vegoska
28.11.06,19:48
Narychlo sme kupili pokladnu velmi lacno a chceme zacat pouzivat.
Kde zistim, ci je to vhodna pokladna alebo ju mam predat? Chcem predavat bud kazdy mesiac iny tovar - jednu vec na striedacku alebo obmenit po dlhsom case a predat kazdy den okolo 100 kusov.
Vraj ju treba prihlasit na DU? Tam treba aj platit, ako dlho sa caka za prihlasenim?
Ake su dalsie kroky dopodrobna a konkretne, aby sme mohli predavat? Co treba zabezpecit, ako viest uctovnictvo, vsetko vsetko dopodrobna ako predavat a pouzivat pokladnu poradte.
DAKUJEM
mysimis
28.11.06,18:54
Narychlo sme kupili pokladnu velmi lacno a chceme zacat pouzivat.
Kde zistim, ci je to vhodna pokladna alebo ju mam predat? Chcem predavat bud kazdy mesiac iny tovar - jednu vec na striedacku alebo obmenit po dlhsom case a predat kazdy den okolo 100 kusov.
Vraj ju treba prihlasit na DU? Tam treba aj platit, ako dlho sa caka za prihlasenim?
Ake su dalsie kroky dopodrobna a konkretne, aby sme mohli predavat? Co treba zabezpecit, ako viest uctovnictvo, vsetko vsetko dopodrobna ako predavat a pouzivat pokladnu poradte.
DAKUJEM

Áno pokladňu je potrebné zaregistrovať na DÚ. Neviem ako je to na jednotlivých DÚ, ale mne prihlasujú pokladne na počkanie, potrebuješ k tomu certifikát od pokladne /dúfam, že bývalý majiteľ ju odhlásil na Dú/, kópiu ŽL a knihu registračnej pokladne. To či je pokladňa vhodná Ti najlepšie potvrdia v nejakej firme, kde nastavujú, opravujú i predávajú pokladne.
vegoska
28.11.06,19:02
Dakujem a mozem dostat konkretne informacie, nie len vseobecne, pred minutom som pocuula, ze musim mat na pokladnu nejakeho servisneho technika, potrebujem naozaj presne podrobne kroky, aby som sa nevyhovarala, ale ved to mi nikto nepovedal, ze aj to treba.
Eva Hodásová
28.11.06,19:03
V prvom rade treba pokladňu prihlásiť na daň.úrad, pokiaľ máš už pridelené DIČ, pokladňu si prihlásia na počkanie, potrebuješ k tomu pokladničnú alebo servisnú knihu, certifikát od pokladne a nič sa za to neplatí. Potom pôjdeš za servisným technikom, ktorý ti pokladňu nakóduje - logo a kódy tovaru. Dúfam , že máš prevádzku ohlásenú, ak nie tak urob to hneď na ŽÚ aj s nájomnou zmluvou alebo s listom vlastníctva. Potom požiadaš hygienu o hygienický posudok, oznámiš na MÚ prevádzku a otváracie hodiny. Prevádzka musí byť označená otváracími hodinami, zodp.vedúcim, názvom firmy a č.t.Keď to všetko máš , môžeš predávať. Dúfam, že som na nič nezabudla - ale predsa - na hygienu k žiadosti o posudok potrebuješ 500.- Sk kolok. účtovníctvo si vedieš ak si FO tak JÚ, ak PO tak PÚ. Pokiaľ to nevieš, je lepšie si to dať spracovať niekomu, kto to ovláda- externá účtovníčka , pokiaľ nie je nikto vhodný z rodiny.
vegoska
28.11.06,19:05
A nova info pre mna - nastavovanie pokladne vo firme. Co to je? Napis mi viac prosim, potrebujem naozaj konkretne info ako som pisala. Kedy uz konecne najdu podnikatelia podrobne info na nete, ved ten web www.zivnostnik.sk je smiesny, nikde ziadne informacie, co clovek potrebuje.
vegoska
28.11.06,19:09
Ide o poulicny predaj - doma nahodim do pokladne, urobim bloky, ktore si vezmem s tovarom a budem predavat na ulci a davat listocky, pridem domov a hodim trzbu do pokladne. Takze nepotrebujem informaciu ohladom predajne, len ako zacat pouzivat pokladnu

1. zistit ci je dobra vo firme, kde robia s pokladnami
2. ak je dobra - tam mi ju naloguju zadarmo??? teda myslim, lebo si nepisala, ze sa plati:-)
3. kupim knihu k pokladni
4. s prazdnou knihou, kopiou zivn listu a listom z pokladne pojdem na DU zaregistrovat
5. kupim tovar
6. nahodim polozky do pokladne
7. mozem predavat

takto??
Melnick
28.11.06,19:10
Sú firmy,ktoré robia predaj a aj servis na ERP. Tam si zájdeš aj so svojou ERP servisman Ti "oživí " pokladňu,keď mu Ty prinesieš daňový kód pokladnice,ktorý Ti pridelí DÚ, urobí Ti zápis a stane sa tak Tvojim servismanom,ktorý v prípade poruchy Ti ERP opraví a urobí o oprave zápis do Pokladničnej knihy.
Za tieto služby svojmu servismanovi platíš cca 500.-Sk/ záleží od regiónu/
vegoska
28.11.06,19:13
A ked si nenapisal nic o plateni, tak je to zadarmo ano? Len tak si niekoho vyberiem a poprosim, nech mi urobi, co potrebujem.
vegoska
28.11.06,19:17
Aha slepa som:-))) Plati sa 500 sk ale za co? Za kazdy ukon, ci za kazde nase stretnutie, ked nieco pre mna urobi na pokladni aj ked je toho viac?
Kolko sa plati v Bratislave?:-)
Melnick
28.11.06,19:17
Posledná veta môjho príspevku -kuk tam.:)
Platí sa za inicializáciu pokladne. To je cca 500..-sk
Potom za opravy,ale to už záleží na tom aký zásah a oprava to bude.
Ty si môžeš vybrať spomedzi servisov. Ešte by som to skúsila nasledovne:na DÚ by som sa opýtala ,aby mi poradili,na koho sa obrátiť. Možno majú zoznam servisov a Ty si vyberieš najlacnejšiu ponuku.:)
Melnick
28.11.06,19:24
Manuály k ERP sú také jednoduché,že ja hoci si nehovorím :"technicky zdatná" som si urobila všetko sama a od servismana som potrebovala už iba zápis. Takže PLU si určite ponahadzuješ sama a potom za to nemusíš zbytočne vyhadzovať korunky.
vegoska
28.11.06,19:31
Da sa to teda vybavit za par dni a hned predavam??
A ako zauctujem, ze pridem z mesta a hodim do poklane naraz vsetky prachy za predanych 100 kusov? To je nieco ine ako ze predaj po jednej veci a hned ulozenie penazi.
Melnick
28.11.06,19:40
Stretla som sa už s tým,že si podnikateľ "navyrábal" bločky s ERP a potom ich dal k predanému tovaru, ale mne sa takýto postup nepáči.Ale nie je podstatné či sa to páči,alebo nepáči mne,ale je podstatné,že porušíš vyhlášku MF SR č.55/1994 Z.z. o spôsobe vedenia tržieb ERP.:)
vegoska
28.11.06,19:43
Nerozumiem, nemozem rano nablokovat a urobit 100 kusov blockov a predavat cez den tovar a davat blocky a vecer prinesiem trzbu, co je na tom zle? Ved inak sa to neda robit.
A co znamena certifikat k pokladni? Neviem najst tie papiere, je tam nejaky datum, ak uz je to stary datum, pokladna sa uz neda pouzivat?
Melnick
28.11.06,19:46
Nerozumiem, nemozem rano nablokovat a urobit 100 kusov blockov a predavat cez den tovar a davat blocky a vecer prinesiem trzbu, co je na tom zle? Ved inak sa to neda robit.
A co znamena certifikat k pokladni? Neviem najst tie papiere, je tam nejaky datum, ak uz je to stary datum, pokladna sa uz neda pouzivat?
Vegoska,certifikát k pokladni Ti mal dať ten ,kto Ti ju predal. Certifikát je vlastne doklad o tom,že tento druh ERP sa môže používať .
vegoska
28.11.06,19:50
Cize, ked mam k tomu papier, je platny a hotovo? plati pokial sa pokladna nepokazi az je nefunkcna? Je dost stara inak typ BMC aje tam napisane aj Miniko.
skaspa
28.11.06,19:50
Ide o poulicny predaj - doma nahodim do pokladne, urobim bloky, ktore si vezmem s tovarom a budem predavat na ulci a davat listocky, pridem domov a hodim trzbu do pokladne. Takze nepotrebujem informaciu ohladom predajne, len ako zacat pouzivat pokladnu
no neviem, či je uvedený postup správny, podľa mňa nie; ak ide o pouličný predaj, tak na daň. úrade nahlásiš, že sa pokladňa bude používať na "ambulantný predaj"; v zmysle § 1 ods. 1 vyhlášky 55/1994 - Daňový subjekt, ktorého predmetom podnikania je predaj tovaru alebo poskytovanie služieb, používa od 1. januára 1995 na účely evidencie tržieb elektronickú registračnú pokladnicu s tlačiarňou, a to vo všetkých svojich predajných miestach, v ktorých dochádza k úhrade v hotovosti.
Ty musiš používať pokladnicu priamo pri predaji na mieste a nie tak, že si doma natlačíš bločky; navyše nemôžeš vedieť koľko predáš, čo keď náhodou predáš viacej ako si nablokuješ doma a zákazník bude vyžadovať blok? Alebo budeš tlačiť vždy jeden kus a jeden druh tovaru na jeden bloček (lebo nemôžeš vedieť, kto si koľko kusov a druhov tovaru kúpi) a potom mu dáš ku každému kusu a druhu po jednom bločku? Navyše ak ti príde na kontrolný nákup daňový úrad a ty im dáš do ruky doma natlačený blok, ako im preukážeš, že skutočne si tržbu zaevidovala v pokladni (v dnešnej dobe nie je žiadny problém narobiť si bločky v exceli a kupujúcim dávať "z ruky" takéto "bločky") - potom ťa neminie pokuta;

Keďže máš ambulantný predaj (pouličný), tvoje predajné miesto je ulica a tam musíš pri predaji použiť ERP, nie doma.
Beba
28.11.06,19:50
Na pokladni musíš robiť denné a mesačné uzávierky a tie sa zapisujú do knihy pokldne a uzávierky sú číslované. Okrem toho musíš archivovať aj kópie bločkov, ktoré majú tiež svoje poradové číslo a niektoré registrujú aj čas. Treba aj registrovať storná a doložiť ich stornovaným bločkom k dennej uzávierke . Zatiaľ aspoň toľko.
vegoska
28.11.06,19:51
No a mozem rano nablokovat cez den predavat a vecer priniest trzbu?? Je to ok???
vegoska
28.11.06,19:55
Pocula som, ze sa to tak robi. Predam kolko budem mat, ak budem mat viac blockov, da sa kazdy vecer stornovat. Ale nie je problem urobit tolko blockov, aby sa to predalo kazdy den vsetko. Ved sa to tak robi bezne takyto postup. Videla som s krabicami zeny chodit po meste a ponukali kozmetiku na predaj a davali blocky. Vraj to v sidle firmy rano na blokovali vsetko a ked nepredaju, tak stornuju.
vegoska
28.11.06,19:57
A aky problem s poctom a druhmi tovaru preboha? Ved budem mat jeden druh kazdy den a kazdy kupi jeden kus, kedze blocek bude na jeden kus.
vegoska
28.11.06,20:01
A inak ako sa da nosit pokladna v taske a chodit po meste medzi ludi kilometre kazdy den po uliciach a blokovat? Ved pokladna je len na jednom mieste. Ani zmrlinar na bicykli nema pokladnu. :-) A ani prostitutky, boze tam su danove uniky!!!
vegoska
28.11.06,20:08
A ako potom predavaju ti, co otravuju vecer ludi v uliciach a predavaju ruze?
Melnick
28.11.06,20:08
skaspa
28.11.06,20:12
A ako potom predavaju ti, co otravuju vecer ludi v uliciach a predavaju ruze?
Takže, ešte raz: podľa vyhlášky máš používať pokladňu na predajnom mieste (v tvojom prípade na ulici); to že to nerobí zmrzlinár, predajca ruží a že si počula, že aj iní doma tlačia bločky, neznamená, že je to v súlade s predpismi; mne osobne je to jedno, ako to budeš robiť, od toho je tu daňový úrad, aby si to odkontroloval; len ťa upozorním, že pokuta za nepoužitie pokladne § 35 ods. 8 zákona 511/1992 : Ak správca dane, ktorým je daňový úrad, zistí, že daňový subjekt nepoužil elektronickú registračnú pokladnicu, uloží mu pokutu od 10 000 Sk do 100 000 Sk. Pri opakovanom zistení podá správca dane, ktorým je daňový úrad, návrh na pozastavenie podnikateľskej činnosti.

To, že nejde o stabilné miesto vyjadruje skutočnosť, že pokladňa je evidovaná na "ambulantný predaj", teda nemusíš ju používať len na napr. Horvátovej 18, Nitra, ale na trhoch, jarmokoch, výstavách apod. Existujú aj prenosné pokladne. Pokiaľ chceš oslovavať ľudí na ulici (a nebudeš teda mať nejaký stánok alebo stolík) je na tebe ako si zabezpečíš vydávanie bločkov. Ináč ak budeš oslovovať ľudí máš minimálnu šancu, že ťa chytí daňovák.

Je vždy na podnikateľovi ako si on zabezpečí, aby bola pokladňa použita.
vegoska
28.11.06,20:16
Ale ved ja ju pouzijem, ale kedze nejde o stabilne miesto, nemozem ju nosit so sebou predsa:-)
vegoska
28.11.06,20:20
Poulicny predaj medzi ludmi je normalna vec a neverim, ze DU je blby, aby chcel, aby ludia mali na bicykli a v taske pokladnu a blokovali na ulici.:-)
vegoska
28.11.06,20:38
Prave som sa dozvedela, ze netreba ani pokladnu, ale staci v meste davat prijmove doklady, ktore vypisem doma. A aj vydavkove:-) No tak sa spytam na danovom urade:-)
Melnick
28.11.06,20:41
vegoska
28.11.06,20:55
nemozem si pozriet. zial neviem ako zvolit program, v ktorom mi to ma otvorit
zajtra sa spytam na DU, som zvedava:-)
vegoska
29.11.06,06:49
Odpoved z danoveho uradu znie: mame mat malicku pokladnu ako kalkulacka a nosit zo sebou, stoji 10 000 sk a nasa, ktoru mame je tak na prd, hroza:-(
Melnick
29.11.06,14:34
Vegoska,pokladňu máš ,čo tak porozmýšľať aj nad stálou prevádzkou.;)Aby si tú čo si kúpila, nemusela vyhadzovať.:)
Mirka.V
04.12.06,11:43
Klient má videopožičovňu v ktorej nemá registračku ani nevystavuje faktúry. Má len ku každému predaju (karty ... na ktorú sa načítava kredit ..) zmluvu a príjmový pokladničný doklad. Ak tá zmluva obsahuje potrebné náležitosti .... môže to takto prevádzkovať aj naďalej?
Nie je platcom DPH.