JK-M
29.11.06,09:59
Bol som si prerusit zivnost ale potvrdenie ze som ju prerusil mi daju az 5.12.2006. Je mi jasne ze potom musim ist na DU, SOC. Poist. a na zdravotnu poistovnu. Ale moja otazka znie ci na tieto spominane urady musim ist osobne lebo predpokladam ze v stannoveny termin kedy si mam prist na zivnostensky urad po potvrdenie o preruseni zivnosti ze nebudem doma. A ci staci ak napisem splnomocnenie. A ci na zivnostenskom urade daju to potvrdenie o preruseni zivnosti daju aj tomu kt. vystavim splnomocnenie. Dakujem za odpovede.
Marína
29.11.06,12:32
Dajú, ale musíš mať na plnej moci podpis overený notárom alebo matrikou a musí v nej byť uvedené, na aké úkony danú osobu splnomocňuješ.
JK-M
30.11.06,11:12
Ale niekde na porade som sa docital ze na DU staci ak pojdem do 15 dni od prerusenia zivnosti. a nieje taka nejaka podobna lehota aj u soc. poistovni a na zdavotnej poist???? poradte je to dost surnne dakujem.
Simonab
30.11.06,11:41
Odhlásiť na SP a ZP sa musíš do 8 dní.
Zákon o sociálnom poistení
§ 228
Povinnosti samostatne zárobkovo činnej osoby

3) Samostatne zárobkovo činná osoba je povinná prihlásiť sa na nemocenské poistenie a dôchodkové poistenie najneskôr do ôsmich dní od vzniku týchto poistení a odhlásiť sa z týchto poistení do ôsmich dní od ich zániku.

ZÁKON o zdravotnom (http://www.porada.sk/autolink.php?id=8&script=showthread&forumid=95) poistení 580/2004

§ 23
Oznamovacie povinnosti
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16146-zakon-o-zdravotnom-poisteni-od-01012006.html#hore)

(1) Poistenec je povinný oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni najneskôr do ôsmich dní
a) zmenu mena, priezviska a zmenu trvalého pobytu,
b) zmenu platiteľa poistného,
c) skutočnosti rozhodujúce pre zánik verejného zdravotného poistenia (§ 5 ods. 2 a 3) a vrátiť preukaz poistenca,
d) skutočnosti rozhodujúce pre vznik alebo zánik povinnosti štátu platiť za neho poistné (§ 11 ods. 8 až 10).
(2) Povinnosti podľa odseku 1 písm. b) a d) sa nevzťahujú na zamestnanca, za ktorého tieto skutočnosti oznamuje zamestnávateľ podľa § 24.
(3) Poistenec je povinný oznámiť najneskôr do ôsmich dní skutočnosti rozhodujúce pre zánik verejného zdravotného poistenia (§ 5 ods. 2 a 3) zdravotnej poisťovni, do ktorej si podal prihlášku podľa § 7 ods. 2.