marcela_zap
28.11.06,15:45
Dobry den,

nie som si celkom ista ako sa rata vyska odvodov do SP v tomto pripade:
V danovom priznani rozlisujem prijem zo zivnosti (podnikania) a prijem na zaklade autorskych zmluv. Ak pocitam vysku odvodov, vychadzam zo zakladu dane alebo zo zisku? Zapocitam tam aj prijem z autorskych zmluv?
Dakujem,
Marcela
:confused:
AHA
28.11.06,15:06
Ak prekročíte výšku obratu pri ktorej je povinnosť prihlásiť sa do SP a odvádzať odvody tak sa zaratáva aj príjem z autorských zmlúv.
Muška
28.11.06,19:31
Ak prekročíte výšku obratu pri ktorej je povinnosť prihlásiť sa do SP a odvádzať odvody tak sa zaratáva aj príjem z autorských zmlúv. príjem z autorským zmlúv sa nezaratáva do platieb SP.viď príspevok Jožka Mihála
klikni http://www.porada.sk/t14064-odvody-a-dane-umelcov-a-autorov.html
Jozef Mihál
28.11.06,20:31
Bohužiaľ, nemsúhlas, Naďka.

Ak ide o živnostníka - ktorý sa tým pádom na účely zákona o SP považuje za SZČO, tak do jeho príjmu pre posúdenie povinnosti poistenia sa započítava aj prípadný príjem podľa Autorského zákona a pri výpočte vymeriavacieho základu sa berie do úvahy aj tá časť základu dane, ktorá plynie z príjmov podľa Autorského zákona.

Len ak ide o osobu, ktorá má len príjmy z Autorského zákona, nemá živnosť, nie je to osoba (§5), ktorá
- vykonáva poľnohospodársku výrobu vrátane hospodárenia v lesoch a na vodných plochách a je zapísaná do evidencie podľa osobitného predpisu,
- má oprávnenie prevádzkovať živnosť,
- má oprávnenie na vykonávanie činnosti podľa osobitného predpisu okrem činnosti fyzickej osoby v pracovnom pomere, na ktorej výkon je povinná mať oprávnenie podľa osobitného predpisu,
- je spoločníkom verejnej obchodnej spoločnosti alebo komplementárom komanditnej spoločnosti,
- vykonáva športovú činnosť zárobkovo, ale nie v pracovnom pomere,
- vykonáva činnosť obchodného zástupcu.

a teda nepovažuje sa za SZČO, tak len takáto osoba sa v SP hlásiť nemusí a poistné z príjmov podľa Autorského zákona neplatí.
Muška
28.11.06,21:34
Jožko, ďakujem za opravu.
Jozef Mihál
28.11.06,21:45
Nerado sa stalo. Aké poučenie z toho vyplýva? Umelec by nemal mať súčasne aj živnosť. Ak ju má preto, lebo "čo keby" a má z nej nulové príjmy ale pritom má státisícové honoráre - musí cvakať do SP...
Muška
28.11.06,21:51
Jožko, veď som už zabudla, prečo som niektorým umelcom kázala zrušiť živnosť :D
Jozef Mihál
28.11.06,21:53
A kruh sa uzavrel.
Muška
28.11.06,21:55
A ja, že čo sa mi to mihá pred očami. :eek:
A to sú Tvoje kruhy.......a ja, že som len prepracovaná, keď blbé odpovede píšem
Kristina27
24.04.10,07:10
Mení sa niečo pre umelcov ohľadne SP od 1.1.2010 alebo od 1.7.2010 alebo naďalej /ak nemajú živnosť/ nie sú poistencami SP?

Ďakujem!
Lianka
24.04.10,08:17
Mení sa niečo pre umelcov ohľadne SP od 1.1.2010 alebo od 1.7.2010 alebo naďalej /ak nemajú živnosť/ nie sú poistencami SP?

Ďakujem!

Mas Draka, tak skus pozriet sem: http://www.porada.sk/t126834-zmeny-v-socialnom-poisteni-od-1-1-2010-a.html, tu pan Mihal analyzoval posledne novely zakona o socialnom poisteni od 1.1.2010.