Vladimír Ozimý
28.11.06,14:40
ahojte riešim teraz takú vec že ako zadeliť jednotlivé dodacie podmienky vo vzťahu k paragrafu 20 pretože vo firme mám príjemky pri faktúre ktoré sú dajme tomu:

15.11. - prijaté na sklad
10.11. - vydaná faktúra

ide však o to kedy nastáva právo k tovaru to znamená ak je dodacia podmienka EXW - zo skladu dňom prevzatia tovaru to jest 10.11. v zahraničí patrí tovar už nám ale sú podmienky kedy nadobúdame tovar až prijatím do skladu myslim sú také DDU a vtedy by bol dátum daňovej povinnosti až 15.12...máte niekto zatriedené tieto podmienky alebo to všetko dávate ku dňu vystavenia FA čo si nemyslím že je moc správne
Gabi03
28.11.06,13:45
Treba brať do úvahy tie podmienky, teda kedy nadobúdate k tovaru vzťah ako vlastník. Avšak chcem upozorniť, ak to bude podmienka zo skladu v EÚ, miesto dodania bude zahraničie, a budú sa tam vzťahovať podmienky danej krajiny!
Vladimír Ozimý
29.11.06,07:21
no mne ide len o to kedy brať dátum na faktúre ako dátum dodania a kedy nie..to jest príjmem na sklad 15.11. ale fa je 13.11. pretože preprava trvala dva dni ale ak tam je EXW a prepravu zabezpečujeme mi cez prepravnu spoločnosť tým pádom deň dodania je deň na faktúre ale ak tam bude podmienka DDU a tam ze sklad SR tým pádom je deň nadobudnutia 15.11. a tým pádom daňová povinnosť 15.12. ale vždy pojde o nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu...no a či niekto z vás si vytváral nejaký vzor na to členenie kedy vystavenie faktúry a kedy 15. nasledujúci mesiac...
Gabi03
29.11.06,07:32
Prikladám metodický pokyn, skús pozrieť príslušný paragraf.
Ale moje úvahy ...
1. Ak je to podmienka EXW, podľa mňa je to nadobudnutie tovaru nie v tuzemsku, ale v zahraničí (alebo EÚ).
2. Avšak ak vám tovar prepravuje iná dopravná spoločnosť, tu by skôr mala platiť podmienka FCA, a potom vaše nadobudnutie tovaru nastalo až o tie dva dni.
3 Ak je podmienka DDU, súhlasím s tebou.
Vladimír Ozimý
29.11.06,08:35
nesúhlasim s tebou v bode EXW to jest 1. Pretože paragraf 11 jasne hovorí:

Na účely nadobudnutia tovaru v tuzemsku z iného členského štátu sa rozumie nadobudnitei práva nakladať ako vlastník s hnuteľným hmotnýám majetkom odoslaným alebo prepraveným nadobúdateľovi dodávateľom alebo nadobúdateľom (to jest môže si to prevziať aj sám)....

stále pôjde o nadobudnutie podľa paragrafu 11...no ale asi si to určím následovne:

EXW - to jest zo skladu: deň vystavenia FA sa rovná dňom nadobudnutia
FCA - vyplatené dopravcovi - deň vyplatenia dopravcovi
FOB - dohodnutý prístav nalodenia - dátum nalodenia tovaru v prístave
FAS - dohodnutý prístav nalodenia - dátum vyloženia tovaru v prístavisku
CFR,CIF,CPT,CIP - dohodnutý prístav (miesto) určenia - dátum doručenia na dané miesto
DAF,DES,DEQ,DDU,DDP - dátum prijatia tovaru v mieste určenia podľa jednotlivých podmienok
Gabi03
29.11.06,08:43
Zrejme v jednej veci sa nezhodneme, tak prosím aj vyjadrenia iných.

Podľa môjho názoru, ak sa stávate vlastníkom pri podmienke EXW, čiže v sklade dodávateľa, miestom dodania už je zahraničie, teda v žiadnom prípade nemôžeme hovoriť o nadobudnutí tovaru v tuzemsku. Takže v tomto prípade by sa mali vzťahovať zákony v zahraničí.

Kto so mnou súhlasí alebo nie?
Vladimír Ozimý
29.11.06,08:55
no pozrite sa dám vám príklad:

Keď pojdete nakupovať tovar do čiech a sa preukážete že ste platiteľom DPH v SR a firma je registrovaná v ČR ako platiteľ tak aj v obchode sú vám povinný vystaviť doklad bez dph a vy si to samozdaniť...bežná vec z praxe tak prečo by podmienka EXW mala byť niečo iné...
Gabi03
29.11.06,09:03
Hm, nepoznám prax, ale poznám teóriu. Tiež máme dodávateľa z EÚ (ČR), externý prepravca a riešili sme presne túto situáciu. S účtovníčkou nášho dodávateľa sme sa zhodli, že ak by našim majetkom bol tovaru už v sklade dodávateľa, museli by vystaviť faktúru s miestom dodania v česku, teda prirátať i DPH a následne by sme my museli pýtať od štátu ČR späť DPH pri splnení určitých podmienok. A okrem toho by za týchto podmienok vznikala stála prevádzkáreň v ČR, ktorá znamená ďalšiu administratívu.

Myslím, že my dvaja sa navzájom nepresvedčíme :) , takže ak dovolíte aj vo svojom mene aj vo vašom mene vyzývam ostatných poraďákov, ktorý sa k tomuto vedia vyjadriť, aby sa aj vyjadrili.
Vladimír Ozimý
29.11.06,10:08
prečitajte si to metodické usmernenie príklad na strane 19 ak vás ani toto nepresvedči tak potom treba niečo robiť :) tam to je čierne na bielom
Candy
29.11.06,10:10
Neviem, či sa tu sporíte o to, či dátum nadobodnutia 10.11 alebo 15.11, alebo oto, či je dátum nadobudnutia až 15.12
Zákon o DPH
§ 20
Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu

(1) Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu vzniká
a) 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru, alebo
b) dňom vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred 15. dňom podľa písmena a).

Podľa tohto znenia mi vyplýva, že ak máte vyhotovenú faktúru pred 15.dňom nasledujúceho mesiaca, tak dňom vyhotovenia faktúry (podľa písm.b), a ak nemáte faktúru (je to napr.dar), alebo Vám faktúru vystavia až po 15.dni nasledujúceho mesiaca, tak potom 15.nasledujúceho mesiaca
Vladimír Ozimý
29.11.06,11:29
nie ja nič neriešim..ja som len chce ako kto začlenuje podmienky incoterms ostatné mi je jasné...ide o to že ak máte fa vystavenú pred dodaní tovaru tak daňová povinnosť vzniká vždy k 15 nasledujúceho mesiaca...to je celé v ostatnom mám jasno
ivako
29.11.06,13:22