aknelh
28.11.06,12:31
Ahojte, poraďáci.

Vyrobila som si sama takýto problém: S firmou AD máme uzatvorený splátkový kalendár (ktorý je zároveň aj účt. dokladom) na nájom nehnuteľností v mesačných splátkach so splatnosťou 30 dní. Teraz sme si u firmy AB objednali služby. A ja šikovná, aby sme ich nemuseli platiť, dohodla som sa s nimi a započítali sme to cez pokladňu. V čom je teraz problém? Započítali sme aj časť splátky na december, t.j. daňová povinnosť 31.12. Čo teraz? Máme urobiť zálohový daňový doklad? Alebo jednoducho iba odvedieme alikvotnu časť DPH?

Ďakujem.
aknelh
29.11.06,05:26
Nikto sa nechytá? Prosíííííím!
alušik
29.11.06,05:53
Neviem, či môj názor bude celkom správny, ale snáď to niekto potvrdí alebo vyvráti. Dúfam, že som to pochopila správne, že ste vlastne neurobili zápočet, ale cez pokladňu si vymenili príjmové a výdavkové doklady. Takže ak si prijala hotovosť ako čiastočnú úhradu splátky, ktorá bola predpísaná na mesiac december, urobila by som určite faktúru k vopred prijatej platbe na tú sumu, ktorú si prijala (alikvotne za december) a odviedla DPH. Reálne je služba totiž dodaná za normálnych okolností v decembri, ak si však prijala hotovosť (aj keď len čiastočne) pred dodaním služby, jednoznačne mi to vychádza len na vystavenie faktúry k prijatej platbe pretože prijatie platby a dodanie služby nespadá do toho istého mesiaca.:)
ALBO
29.11.06,06:01
Nikto sa nechytá? Prosíííííím!

No noc sa tomu zadaniu nedá rozumieť. Firma AB a AD je jedna alebo..... Vy prenajímate priestor s DPH, oni vám dodali službu. Uhradu kompenzovať môžete, ale DPH musíte odviesť podľa zdaniteľných plnení. Ak ste teraz už dostali zaplatené za časť decembrového nájmu , mali by ste odviesť DPH z tejto časti v novembri (myslím že aj vystaviť doklad na vopred prijatú úhradu a pravdepodobne aj DB k decembru (na tu istu hodnotu) na ten splátkový kalendár, kde máte asi uvedenú DP na december za túto časť nájomného.
Dodavateľ služby by vám mal vystaviť riadny doklad, ktorý dáte na vstupnú DPH celý .
alušik
29.11.06,06:07
Ja som tiež len usúdila, že išlo skôr o preklep a mala to byť tá istá firma AB.;)
aknelh
29.11.06,07:05
Jasne, že je to tá istá firma. Ja si myslím to isté, len som sa chcela uistiť. To kľudne môžem urobiť v decembri dobropis k zálohovej faktúre daňovej? Alebo jej storno?
Luba
30.11.06,16:29
Netreba v decembri urobiť žiadne storno, lebo teraz v novembri urobíš faktúru na prijatú zálohu (časť decembrového prenájmu) aj s vycislenou DPH. Potom v decembri vystaviš riadnu faktúru na decembrové nájomné a odpočítaš z nej tú časť, ktorú si už v novembrovej faktúre vyčíslila.
T.j. napr.
- v novembri uhradili vopred 100 + DPH 19 = spolu 119 uhrada - to dáš na fa za prijatú platbu
- v decembri: nájomné decembrové 500 + DPH 95 = 595 spolu celý december,
už uhradená záloha -100 - DPH 19 = -119,
ostane 400 + DPH 76 = 476 to je k úhrade za december a aj DPH decembrová na odvod.
aknelh
04.12.06,05:43
Toto mi je jasné pri tom, keď sa robia faktúry. No my účtujeme a ako daňový doklad máme splátkový kalendár a nerobíme faktúry! Takže to aj tak musím nejakým spôsobom stornovať...
jaja99
04.12.06,06:03
Ak som správne pochopolia:
1. Ty si prenajímateľ (fi AX) - účtuješ podľa zmluvy prenájom: 602,343/311 - za december v decembri napr: 100+19
2. Firma AB je nájomca a zároveň poskytovateľ inej služby v novembri.

Ako účtuješ do výnosov, keď nevystavuješ faktúry? Cez ID?
Na službu máš faktúru v novembri? napr. 60 + 11

11/2006: služba: 518,343/321 60,11
11/2006: preddavok na nájomné 211/324 71
11/2006: daň doklad na prij. predd. 315/343 11
12/2006: nájomné 311/602,343 100,19
12/2006: odpočítanie DPH zaplatenej z predd: 343/315 11
Summa summarum: v novembri odvedieš na výstupe z predd. 11 a v decembri odvedieš rozdiel: 19-11 = 8
Luba
07.12.06,20:34
Toto mi je jasné pri tom, keď sa robia faktúry. No my účtujeme a ako daňový doklad máme splátkový kalendár a nerobíme faktúry! Takže to aj tak musím nejakým spôsobom stornovať...
Keď máte ako daňový doklad iba splátkový kalendár, to by malo byť ok vtedy, ak sa platí vždy podľa neho. Ale akonáhle došlo k tomu, že ten odberateľ zaplatil niečo naviac, t.j. nedodržal sa splátkový kalendár, tak sa ním už nemôžeš riadiť a musíš vystaviť nejaký iný daňový doklad na tú prijatú platbu vopred na december, t.j. podľa mňa klasickú faktúru k prijatej platbe. A následne aj v decembri to treba riešiť tiež cez faktúru, ako som vyššie popísala, lebo skutočné platby tomu spl.kalendáru nezodpovedali. A nebolo by asi od veci uviesť v tej faktúre, že pre tento prípad nahrádza splátkový kalendár, aby to neboli duplicitné doklady. Lebo ako by malo vyzerať to storno? Tvoj interný doklad? Ale veď aj ten nájomník potrebuje od teba nejaký daňový doklad a v tomto prípade spl.kalendár nepostačí a tvoj interný doklad by mu tiež asi moc nebol vhodným dokladom.
Alebo: keby v tom decembri ostal v platnosti splátkový kalendár, asi by si mala v decembri vystaviť dačo ako mínusovú faktúru k tej novembrovej faktúre za prijatú zálohu, kde by si mu tú DPH zas odpočítala, tak ako by si mu ju vyčíslila za november. T.j. mohol by ostať napokon ten spl.kalendár a k nemu ako doplnok by bola ešte faktúra - v nov. za prijatú zálohu a v dec. ako odpočítanie prijatej zálohy s vyčíslením DPH v mínuse.
No - snáď som to moc nezamotala :-) Iné riešenie ma nenapadá.