DušanČ
29.11.06,07:06
Prosím erudovaných poraďákov v mzdovej oblasti a odvodoch (p. Mihál, Somij) o zodpovedanie nasledovného problému. Prijali sme zamestnanca na pracovný pomer na dobu neurčitú, ktorý je poberateľ výsluhového dôchodku. Chcel by som vedieť, po zmenách od 01.08.2006, či musí byť plátcom nemocenského poistenia zo strany zametnávateľa i zamestnanca, ak nie, ktorých ďalších odvodov sa v jeho prípade oslobodenie týka. Ďakujem vopred.
jankasm
29.11.06,06:22
Prosím erudovaných poraďákov v mzdovej oblasti a odvodoch (p. Mihál, Somij) o zodpovedanie nasledovného problému. Prijali sme zamestnanca na pracovný pomer na dobu neurčitú, ktorý je poberateľ výsluhového dôchodku. Chcel by som vedieť, po zmenách od 01.08.2006, či musí byť plátcom nemocenského poistenia zo strany zametnávateľa i zamestnanca, ak nie, ktorých ďalších odvodov sa v jeho prípade oslobodenie týka. Ďakujem vopred.

Nie som síce ani p. Mihál ani Somij ale pokúsim sa odpovedať. ;)
O výsluhových dôchodcoch nie je v zákone o SP žiadna zmienka čo sa týka neplatenia odvodov, píše sa tam len o starobných dôchodcoch, predčasných starobných dôchodcoch a invalidných dôchodcov nad 70%.
Z toho mi vychádza, že výsluhový dôchodca platí odvody normálne, ako každý iný zamestnanec.
Len doplním, že ak bol výsluhovým dôchodcom už k 1.1.2006 nemá za tento rok nárok na nezdaniteľnú časť.
Marta V
29.11.06,06:24
Poberateľ výsluhového dôchodku, v prípade ak nedovŕšil vek na nárok na starobný dôchodok platí všetky odvody do soc. poisť. Ak dovŕšil vek starobného dôchodcu, tak neplatí invalidné poistenie.
DušanČ
29.11.06,10:59
Ďakujem všetkým, vrátane oslovených, za pohotovú odpoveď.