270 dní.

Preto sa pri posudzovaní nároku započíta aj doba predošlého už ukončeného nem. poistenia - predpokladám, že SP takto zohľadní k nem. poisteniu zamestnanca predošlé nem. poistenie zamestnanca a materské prizná len z nem. poistenia zamestnanca.

Materské sa vypočíta z rozh. obdobia január - apríl 2008 a príjmu v zamestnaní = výsledok materská 55% z 8100 Sk.

Predošlé nem. poistenie sa zohľadní len raz - ak sa zohľadní k nem. poisteniu zamestnanca, nezohľadní sa už k DNP.

Z DNP preto nárok na materské priznaný nebude.

To je rozbor stavu, aký bude, ak sa nič nezmení.

Čiže: bieda.

Zmeniť to možné je - skončením zamestnania.

Ak zamestnanie pred nástupom na MD ukončí a o materskú bude žiadať v situácií, že bude mať len DNP, tak:

- samotné DNP bude trvať menej ako 270 dní,

- ale zohľadní sa aj doba predošlého už ukončeného poistenia zamestnanca (23.20.2006 - 31.5.2007)

- spolu to bude vyše 270 dní, nárok na materské z DNP sa prizná.

- rozhodujúce obdobie bude 3.12.2007 - 31.12.2007

- a materská bude cca 55% z 28142 Sk - čo bol VZ za december 2007.
petovsan
01.04.08,20:58
p. Mihál, nesmierne Vám ďakujem (i v mene svojej klientky) za ochotu, ako aj za vysoko odborné know-how. ... tá bude teda vytešenááááá. Už som jej posledne naznačila, že pravdepodobne jediným možným riešením za cestou k vyššej materskej bude nutnosť ukončenia súčasného PP, len som si nebola celkom istá, či som správne pochopila všetky tie súvislosti v zákone o SP. Ešte jedna moja nesmelá otázka: ... poberanie príjmov podľa §6 ZDP (inkasovanie tržby z vlastnej reštaurácie) nemá v zmysle súčasného zákona o nemocenskom poistení žiadny negatívny vplyv na poberanie materského? ... t.j. živnosť by mohla bežať ďalej, SZČO by plynuli príjmy z podnikania a SP by vyplácala materské? A ako by to bolo v tomto prípade s odvodmi do SP počas materskej?
Jozef Mihál
02.04.08,05:12
Poberanie materského z DNP sa "nebije" s činnosťou SZČO. Čiže pokojne môže poberať príjmy - tržby z prevádzky reštaurácie - a popritom jej SP bude vyplácať materské z DNP.

Počas materskej poberanej z DNP sa DNP neplatí. Platiť na DNP bude opäť až po skončení materskej, a ak bude chcieť, tak môže ale nemusí DNP zrušiť.
TOPKA
18.03.10,09:50
Mám živnosť, som povinne poistená ako SZČO a platím odvody do Sociálnej poisťovne. Od 1.12.2006 nastupujem na materskú. V júni 2007 materská skončí a budem poberať rodičovský príspevok.

Musím počas poberania materského a potom počas poberania rodičovského príspevku pozastaviť živnosť? Živnosť reálne vykonávať nebudem.

Ak živnosť nepozastavím - musím platiť odvody do Sociálnej poisťovne?
Dobrý deň p.Mihál,
chcela by som sa opýtať na klientku, ktorá má živnosť - kozmetický salón. V júni 2010 nastupuje na materskú (280 dní predtým platila riadne ako SZČO poistné) a môže popri materskej ďalej vykonávať živnosť - samozrejme len občas - aby neprišla o materskú? Po ukončení MD musí živnosť pozastaviť aby dostávala rodičovský príspevok?
Ďakujem TOPKA
Jozef Mihál
18.03.10,10:03
Počas materskej môže vykonávať živnosť.

Po ukončení materskej musí živnosť pozastaviť ak chce poberať RP.
Tinika
13.04.10,16:58
Počas materskej môže vykonávať živnosť.

Po ukončení materskej musí živnosť pozastaviť ak chce poberať RP.

Dnes som sa bola na UPSVaR informovať a bolo mi povedané, že živnosť prerušiť nemusím, len stačí čestné prehlásenie že nevykonávam túto činnosť a ani ma nikto v nej zastupovať nebude. Len teraz neviem ako to na socialke urobiť, kedže sa nemusim odhlasovať ako SZCO. Asi tam zbehnem, som zvedava čo mi povedia.

Mate skusenosti uz s tym, že mate aj DoVP aj vyšši RP?
AbiaLajla
17.11.10,17:22
Prosím, pochopila som správne,
Moja známa je SZČO, má nastúpiť na materské v 18.12.2010, podmienku 270 dní splnila len ako SZČO.Keďže platila odvody na NP len z min.mzdy, od 1.11.2010 je zamestnancom s najvyšším VZ.
Musí zrušiť živnosť pred nástupom na materské ?
Podmienku 270 dní musí splniť zároveň aj zo zamestnania, preto musí zrušiť živnosť, ak by ju nezrušila, nemala by nárok na materské zo zamestnania ?
Súbeh dvoch týchto možností zákon neumožňuje?
Pochopila som správne?
Ďakujem za odpoveď.
AbiaLajla
Jana Motyčková
18.11.10,15:27
Správne. Podmienka 270 dní pri nároku z viacerých poistení sa posudzuje z každého poistenia osobitne. Čiže ak by živnosť nezrušila, resp. nepozastavila, poistenie szčo sa jej započíta iba do 270 dní pre materské zo szčo. Ako zamestnanec podmienku 270 dní nesplní čiže zo zamestnania jej narok nevznikne. Ak živnosť zruší, bude sa jej posudzovať nárok iba zo zamestnania a pre ten sa jej započíta aj poistenie ako szčo.
AbiaLajla
23.11.10,16:52
Ďakujem veľmi pekne p. Motyčková,
nepoteším ju, musí živnosť úplne zrušiť nestačí pozastaviť?
Ďakujem a prajem Vám pekný deň.
AbiaLajla:mad:
AbiaLajla
23.11.10,16:53
Prepáčte, nevšimla som si to pozastavenie.
Ešte raz sa ospravedlňujem
AbiaLajla
mizu24
08.12.10,13:54
Dobrý deň, chcem sa len ujistiť. Do marca 2010 som bola na materskej a súčasne aj SZCO, teraz som na RD. Môžem si pri podávaní daňového priznania uplatniť nezdaniteľnú čiastku v plnej sume, čiže 4025,70 €? A mám zahrnúť do príjmu aj príjem z MD, alebo ten sa pri SZCO nezdaňuje? Viem, že príjem z RD sa nedáva.
Jana Motyčková
08.12.10,14:03
Materské nie je zdaniteľným príjmom. NČ si môžete uplatniť celú.
mizu24
09.12.10,12:42
Ďakujem krásne za radu!!!
Lubinka01
17.01.11,20:31
Rodic pocas poberaniarodicovskeho prispevku 256eur si chce zalozit
zivnost. momentalne za neho plati odvody stat.co v pripade zalozenia
zivnosti prestane za neho platit odvody stat? dakujem za odpoved
Jana Motyčková
18.01.11,16:24
Neprestane - to platí pre dôchodkové poistenie kým mu nevznikne povinné poistenie szčo, t.j. minimálne do 1.7.2012. Pre ZP - štát od 1.1.2011 platí pre poberateľov RP poistné autoamticky bez ohľadu na to, či je alebo nie je szčo a bez ohľadu na príjem zo živnosti. Na druhej strane, zo živnosti tiež zaplatí poistné podľa skutočného príjmu, resp. z vymeriavacieho základu (v ročnom zúčtovaní ZP).
magdalenaa
29.01.11,20:25
Potrebujem poradiť v tejto situácií. Som na rodičovskej dovolenke, ktorá mi bude končiť, s manželom sme plánovali druhé bábo /ale nejako to nevychádza/ a tak by som mala nastúpiť do pôvodnej práce, tu však nastáva trošku problém, lebo vedenie mi navrhlo, že by bolo dobré si založiť živnosť. Neviem ako sa mám rozhodnúť, /keďže stále chceme mať druhé babatko/, aby som urobila správne:
- „Zostať“ v zamestnaní, al.
- Ukončiť pracovný pomer a ísť na ÚP /na dávky v nezamestnanosti by som nárok mala, lebo som pracovala nepretržite od roku 2000 do 12/2007, od 12/2007 materská a následne rodičovská dovolenka/, s tým, že by som požiadala o príspevok na začatie podnikania /trošku ma to aj láka, len neviem, či je na to vhodný čas/.

Prosím o vysvetlenie ako je to teraz po novelách zákonov. Ak by som bola naďalej zamestnaná, mám istotu, že počas MD a RD za mňa do ZP a SP odvádza odvody štát.
Ak by však nastala situácia, že by som bola začínajúca živnostníčka, ktorá dostane príspevok na začatie podnikania a otehotnie – budem musieť vrátiť príspevok? Kto bude platiť odvody počas doby keď by som bola na MD a RD, keď začínajúci živnostník neplatí odvody do SP až po podaní DP? Z môjho pohľadu to vychádza tak, že z dôvodu doby poistenia mi vychádza, že je výhodnejšie pred nástupom na prípadnú materskú byť zamestnancom v pracovnom pomere ako byť začínajúci živnostník. /v prípade živnosti by som na materskú mala nárok len, ak by som sa dobrovoľne nemocenský pripoistila/.

Ďakujem za vašu odpoveď na moje otázky v neistote...
Jana Motyčková
29.01.11,20:53
Podmienky pre príspevok na začatie podnikania nepoznám.
Štát platí poistné pred aj po novele na dôchodkové poistenie a na zdravotné poistenie do 6 rokov veku dieťaťa, ak dieťa nebude v škôlke a pod. dlhšie ako na 4 hodiny a ak ste na to poistenie prihlásená - a to bude platiť aj keď budete začínajúca živnostníčka, v tom sa nič nezmení. Dôchodkové poistenie pretane platiť, keď nastúpite do zamestnania alebo keď s stanete povinne poistenou zo szčo (najskôr 1.7.2012)

Ale keď skončíte zamestnanie, prestane vám bežať doba poistenia pre nemocenské dávky. Tiež keď si založíte živnosť musíte začať platiť predavky do ZP (46,06 eur mesačne), aj keď by súčasne platil aj štát. Ak budete chcieť nemocenśké dávky, museli by ste sa dobrovoľne nemocensky poistiť.
To netreba vo vašom prípade hneď, ale hneď po otehotnení - cca do 8-eho týždňa tehotenstva - aby ste mali dávku z VZ, z ktorého budete platiť poistné. Ak to do 8-eho t. nestihnete, nemocenské dostanete, ale z minima, alebo to budete musieť riešiť inak. Cca po roku až 15 mesiacoch po skončení zamestnania, ak nebudete ešte tehotná, bude treba prehodnotiť potrebu prihlasovania sa na dobrovoľné nemocenské poistenie podľa momentálnej situácie.
Povinné nemocenské poistenie zo szčo vám môže vzniknúť najskôr 1.7.2012.

Čo je pre vás výhodnejšie- musíte si zvážiť sama.
magdalenaa
29.01.11,21:16
Ďakujem za rýchlu odpoveď.
Moje zhrnutie/prosím opravte ma, keď som to nepochopila správne/:
- ak budem zamestnaná a bola by som tehotná budem mať nárok na materskú, a počas MD a RD štát bude za mňa platiť všetky odvody do ZP a SP (dochodkové, nemocenské a poistenie v nezamestnanosti)./aké sú tam VZ na platenie odvodov - kde to nájdem/.
- ak budem začínajúci živnostník /tzn., že mi ešte nevzniknú platiť odvody/ počas MD a RD si budem musieť platiť odvod do ZP a do SP bude platiť štát, ale len na dochodkové poistenie.
Tiež sa može stať, že ešte v roku 2011 by som mala príjem zo živnosti, na základe ktorého by mi vznikla povinnosť platit povinné odovody do SP od 01.07.2012 - bola by som už na RD a štát prestane platiť aj dochodkové poistenie?
Ďakujem za vaše vysvetlenie.
Jana Motyčková
30.01.11,09:52
Ďakujem za rýchlu odpoveď.
Moje zhrnutie/prosím opravte ma, keď som to nepochopila správne/:
1. ak budem zamestnaná a bola by som tehotná budem mať nárok na materskú, a počas MD a RD štát bude za mňa platiť všetky odvody do ZP a SP (dochodkové, nemocenské a poistenie v nezamestnanosti)./aké sú tam VZ na platenie odvodov - kde to nájdem/.
2. ak budem začínajúci živnostník /tzn., že mi ešte nevzniknú platiť odvody/ počas MD a RD si budem musieť platiť odvod do ZP a do SP bude platiť štát, ale len na dochodkové poistenie.
3. Tiež sa može stať, že ešte v roku 2011 by som mala príjem zo živnosti, na základe ktorého by mi vznikla povinnosť platit povinné odovody do SP od 01.07.2012 - bola by som už na RD a štát prestane platiť aj dochodkové poistenie?
Ďakujem za vaše vysvetlenie.
Očíslovala som to. K 1. - štát bude platiť tiež iba poistné na dôchodkové poistenie a zdravotné poistenie (rovnako ako pri povinne nepoistenom szčo). Akurát nemocenské poistenie a poistenie v nezametnanosti zo zamestnania beží, ale neplatí ho nikto.
2. Počas MD si odvod do ZP platiť nemusíte, rovnako ani počas poberania rodičovského príspevku. ZP si musíte platiť teraz, keď začnete podnikať (lebo už RP poberať nebudete-podľa znenia otázky). Keď začnete poberať materské, potom ZP platiť prestanete - ale nakoniec si zúčtujete poistné do ZP podľa skutočných príjmov, pritom ale za obdobie, kedy nepoberáte materské ani rodičovský príspevok zaplatíte poistné najmenej z minima (to je tých 46,06/mesiac).
3. Ak by vám malo vzniknúť povinné poistenie szčo od 1.7.2012 a budete :
- poberať materské - štat bude platiť ZP a odo dňa narodenia dieťaťa aj dôchodkové poistenie
- poberať RP - štát bude platiť ZP. Pre SP - v takom prípade po dobu, kedy nebudete vykonávať činnosť szčo si môžete v SP nahlásiť prerušenie poistenia (prestanete platiť odvody) a štát začne platiť aj na dôchodkové poistenie.
Ešte pre objasnenie - štát platí ZP pre každého kto poberá materské alebo rodičovský príspevok. Zároveň ale ten človek, ak má príjem, platí si ZP z toho príjmu aj sám (rovnako zamestnanec ako szčo).
magdalenaa
30.01.11,13:29
Ďakujem za vysvetlenie, ešte si musím preveriť ako je to s tým príspevkom na začatie podnikania, aby som sa vedela rozhodnúť, čo spraviť ...
mizu24
01.02.11,13:20
Zaujala ma téma. Takže, keď som teraz na RD a súčasne otvorím živnosť a dohodnem sa so ZP, že nebudem platiť preddavky, lebo aj tak mi ich vrátia po predložení ročného zúčtovania, tak nemusím platiť ani do ZP ani do sociálky? Len od 1.7.2012, aj to len keď budem mať príjem vyšší ako 50 % nezdaniteľnej sumy? Keď bude príjem nižší, štát bude naďalej platiť za mňa odvody do SP aj ZP?
Tinika
01.02.11,17:19
Zaujala ma téma. Takže, keď som teraz na RD a súčasne otvorím živnosť a dohodnem sa so ZP, že nebudem platiť preddavky, lebo aj tak mi ich vrátia po predložení ročného zúčtovania, tak nemusím platiť ani do ZP ani do sociálky? Len od 1.7.2012, aj to len keď budem mať príjem vyšší ako 50 % nezdaniteľnej sumy? Keď bude príjem nižší, štát bude naďalej platiť za mňa odvody do SP aj ZP?

Ja som tiez na RD a zaroven SZCO, na zdravotke som poziadala o odpustenie platenia preddavkov, lebo nevykonvanam činnost teraz. Ale čo sa SP tyka, som bola v piatok sa informovat ako to mam urobit. Som moementalne na SP s prerusenou činnostou SZCO a prihlasena ako poistenec statu. A nevedeli mi povedat, zajtra budem volat pani, na ktoru mi dali čislo tak som zvedava. Ale logicky si myslim, ze ak budem prijem mat, tak aj odvody musim platit, inač bolo zbytočne davat k ziadosti o RP milion čestnych prehlaseni, ze nevykonavam činnost a tak dalej.
mizu24
01.02.11,19:03
No práve kamoška bola dnes na sociálke a tam je povedali, že odvody za ňu platí štát, tak možno keby nám to tu niekto kompetentný potvrdil alebo vyvrátil. Každopádne daj potom vedieť, čo si sa dozvedela. Dík.
Jana Motyčková
01.02.11,20:06
Zaujala ma téma. Takže, keď som teraz na RD a súčasne otvorím živnosť a dohodnem sa so ZP, že nebudem platiť preddavky, lebo aj tak mi ich vrátia po predložení ročného zúčtovania, tak nemusím platiť ani do ZP ani do sociálky? Len od 1.7.2012, aj to len keď budem mať príjem vyšší ako 50 % nezdaniteľnej sumy? Keď bude príjem nižší, štát bude naďalej platiť za mňa odvody do SP aj ZP?
Ak ste začínajúca szčo, počas poberania RP nemusíte platiť preddavky na zdravotné poistenie. Poistné do ZP zaplatíte v rzzp za rok 2011 podľa skutočného príjmu. Poistenie v SP môže vzniknúť najskôr 1.7.2012.
Tinika
01.02.11,20:27
No práve kamoška bola dnes na sociálke a tam je povedali, že odvody za ňu platí štát, tak možno keby nám to tu niekto kompetentný potvrdil alebo vyvrátil. Každopádne daj potom vedieť, čo si sa dozvedela. Dík.

tak ako pise Janka, ak začinas, neplatis, ale som čitala tvoj prispevok skor, ze si mala zivnost aj počas MD a som asi pochopila ze ju mas dlhsie, tak preto som pisala ze by si mala platit, ak zivnost vykonavas, tak mi bolo povedane, ze musim platit, ak budem vykonavat zivnost a uz teda nebudem poistencom statu. Zmenilo sa jedine to, ze počast činnosti SZCO sa od 1.1.2011 da nadalej brat aj RP. Tak predpokladam, že mi aj daju info o tom plateni, mne hlavne slo o papierovačky, čo treba, či zase potom od znova vsetko, čo trebalo k RP, lebo som tam chodila ako na klavir, čo stale vymysleli nejake dalsie čestne prehlasenie a pod. :)
mizu24
02.02.11,06:11
Ďakujem za info. Takže to asi radšej nechám tak, keďže má zrušenú živnosť od marca 2010. Musela by som platiť odvody do SP aj ZP a to by sa mi neoplatilo. Čítala som, že podľa príjmu z roku 2009. Ešte raz ďakujem.
Tinika
02.02.11,07:38
Ďakujem za info. Takže to asi radšej nechám tak, keďže má zrušenú živnosť od marca 2010. Musela by som platiť odvody do SP aj ZP a to by sa mi neoplatilo. Čítala som, že podľa príjmu z roku 2009. Ešte raz ďakujem.

prave som dovolala so SP. Ja mam prerušenu zivnost teraz a chcela som obnovit na marec. Povedali mi ze nemusim sa prihlasovat na SP a povinnosti prihlasit na SP mi vznikne az v juni podla prijmu, kedze ja obnovim zivnost len na marec, tak sa nemam prihlasovat vobec. Akurat dam vypis z DP za rok 2010 a bud. rok 2011. Tak teda ani odvody nemusim platit
mizu24
04.11.13,10:18
Klientka má obchod s oblečením, kde jej chodia pomáhať rodičia. Nemá ich zamestnaných. Ona je momentálne ma RD a na základe DP za minulý rok jej vznikla od júla povinnosť platiť odvody do SP. Avšak tam jej povedali, že keď podá nejaké vyhlásenie, že ona činnosť nevykonáva /aj keď živnosť nepreruší a bude naďalej mať príjem a fakturovať/ ale stará sa o dieťa, tak odvody platiť nemusí. Neviem, či sa niečo zmenilo, lebo keď som podobnú situáciu riešila pred pár rokmi, tak som musela živnosť prerušiť. Len neviem, či to nebolo kvôli tomu, že počas RD sa nemohlo pracovať, inak by nebol nárok na rodičovský príspevok. Ďakujem
mizu24
08.11.13,10:17
Klientka má obchod s oblečením, kde jej chodia pomáhať rodičia. Nemá ich zamestnaných. Ona je momentálne ma RD a na základe DP za minulý rok jej vznikla od júla povinnosť platiť odvody do SP. Avšak tam jej povedali, že keď podá nejaké vyhlásenie, že ona činnosť nevykonáva /aj keď živnosť nepreruší a bude naďalej mať príjem a fakturovať/ ale stará sa o dieťa, tak odvody platiť nemusí. Neviem, či sa niečo zmenilo, lebo keď som podobnú situáciu riešila pred pár rokmi, tak som musela živnosť prerušiť. Len neviem, či to nebolo kvôli tomu, že počas RD sa nemohlo pracovať, inak by nebol nárok na rodičovský príspevok. Ďakujem

Môžem poprosiť o radu? Ďakujem...
Jana Motyčková
09.11.13,10:40
Do SP sa dá dať čestné prehlásenie, že počas poberania rodičovského príspevku nevykonáva činnosť szčo. V takom prípade sa jej preruší poistenie v SP a nemusí ho platiť. Je to z viacerých dôvodov lepšie ako preuršiť živnosť.
Presná definícia, čo to znamená, že činnosť nevykonáva, či môže živnosť bežať prostredníctvom zamestnancov a pod. nie je daná.
mizu24
11.11.13,09:34
Ďakujem veľmi krásne za odpoveď, veľmi ste mi pomohli. Len mi je divné, že je to aj napriek tomu, že jej vznila povinnosť platiť odvody na základe DP :confused:.
katjab
15.12.16,20:18
Momentálne ako SZČO som na rodičovskej dovolenke. Vlastím obchod, kde momentálne zamestnávam predavačku na dohodu o pracovnej činnosti. Od januára by som chcela predávať v obchode a ukončiť dohodu s predavačkou. Budem musieť platiť odvody do ZP, ako aj do SP?
Jana Motyčková
16.12.16,15:30
SP závisí od toho, aký príjem zo szčo ste mali v daňovom priznaní z rok 2015. Ak vyšší ako 5148 €, tak vám vznikne povinnosť platiť poistné (treba v SP oznámiť ukončenie prerušenia poistenia).
ZP je závislé od rzzp za rok 2015- v ňom máte vyčíslený preddavok na ZP na rok 2017. Ak budete poberať naďalej rodičovský príspevok, budete platiť to, čo tam je uvedené, ak už RP mať nebudete, tak najmenej 61,81 €. Takto (ZP) platí ale aj teraz, akurát preddavok je z rzzp za rok 2014.
SKRBA
16.01.17,09:51
Dobrý deň, pobobne ako katjab, si plánujem založiť živnosť. A preto by som si chcela ujasniť či správne uvažujem. Matka, na RD (starajúca sa o dieťa do 6 r. veku, na RD bude do mája 2018) od 2/2017 plánuje založiť živnosť. Príjem za rok 2015 a 2016 bol 0. Predpokladaný mesačný príjem zo živnosti v roku 2017 cca 400 Eur ( viac určite nie). Odvody do SP v roku 2017 neplatí, ( začne platiť až od 7/2018 ak príjem zo živnosti za rok 2017 bude viac ako 5298 Eur? Odvody do ZP - príjem za rok 2015 bol 0, v roku 2017 je aj poistencom štátu, preddavky na rok 2017 vrámci živnosti si môžem určiť aj 0 Eur? Ak som správne pochopila pri príjme zo živnosti do 400 Eur mesačne by som potom v rámci RZZP za rok 2017 nemala mať nedoplatok ( pri nulových preddavkoch). Ďakujem
Jana Motyčková
16.01.17,12:36
SP-dnes ešte nie je známa hranica pre vznik poistenia od 1.7.2018. Ale v princípe to je tak ,ako píšete.
ZP - môžete si určiť preddavky 0. Ale v rzzp nedoplatok bude, v závislosti od základu dane v DP za rok 2016. VZ v rzzp bude (základ dane §6 ods.1 a 2 bez osobnej asistencie)/1,486. Akurát tým, že budete poistencom štátu, nevzťahuje sa na Vás minimálny VZ ani v rzzp.
Počas živnosti bez poistenia v SP môžete byť stále poistencom štátu na dôchodkové poistenie (ak ste tam prihlásená, ok, nerobíte nič kôli tomu)