adagergely
29.11.06,08:43
Ahojte!
POradte mi niekto prosim!
Mam skolsky bufet, ktory je otvoreny cca 1 hod. denne a pracuje tam jedna pani, dochodkyna, ktora je moja rodina. Ake povinnosti mi vyplyvaju z tejto jej prace, ci som povinna odvadzat dan (zarobi asi 1000 Sk mesacne) a ci mam nejake povinnosti voci SP a pod. Nemam s nou uzatvorenu ziadnu zmluvu.Ako sa to robi,aka zmluva sa uzatvara?Velmi mi pomozete!!! A ako to je este, ked tam pracuje moja svokra, ktora vlastne nie je v priamom pribuzenstve ku mne???
Dakujem
Antonia1
29.11.06,08:15
Ahojte!
POradte mi niekto prosim!
Mam skolsky bufet, ktory je otvoreny cca 1 hod. denne a pracuje tam jedna pani, dochodkyna, ktora je moja rodina. Ake povinnosti mi vyplyvaju z tejto jej prace, ci som povinna odvadzat dan (zarobi asi 1000 Sk mesacne) a ci mam nejake povinnosti voci SP a pod. Velmi mi pomozete!!! A ako to je este, ked tam pracuje moja svokra, ktora vlastne nie je v priamom pribuzenstve ku mne???
Dakujem
Musíš uzatvoriť s ňou pracovnú zmluvu na kratší prac. čas alebo dohodu o vyk. práce nesmie byť opak. činnosť. Prihlásiť do SP na RLFO. Keď je PZ na krat. čas odvádzať poistné do SP. Odvádzať na DU zrážkovú daň a posielať oznámenie o zrážkovej dani tlačivo nájdeš v sekcii tlačivá a dokumenty
http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=346
blcha
29.11.06,08:39
Dobrá správa je, že ak urobíš to, čo ti radí Antonia1, budeš si môcť jej mzdu dať do nákladov. Že je to svokra, to ťa len ctí, ale zákonník práce nemá výnimky ani na svokry.
Pravdepodobne sa ti z minulosti zafixovalo, že rodinný prísklušníci sa nesmú zamestnávať, ale to platilo iba medzi manželmi - a dnes už neplatí ani to. Môžu sa navzájom vykorisťovať aj manželia.
A pozor! V rámci boja proti čiernej práci môžeš dostať za neprihláseného zamestnanca riadne mastnú pokutu!!!