daja
28.11.06,13:37
Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o láskavosť- vie mi niekto vysvetliť-logicky- aký význam má v účtovníctve tvorba rezerv a či je povinnosť zo zákona tieto rezervy tvoriť.Ďakujem
Lucia7
28.11.06,12:59
V postupocho účtovania máš uvedené:Rezerva sa tvorí na základe zásady opatrnosti na riziká a straty. Rezerva je záväzok predstavujúci existujúcu povinnosť účtovnej jednotky, ktorá vznikla z minulých udalostí, je pravdepodobné, že v budúcnosti zníži ekonomické úžitky účtovnej jednotky, pričom ak nie je známa presná výška tohto záväzku, ocení sa odhadom v sume dostatočnej na splnenie existujúcej povinnosti ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka pri zohľadnení rizík a neistôt. Záväzok s určitým časovým vymedzením a určitou výškou sa neúčtuje na účte rezerv, ale na príslušnom účte záväzku.



Trošku zjednodušene: rezervy sa tvoria na náklady, ktoré časovo a vecne súvisia s účtovným obdobím i keď nevieme ich presnú výšku ale vieme o tom, že niekedy v budúcnosti sa takéto náklady vyskytnú. Konkrétne a zrozumiteľné príklady tvoria už rezervy, ktoré sú podľa zákona o dani z príjmu uznaným daňovým nákladom: rezerva na nevyčerpané dovolenky alebo rezerva na zostavenie účt.závierky (v prípade účta dodávateľským spôsobom) atď.... O týchto nákladoch vieme, že určite vzniknú ale pri zostavovaní účt.závierky nevieme presnú sumu, preto sa tvoria rezervy. Moja odpoveď nie je vyčerpávajúca a určite sem niekto ešte niečo pridá
Danila
28.11.06,13:17
Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o láskavosť- vie mi niekto vysvetliť-logicky- aký význam má v účtovníctve tvorba rezerv a či je povinnosť zo zákona tieto rezervy tvoriť.Ďakujem. Rezervy vo všeobecnosti sú témou obsiahlou. Plnia špecifickú funkciu, ktorou sa zabezpečuje správne vykazovanie hospodárskeho výsledku. Teda sú dôležité, a už z ich rozdelenia: krátkodobé, dlhodobé, zákonné, ostatné vyplýva jednak potreba, jednak nutnosť pre ich tvorbu. Skúsim uviesť príklad:rezerva na mzdy a platy za dovolenku sa vytvára ku dňu účtovnej uzávierky na náhradu mzdy za nevyčerpanú dovolenku. Rezerva teda predstavuje typ záväzku / voči pracovníkom/, ktorý je nákladom bežného obdobia/ napriek tomu, že dovolenka nebola vyčerpaná/ a znižuje účtovný zisk za bežné obdobie. Vytvorením rezervy bol dosiahnutý správne vykázaný hospodársky výsledok.
daja
29.11.06,06:47
Ďakujem za Vaše odpovede. Ešte sa chcem spýtať, či je povinnosť tieto rezervy tvoriť zo zákona, alebo je to dobrovoľné. Je to vlastne aj možnosť ako si znížiť v danom roku HV? Ďakujem.
ingi
29.11.06,10:06
Ďakujem za Vaše odpovede. Ešte sa chcem spýtať, či je povinnosť tieto rezervy tvoriť zo zákona, alebo je to dobrovoľné. Je to vlastne aj možnosť ako si znížiť v danom roku HV? Ďakujem.

Z predošlých príspevkov dievčat je zrejmé, že povinnosť tvorby rezerv vyplýva zo zákona. Danilka už uviedla, že sa tvorbou rezerv zabezpečuje správne vykázanie výsledku hospodárenia. Z Luciinho príspevku vyberám: ...Rezerva je záväzok predstavujúci existujúcu povinnosť účtovnej jednotky...
Skúsim teda uviesť právne normy, z ktorých môžeš čerpať:
V zmysle § 3 ods.1 ZU účtovná jednotka účtuje a vykazuje účtovné prípady v období, s ktorým časovo a vecne súvisia.
Všeobecne je tvorba a použitie účtovných rezerv upravená v § 19 Postupov účtovania.
Daňovú uznateľnosť rezerv upravuje § 20 ZDP.
V zmysle uvedeného by som tvorbu rezerv určite nepovažovala iba za možnosť zníženia VH, ale za povinnosť.
daja
29.11.06,12:03
Ďakujem veľmi pekne.
korduľa
11.01.07,08:02
chcela by som sa spytat, nakolko v problematike rezervy nemam velmi jasno.
nie sme velka firma, kedze tvorba rezerv je zo zakona povinna, chcela by somvediet z coho ich mam tvorit? pokial sme doteraz netvorili zakonne rezervy mozem to nejak napravit? od2005
sta
18.01.07,06:55
Možno sa to tu už niekde preberalo, ale neviem to v rýchlosti nájsť. Chcem sa spýtať, budete tvoriť rezervy na RZZP za rok 2006? Ak áno, bude táto rezerva daňovo uznaná? Pretože v §20 ods. 9 Zákona o DzP nie je nič také spomenuté :mee: :confused:
sta
18.01.07,07:21
Možno sa to tu už niekde preberalo, ale neviem to v rýchlosti nájsť. Chcem sa spýtať, budete tvoriť rezervy na RZZP za rok 2006? Ak áno, bude táto rezerva daňovo uznaná? Pretože v §20 ods. 9 Zákona o DzP nie je nič také spomenuté :mee: :confused:

Ak sa to niekde preberalo, tak mi napíšte pls link :o
Maxinka
18.01.07,08:58
chcela by som sa spytat, nakolko v problematike rezervy nemam velmi jasno.
nie sme velka firma, kedze tvorba rezerv je zo zakona povinna, chcela by somvediet z coho ich mam tvorit? pokial sme doteraz netvorili zakonne rezervy mozem to nejak napravit? od2005
My sme firma od roku 2006 a nemali sme ani zamestnancov ani nič na čo by som si mala vytvoriť rezervu, tak si ju musím aj tak vytvoriť?
Roxy
03.02.08,19:05
dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či sa musia rezervy na nevyčerpanú dovolenku tvoriť aj v jednoduchom účtovníctve - máme 10 zamestnancov. ďakujem
Rozalka
03.02.08,19:12
dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či sa musia rezervy na nevyčerpanú dovolenku tvoriť aj v jednoduchom účtovníctve - máme 10 zamestnancov. ďakujem
V JU sa tvoria rezervy na nakladanie s odovzdaným elektroodpadom z domácností a na lesnú a pestovnú činnosť. Rezerva na dovolenky medzi rezervy tvorené v JU nepatrí, takže tvoriť nebudeš.
Roxy
04.02.08,20:51
díky
jarkra
18.02.08,13:43
Dobrý deň,

chcem sa spýtať len na upresnenie, ak viem, že za účtovníctvo a vypracovanie DP PO za rok 2007 (spoločnosť vznikla len 20.12.2007) zaplatíme v roku 2008 nejakú čiastku, ale ešte to nebolo presne dohodnuté vytvorím na predpokladanú sumu rezervu 518/323?
A na uloženie účt.závierky za rok 2007 potrebujeme 1000,- Sk na kolok, to zaúčtujem ako výdavok budúcich období 538/383?

Ďakujem
kalkulka
19.02.08,11:52
Prosím vás aké rezervy ešte vytvárate mimo rezervy na dovolenky, na audit, prémie a odmeny a hlavne také, ktoré znížia daňový základ?
andrej_rv
19.02.08,12:02
Prosím vás aké rezervy ešte vytvárate mimo rezervy na dovolenky, na audit, prémie a odmeny a hlavne také, ktoré znížia daňový základ?
V prílohe je materiál k rezervám z portálu DRSR. Vrátane prehľadu a účtovania daňových rezerv.
zuja
20.02.08,18:10
Dobrý deň, môžeme si vytvoriť rezervu na overenie účtovnej závierky a kontrolu účtovníctva roku 2007 aj keď nemáme povinnosť auditu, ale chceme si to dať skontrolovať dobrovoľne?
suzvedava
21.02.08,13:22
ja by som sa rada spýtala na vnútorný predpis účtovnej jednotky ohľadom tvorby a používania rezerv , máte prosím vás niekto niečo také. Dík
zuja
25.02.08,16:09
Prosím Vás poraďte, máme tu pár nezodpovedanych otázok ........:(:(:(
cherry99
03.03.08,08:20
Chce sa spýtať, či aj SZČO, ktorá účtuje v PÚ tvorí rezervy?
habasova
04.03.08,06:34
Ahoj, asi som riadny tĺk, no nejako si s tými rezervami neviem poradiť. Prešla som to hore dole a nič. Ak by ste boli takí dobrí a poradili mi, tak by som vám bola vďačná. Takže:
konateľ mi na základe podkladov od istej spoločnosti (krycí list rozpočtu) vypracoval rozpis nákladov na opravy budov, resp. hál. Mám na to vytvoriť rezervy, no ak mám byť úprimná, ja to vôbec neviem ako to mám urobiť. Vytvorila som rezervy na dovolenky, odstupné a..., no s týmto si vôbec neviem rady. Vopred ďakujem.
ivana184
06.03.08,09:31
Ja mám zase otázku, pretože doposiaľ to predo mnou kolegyňa nerobila, ako mám vytvoriť rezervy na nevyčerpanú dovolenku za rok 2007, mám si vypočítať za každého zamestnanca zostatok dovolenky x momentálny dovolenkový priemer? A na základe výpočtu to zaúčtujem 521/323, a z výslednej sumy rezervy si vzpočítam ešte aj poistné odvody, čiže suma rezervy x 35,2% = suma rezervy na poistné z nevyčerpanej dovolenkzy a toto zase zaúčtujem 524/323?
Tweety
06.03.08,09:33
Ja mám zase otázku, pretože doposiaľ to predo mnou kolegyňa nerobila, ako mám vytvoriť rezervy na nevyčerpanú dovolenku za rok 2007, mám si vypočítať za každého zamestnanca zostatok dovolenky x momentálny dovolenkový priemer? A na základe výpočtu to zaúčtujem 521/323, a z výslednej sumy rezervy si vzpočítam ešte aj poistné odvody, čiže suma rezervy x 35,2% = suma rezervy na poistné z nevyčerpanej dovolenkzy a toto zase zaúčtujem 524/323?
Presne tak. Priemer k 1.1.08- t-j- za posledný kvartál roku 2007.
ivana184
06.03.08,09:44
A účtovanie mám správne? 521 / 323 - rezerva na dovolenky, 524 / 323 - rezerva na odvody z dovolenky.

A v roku 2008 to ako rozpustím: 323 / 331, a kedy to mam rozpustiť, môžem rozpustiť všetko spolu, napr. ak mi zamestnanec ako posledný vyčerpá starú dovolenku, tak k tomu dátumu?
Tweety
06.03.08,10:39
A účtovanie mám správne? 521 / 323 - rezerva na dovolenky, 524 / 323 - rezerva na odvody z dovolenky.

A v roku 2008 to ako rozpustím: 323 / 331, a kedy to mam rozpustiť, môžem rozpustiť všetko spolu, napr. ak mi zamestnanec ako posledný vyčerpá starú dovolenku, tak k tomu dátumu?
Napísala som, presne tak, čiže aj účtovanie je OK. R rozpustíš priebežne podľa čerpania D, na ktoré bola tvorená rezerva. Rozpustíš ich rovnako cez tie isté účty. Napr. zaúčtovanie miezd 521/331, odvodov 524/336, rozpustenie R 323/521, na odvody 323/524.
ivana184
06.03.08,11:52
Ďakujem.
berry
06.03.08,12:04
No ja osobne stále tomu moc nerozumiem, ale to bude chyba asi vo mne :-))))
Ja by som sa chcela spýtať ako mám tvoriť rezervy na reklamáciu za naše výrobky a aj službu (montáž našich výrobkov)
Ďakujem veľmi pekne
Iva1
06.03.08,12:49
Ahoj, prosim mam rezervy este z roku 2003-2006 na nevyfakt. dodavky energie, urcite ich uz nebude mozne pouzit, mozem ich jednoducho zrusit? Nie je tam nejake casove obmedzenie?
Tweety
06.03.08,12:51
Ahoj, prosim mam rezervy este z roku 2003-2006 na nevyfakt. dodavky energie, urcite ich uz nebude mozne pouzit, mozem ich jednoducho zrusit? Nie je tam nejake casove obmedzenie?
Nespotrebované a nepotrebné R je potrebné zrušiť.
Iva1
06.03.08,13:00
Ďakujem, ruším, účtujem.
habasova
07.03.08,06:19
Ahoj, asi som riadny tĺk, no nejako si s tými rezervami neviem poradiť. Prešla som to hore dole a nič. Ak by ste boli takí dobrí a poradili mi, tak by som vám bola vďačná. Takže:
konateľ mi na základe podkladov od istej spoločnosti (krycí list rozpočtu) vypracoval rozpis nákladov na opravy budov, resp. hál. Mám na to vytvoriť rezervy, no ak mám byť úprimná, ja to vôbec neviem ako to mám urobiť. Vytvorila som rezervy na dovolenky, odstupné a..., no s týmto si vôbec neviem rady. Vopred ďakujem.

prosím skúste mi niekto odpísať ak sa dá, ďakujem.