macenko
28.11.06,19:42
Dobrý deň,
potreboval by som sa poradiť s niekým kto prenajíma priestory /chalupa,byt,privát/ na rekreačné účely. Chcem prenajímať byt v rekreačnej oblasti na dovolenky a hľadám niekoho, kto by mi poradil, či potrebujem k tomu nejaké povolenia alebo voči komu akú mám ohlasovaciu povinnosť.
Vopred ďakujem
renča1
29.11.06,04:40
Mal by si sa nahlásiť na ŽL, ak podľa:

§ 4
Činnosti spojené s prenájmom nehnuteľností

(1) Prenájom nehnuteľností, bytových a nebytových priestorov je živnosťou, pokiaľ sa popri prenájme poskytujú aj iné než základné služby spojené s prenájmom.

(2) Prevádzkovanie garáží alebo odstavných plôch pre motorové vozidlá je živnosťou, ak sú splnené podmienky podľa odseku 1 alebo ak garáže, prípadne odstavné plochy slúžia na umiestnenie najmenej piatich vozidiel patriacich iným osobám než majiteľovi alebo nájomcovi nehnuteľnosti.
Beata2
29.11.06,10:46
[quote=macenko]Dobrý deň,
potreboval by som sa poradiť s niekým kto prenajíma priestory /chalupa,byt,privát/ na rekreačné účely. Chcem prenajímať byt v rekreačnej oblasti na dovolenky a hľadám niekoho, kto by mi poradil, či potrebujem k tomu nejaké povolenia alebo voči komu akú mám ohlasovaciu povinnosť.
Vopred ďakujem[/quote

Ja by som to najprv skúsila neoficiálne. Teda by som to nikde nehlásila.
ilona
29.11.06,11:27
Ja tiež nemám na to živnosť,príjem z prenajmu činí ročne okolo 16000,-sk,takže nie som povinná na to dať daňové priznanie,ale myslím si,že evidenciu hostí by si mala viesť a taktiež platiť obci rekreačný poplatok,za odpad.Neviem v akej oblasti to máš,ale neverím,žeby sa to ľudia nedozvedeli a časom im to nevadilo.Obec tiež chce mať príjem a náklady s odpadom sú tiež dosť veľké.
BRUSNO
29.11.06,11:34
Súhlasím s Ilonou - nahlásiť na obecný úrad a platiť patričné poplatky.
blcha
29.11.06,11:42
Viesť knihu hostí, zahraničných treba zapísať ešte aj do špeciálnej knihy a zahlásiť ich na cudzineckú políciu.
Na vybavenie ubytovacieho zariadenia sú vypracované normy - podľa toho, v akej kategórii chceš byť, ich musíš splniť. Je tam presne všetko vymenované - aj počet stoličiek.
Predpokladám že bude treba aj povolenie od hygienika.

Bez ohlásenia na živnostenskom úrade by som to ale neriskovala, pretože určite nepôjde o "čistý prenájom", ale budú s prenájmom aj poskytované služby - pranie prádla, upratovanie - a to už podnikanie je.