Inuška
29.11.06,08:42
Milí poraďáci, prosím vás poraďte mi, ak máte niekto skúsenosti s pečením Marlenky - arménskej medovej torty. Našla som zopár receptov na českých weboch, ale k nim aj rovno vášnivé diskusie, ktoré len potvrdili moje neblahé skúsenosti. Výsledný produkt bol totiž katastrofou na celej čiare a Marlenke z rôznych kaviarní sa ani len nepodobal. Potrebovala by som niečo odskúšané a osvedčené. Hrozne mi to totiž chutí, ale je to aj pomerne drahé - väčšinou 49 Sk za kus. Vopred vďaka :)
Evanka
29.11.06,07:49
Skús tento. Ja sa naň síce iba chystám, ale je odskúšaný priateľkou a údajne je ok.
Inuška
29.11.06,08:57
Dakujem Evanka, vyzerat to dobre - autorka ma zjavne prestudovane :)
Inuška
06.12.06,07:13
Evanka, upiekla som Marlenku podľa receptu tvojej priateľky. Bola to síce "makačka" - celá kuchyňa zavalená špinavým riadom a placky vaľkal manžel, ale inak bola úžasná. Ďakujem za receptík.
maja
12.12.06,06:39
Ja mám recept Marlenky pre zaneprázdnené (lenivé...) kuchárky.
Salko varím 2 hodiny, po vychladení zmiešam s 1 maslom. Kúpim medové pláty a tie naplním krémom, na vrch kakao a postriekam čok.polevou.
Zatial sa nik nesťažoval a vždy celá zmizne :D
toria
12.12.06,20:36
Tak dnes som upiekla pláty a salko podľa vyšie uvedeného receptu. Zajtra ho tie pláty naplním a uvidím čo povedia gratulanti mojej Lucie, určite to bude chutiť fantasticky. Išlo to pomerne hladko. Myslela som si, že to bude náročnejšie. Už teraz ďakujem za typ. A nepečiete niečo špeciálne na Vianočné sviatky nejaky namakaný kľudne aj nákladnejší zákusok, ktorý je len na tieto sviatočné chvíle???
Ivana Š
12.12.06,21:06
Mne dnes švagriná priniesla - ako to nazvať ? polotovar?:eek: Medovník od firmy La... radí, jak na to... :) nebudem robiť reklamu
je to presne tento postup ako uvádzate
- balenie obsahuje 450g zmesi na korpus a 250g zmesi na plnku:) :) :)

- treba pridať LEN 85g masla, med a vajíčka do cesta na korpus:confused:
a do plnky tiež LEN 1 dl mlieka a jedno salko :confused:
toria
13.12.06,15:29
Baby užasnééééééééééééé!!! Fantastickééééééééééé, bombovééééééééé!!! všetci si oblizovali ruky. No a svokra so sestrou zahlásila, že táto pochúťka nebude chýbať na Vianočných stoloch. Nebolo to ani tak náročne na prípravu a naozaj skvelé.
Tisíc krát vďaka za recept!!!
Marína
13.12.06,19:37
mimotemy Viktória, a čo na to Tvoja 90-dňovka?;)
Ivana Š
13.12.06,19:41
však nepíše, že aj ona koštovala...
toria
16.12.06,10:02
mimotemy Viktória, a čo na to Tvoja 90-dňovka?;)


Moja 90 dňovka je skvelá. Tak ako má. Ja som 90 dňovku zrušila, ale dodržiavam niektoré jej pravidla, už dávnejšie som o tom písala.
Takže okoštovala som s bol fantastický. Našťastie je taký sladký, že ozaj stačí len jeden kúsok.
Marína vyskúšaj, uvidíš, že nodoláš.
adrianaj
17.12.06,16:32
Tak dnes som upiekla pláty a salko podľa vyšie uvedeného receptu. Zajtra ho tie pláty naplním a uvidím čo povedia gratulanti mojej Lucie, určite to bude chutiť fantasticky. Išlo to pomerne hladko. Myslela som si, že to bude náročnejšie. Už teraz ďakujem za typ. A nepečiete niečo špeciálne na Vianočné sviatky nejaky namakaný kľudne aj nákladnejší zákusok, ktorý je len na tieto sviatočné chvíle???


Ahoj, chcem sa opýtať tie pláty pečieš na čom, formu vymastíš a posypeš múkou?
adrianaj
17.12.06,16:36
Ženské tak povie mi niekto na čom sa pečú tie pláty? Treba formu vymastiť a posypať múkou?
Inuška
18.12.06,10:23
Ja to rozvaľkám na papieri na pečenie /iba pomúčim/ a rovno papier aj s plackou prehodím na plech a dám piecť. Tá placka musí byť totiž úplne tenučká a pri prekladaní sa trhá.
Inuška
18.12.06,10:33
Inak druhý krát som Marlenku skúšala z obyčajného medovníkového cesta, veľmi jednoduchého a bez akejkoľvek alchýmie a je ešte lepšia ako z toho originálneho receptu. Toto cestíčko mám totiž odkúšané celé roky a nikdy som s ním nemala žiaden problém - medovníčky neroztekajú sa a sú okamžite mäkke. Tie pláty sa z neho vaľkali omnoho ľahšie.

500 g hladkej múky, 200 g medu, 160 g cukru, 2 celé vajcia, 1 lyžicka sódy bikarbony, 90 g Hery + perníkové korenie, ale to som do Marlenky nedala.

Med roztopíme s cukrom a ešte vlažný spojíme s ostatnými ingredienciami. Vymiešame cesto, necháme v chladničke 24 hod a potom pečieme.

Originál medovníčky ja ešte plním touto plnkou:
150 g mletých orechov, 2 celé vajcia, 100 g prášk. cukru, 1 lyžička Maizeny, postrúhaná pomaranč. kôra - všetko len zmiešame.
Na spodný plát cesta urobím kopčeky z plnky, prekryjem ďalším plátom cesta, vykrojím rôzne tvary formičkou, potriem vajcom a navrch dám olúpanú mandľ:) u. Je to veľmi veľmi chutné - receptík mal zatiaľ megaúspech u každého.
mirka165
21.01.07,11:25
Ja som ju včera upiekla podľa receptu od Evanky. Neviem, či som urobila niekede chybu, ale to cesto bolo prííííšerne tvrdé a pri vaľkaní 8 placiek som sa nadrela ako kôň. Zdá sa mi veľa tej múky, ale čítam aj nadšené komentáre, podľa ktorých to išlo ľahko, tak neviem. Po dokončení vyzerá pekne, tak ako na tom obrázku, len som ju robila štvorcovú a chutí výborne. Ešte ju niekedy skúsim s menším množstvom múky.
tonkat
21.01.07,14:41
Ja som ju včera upiekla podľa receptu od Evanky. Neviem, či som urobila niekede chybu, ale to cesto bolo prííííšerne tvrdé a pri vaľkaní 8 placiek som sa nadrela ako kôň. Zdá sa mi veľa tej múky, ale čítam aj nadšené komentáre, podľa ktorých to išlo ľahko, tak neviem. Po dokončení vyzerá pekne, tak ako na tom obrázku, len som ju robila štvorcovú a chutí výborne. Ešte ju niekedy skúsim s menším množstvom múky.
Potvrdzujem, tiež som ju včera robila podľa tohto receptu a bolo to dosť tuhé cesto. Ráno som mala svalovicu na zápästiach. Už som pochybovala, či som správne odvážila cukor, alebo múku. Ale výsledok chutil všetkým, hoci mne sa zdalo, že ešte nieje celkom tak navlhčená ako by mala byť. Ja som zase robila obdlžnikovú.
mirka165
21.01.07,19:34
Chuťovo je výborná, pritom som nedala do krému vôbec cukor, neviem si predstaviť, aká sladká je s tým cukrom, lebo sme konštatovali, že je to sladké až veľmi.
sybila3
24.05.07,07:03
Nepozná niekto recept na marlenku z iného cesta ako medového, u nás v kaviarni predávajú čokoládovú marlenku ale cesto nie je určite medové ale také jemné.
stefizami
02.09.07,14:44
ahoj Evanka, skusila som piect Marlenku. Vysledok bol UZASNYYYYY. Dakujem za skvely recept. Urcite ho posuniem dalej, nech prinesie slast a radost aj inym. Este raz vrela vdaka.
Sládečková
04.11.07,07:40
Začala som zarábať cesto na marlenku ale prvý krát som skoro odpadla. Vobec sa mi nepodarilo,zostalo mi úplne sypké a nakoniec zostalo ako kameň. viete mi poradiť,alebo poslať váš recept?
wagner
04.11.07,16:02
Pozri si na www.minibazar.sk/recepty Tam je asi 5 receptov.
wagner
04.11.07,16:25
Tiež som pozerala na www.couvarit.sk Aj tam sú recepty na marlenku. Určite si vyberieš. Na www.apetitonline.cz je pod názvom medovník. Pozri si recept.
toria
04.11.07,17:19
No ja som robila Marlenku podľa tu priloženého receptu a poviem bola fantastická. Síce som sa narobila pri vaľkaní, ale stálo to za to. Cesto sa mi podarilo perfektné a vôbec sa nemrvilo. Bolo to námahavé ale výsledok stál za to ... mňam
Sládečková
05.11.07,09:49
Čaute baby! Už som nemala náladu na zarábanie druhého cesta na marlenku,tak som si urobila iný koláč,ale výborný.Nájdete ho cez google recepty.sk Karamelový zákusok od Vierky. Neobanujete!
Elena Navrátilová
05.11.07,10:00
Prikladám:

Vyhľadávanie:


Všetky kategórie Prvé chody Mäso hovädzie Mäso teľacie Mäso bravčové Mäso hydinové Mäso iné, mleté Ryby Jedlá z cestovín Jedlá zo zeleniny Jedlá z húb Jedlá iné Prílohy Koláče Torty Šaláty zeleninové Šaláty ovocné Nátierky Nápoje



Kategória: KoláčeKaramelový zákusok od Vierkyhttp://www.recepty.sk/obrazky/priprava.gif 30 minhttp://www.recepty.sk/obrazky/varenie.gif 120 min
Potrebujeme: 1. cesto: 4 bielka, 200 g kryštál. cukru, 250 g pomletých orechov

2. cesto: 4 vajíčka, 200 g kr. cukru, 200 g polohrubej múky, 1 prášok do pečiva, 1,5 dcl vody, 1,5 dcl oleja

Krém: 1 kondenzované mlieko sladené -salko, 1 malé maslo, palmarínu, 4 žĺtky
Ako na to:
Bielky s cukrom vyšľaháme na tuhý sneh, pridáme orechy, zľahka zamiešame a vylejeme na vymastený a múkou vysypaný plech. Na toto cesto vylejeme 2. cesto, ktoré si pripravíme takto: bielky vyšľaháme s cukrom, pridáme žĺtky a pošľaháme. Pridáme múku a prášok do pečiva, pošľaháme, pridáme vodu a olej a pošľaháme. Dáme piecť do vyhriatej trúby. Po vychladnutí natrieme krémom a polejeme čokoládou.
Krém: salko varíme 2 hodiny v konzerve, dáme vychladnúť a zatial si vyšľaháme maslo a palmarín, do ktorého po jednom pridáme 4 žĺtky a potom studené salko.
Fašungová
05.11.07,12:16
Je fantastický
pachola
06.11.07,06:13
nie je to marlenka ale chutí lepšie
OŘECHOVÉ ŘEZY-MEDOVNÍK
31.12. 2050 | Autor: Jaruska | Formát pro tisk (http://www.cukrar.cz/show_print.asp?id=901) | Zaslat mailem (http://cukrar.cz/show_mail.asp?id=901) | Do oblíbených (http://cukrar.cz/show.asp?id=901#)
TĚSTO-45dkg hladké mouky
12dkg cukr moučky
15dkg másla
2 vejce
2 lžíce medu
1 prášek do pečiva


POSTUP-1. Vypracovat v těsto -2 dily
2.Upéct na pečícím papíře
první placka upéct
druhá placka s náplní

NÁPLŇ-25dkg vlašských ořechů (nasekaných)
8dkg cukru ( i méně)
12dkg másla
3 lžíce medu
To vše svařit v kastrolu, dát na neupečenou placku a péci ( asi 200 stupňů)

KRÉM-4dl mléka
20dkg cukru krystal
1 1/2 lžíce hladké mouky
1 1/2 lžíce Solamylu
1 vanilkový puding

DALŠÍ POSTUP-1 CHladné spojit s 1 máslem +rumem
2 Spodní placku pokapat rumem
3 Natřít džemem
4 Krém- přiklopit druhou plackou
5 Krájíme až druhý den na kostky

DOBROU CHUŤ
penelopa
06.11.07,21:31
Ja som práve tento víkend piekla Marlenku (po prvý raz) a podarila sa mi super :--- určite to bude tým, že som našla na nete ten správny recept, ale aj tým, že som na tieto veci šikovná :D chutila aj mojej susede, ktorá vždy dostane niečo z mojich výtvorov. Už mám kúpené nové salko a čaká v skrini na použitie :---
tetrisss
07.11.07,16:11
Ja som práve tento víkend piekla Marlenku (po prvý raz) a podarila sa mi super :--- určite to bude tým, že som našla na nete ten správny recept, ale aj tým, že som na tieto veci šikovná :D chutila aj mojej susede, ktorá vždy dostane niečo z mojich výtvorov. Už mám kúpené nové salko a čaká v skrini na použitie :---

A ktory bol ten spravny recept?:confused:
tetrisss
07.11.07,16:14
Ja som práve tento víkend piekla Marlenku (po prvý raz) a podarila sa mi super :--- určite to bude tým, že som našla na nete ten správny recept, ale aj tým, že som na tieto veci šikovná :D chutila aj mojej susede, ktorá vždy dostane niečo z mojich výtvorov. Už mám kúpené nové salko a čaká v skrini na použitie :---

Mimochodom, bola taka krasna ako tie torty?:)
penelopa
07.11.07,20:39
Tetris, poviem, že áno :) Pravidelne dávame aj susedom z našich koláčov..tento raz len otvorili oči..."jeeeej, Marlenka" :--- a všetko do poslednej omrvinky zjedli :) a správny recept prikladám, ale už so ho tu niekde videla


MARLENKA

Cesto:

100g masla,
2 velké lyžice medu,
250 g cukru,
1 malá lžička octa,
1velká lyžica sódy,
2 vejce,
700g hladkej múky,

Sodu a ocot zmiešame. Do hrnca dáme maslo, med, cukor a vymiešame, potom pridáme ocot so sódou a vymiešame znovu. Zmes dáme na oheň za stáleho miešania pridáme 2 vajcia a miešame, až sa na povrchu objaví pena a tá zmes sa premení do hnedej farby, potom to hneď odstavíte. Po čiastočnom vychladnutí pridáme 700 g hladkej múky.Cesto potom prikryjeme a necháme hodinu odstáť na teplom mieste. Po hodine z neho vytvoríme 7-8 guličiek. Každú guličku vyvaľkáme na placku a dáme ju piecť.

Krém:
200 g masla,
1 konzerva Salka,
nepovinné : vlašské orechy, 100 g koňaku.

Salko 3 hodiny zvolna varíme celkom ponorené vo vode. Tie tri hodiny je dôležité dodržať. Potom ho necháme vychladnúť (vznikne tuhá hnedá hmota). Vyklopíme a s maslom vymixujeme, až vznikne homogénna hmota, potom môžeme pridať nepovinné suroviny. Na povrch torty nastrúháme jednu placku cesta (môže sa) zmiešať s orechami či obyčajným kakaom).
mmpc
10.11.07,21:05
Zdravim tu všetkých.
Ja som bol velmi rad , ked som objavil tento recept na marlenku, lebo ju mame s manzelkou velmi radi.
ked som ju robil prvy krat, postupoval som podla toho receptu, co tu bol niekde na zaciatku, podarila sa dobre, vsetkym chutila, ALE, mne tam nieco nesedelo, tak som si ju trocha upravil. Poprve sa mi zdalo vela muky, a cesto bolo dost tuhe. A po druhe, bolo toho malo, asi som moc maskrtny.

Tak ked som ju robil druhy- krat, urobil som ju z 2 nasobnej davky, ale muky som nedal 700g, ale 600g , teda 1200 g na 2 davky. + na podsypavanie.
Postup podla receptu, ale nerobil som 7-8 platov, ale 5, a šiesty na postruhanie,/ a boli krajsie , hrubsie, nadychanejsie/. Rozvalal so na cely plech, a piekol som na takej neprilnavej silikonovej podlozke(poznate z TV reklamy), a je to super, po vytihnuti z rury staci iba zošmyknut z plechu, uplne lahucko.
2 salka som varil 2,5 hod. a stacilo to. Naplnil som a posypal postuhanym platom. MUsim povedat, ze takto upravene to bolo o moc lepsie , mäkšie. Manželke a malej ročnej dcerke to velmi chutilo.
Teraz rozmyslam, či by sa nedalo to salko aj v rure na plechu piect, mozno by to bolo rychlejšie. Neskusali ste to niekto? Mozno nabuduce to vyskusam.
Ja si totiž kazdy rcept upravim podla seba, uz sa tesim na vianocne pecenie, to bude zase nejakych 20 druhov, uff.
A najradsej aj tak mam karamelove veterniky, ale original domace, ziadne umele slahacky ako v cukrarnach.
tak sa majte, Mišo:)
svedia
21.12.07,09:59
....MARLENKA...
Ahojte... všetci čo ľúbite túto dobrotu!!!!
Predvčerom som ju robila a je "fantastická" , tiež som si ju trošku upravila po svojom počtom plátov (a s orechami bez tých to nejde!) lebo som to robila na klasickom plechu. papa
Maja39
22.12.07,19:25
Prosím Vás na akú brúbku treba rozvaľkať tých 7 - 8 platov? Takže aká veľká vznikne po upečení táto torta? (Nemyslím do výšky ale rozmermi - ako plech?)
Cecilia
22.12.07,19:51
Ja som piekla Marlenku podľa uvedeného receptu, dala som si poradiť podľa mmpc - menej múky a urobila som šesť plátov - jeden plát na veľkosť plechu. Veľmi dobre sa mi váľkalo na trošku pomúčenej doske, piekla som na vymastenom a múkou vysypanom plechu. Akurát že som mala niektorý plát mäkší, niektorý suchší, orechy som nemala a nevedela som postrúhať šiesty plát navrch. Celý koláč som dala do chladničky a keď som z neho nakrájala na druhý alebo tretí deň, tak v teple na tácke výborne zmäkol. Chutila Marlenka. Predtým som o nej nepočula.
mmpc
23.12.07,10:42
J nevedela som postrúhať šiesty plát navrch. .


ten, šiesty plát treba nechat v rure trochu dlhsie, az sa vysuší, a aj viac zhnedne, bude ako doska. Potom vychladnute polamat, a postruhat na struhadle na orechy, alebo struhanku,/ ja pouzivam robot/, a je to.;)
Maja39
23.12.07,11:05
Ja som piekla Marlenku podľa uvedeného receptu, dala som si poradiť podľa mmpc - menej múky a urobila som šesť plátov - jeden plát na veľkosť plechu. Veľmi dobre sa mi váľkalo na trošku pomúčenej doske, piekla som na vymastenom a múkou vysypanom plechu. Akurát že som mala niektorý plát mäkší, niektorý suchší, orechy som nemala a nevedela som postrúhať šiesty plát navrch. Celý koláč som dala do chladničky a keď som z neho nakrájala na druhý alebo tretí deň, tak v teple na tácke výborne zmäkol. Chutila Marlenka. Predtým som o nej nepočula.

Dobre, keď teda z cesta rozvaľkáš 7 plátov na celý plech, nie je potom toho krému z jedného masla a salka na 7 plátov tak trochu málo? :rolleyes: Maja
mmpc
23.12.07,11:58
Dobre, keď teda z cesta rozvaľkáš 7 plátov na celý plech, nie je potom toho krému z jedného masla a salka na 7 plátov tak trochu málo? :rolleyes: Maja

skus si este raz pozriet ten recept upraveny podla mna.
Ked chces na cely plech, tak celu davku 2x. cize aj 2 salka. a nedavaj 7 platov, ale 5 a 6-ty na postruhanie.
A tu hrubku podla toho ako ti vyjde, rozdel to na ž dielov a kazdy rovnako vyvalkaj na velkost plechu.;)
Dáša_
23.12.07,13:52
Ja som marlenku piekla dnes. Recept pouzivam trosku iny, ale ono základ je ten istý. Akurát dnes som si dopredu nastrihala na plech papiere a ako som priamo na prvom papieri valkala cesto a trochu sa lepilo, niečo ma osvietilo. A tak som to cele valkala vzdy medzi dvoma papiermi na pecenie. Na spodnom papieri som to rovno supla na obrateny plech a do rury. Medzi tymi dvoma papiermi sa to robilo priam idealne.
babenko1
23.12.07,15:40
ja vás všetkých obdivujem, že sa vám s tým chcelo piplať :-) ja si ju vždy kúpim hotovú :-) jednu medovú, jednu čokoládovú :-)
Dáša_
23.12.07,15:53
ja vás všetkých obdivujem, že sa vám s tým chcelo piplať :-) ja si ju vždy kúpim hotovú :-) jednu medovú, jednu čokoládovú :-)

:):Dmam pocit, že to upečenie mi trvalo kratšie (ak nepočitam varenie salka:)) trvalo kratšie ako cesta po obchodoch :D
Cecilia
23.12.07,16:56
Dobre, keď teda z cesta rozvaľkáš 7 plátov na celý plech, nie je potom toho krému z jedného masla a salka na 7 plátov tak trochu málo? :rolleyes: Maja

Práve to je dobre, že ten krém tam skoro nevidno, ale stačí na to, aby bol zákusok mäkučký a to, že zmäkol, zrejme spôsobilo aj polievanie amaretom /ten mám ešte, keď som mala mániu na tiramusu/.
Tiež som sa divila, že to len tak tenko musím natierať, ale vždy dôverujem receptom z porady a my veľmi neobľubujeme hrubé plnky.
Dnes som videla Marlenku prvý raz v obchode, v krabici - štvorec, mali dva druhy: karamelovú a s bielym krémom, zabudla som ako sa volala - vanilková?
Cena: 275 Sk a bola menšia ako moja
marymka
24.12.07,00:08
Asi už neskoro po funuse ale aj ja som ten istý recept mala od kolegini vyskúšala som teraz na vianoce a je to super. Nedá sa to porovnať s kupovanými plátmi.:)
Maruška54
24.12.07,06:44
Robila som ju podľa tu uvedeného receptu, je skvelá.
tina1
25.12.07,17:04
[quote=Cecilia;595836]Práve to je dobre, že ten krém tam skoro nevidno, ale stačí na to, aby bol zákusok mäkučký a to, že zmäkol, zrejme spôsobilo aj polievanie amaretom /ten mám ešte, keď som mala mániu na tiramusu/.
Tiež som sa divila, že to len tak tenko musím natierať, ale vždy dôverujem receptom z porady a my veľmi neobľubujeme hrubé plnky.

je vraj bombova. Nemozem osobne posudit pretoze mam bezlekovu dietu a robila som ju prvy krat z riadnej muky, ale podla reakcie mojej rodinky musela byt skvela. Som rada, ze som mohla urobit radost svojim blizkym aj takou formou. Chystam sa ju urobit aj na svoj sposob, uz sa tesim. :D:D:D:D:D
babenko1
27.12.07,14:33
:):Dmam pocit, že to upečenie mi trvalo kratšie (ak nepočitam varenie salka:)) trvalo kratšie ako cesta po obchodoch :D
žiadne lietanie po obchodoch, zavolala som priamo výrobcovi a ten mi to doniesol domov :-)
evina
27.12.07,15:49
www.gastrom.sk
emalka
28.12.07,17:05
uuuplne si viem predstavit, aky je to uzasny kolac, ale trapi ma jedno:
ako velmi je tato domaca marlenka podobna tej z kaviarní?
mmpc
28.12.07,18:37
uuuplne si viem predstavit, aky je to uzasny kolac, ale trapi ma jedno:
ako velmi je tato domaca marlenka podobna tej z kaviarní?

na nerozoznanie, ba dokonca este lepší. aspon tak vsetci tvrdili, ked som ju robil.
Dáša_
28.12.07,18:39
na nerozoznanie, ba dokonca este lepší. aspon tak vsetci tvrdili, ked som ju robil.
súhlas, na nerozoznanie
emalka
28.12.07,19:17
mmpc - dakujem :)
tak na novy rok sa do nej pustim..alebo hned na silvestra, este uvidim...
Dáša_
28.12.07,19:20
mmpc - dakujem :)
tak na novy rok sa do nej pustim..alebo hned na silvestra, este uvidim...

pusti sa hned zajtra :). Je dobre, ked postoji. Teda, ak vydrží :D. Treba dobre schovať
emalka
28.12.07,20:30
pusti sa hned zajtra :). Je dobre, ked postoji. Teda, ak vydrží :D. Treba dobre schovať

to zas n ie, dnes som mala neprijemne navstevy "istej miestnosti" lebo som to vcera vecer troska prehnala s jedenim...

takze si nechavam oddych par dni :-D
mmpc
31.12.07,06:40
neprijemne navstevy "istej miestnosti" l

:-D
:D hmm, to poznam, ja som tky istý, vzdy to preženiem s jedlom, ale hlavne so zakuskami, :---
erika44
03.01.08,21:31
ahojte vsetci Marlenkári, no mám za sebou pečenie Marlenky po prvy krát, a môzem vam povedať, uzasne sa podarila, zrovna na novy rok som ju robila, fantázia nieco, a teraz tu vidím aj vylepsenia, takze ju spravím na plech a z dvojitej dávky, jak píse Misko, díky, je to fajn ze si tak navzájom poradíme, aspon sa vyhneme chybám, zdravím vás erika
mmpc
04.01.08,09:24
je to fajn ze si tak navzájom poradíme,

Ved na to sme tu. :) mišo
viktorviktor
16.01.08,19:33
Keď sa blížia židovské sviatky. Menovite, keď sa oslavuje ROŠ CHA - ŠANA alebo Nový rok na stole by mali stáť sladké jedlá, predovšetkým z medu. Patrí sem RYZEC alebo nektárium , v Rusku "ryžik" alebo medovik, tu je pod názvom marlenka. Dosť úvodu a teraz recept:

Potraviny: 3 vajcia, 2 poháre múky, pohár cukru, polievková lyžica medu, 60 gramov masla, kávová lyžička sódy.

Postup:
Maslo rozpustíme v nádobe vo vodnom kúpeli, pridáme med, dobre rozmiešame. Prisypeme cukor a premiešavame do úplného rozpustenia. Pridáme vyšlahané vajcia, stále premiešavame vo vodnom kúpeli.

Potom nádobu dáme na oheň, pridáme sódu a keď zmes získa bielu farbu a zapení, odložíme z ohňa a ešte do teplej zmesi za stáleho miešania pridáme múku. Teplé cesto rozdelíme na 6 bochníkov. Každú časť vyvaľkáme na pečiacom papieri (kto má môže aj na pauzovacom) alebo na suchej doske, po získanie okrúhleho tvaru v hrúbke 0,5 cm. Každú platňu pečieme 3-4 minúty v nie príliš horúcej rúre jednu za druhou, rad radom po sebe.

Keď máme upečené všetky častí, okraje zrežeme aby sme získali okrúhly tvar torty (môžeme použiť tanier alebo vrchnák potrebnej veľkosti/. Získané odrezky rozmrvíme na omrvinky, ktorými posypeme vrch a okraje torty.

Ako náplň použijeme šodó, smotanový krém (0.5 litra sladkej smotany 0.5 pohára cukru), alebo uvarené kondenzované mlieko ( ale vtedy je torta mierne presušená a presladená).
Vybratým krémom výdatne natrieme vrch každej platne. Vrchnú platňu a boky ešte posypeme získanými omrvinkami. Tortu dáme na chladné miesto a necháme dobre presiaknuť. Preto je lepšie tortu upiecť už „včera“
erika44
17.01.08,10:39
baby,ten recept čo tu uvádzate som tiez robila, je uzasná, nebojte sa roboty, stojí to zato, uz si idem variť salko na sobotu,
emalka
26.01.08,22:03
piekla som ju teda, konecne :) a bola skvela, ale mam zopar rad:
nedavajte domaci tmavy med. ten je velmi aromaticky a pri peceni urobi v ceste galibu, radsej kupte v obchode "macika".
muky nemusi byt tak vela, len ju tam postupne zamiesavajte a ked vam to pojde uz len s obrovskymi tazkostami, vtedy prestante sypat. ja som dala len nieco okolo 575 g.
pred pecenim cesto rovnomerne poprepichujte vidlickou, vtedy sa na ceste neurobia bubliny(ja sm to zistila az v polovici pecenia :D )
salko varte bud presne 3 hodiny, alebo 2 v tlakovom hrnci, ked sa nedodrzi cas, tak ostava stale neskaramelizovana chut.

a nakoniec, nechajte ho odstat, odolajte :)
petovsan
29.01.08,17:41
... uz sa tesim na vianocne pecenie, to bude zase nejakych 20 druhov, uff. ...

mimotemy Miško, a nemohol by si náhodou prihodiť nejaké super osvedčené recepty na vianočné koláčiky do témy o "vianočných koláčikoch" ??? ;) ...nech môžme takto skoro o rok piecť "na istotu" !!!:)
mmpc
05.02.08,11:58
mimotemy Miško, a nemohol by si náhodou prihodiť nejaké super osvedčené recepty na vianočné koláčiky do témy o "vianočných koláčikoch" ??? ;) ...nech môžme takto skoro o rok piecť "na istotu" !!!:)

ked ma cas trochu pusti, budem vam sem pridavat moje osvedcene recepty na vianocne pecenie, a aj nevianocne...;)
Reprografia
05.02.08,12:22
Ahojte,
pripájam recept na Marlenku od mojej kolegyne, ktorá si ho sama upravila. Ja som to neskúšala, ale ona ho robí stále a je to super.17216
katka30
07.02.08,04:40
je fantastická!!!!!!!!!!
sarin
28.02.08,06:27
heh no chutilo to dobre, ale po pridani muky do zmesy vzniknutej na sporaku mi ostal z cesta piesok :-(. Tak ako "skusena" gazdinka som tam pridala deci vody.. Drzalo to po kope :D upiekla som naplnila,.. no uplna lahoda.. len som videla na tom ceste (ale iba ja) ze su tam take akoby kusky karamelu a oblasti kde prevazuje muka,... to som asi dlho varila ze? :X
katka30
03.03.08,05:12
heh no chutilo to dobre, ale po pridani muky do zmesy vzniknutej na sporaku mi ostal z cesta piesok :-(. Tak ako "skusena" gazdinka som tam pridala deci vody.. Drzalo to po kope :D upiekla som naplnila,.. no uplna lahoda.. len som videla na tom ceste (ale iba ja) ze su tam take akoby kusky karamelu a oblasti kde prevazuje muka,... to som asi dlho varila ze? :X
noooooooooo,poviem ti,že neviem čo si "porobila":confused:
ja som nemala žiaden problém,postupovala som podľa receptu a dokonca s tých "zbytkov" mi ešte ostala aj miska drobného pečiva,ktoré som povykrajovala z cesta
Nvedí,ak ti chutnala,tak nabudúce to urob torchu ináč,ako teraz si to spravila a bude OK!;)
siza
13.03.08,13:50
A najradsej aj tak mam karamelove veterniky, ale original domace, ziadne umele slahacky ako v cukrarnach.
tak sa majte, Mišo:)
A nemohol by si aj nam prezradit recept na take dobre domace veterniky? Aj ja som ich milovnicka
vdaka
alena76
15.03.08,18:15
Chcela by som poprosit či nemáte recept na čokoládovú marlenku.
tina1
15.03.08,18:56
jamNicka
19.03.08,17:50
tak konečne som aj ja piekla tú dobrotu - marlenku. Robila som ju podľa receptu mmpc, robila sa mi veľmi dobre - cesto sa podarilo super, ale nenachala som ho odpočívať, robila som ešte teplé, veľmi dobre sa mi vaľkalo a za tepla sa dá ešte formovať na plechu. Salko som varila v tlakovom hrnci a bohato stačila 1,15 hod. Tak nech sa vám darí !!
lenka65
10.04.08,09:55
chcela som sa spytat ako docielim aby mi cesto nestvrdlo a ma sa varit to cesto v hrnci alebo mixovat a tie platy maju byt ako velkeked sa upecu daju sa rozvalkat ? dakujem maam totiz to 13 rokov a chcem to upiect mamickee k narodeninam dakuem
katka30
14.04.08,04:21
cesto sa má variť,a vaľkajú sa pred pečením :) ,ale bolo by rozumnejšie,keby si si k tomu zavolala na pomoc niekoho staršieho,aby si neprišla k úrazu.
LOVE00
19.05.08,18:01
ahojte ..... no ja si vsetky ingrediencie ..teda maslo, med, cukor...necham rozpustit nad parou, pridam vajcia,....potom pridam sodu smiesanu s octom...miesam to s mixerom a stakymi metlickami na kysnute cesto..potom to vyberiem z hrnca...kde som to rozpustala nad parou (takze som mala hrniec v hrnci) .....a dam to na ohen...a postupne tam pridavam muku....ja to uz robim od oka.....a stale miesam s tym mixerom...a ked sa mi to zacne farebne menit...do zlatohneda...odstavim to z ohna a vylejem to na pracovnu dosku a postupne tam s umelou lopatkou pridavam zvysok muky (cesto je horuce, tak preto ta lopatka)....preto to robim s lopatkou...rozdelim na 5 bochnikov...davam to na rovnako nastihane mastne papiere a peciem na opacnej strane plechu... :) dufam ze trosku som pomohla...:rolleyes:
Sharon
29.05.08,12:01
Lepšie raz vidieť ako niekoľkokrát o tom počuť/čítať. V relácií Rady ptáka loskutáka tiež piekli tento zákusok, pozrite si video. Nájdete ho v sekcii Recepty, kliknite na hociktorý recept a úplne dole sa zobrazí Nejčtenejší články a tam už uvidíte Arménsky medový dort. Vkladám aj link, ale asi nefunguje...
http://www.radyptakaloskutaka.cz/d/s...ail/?i=4575&o=
viktorviktor
31.05.08,18:49
Medová torta - marlenka
cesto:60- 80g masla, 2 vajcia, 2 (veľké) lyžičky medu, 1 lyžičku cukru miešame pri miernej teplote do rozpustenia cukru a medu a vyšľaháme do peny. Pridáme 1 lyžičku hasenej sódy (lyžičku sódy zalejeme čajovou lyžičkou octu) a znovu vyšľaháme do peny. Postupne pridávame múku a miesime cesto ako na plnené taštičky – pirohy. Cesto rozdelíme na časti a rozvaľkáme na tenké pláty. Silne pomúčime cesto a vykrojíme pláty podľa formy (môže byť pokrievka). Pečieme pri miernej teplote 2-3 minúty. Odrezky rozdrobíme a použijeme na posypanie torty.
Krém: uvaríme hustú zmes z dvoch pohárov (1 pohár 1/4 l) sladkej smotany alebo mlieka, jedného pohára cukru (230g), 2 lyžičiek škrobu rozmiešaneho v pol pohári studenej sladkej smotany. Necháme vychladnúť a všľaháme 300 g masla
salka
02.06.08,10:22
Skús tento. Ja sa naň síce iba chystám, ale je odskúšaný priateľkou a údajne je ok.

Ja som sa do marlenky pustila podľa receptu v prvom príspevku a dodržiavala som rady a skúsenosti ďalších pisateľov, najmä Miša.
Vydarila sa (myslím že sa na tom nedá nič pokaziť), chuťovo bola fantastická a vykúzlila som z nej takéto dielo
viktorviktor
05.06.08,11:41
Marlenka s pivom

Cesto: 300 g masla alebo margarínu (stačí aj 200g), ¼ l piva , 550 g múky. 1 lyžička medu.
Krém: 450 g smotanového syra (30% tuku), ¼ l uvareného kondenzovaného mlieka, 1 lyžička citrónovej šťavy.

Maslo strúhame na hrubo, postupne prisýpame múku (vrstvíme) a pridáme med. Hmotu premiešavame (nie rukou), prilievame pivo a domiesime rukami (čo najmenej používame ruky) a dáme postáť v chladničke. Potom cesto rozdelíme na 6 častí a vyvaľkáme kruh o niečo viac ako na potrebnú veľkosť, vyrežeme potrebný rozmer a vidličkou poprepichujeme cesto. Pečieme okolo 10 minút pri teplote 180°C, nakoniec pečieme odrezky o niečo tmavšieho sfarbenia.
Krém: za postupného pridávania mlieka do smotanového syru a šťavy plnku vyšľaháme. Pláty natrieme plnkou a posypeme rozmrvenými skrajkami. Množstvo stačí na prevrstvenie torty. Keď chceme natrieť aj boky musíme mať krému o polovicu viac.
katka30
09.06.08,04:18
TAk tomu sa hovorí majstrovské dielo
je fantastické
gratulujem
Daniellita26
26.09.08,07:24
Zdravim vsetkych

Minule som si kupila tortu Marlenka. Chcem sa spytat, ci nahodou niektora z vas nema domaci recept na tuto tortu. Ale taky zarucene chutny.
Takze sa tesim na vase prispevky.
mysimis
26.09.08,07:28
V budúcnosti skús použiť najprv vyhľadávač.
Táto téma tu už je: (http://www.porada.sk/t36972-marlenka-armenska-pochutka.html)
monkadela
26.09.08,10:51
Túto tortu som robila minulý týždeň podľa videoreceptu z ekucharky.net
Musím povedať, že sa vydarila.
monkadela
26.09.08,10:54
Medovník +video

file:///C:/DOCUME%7E1/Ujs/LOCALS%7E1/Temp/moz-screenshot.jpg

Těsto na placky:
-45 dkg hladké mouky
-18 dkg moučkového cukru
-18 dkg másla
-1 vejce
-1,5 lžičky jedlé sody
-3 hodně vrchovaté lžíce medu !!!

-4 lžíce smetany
-1 lžička kakaa (kvůli obarvení těsta, ale nemusí být)

Nad párou v misce šleháme (cca 5 min) máslo, cukr, vejce, med a smetanu. Budeme mít krém, který nebude hustý. Do mísy si vysypeme mouku, smícháme s jedlou sodou a přidáme vlažný krém. Vypracujeme těsto, které zabalíme do mikrotenu a dáme do lednice odpočinout asi na 1/2 hodinky. Těsto si můžeme na pět kousku rozdělit také hned po zpracování. Nepodléhejte panice, těsto není tuhé a to je správně. Dobře si ho podsypte a vytvořené kousky zabalte do mikrotenu. Po odpočinutí v lednici těsto ztuhne.

Těsto mějte stále zabalené, oschlo by. Je to nutné, protože by se při válení trhalo. Na pečícím papíře si vyválíme placku cca 2-3 mm silnou a vykrojíme kolo o průměru 22 cm. Zbytky těsta si dáváme stranou a pak z nich uděláme placku a její díl použijeme na ozdobu. Vykrojené kolo si přeneseme i s papírem na plech a upečeme v předehřáté troubě na 180 st. cca 4 min. Upečené kolo si necháme vystydnout na papíře. Bude se nám s ním dobře manipulovat. Takto upečeme všechny kola.

Připravíme si krém: 1 kondenzované zkaramelizované mléko 397 g (plechovku vaříme den předem buďto 2 hodiny ponořenou ve vodě, nebo 1 a čtvrt hodiny v papiňáku. NEOTEVÍRÁME TEPLÉ !!!! Plechovka by vystříkla, 7 dkg umletých vlašských ořechů, 20 dkg másla.
Vše utřeme dohromady a dáme do lednice, ale nenechávejte ho moc ztuhnout, protože potom se špatně roztírá a stahuje vršek těsta. Sice to nevadí, ale s méně ztuhlým krémem se pracuje lépe. Na to jsem bohužel přišla až po natočení videa.

Placky budeme potírat sirupem, který si připravíme:
-4,5 lžíce cukru krystal
-1,5 dl převařené vody
-75 ml rumu (jestli-že kvůli dětem budete dávat rumové aroma, nezapomeňte dát víc vody)

A JDEME NA TO:
Spodní placku potřeme sirupem jenom zvrchu (na každou natíranou plochu vypotřebuji cca 20 ml sirupu), natřeme krém (před natíráním si krém rozdělíme na čtyři stejné díly a jeden menší, kterým nakonec potřeme celý medovník) a než přiložíme další placku, tak jí potřeme sirupem zespodu a po přiložení i zvrchu. Takhle dáme na sebe PĚT placek. Krém při natírání stahuje místy vršek z těsta, ale vůbec nevadí!!! Stáhnuté kousky rozetřete i s krémem. Sirup vypotřebujeme téměř všechen. Pamatujte na to, že když to budete mít málo namazané sirupem, bude to tužší. Krémem lehce namažeme taky vršek a strany. Rozsekáme 3 dkg vlašských ořechů a 5 dkg z upečené placky (zbytek si sněste) a tím posypeme strany a vršek medovníku. Takhle připravený medovník už můžeme jíst za 24 hodin, ale samozřejmě ho můžete nechat uležet déle. Medovník upečete za cenu do 130,- Kč.
Můžete ho udělat z dvojité dávky: vyválíte na pečícím papíře 6 plátů o velikosti 35×22 cm a z odkrojených kousků upečeme malý plát, kterým posypete hotový medovník.
Daniellita26
30.09.08,04:29
ahoj, chcem sa spytat, ake hurube si mala to ceste pred upecenim a ake po upeceni. Ja som to mala uvalkane asi na 1 mm a po upeceni len 3 mm, co sa mi zda dost natenko. dik ahoj
salka
30.09.08,06:34
ahoj, chcem sa spytat, ake hurube si mala to ceste pred upecenim a ake po upeceni. Ja som to mala uvalkane asi na 1 mm a po upeceni len 3 mm, co sa mi zda dost natenko. dik ahoj

Ak si ja dobre pamätám, nebolo tu písané aké veľké by tie pláty mali byť...ale zrejme guľaté vo veľkosti tortovej formy, keďže originál je "guľatý".
Ja osobne to robím na rovný veľký plech a teda tiež mám cesto tenučké (možno ani nie až 3 mm), ale nám to vyhovuje.
Odhadujem, že aj tá kupovaná môže mať nejaké 3 mm...ale ak máš potrebu hrubšieho cesta, prečo nie? urob menej plátov a je to!
viktorviktor
30.09.08,19:53
ahoj, chcem sa spytat, ake hurube si mala to ceste pred upecenim a ake po upeceni. Ja som to mala uvalkane asi na 1 mm a po upeceni len 3 mm, co sa mi zda dost natenko. dik ahoj

menšia torta /18x16 cm , 6 plátov
(vyvaľkať doguľata, ide to celkom šikovne, prvú obrezať podľa pokrievky, ďalšie už podľa prvého upečeného plátu

100 g cukru, 1 vajce, 50 g masla, 2 veľké lyžičky medu, 1 malá lyžička sódy, 1/2 malej lyžičky octu, 1 malá lyžička likéru alebo esencie, 250 g múky,
Krém podľa chuti


cesto spracujeme ako je už napísané, zmiešanie sódy s octom pred použitím má ten význam, že získame prášok do pečiva, nič iné a nič viac, takže môžeme použiť prášok a keď nemáme tak ocot so sódou :D
Daniellita26
08.10.08,07:49
chcem sa spytat, do tej marlenky ide az jedna velka kuxynska lyzica sody bikarbony?
viktorviktor
08.10.08,10:15
chcem sa spytat, do tej marlenky ide az jedna velka kuxynska lyzica sody bikarbony?

len malá čajová nie nakopčená, alebo jedna zarovnaná polievková
Daniellita26
13.10.08,07:44
ahoj, chcem sa ta spytat, co keby som do toho kremu / salko,maslo| primiesala aj zalty klas aby to nebolo az tak sladke a kremu bola viac. Co myslis, pokazila by som to? Lebo mne tvrdia, ze original marlenka je lepsia, vraj cesto aj krem je iny ako tato co som piekla. hmmmm
viktorviktor
14.10.08,09:30
nepokazíš, krém nemusí byť so salkom ale musí byť tak hustý aby vsiakol do cesta (zákusok je zo židovskej kuchyne, tak musí byť sladký), skús ešte rozdeliť suroviny na prípravu cesta na polovicu, do jednej pridaj tak necelú veľkú lyžičku čerstvo mletej kávy, a do druhej zomleté orechy asi 100g (podľa chuti), vlašské, lieskové aké máš, plásty ukladaj striedavo - kávový, krém, orechový, ... môžeš posypať čokoládou alebo orechmi,
deathangel
30.10.08,17:36
uplne super rady davate :) len sa chcem spytat-kolko asi chladne to salko? dakujem
tetrisss
30.10.08,17:39
uplne super rady davate :) len sa chcem spytat-kolko asi chladne to salko? dakujem
Po uvareni ho kludne daj do studenej vody celkom ponorene a po zohriati znova daj studenu a mas to raz dva.
tina1
07.12.08,08:31
Sikulky, minuly rok sme po prvy krat piekli tento vynikajuci zakusok. Aj ked mam dietu, tesila som sa z toho ako vsetkym velmi chuti.
mojik
29.12.08,15:33
baby, pomoc, mne sa to cesto stále mrví, robila som ho podľa postupu, presne a ono mrví a mrví, asi ho idem vyhodiť, kde som len spravila chybu? rozmýšľam či nie preto , že bol med hustý
tina1
29.12.08,15:36
tu je presny postup:
Maja39
29.12.08,20:08
Neviem, či už na odpoveď nie je neskoro. Ale pre druhý krát si poznač v recepte nie 700 g múky, ale len 600g. Tých pôvodných 700 g je skutočne veľa a cesto sa drobí. Ešte poradím, že ak sa ťažšie rozguľava, stačí na 10 - 15 sekúnd vložiť kúsok cesta určený na gúľanie do mikrovlnky. Nahreje sa a potom ide rozgulavať omnoho ľahšie. Marlenku som robila a neustále robím celej rodine na objednávku hocikedy možno i 15 x. Mám vychytané všetky muchy, ak niečo nevieš pýtaj sa. Rada poradím.
Maja
mojik
31.12.08,13:12
ahojte, tak dnes je už tretí deň čo som robila marlenku, zatiaľ je v komore, len neviem do kedy, lebo cesto je tvrdé, rožmýšlam či ju nedať do potravinovej folie, či náhodou cesto trochu nezmäkne. Cesto sme nakoniec vyriešili tak, že sme jednotlivé časti nahrievali v hrnci na mlieko a dala som ešte za lyžičku vody, vznikla potom taká mäkšia hmota, ktorá sa dala rozvaľkať a potom aj pekne upiecť placka. Teraz len riešim či cesto zmäkne alebo nie. ďakujem za rady. prajem pekný silvester a úspešný nový rok
Xanti
31.12.08,15:07
Ahojte,
no ja som marlenku robila včera, bola som celá žhavá do pečenia. Neprekážalo mi ani tvrdé cesto ( šupla som vždy guličku na 20 s do mikrovlnky a potom sa krásne dala vyvaľkať ). Pekne sa upiekla naplnila. A dnes ked som ju skúsila jesť zistila som, že je tvrdá aj napriek tomu, že pláty boli mäkučké a potierala som ich vajčákom. Čím to? Neviete poradiť?
A pripájam aj ja prianie pekného Silvestra ;) a úspešného Nového roka.
Marta V
31.12.08,16:07
Ja upečené pláty pri plnení každý natieram štetcom sirupom, asi 1 dl vody, 2 polievkové lyžice kryštálového cukru uvarím a do vychladnutého pridám 0,5 dl rumu. Pláty po upečení sú tvrdé ako plech, ale po natretí sirupom a naplnení krémom za pol dňa marlenka odmäkkne a môžem ju krájať. Ideálne je nechať ju aspoň 24 hodín v chlade a potom je úplne mäkká. Tiež prajem všetkým poraďákom pekného, veselého Silvestra a všetko dobré do nového roku.
Dáša_
31.12.08,16:11
Ja zase pláty natieram štecom kávou. A zmäkne úžasne.
(mmch, práve sme z mrazáku vytiahli zvyšok marlenky od Vianoc, čo sme preventívne uchovali:)))
tina1
31.12.08,16:24
Marlenku plnim vzdy 2 dni dopredu, po naplneni ju zatazim. Mam ju vzdy akurat. Nesmie sa dlho piect, potom su tvrde platy.
Pred jedenim daj ju na par sekund do mikrovlnky, nemusis sa obavat, ze sa rozpusti maslo, dcerka ju takto zboznuje.
P.S. Neviem posudit z vlastnych skusenosti, ale spätna väzba rodiny ma aspon takto uspokujuje. Daj vediet, ci som poradila spravne.

Prajem veseleho Silvestra a vykrocte do noveho roka tou spravnou nohou, aby bol lepsi ako predchazajuci:D
Xanti
01.01.09,14:33
Díky babenky,
no v podstate ja som mala mäkké pláty na začiatku teraz sú pomerne tvrdé, ale tým že je v chlade a plynie nejakosi čas, tak aj ona trošku už zmäkla.
Btw. nepamätám si, že by bola až tak sladká ked som to jedávala v rôznych motorestoch a na benzínkach. :D
alla66
01.01.09,14:50
Pred jedenim daj ju na par sekund do mikrovlnky, nemusis sa obavat, ze sa rozpusti maslo.-skús radu od tiny 1 ,alebo daj šľahačku na vrch,možno zmäkne.Dobrú chuť.
tetrisss
01.01.09,16:08
Podla mojich skusenosti, platy treba naplnit a nechat postat do zmaknutia v izbovej teplote, ak ich hned date do chladu, nezmaknu tak,ako treba. Potom ju uz zmaknutu treba dat do chladu.
Maja39
02.01.09,13:24
Aj ja mávam pláty tesne po vybratí z rúry mäkké, ale po vychladnutí trochu ztvrdnú.
Riešim to nasledovne: každý plát pred plnením potriem uvarenou ochladenou kávou. Potom plním.
Čo sa týka zmäknutia: základ je nechať ju v izbovej teplote (rozhodne nie do chladničky ani studenej špajze) a taktiež ju obalím potravinovou fóliou.
Marlenku mám vždy na druhý deň úplne mäkučkú.
Inak plne súhlasím s tetrisss - príspevok nadomnou.
Pekný a úspešný Nový rok!!!
Maja39
02.01.09,13:26
Ešte jedna rada: každý plát po natretí treba dobre pritlačiť k tomu spodnému, aby na seba dobre priliehali. Čaute.
mojik
02.01.09,16:40
no, zajtra mi prídu na návštevu svokrovci, tak marlenku nakrájam, vlasne v nedeľu bude týždeň čo som ju robila a cesto postupne mäkne, ešte má 24 času aby bolo ako z rozprávky, mám ju celý týždeň v špajzi, teraz je tam aj dosť chladno. Ale som rozhodnutá že ju budem či najskúr robiť a podľa vaších rád. dám vedieť aká bola. papa, pekný zvyšok sviatkov
liba2
02.01.09,16:50
..... nechaj nám kúsok na ochutnanie :D
mojik
07.01.09,08:33
po dlhej dobe som sa sem dostala, marlenka sa hneď zjedla, ale! nebolo to ono ako v obchode, to cesto nebolo také nafúknuté.ale také čo ja viem , syn povedal ako žuvačka
manndy64
08.01.09,19:24
Re:MARLENKA-100g masla,2PL medu,2vajce,250g cukru,1CL octu,1PL jedlej sody,700g hlad.m.,
krem:200g masla,1 salko,mlete vlasske orechy,konak/nemusi byt/
postup:sodu zmiesat s octom,do hrnca dame maslo,med,cukor a vymiesame.potom pridame ocot zo sodou a znovu vymiesame.dame na ohen a za staleho miesania pridame vajce.stale miesame,az sa na povrchu objavi pena a zmes zhnedne,potom hned odstavime.po vychladnuti pridame preosiatu muku,vypracujeme cesto,prikryjeme a nechame 1hod.odpocivat na teplom mieste.rozdelime na7-8guliciek a roztlacimena tenku placku a dame piect.salko varime vo vode 3 hod./cas nutne dodrzat/.nechame salko vychladnut.vyklopime amaslom rozmixujeme.mozeme pridat oriesky a trochu konaku.jednotlive placky potrieme kremom a jednu postruhajte na posledny krem na povrch torty.
trust
16.10.09,17:02
tu máš dobrý recept na Marlenku (http://marlenka-marlenka-marlenka.blogspot.com/), lepší ako originál...
trust
16.10.09,17:06
Stačí len 600 g múky ako tu (http://marlenka-marlenka-marlenka.blogspot.com/)...
Ježko
20.10.09,07:29
Stačí len 600 g múky ako tu (http://marlenka-marlenka-marlenka.blogspot.com/)...

Včera dom robila Marlenku podľa tohto receptu, muky som dala 700g, je vynikajúca...podarilo sa mi urobiť 9 platov, sú úplne ukážkové a chutia senzačne... Ježko:)
viktorviktor
10.12.09,19:13
Idú sviatky pridávam na vyskúšanie medovik, od Júlie Vysockej, čerstvý
Soňula
15.03.10,09:26
Ja som si dala včera v reštaurácii dobrotu, volalala sa " kráĺovský medovník". Boli to hrubšie medové pláty - tmavé, spojené s takou smotanovou plnkou, - nie tvarohovou. Bol vláčny, no výborný. Na letáčiku som si všimla, že ho vyrába tá istá firma, čo vyrába marlenku. / dostať kúpiť v obchodákoch/. neviete náhodou recept? Marlenku už mám podĺa tejto témy odskúšanu, osvedčenú, chcela by som skúsiť aj tento " kráľovský medovník", recept sa mi nepodarilo ani " vygoogliť".