peterh1
28.11.06,20:38
Dobrý večer.
Prosil by som o radu.Zaplatim za opravu auta v servise.Poisťovňa mi sumu vráti.Ako zaučtujem vydaj/servis/a prijem/z poistovne/ v JU.
Pocita sa prijem z poistovne do celkoveho prijmu,ktory ma vplyv na to ci dosiahnem vysku prijmu za rok 91 200 Sk a tym aj budem musiet platit odvody do soc.poist.
Neviem ci som sa vyjadril jasne ,t.j.,ci aj tento prijem musim pocitat ako klasicky prijem aj ked to nie je prijem z podnikania.
Dakujem Peter
Paula
28.11.06,20:55
Dobrý večer.
Prosil by som o radu.Zaplatim za opravu auta v servise.Poisťovňa mi sumu vráti.Ako zaučtujem vydaj/servis/a prijem/z poistovne/ v JU.
Pocita sa prijem z poistovne do celkoveho prijmu,ktory ma vplyv na to ci dosiahnem vysku prijmu za rok 91 200 Sk a tym aj budem musiet platit odvody do soc.poist.
Neviem ci som sa vyjadril jasne ,t.j.,ci aj tento prijem musim pocitat ako klasicky prijem aj ked to nie je prijem z podnikania.
Dakujem Peter

Vychádza mi tak, že sa tento príjem zaratáva, pretože podľa zákona o dani z príjmov § 9 ods.2 písm.j ,nie je náhrada za škodu spôsobenú na obchodnom majetku daňovníka príjmom oslobodeným (teda v JÚ patrí do príjmov ovpl. základ dane). A ďalej podľa zákona o sociálnom poistení:

§ 21
.
(1) Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie samostatne zárobkovo činnej osobe vzniká od 1. júla kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou bol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 10, a zaniká 30. júna kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou nebol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 10, ak tento zákon neustanovuje inak.

........

avšak budem rada, ak sa ešte niekto pridá s názorom. Pred časom tu bola debata na túto tému, nedarí sa mi ju vyhľadať.
ondrejvla
28.11.06,21:00
Ak si mal zaúčtovaný výdaj na opravu auta v celkovej výške a poisťovňa ti uhradila uznanú poistnú sumu, musíš to zarátať do celkového príjmu, lebo aj výdaj na opravu si dal do celkového výdaja.
Aljok
28.11.06,21:02
Paula
28.11.06,21:14
Áno, ale bola ešte jedna v zmysle témy, v ktorej sme teraz....tam išlo o veľmi vysokú náhradu škody a povinnosť platby poistného vyplývala takmer výlučne z takéhoto príjmu .
Muška
28.11.06,22:49
A musíš mať to auto zaradené v podnikaní?

Ak si ho môžeš spätne vyradiť z podnikania, tak by si urobil lepšie, ako kvôli príjmu z poistenia platiť rok do SP.